Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zzuzca
9. srp 2009

ahoj holky,mam dotaz, v zeleninovo-masovych prikrmoch mozem namiesto ryze pouzit ryzovu muku???? v sklenickach byva namiesto ryze v zlozeni ryzova muka.... je to predsa ta ista ryza, len pomleta, nie? priprava mi pride rychlejsia, len dam do vody muku a necham povarit. pekne zhustne. mate s tym niekto skusenost? pri tej priprave trosku inak tapam, nie je na sacku ziadne navod tak si to robim podla seba od oka. aky pomer ma byt-ryza-voda a ako dlho nechat povarit? s kukuricnou mukou je to predpokladam to iste...

marooshka
9. srp 2009

smajlik..tak vydrž ještě a uvidíš. Mě teda malej pije večer v sedm 230ml a pak až ráno kolem půl 7. Taky se občas budí v noci, ale jen dám dudlík a třeba otočim na břicho 🙂 a spí dál.

klementina
9. srp 2009

ahojte, ja som z tych prikrmov jelen 😅 jak studujem, tak studujem, stale neviem ako to mam robit spravne. papali sme prve 3dni mrkvu, potom sme pridali zemiak tiez 3dni, dnes mala prvy den k tomu cuketu-co jej velmi chutilo, zjedla toho fakt dost dnes.celkovo jej to zatial dost chutilo, co som velmi rada.
ale co mam davat dalej, to uz sa moc presne nepise ani na tom kojeni.net ani co mam inu literaturu. co mam pridat po cukine? stale cely mesiac zeleninu? a pridavat do tych predloslych odskusanych, ci robit aj ine kombinacie? a medzi zeleninu patri aj ryza? da sa pripravuje tak, ze ju rozvarim uplne na kasu?
a az v 7M pridat na obed k zelenine maso a na desiatu ovocie? mne lekarka hovorila nieco o tom, ze po 10dnoch mozem zacat davat polievku? tu mam ako pripravit? davate polievku? a vlastne ked do tej zeleniny pridavam aj lucku, pomixujem jej to zatial, tak aky bude rozdiel medzi touto kasou a tou polievkou, len v tom, ze jej tam dam viac vody? ach jo, viem, ze su to mozne primitivne otazky, ale ja tomu fakt moc nerozumiem 🙄
dakujem moc.

klementina
9. srp 2009

popripade, ak mi viete poradit nejaku i-netovu stranku s podrobnejsim navodom by som vam bola velmi vdacna.

klementina
9. srp 2009

a este tie kase na veceru zatial nedavam. odkedy je vhodne ich davat, ked by som chcela kojit asi do roka, tak staci az ked budem odstavovat, ci sa maju davat skor?

leonik
9. srp 2009

klementina: zkoušet přidávat další druhy zeleniny 🙂 Mně dr.říkala, že mám dávat měsíc jen zelenin.příkrmy. Po měsíci jsem začla dávat masozeleninové 🙂 Od 6,5m jsem zkoušela dávat malýmu na dopolední svačinku vždycky trošku ovocné přesnídávky. Zkoušela jsem jablko, za pár dní k tomu přidala banán a postupně další druhy ovoce.. Rýže je obilovina, já teda dávám většinou kupované příkrmy, a tam rýžová mouka je. Doma jsem to vařit nezkoušela. Je to spíš na zahuštění. My kaši zatím dávat nemáme, malýmu stačí na noc mlíko, tak je to prý zbytečné. Ale jak už jsem psala, u dcery mně kaše na větší zasycení na noc nepomohla.

tin007
9. srp 2009

klementina dalej vyskusaj napr. karfiol (zemiak, mrkva, karfiol) take 3 dni, potom napr. ryza, mrkva, cuketa (ja to tak robim, aby som zapekanie ryze a mrkvy vybalansovala cuketou, ktora zrieduje stolicu). mozes skusit vymenit jednu zo zeleniny za tekvicu alebo brokolicu. no a odporuca sa davat (aby sa vitaminy lepsie vstrebavali) lyzicka panenskeho olivoveho oleja alebo lyzicka masla. ked ti bude aspon 2 tyzdne pekne papat zeleninku, tak pridas masko (kuracie, morcacie, kralicie, my sme dali aj telacie a uplne v pohode), raz tyzdenne zltok (iba zltok, nie bielok).
inak ja ryzu varim tak, ze hodim hrst ryze/tak do dlane spolu so zeleninou do vody a kym sa mrkva uvari, tak je ryza skoro rozvarena.
ja som ovocie pridala az po asi 10 dnoch papania zeleniny s maskom (aby som mala istotu, ze je ok s tou novou kombinaciou masovou a nebude zmateny este aj z ovocia). nove ovocie tiez testujem 3 dni (takze 3 dni iba jablkove pyre), potom 3 dni hruska, potom potlaceny banan a jablkove pyre, nasledne jablkove pyre a trochu povarena nektarinka atd.
neviem co dr. myslela polievkou, ja z tej zeleniny a masa robim taku kvazi kasu, raz je to trosku redsie, potom hustejsie (ako sa zadari), ziadnu extra polievku nevarim
neboj sa, riad sa svojim instinktom a otazky nemas primitivne 😉

sloto
10. srp 2009

ahojte, myslite ze by sme mohli aj kukuricu? uz papame zemiak, brokolicu, mrkvu, cuketu, karfiol. este sme neskusil ryzu. bojim sa ze bude zapekat. v tabulke na kojeni. net je spominana aj kkurica mozem jej trosku dat?

sloto
10. srp 2009

a ked tak s cim by ste ju dali?

leonik
10. srp 2009

sloto: já jsem malýmu už taky dala kukuřici. Dala jsem kupovanej příkrm, a byla to kukuřice s mrkví 🙂 Myslím, že ji můžeš přidat k jakékoliv zelenince 🙂

saska.t
10. srp 2009

sloto mozes ale pozor zvykne nafukovat, ak chces zaradit ryzu treba ju kombinovat s cuketou alebo spenatom a k ziadnemu zapekaniu nepride 😉 urcite nie s mrkvou 🙂

majka79
10. srp 2009

Tak máme za sebou mrkev dnes dáme poprvé i brambůrku. Chci se zeptat kolik Vám toho děti snědli abyste už nemuseli po příkrmu kojit. Luky sní 60g zatím a pak kojím.

hava77
10. srp 2009

ahojte, chcem sa spytat ci vam mrkva deturence nejak velmi nezapekala 😒 lebo maleho velmi...
a chcem sa spytat ako pripravujete tu cuketu a tekvicu? to len povarite s nejakym druhom zeleniny kusok cukety? alebo struhate? aj ja mam z toho trochu chaos? neviem ci neprejdem na tie kupovane a hotovo 😅

smardik
10. srp 2009

holky měli jsme taky období že vám dítě nechtělo nic než mlíko? malý má 9měsíců a 14 dní, jedl v pohodě přesnidávky, jogurty, příkrmy - vařené doma i kupované skleničky ale ted mi už 2 den nechce nic než mlíko nebo kaši, prostě ne dá si jednu lžíčku a dost

barmborka
10. srp 2009

smardík jsme na tom stejně,ale jsme po šesté nemoci ty horečky ji dost vyčerpaly tak zatím opatrně jí.Od všeho dlubne max.jednu dvě lžičky jinak mlíko. ☹

smardik
10. srp 2009

barmborka u nás nebylo nic, žádná teplota, zuby jsem taky neobjevila tak nevím, jen prostě nechce jíst ale jen mlíčko

saska.t
10. srp 2009

majka - babo ked zje tak 150-200g nemusis dokojovat to je priblizne plna davka jedla...

hava - pre tak male babatko staci cuketu alebo tekvicu jednoducho pridat pokrajanu k zeleninke a varit

smardik je to len obdobie ktore zasa prejde len pekne ponukaj dalej ale nenut on si sam vypyta 😉

smardik
10. srp 2009

saska já nabídku a když nechce tak ho nenutím a udělám mu mlíčko a večer kaši. kamarádka dceru nutí, cpe to do ní a pak se diví že ji to vyblinká a že vidí lžičku a už pláče

smajlik
10. srp 2009

tak jsme poprvé dávali jogurt - zatím malou Actiivi (nesladkou) a nevím nevím, máme spíš problémy s krmicí židličkou či co, malá se nám vzpírá na těch popruhách (dělá to teď i v autosedačce), takže jsem jí musela mít na klíně a to jí pak snědla celou, i když jsem tam musela dát trochu přesnídávky. A já se potřebuju zeptat - kolik by mělo dítě sníst toho jogurtu? Protože activia má 125 g a Hollandia 200 g 😕 ... malá je docela jedlík ... a určitě pak nedokrmovat mlékem že, aby se nepozvracela

aleachim
10. srp 2009

Holky, malá je celkem jedlík a ač jsem měla obavy, baští pěkně. Zatím tedy dávám jen mrkev, brabmor, brokolici. Chtěla jsem se ale zeptat, hned během týdn zbaštila tak 150 - 200 g, z čehož jsem měla nejdřív radost, ale teď se mi zdá, že jsem to uspěchala. Večer má pravidelně bolest bříška a nemůže se vykakat, pak to zvládne a je klid a spinká. Chtěla jsem se zeptat, zda si myslíte, že je to tím, že obědovou dávku mlíka během 14dní nahradila zeleninová a zda bych měla zvolnit a raději ubrat a pomalu ji zvykat. Do té doby jsem jen kojila, je jí 6,5 měsíce. Díky

pitryska
10. srp 2009

Ahoj holky, mám dotaz, ale týká se spíš nekojících maminek... Malé dítě má prý vypít denně min. 500ml mléka, ale mě to po zavedení příkrmů vůbec nejde... Celou mléčnou dávku jsem nahradila dopolední svačinou (ovoce), obědem (zelenina) odpoledne (jogurt a ovoce) večer (kaše). Po žádném z jídel už mléko nevypije, tzn., že ho má jen na snídani cca 180ml a večer v mléčné kaši. A to dohromady rozhodně půl litru není... Jak to děláte vy ostatní maminky, které už nekojíte? Moc děkuju za tipy 😉

smardik
10. srp 2009

pitryska u nás je mlíčko na snídani - 180, pak večer kaše - taky tak těch 180 a v noci si dá 180 a to je konec + ten jogurt. ale ne dneska, to jsem už tu řešila že mi nechce nic jen mlíko. jo a ještě kdym mu vařím doma přidám mu tam trošku mlíčka 🙂 normálně při vyření dám 1nebo 2odměrky Um a je to

smajlik
10. srp 2009

pytriska: nic si z toho nedělej - my máme 150 ml ráno, 125 g jogurtu a pak 150 ml večer ... když bych jí dala mlíko třeba navíc v noci, tak si vypije 150 ml a ráno si cucne tak 60 ml a víc ne ... tudíž půl litru taky nedáme. Malá je spokojená a podle doktorky to nevadí pokud prospívá a má pestrou stravu

klementina
10. srp 2009

tiny -dakujem 🙂

pitryska
11. srp 2009

smardik a smajlik 🙂 dekuju 😉
Dnes jsem zkusila dát do přesnídávky trochu mlíčka a zdlábnul to všechno 😵

smajlik
11. srp 2009

tady není ani nožka :D , a já se vás zrovna potřebuju zeptat zda dáváte jogurt jen čistě bílý (Hollandia) nebo přimícháváte přesnídávku. Simča mi sní bílý bez problémů, spíš mi jde o to zda stačí ovoce 1x denně v dopolední přesnídávce (sní velkou sklenici)

sloto
11. srp 2009

Ahojte, chcem sa opytat - ake mali vase deti stolice p zavedeni prikrmov? Moja mala kaka len take bobky aj to len dva krat za den tak neviem ci ju zapeka alebo co. Vzdy po jednom malom bobku len. Mrkvu jej moc nedavam, resp. ju davam spolu so zemiacikom a cuketkou, ryzu sme este nemali.tak neviem - z coho ju moze zapekat ked tak?

dagina
11. srp 2009

Ahojky maminy, jdu k vám pro radu. Malá mě vůbec nechce jíst ovoce, zkoušela jsem jí dát jablíčko - dušené, samotné i s mrkví, pak i banán, nakonec i kupované jabko s mrkví od Hami a nechce to. Nevím co už jí mám dát, s jogurtem máme zatím počkat skrz ekzem..., tak že by třeba kaši a do toho přidat ovoce??? Ovoce zkouším podávat od soboty, jinak je zatím na zelenině jednou denně.

smajlik
11. srp 2009

sloto: to je různé, malá třeba kaká 2x-3x denně - první dva kousky jsou třeba jen malé bobečky a třetí je blátíčko ... takže bych neřešila pokud kaká každý den a nemá bolesti ani prdíky

sloto
11. srp 2009

smajlik ona praveze nekaka kazdy den. kakava tak kazdy tret, stvrty, ale to uz aj ked bola kojena. ale netvari sa zeby j bolelo brusko. prdkat prdi.....