Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

lyongirl
23. říj 2009

glukopur je hroznový cukor 😉

vikula
23. říj 2009

A nevadí ten fruktopur???chci tím trošku sladit kaši 🙂

lyongirl
23. říj 2009

je to cukor získaný z ovocia, tak ako hroznový je z hrozna, čiže s ním neublížiš...
na rozdiel od bieleho cukru je to oveľa zdravšia varianta, jediné, čo tým môžeš pokaziť je to, že si dieťa zvykne na sladkú chuť a potom ti to nebude chcieť neosladené...

petua
23. říj 2009

Ahoj holky,
pročítat 295 stran je opravdu nad moje síly 😀 , tak nebudu hledat a rovnou se zeptam, třeba někdo poradíte 😅
Máme půlročního Matýska, před týdnem jsme začali s příkrmama - mrkev, brambor atd. Ze začátku mu hróózně chutnalo, u jídla byl spokojenej, snědl všechno, co jsem mu dala. Ale teď už pár dní předvádí pěkný divadlo 😖 - on krásně otvírá pusinku, krásně polyká, nic nevyplivuje zpátky, že by to nechtěl, tohle všechno je OK - ale začal u toho jídla hrozně fňukat, brečet, a je to čim dál horší. A já to necháápu - otvírá pořád stejně, polyká, evidentně to jídlo chce, tak proč u toho vyvádí?? Zkoušela jsem různou teplotu, "rychlost" podávání, zkoušela jsem mu dávat mezi jídlem pít - to pití se mi zdálo, že zabralo, ale už jsme zpátky tam, kde jsme byli :-/ .
Nemáte někdo podobnou zkušenost, nebo nenapadá vás, proč by to mohl dělat? Já jsem měla hroznou radost z toho, že papá tak s chutí a všechno, ale co je to platný, když je to teď s takovýmhle divadlem. On to sní, ale já mam strach z toho, že se mu udělá blok a bude mít jídlo spojený s něčim, co se mu nelíbí 😔 😖

alenaajakub
23. říj 2009

Ahojky,maly papa zeleninku od ukonc.4.mes. Kedy davat plnu davku,bez mlieka? Bude nam 5.nes. A co masko? Vraj sa moze davat az od 7.mes. ? Poradite niekto ? Dakujem.

vikula
23. říj 2009

petua myslím,že má hlad.Zkusila bych nejprve trochu mlíčka a pak příkrm 😉 To je můj názor 🙂

vikula
23. říj 2009

Ale co mě se stalo,malej od neděle pil na noc krupic.kaši a včera a dnes ji nechtěl 😲 Nechápu to,strašně mu chutnala

aponchie
23. říj 2009

te starsi porad kupuju detske kasicky pac krupice ji nechutna a vubec mi neprijde mnam a dneska jsem koupila poprve kasicku z rossmanu od 4mesice a koukala jsem na slozeni jestli to je teda to same co ty drahe kase?ve slozeni je napsane odtucnene mleko to je v poradku?nemelo by to byt tucne nebo detske?

lily1983
24. říj 2009

ahojte, mala ma 4 mesiace, dnes by som jej chcela vyskusat dat prvy krat ryžovu kašičku od milupy, co je pre deticky od 4.ukončeného mesiaca.
myslite, ze je to skoro?alebo je to ok...
nemala by som zacat radsej so zeleninkou..mrkvu mam na mysli..
dakujem 🙂

wsmoulinkaa
24. říj 2009

a co holky domácí rozvařená rýže?? může se?? a co krupicová kaše, můžu?? babka s dedkem mi furt radej a prej klidně ji dej rozmixovanou polévku-no zase podle sebe co dávali....

gloria78
24. říj 2009

lily, wsmoulinkaa, nepíšete či máte drobčekov ešte dojčených alebo na UM?! No tak, či tak, najskôr mrkva, jablčko, zemiak... 🙂

lily1983
24. říj 2009

dakujem gloria78, no sme ne UM..dala som jej trosku tej ryzovej kase, jedla mi to, normalne som to vobec necakala, s manzelom sme len kukali ako puci!!! isla po tej lyžičke ako po dudli, dala som jej len davku na jednu lyzicku kase a 10 mlieka, to najmenej, len sme chceli vydiet, co povie na tu lyžicku, a vidim, ze asi to pôjde a pravdepodobne je pripravena s nou papat 🙂
tak sa strasne tesim, a pride o par dni aj mrkvicka a babanik, pomalicky a postupne, co jej bude chutit,no som moc rada a velmi ma prekvapila, užasná je.

wsmoulinkaa..to neviem, ci sa môze, toto je kasa kupovana v krabici, od milupy, neviem ci by si mohla dat aj taku ryzu, ale davala som malej par krat odvar z ryze, ked mala hnacku..ale to je nieco uplne ine.. 😒

monika77
25. říj 2009

maminky ktoré dávate už pečivko ... aké dávate?

helkaj
25. říj 2009

ahojte maminky,
mám skoro 7 mesačnú dcérku. Včera som kúpila detské kekse Hami "safari" - chcela som dať malej tak jeden do ruky, aby mala aj niečo nové a pomasírovala si ďasienka. Ponáhlala som sa v obchode a doma som si všimla, že to nie sú bezlepkové. môžem jej to dať aj tak? Aké piškotky dávate a odkedy?
Príkrmy máme od 5 mesiacov, pretože chodím do práce, ale inak sme stále na MM - ráno, večer, noc. Medzitým ovocie, zeleninovo-mäsový príkrm, občas kaša.

shaula
25. říj 2009

wsmoulinka - jasně že rýži můžeš, rýže je jedna z nejlépe stravitelných obilnin, proto se může zavádět hned mezi prvními příkrmy. Ale holky, kam tak všechny spěcháte... 😕 Krupicovou kaši nedávej, je těžko stravitelná, kluci ji ještě nedostali, a to je jim 15 měsíců.

Helkaj - můžeš, pokud už chceš dávat lepek. Rozhodnutí, kdy ho zavést, je na tobě. Jsou na to různé názory, musíš si vybrat to, s čím se nejlépe ztotožníš.
Piškoty nedávám, dávám dětské sušenky - většinou Hero Baby Prebioticum. Piškoty měli zatím snad jen dva 😀

helkaj
25. říj 2009

Shaula,
ďakujem za radu, aj som držala tie sušienky Hero Baby v ruke, len mi názov nič nehovoril 🙂 a nestíhala som to preštudovať. Majú ich V DM,že?
Chcela by som sa ešte spýtať na jednu vec - čo sa týka mlieka, stále kojím, ako som už písala. Kašu však zarábam s dojčenskou vodou, pretože si neodsajem toľko mlieka....je to OK?

lily1983
25. říj 2009

shaula, ja sa myslim neponahlam, lebo sme na UM, a aj sestricky mi radili, ze kôli oblickam, a inym organom by som uz mala zacat po ukoncenom stvrtom mesiaci..a ked uz papa, asi je pripravena, keby nechcela, nenutim, to je samozrejme..
o par dni dam mrkvu, a banan, a tu krupicovu kasu, to som tiez uz vela krat pocula, ze az od roka..

ojo
25. říj 2009

ahojky...mě nějak docházejí nápady, už jsme měli mrkvev, brokolici, špenát i brambor, teď to trochu kombinuju, dneska má mrkev s bramborem a no ale už vůbec nevím, co mu mám dávat 😕 😕 😕 a vždy po zelenine, ještě nakojím...
dneska dokonce vytlačil takový bobíky...asi ho zapejká ta mrkev ☹

myslíte, že můžu teď kombinovat, že mu dám trochu zeleniny a pak trocha ovoce?? 😕 nebo že bych už to mohla střídat?? že jeden den nebo dva zelenina a pak třeba jen ovoce??

shaula...rýže je sice dobře stravitelná, ale taky způsobuje zácpu, že?? 😕

berenika39
25. říj 2009

ojo, to nevadí, že má pořád to samé. vždyt nemá s čím porovnávat, nic jiného nezná...to jen my maminky máme ten pocit, že je jídelníček málo pestrý, ale pro prcky je to to nejlepší, jednoduché věci, pořád stejné, hlavně aby v rámci dne dostali to, potřebují, mléko,zeleninu, postupně ovoce,maso atd....

Lepší je to asi ovoce přidat jako další příkrm, oběd normálně pořád stejně, denně masozeleninu-přílohu, a odpoledne (nebo dopo) ovoce, taky denně. Zvykne si tak na běžný systém, sváča, oběd,později snídaně, večeře. Mají rádi pravidelnost, nestřídala bych to.

S tou zácpou, příkrmy to dělají, nám pomohlo hodně pít, ředila jsem švestkovou štávu...

tweetinkapp
25. říj 2009

ahojte, mam jedenast mesacneho synceka, tak by som sa chcela opytat, ci uz v takomto veku moze cervenu kapustu (pre cesky zeli). Na nete to nemozem najst a nam sa jej z obeda zvysilo, tak by som chcela malemu spestrit jedalnicek 😉

berenika39
25. říj 2009

ahoj,určitě jo,jediné, co bych zkusila - jaký to bude mít vliv na prdíky, petr i po roce bojuje s hruškou,kedlubnou,čočkou,zelím...tak zkus trošku a uvidíš....na noc bych to neriskla 😀 😀 😀

rozmačkaný brambůrky s jemně pokrájeným červeným zelím a do toho kousek masa, super 😉 😉

shaula
25. říj 2009

Ojo - nedá se přímo říct, že rýže způsobuje zácpu, to by ji nesměl jíst nikdo 😀 Ano, má takové účinky, že zahušťuje stolici, ale kdo nemá problémy se zácpou už teď, tak klidně rýži může. Obecně zavedením příkrmů (nejen rýže) se charakter stolice změní, je tužší a tvarovanější.
Souhlasím s Berenikou - zeleninu ponechat na oběd a ovoce zavést jako další příkrm na svačinku.

Helkaj - ano, Hero Baby mají například v DM, ale i jinde. Ad kaše - podle toho jakou děláš. Jestli mléčnou, tak ta se zadělává jen vodou. Jestli nemléčnou, tak ta by měla být zadělávána mlékem (MM nebo UM). Někdo ji sice zadělává vodou, ale já osobně s tím nesouhlasím, protože se tím podle mě dítě zbytečně připravuje o mléčnou dávku.

ojo
25. říj 2009

ok 🙂

a já dávám odpol už UM...to pak to odpolední krmení nahradím celé ovocem nebo mám také pak ještě dokrmit mlékem?? 🙂

pimpa
25. říj 2009

my sme dnes prvykrat uspesne spapkali krupicovu kasu!!!!Jupi!!! 😀 😀 😀

berenika39
25. říj 2009

proč?

pimpa
25. říj 2009

s obilninami mame mesiac sklz, lebo Paťko mal mesiac nechutenstvo kvoli zubkom, narastli mu nerez 4 zubky a uz idu aj ocne. Takze preto az teraz 😅

helkaj
25. říj 2009

kašu mám mliečnu, v návode je písané, že zarábať s vodou. len som rozmýšľala, keď mala nepije UM, či to nevadí.
a mohla by som do tej kaše primiešať trochu MM? to ma len tak teraz napadlo, či to má nejaký význam.

berenika39
25. říj 2009

já myslela, proč UŽ?

jirinkas
25. říj 2009

Ahojky,

nějak nemám na to, abych vše přečetla, takže se omlouvám, pokud se to tu už řešilo.

Vojtíškovi byly včera 4 měsíce. Doteď byl plně kojený, ale už nějakou dobu bojujeme s množstvím mlíčka - je to tak střídavě oblačno, Nutrilon máme koupený už od začátku..... No a dnes na něj poprvé došlo - něco maličko sosnul ode mě, ale fakt trošku, vztekal se u toho, později již řval..... Pak vysosl stovku toho Nutrilonu a spokojeně usnul.

V pátek jsme byli u Dr, říkala, že kdyby mlíčko nebylo, tak je lepší začít s příkrmy než s UM. Chtěla bych se zeptat jednak co si to tom myslíte (vím, že se s příkrmy může začít ve 4.měsíci, ale stějně mi to přijde brzy) a jak ty příkrmy zavádět. Co mu dát večer? Nějakou kaši? Bojím se, že pak nebude chtít zeleninu, když si zvykne na sladké.... nebo je nějaká nesladká? Máte nějakou oblíbenou značku? Kombinovaly jste MM+UM+příkrm?
díky moc za každý názor.

gloria78
25. říj 2009

Ahoj jirinkas, som toho istého názoru, čo i tvoja Dr., radšej polievočku, zeleninku, kaša potom. Tie kaše sú fakt sladké. A značka? Všetky moje deti mali radi Hami. 😉