Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

alenv
19. zář 2011

@jankadudova přesně každej něco říká a čemu pak věřit.. prostě instinkt 😀

jankadudova
19. zář 2011

@lubinka26 Maso je dobre nejdrive bile - kure, kruta, kralik. Bud ze sklenicek, Hipp dela jen masove. Nebo uvarit v pare ci vode, rozmixovat a pridat do te zeleniny o ktere pises. Ovoce ze zacatku se doporucuje jablko a hruska, banan je dost sladky, kyselejsi jablicko by pak treba nemuselo chutnat, ale neni to pravidlem🙂 no a k lepku. Takoveto setkani s lepkem ve forme peciva na "ozuzlavani" je celkem ok, jeste lepsi jsou treba prave vlocky do ovocne presnidavky - holky to tu popisovaly celkem presne, tak zalistuj🙂 ty vlocky jsou takove "mirnejsi" nez pecivo. No a mnozstvi co ma snist je relativni, kazde dite je jiny jedlik. Muj syn nekdy sporada 150g nekdy mene. Neres mnozstvi🙂 toho masicka zezacatku by melo bat cca 20g na jeden prikrm, je to asi jedna polevkova lzice.

daisy14
20. zář 2011

@jankadudova tu červenou řepu oloupat, nakrájet na kousky a povařit ve vodě. Pak se to buď rozmixuje nebo propasíruje, jak chceš.
@ined77 s tím spaním je to u nás taky na draka už asi 14 dní, furt se mele, haleká ze spaní a uklidní ji dudlík, nebo se jen blbě převrátí a neví kudy kam🙂 a je to co hodinu a půl, síla. Dneska konečně spala dobře, vzbudila mě jen 2x, hurá!

ined77
20. zář 2011

ahojky 🙂 ,

tak malé jsem dnes dala pro změnu cuketu s bramborem..tak snad ten bříškabol nebude takový 😅 😉 .
řepu vyzkouším...sama bych si dala 😀 .
ten lepek...já jsem malé už maličko dávala...ve formě kaše do mléka a sušenek sunarka do ovoce a zatím v pohodě. u malého jsem ale začínala s lepkem až v 9ti měsících...taky jsem četla, že by se měl zavádět mezi 4-7m....těžko říct, kdy je ta doba nejvhodnější.
ale teda začínat rohlíkama, piškotama a ovocem 😕 😅 ...to asi fakt ne 😉 🙂 .
řekla bych, že zavedená klasika je nejlepší..měsíc zelenina, pak přidat ovoce 😉 .
já se omlouvám, že jsem to vzala sakumprásk dohromady, ale dočítám rychle co to jde 😀.

jo a noc u nás stála opět za prd 😝 😅 ...ale! katunka se plazí! 😵 ..sice dozadu, ale přece 😀 .

@jankadudova 🙂 ...že nemám moc času listovat 😝 ...k těm vločkám....povařit je, či co s nima? 🙂

a ještě mi ženy prozraďte prosím vás, kde koupím tu dýni hokaido a jak je to veliké? 😕 😀

ined77
20. zář 2011

@daisy14 🙂 ...jůůů, vy jste o dva dny starší 🙂 .

jankadudova
20. zář 2011

@ined77 No bud na nejakem trhu nebo ji u nas maji i Vietnamci nebo nekdo z holek psal Kaufland. Velika je opravdu hooodne velika🙂 ale ty v obchodech jsou treba velikosti melounu. Ja dostala od kamaradky ze zahrady a je i ve sklenicce od Hippu samotna, Alnatura ji ma v kombinaci. Vlocky mi holky radily povarit, rozmixovat a treba s ovocem. Za deset dni budem mit ukonceny sesty mesic a pak zkusim dat presnidavku s vlockama.

ined77
20. zář 2011

@jankadudova 🙂 ...aha, děkuju 🙂 .no podívám se po ní, i když teda nevím...do kočárku ji asi nenarvu 😀 .
možná bude bezpečnější sehnat ji ve skleničce 😀 😉 .
vločky vyzkouším 😉 ...akorát budu muset počkat než mi spraví mixér ☹ ...trvá jim to neskutečně a to jsem ho použila jen 4x 😝 .

dětičky vzhůru, hurá do boje 😝 🙂 .
všem pěkný den 🙂

sova33
20. zář 2011

@ined77 Ahoj, já jsem kupovala trochu jinou dýni (název si nepamatuju, ale měli ji např. v Tescu nebo v Kauflandu). Vážila 1 kg a stála teda asi 56 Kč, ale po očištění zbylo asi 880 g (takže docela dost). A ta se ti do kočárku stoprocentně vejde 🙂

sova33
20. zář 2011

@jankadudova Ahoj, já jsem tu řepu vařila neoloupanou v celku.

imzadi
20. zář 2011

@sova33 ahojky🙂 nezacinas uz nejak dochucovat ta jidla? nemyslim sul a pepr, ale treba petrzel.nat nebo troska cibulky? 😕

sova33
20. zář 2011

@imzadi Ahoj, zatím ještě ne, prcek to zatím baští úplně v klidu, tak to neřeším. Jinak dneska jsme měli kuskus a moc velký hit to asi nebude 😀

mirka7582
21. zář 2011

ahojte kedy sa zavadza lepok?

slavicky
21. zář 2011

@mirka7582 mě dr. říkala mezi 6 a 8 měsíci. My jsme zaváděli kolem sedmého 🙂

jankadudova
21. zář 2011

@mirka7582 Odveke tema!🙂 minuly tyden jsem byla u primare na gastroenterologii, takze dam nba slovo odbornika. Rekl mi ze kolem 6 mesice a zbytecne necekat. Nejlepe zacit temi vlockami s ovocem nebo pripadne kasi. Takove to zuzlani rohliku neni uplne nejlepsi zacatek. Cituji pana primare🙂

mirka7582
21. zář 2011

@jankadudova
@slavicky dakujem vam pekne

ivkaj
21. zář 2011

@imzadi @andelka holky nemáte zkušenosti s rýžovými vločkami http://www.countrylife.cz/vlocky-ryzove-250-g-b... Říkala jsem si, že bych je zkusila používat místo klasické rýže.

andelka
21. zář 2011

@ivkaj já sama ne, ale kamarádka jo a pochvalovala si to. Dělala z toho tuším kaši.

imzadi
21. zář 2011

@ivkaj ja je koupila ale nez jsem se k nim dostala, tak prosly 😀

ined77
21. zář 2011

@sova33 🙂 ...ahojky, díky 🙂 .ale myslím, že ani tuhle dýni do kočárku nenarvu, neboť tam mám vždy tak 2-3 auta, kyblík na písek a jiné velice DŮLEŽITÉ věci 😀 😉 .

ivkaj
21. zář 2011

@ined77 dýně hokaido zas tak velké nejsou, od oka bych to tipla na velikost házenkářského míče. A určitě se dá vybrat i menší. Stačí je pořádně omýt (na rozdíl od klasickch dýní se nemusí loupat) a ve vodě rozvařit. Já si je pak dávám do tvořítek na led a na mrazák.

sova33
21. zář 2011

@ined77 Tak to je pech, žádnou z těch důležitých věcí prostě vynechat nemůžeš. Tak pak ještě zbývají ty skleničky. Já jsem ji měla od Alnatury (dýně+brambor a dýně+brambor+fenykl) a od Hipp (čistá dýně, ale ta je dost řídká).

ined77
21. zář 2011

@ivkaj 🙂 ...já se po ní někde kuknu..to je super, že s ní není až tolik práce 😉 .

@sova33 🙂 ...tak bych tu od hippu smíchala s doma uvařeným a mixlým bramborem a byly by z toho hnedka jídelka dvě 😉 😀 .

ninouche
21. zář 2011

ahoj, jdu na radu, jaké dáváte dětem "slané" (tj. ne-sladké) svačinky? nějak nemám inspiraci ☹
Malá má sice už přes rok, ale pořád bojujeme s tím, že málokdy snese něco, kde jsou větší kousky, totéž platí o žužlání pečiva: sice ochotně okusuje, ale pak se těmi kousky dáví a zvrací 😒 Jediné, co si takhle sama kouše a celkem ok, jsou 1. piškoty (ale těch jí nechci dávat moc), 2. sýr (od apetita ten "pro děti", je málo slaný), ten jí moc ráda.
Jinak na svačinku dopo máme bílý jogurt něčím ochucený (samotný nechce) - tj. domácím ovocem, piškotem, trošičku medu občas, nebo pak lipánek apod., večer má instant. kaši. Mám dojem, že by odpolední svačinka mohla být něco nesladkého - jenže rady typu "chleba s máslem, s lučinou" jsou na nic, když to nechce kousat... max. do ní dostanu kousíček, ostatní patlá všude okolo, nabízí mně, ale sama nejí.
Předem díky za tipy 🙂

andelka
21. zář 2011

@ninouche my máme na odpolední svačinu ovoce.

abika26
22. zář 2011

ahojte maminy,mozem zacat s prikrmami uz od ukonceneho 4.mesiaca?dcerku stale plne kojim ale kamaratky sa stazuju ze babatka im nechcu papat ked zacali az od ukonceneho 6.mesiaca.....ake mate skusenosti?

meo
22. zář 2011

@abika26 pokud plně kojíš, tak je zbytečné začínat s příkrmama, všechno potřebné má z mléka. Začala bych dřív jen pokud dítko nepřibírá. A že nechtějí papat v 6 měsíci, tak to je logické - pevnou stravu neznají, tak to chvíli trvá než je rozjedí a zjistí jak s tím jídlem naložit. Nebudou jíst ze dne na den. Takže zbytečně jim nezatěžuj organismus, pokud prospívají.

bubelko
22. zář 2011

@abika26 ahoj, v podstate zacat mozes. ja som tiez zacala v 4. a pri druhom v 4,5. moja skusenost je dobra, obaja jedli pekne. ale obaja aj prejavovali uz pocas obdobia pred tym zaujem o jedlo. otvarali pusu, ked som jedla, pozorovali aj ostatnych pri jedle. takze som skusila (po porade s pediatrom a poradkynou).
co sa tych problemov zacatia po 6. mesiaci tyka - nemyslim, ze to spolu suvisi. napr. kamoska nekojila, chcela davat po ukoncenom 4.mesiaci a syn skratka nechcel. zacal az v 7 mesiacoch.
takze ak chces zacat, tak nie kvoli tomu, ze nahodou nebude chciet jest, ale skor preto, ze prejavuje zaujem o jedlo a dava najavo, ze uz je cas. ak to nie je vas pripad, pekne pribera a ty nemas pocit, ze je to nutne, tak s kludom pockaj 😉

werry
22. zář 2011

ahoj holky, může se zeptat, co už máte větší prcky, je nám 9. měsíců - co už můžem jíst nového? přijde mi, že jíme pořád to samé a když někde čtu, že v tomhle měsíci už děti jedí vše kromě soli a koření, tak mi přijde, že tu naši cácorku o něco ochuzuju 🙂 jíme vlastně jogurty, ovoce, zeleninu, maso, přílohy a teď chci začít s kaší na noc, občas křupka, rohlík na žužlání, ale to je tak vše. odkdy dávat na snídani chlebík s lučinou? a co papriky, múžeme? děkuji a ještě je nutný v tomto měsící pasírovat kukuřici a hrášek?

em_ka
22. zář 2011

@werry Okolo 10m som zaviedla maslo a syry, ako novu zeleninu cervenu sosovicu a paradajky a prestala som mixovat tak na jemno. Hrasok uz nepasirujem, ale stale mixujem. Okostovala domaci dzem a slivkove knedliky. Dcere bude rok, ale len malo som zmenila, v podstate je vsetko tak ako pred par mesiacmi 🙂

ivkaj
22. zář 2011

@abika26 jestli ti malá prospívá, tak si myslím, že je to vcelku zbytečné. Já jsem začla s příkrmy až týden po ukončeném 6m a s jídlem nemáme problém. Malý mi sní co mu dám. Opravdu si myslím, že je dobré začít až dítě o jídlo začne projevovat zájem. A navíc kojení je tááák pohodlné ;o)