Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

miskachrumka
18. říj 2009

sorry baby a dakujem tak spravim malemu na obed a ja viem ze sa ryza dava k prvym prikrmom ale tak je predsa inac spracovana! 😒

berenika39
18. říj 2009

mischka, odlepkovat se nic nedá....to by bylo super, kdyby lidé s intolerancí lepku mohli jíst všechno 😉 .

Rýže je rýže,nemá s lepkem nic společného a rýžový vývar, rýžová kaše doma dělaná se dává (může dávat) od začátku. Neboj.

Rýži jsem vařila ve vodě úplně doměkka, pokud tam voda zbyla, slila jsem to. PAk jsem rozmíchala UM v trošce vody a tu kašičku tam vlila. Moc dobrý, žádný cukr, do toho klidně ovoce čerstvé, nebo i přesnídávku.

miskachrumka
18. říj 2009

berenika dakujem! 😉

miskachrumka
18. říj 2009

som zvedava ci mu to bude chutit ale verim ze ano! 🙂

berenika39
18. říj 2009

Stejně můžeš udělat i ovesné vločky, lepší jsou koupit jemně mleté. V osmém měsíci už lepek zkusit můžeš, ne denně, jen občas.

miskachrumka
18. říj 2009

no skusim pokam stym lepkom este mesiac! 😉

kadlecova.misa
18. říj 2009

ahoj ,prosím o radu...malá má 6,5 měsíce,začala jsem dávat příkrmy..někdy 2,ovoce a kaši, někdy sní 3,ještě oběd. Učím jí pít z hrnečku,vodu, ještě nám to moc nejde 😝 , jinak ji dokojuji,ještě nesní plnou dávku, kojím i v noci.
Chtěla jsem se zeptat,poklesla mi laktace, mám strach, jeslti má dost mlíčka. 😖
jestli tu podobny dotaz byl,tak se omlouvám... 😔

odsavacka
18. říj 2009

kadlecova.misa ....a malinka je spokojna po kojeni? Inak sa mi zda, ze je tu daka diskusia ( prikrmovanie versus laktacia ) na danu problematiku, skus tam mrknut a prip. napis annag, ona Ti urcite spravne odpovie. Ja odsavam siedmy mesiac ... a viem, ze ako som zacala malinku prikrmovat, pije menej, aj ked ja odsavam rovnako. Moze to byt aj tym, ze po nakrmeni si uz menej potiahne ako pred tym ako si nedokrmovala, ale moze to byt iba jedna z moznosti,...pokial je malinka napapana a spokojna, malo by to byt ok, podla mna🙂 Ak nie, je mozne laktaciu zvysit odsavanim, ale o tom sa radsej naozaj porad s annag.

adka12
18. říj 2009

Ako prídem nato, že dieťatko treba začať prikrmovať? Je hladné alebo nespokojné alebo ako???
Kedy môžem dať sýtejšie mliečko pre bábo?

odsavacka
18. říj 2009

Ahoj Adka12 ,dietatko by sa malo zacat prikrmovat od ukonceneho 6 mesiaca, ja som zacala trosku skorej ( 5,5 mes.), pretoze moja malinka mi pomaly pribera, ale viac menej som jej davala iba ochutnat, ani dnes mi toho vela nespapa. Podla casopisu MAMAaJA prikrm odporucaju podat v dobe, ked dietatko vypije viac ako 1 liter mlieka, sedi s oporou, ma dobre vyvinutu svalovinu jazyka a ust, dokaze susto posuvat, dobre kontroluje pohyby hlavou a je schopne hltat aj stravu, ktora nie je tekuta. Dalej pisu, ze rodicia velmi casto volia nespravny postup, ked je dovodom predcasneho zavedenia prikrmu pocas dna to, ze dieta vyzaduje castejsie pitie, obzvlast ak ma menej ako 6 mes. Casto sa nespravne predcasne zavadza prikrmovanie na noc ( ryzova kasa, krupicna kasa,... ), iba z dovodu, aby sa dieta nebudilo a celu noc prespalo. Zavadzajuce a zastarane je odporucanie zacat s tuhou stravou vtedy, ked dietatko zdvojnasobi svoju hmotnost, alebo ked dosiahne 6 kg.Hmotnost dietata nema nic spolocneho so schopnostou travit tuhu stravu.
Zbytocne sa neunahly.

Aj ja som sa tesila na prikrmovanie a najprv to bolo pre malu velke BUM, lyzicka v ruke, dve lyzicky v ruke, velka sranda a s papanickou sa babrala a dnes ked jej chcem dat prikrm mam niekedy co robit, a to naozaj vela do nej nedostanem, svoje mliecko si vybojuje, neche sa ho vzdat. ( ja krmim z flase moje odsate mliecko ). Tiez som myslela, ze skoncim s odsavanim po ukoncenom 6 mes.( bolia ma uz ruky ako kona 🙂 ale nedokazem to urobit, aspon nie zatial. Len na margot toho, ze kazda mamina sa tesime na prichadzajuce zmeny, ale nie vzdy to moze byt podla nasich predoslich predstav ... samozrejme vsetko je tak ako ma byt a nic na tom nezmenime, dolezite je spokojne babatko🙂

Adka12 ake mliecko papate dnes alebo ako si to myslela s tym sytejsim mlieckom?

petreva
18. říj 2009

SHAULA, ještě jogurty nedávám, jen tak přemýšlím 😉 . Za týden dva zařadíme druhý příkrm, to je většinou odpol sváča, že a to je ovoce. Dává se podušené, ale kolik? Jedno jabko? Není to málo? Nebo do toho přidáváte nějaké vločky či což? A to se taky začíná pár lžičkama a dokojit? Nebo už můžu co Elenka zbaští? Ona od začátku jí "hodně".
ADKA, to je těžko říct...Hladové dítko, jak se pozná 😅 Já si myslím, že pokud miminko přibírá a je spokojené, není vůbec kam spěchat.

adka12
18. říj 2009

Myslím napr., že by som jej dala do toho istého objemu vody o jednu odmerku mliečka viac ako píšu, aby to mala trošku sýtejšie. Teraz papáme Nutrilon HA1 a papá mi každé 2,3 hodinky 130ml. Za deň je to tých cca 900ml. Priberá pekne a možno aj viac ako by mala, ale to je asi z UM bežné....

odsavacka
18. říj 2009

Juj o neviem ci je dobre, pridat o odmerku navyse, aby si velmi nezatazila babatku brusko a skor mu neublizila ako pomohla, fakt som o tom este nepocula, ze by sa to mohlo.
Moja mala papa cca kazde 3 hod. Dokopy Papame 6 krat za den spolu s nocnym krmenim,...a vypije mi pomerne menej, aj ked moja papka MM, ktore ma za kazdym ine zlozenie, takze to sa asi neda porovnat. Pokial Ti pekne pribera a je spokojna, preco uvazujes o prikrmovani, prip. o sytejsom mliecku?
Deti na umelom priberaju udajne viac ako na MM, takze je to bezne....

odsavacka
18. říj 2009

Adka, naozaj by som neuvazovala o dokrmovani ani o zahusteni mliecka, treba vydrzat, zabudla som podotknut, ze aj moja malinka v 4 mesiacoch papala castejsie ako teraz, neviem sice kolko, lebo vtedy sme sa este trapili aj cez prsniky spolu cez cievku, vo dne v noci som nic ine nerobila iba odsavala a krmila( krmila takmer hodinu, potom hodinu odsavala a necelu hodinu som mala na to aby som sa najedla a venovala malej ), bola som z toho vycerpana, treba vsak babatku dopriat, ked sa mu ziada tolko mliecka kolko chce a zbytocne nezatazit organizmus prikrmom, prip. zahustenim mliecka, ver mi, aj ja som nad tym vela krat uvazovala, no ostalo to chvalabohu pri uvahach, co som velmi rada. Nie ze by som odsudzovala ine maminy, verim, ze kazda ma na to svoje opodstatnenie, .... aj ked vzhladom na to, ze papate UM je to ina situacia( viem, ze je mozne dokrmovat skor, neviem vsak presne kolko ), rozhodne by som nad tym este pouvazovala a pripadne sa porad s pediatrickou, vypocuj si nazory inych a nieco nastuduj na nete a sama usud podla seba. V konecnom kazda mamina ma pravo o vsetkom rozhodovat a nikto nema pravo ju za jej rozhodnutie odsudit.

petreva
19. říj 2009

ADKA, matně si pamatuju, že na obalu mlíčka psali, že se nemá dávkování zvyšovat. Já bych to taky nedělala, jak píše Odsávacka...a zejm. když ti přibírá, tak je přeci vidět, že hladík nemá 😉

alias313
19. říj 2009

ahojte uz som tu nieco o jogurtoch citala, ale je toho dooost vela aby som to nacitala dozadu, len sa chcem opytat odkedy sa moze davat jogurt a s akymi je dobre zacinat?dakujem krasne za odpoved

evinkaa
19. říj 2009

Holky, prosím vás, kde kupujete kukuřičné křupky pro prcky? Nikde je tady nemůžu v Šumperku sehnat. Díky.
alias313: Já začnu s jogurtem až po osmém měsíci. Holky to tady tak doporučovaly. Klasickým bílým jogurtem, např. Holandia. 😉

miskachrumka
19. říj 2009

evinka v bille ja kupujem tie bez lepku poslem ti link ! 😉

dm1
19. říj 2009

evinkaa ja som kupila u nas v Kauflande tak mozno budu mat aj v CR ale este som nedala my mame cas

svataterezicka
19. říj 2009

ahoj chtela jsem se zeptat, chceme zacit prikrmovat od listopadu. davate po jidle vodu nebo caj nebo kojite? jeste by me zajimalo jak pri kojeni poznam kolik mala vypila?

shaula
19. říj 2009

Evinkaa - kukuřičné křupky kupuju v zdravé výživě.

Svataterezicka - po jídle jsem dokojovala. Kolik vypila, nepoznáš (a potřebuješ to vědět? 😉 ), jedině bys ji vážila.

miskachrumka
19. říj 2009

ja som dnes kupila malemu take tie piskoty posiane krystal. cukorm take vacsi dlhe strasne mu chutia! 😉 dala som mu zatial dve ale samozrejem ze obsahuju cele vajcia 😒

shaula
19. říj 2009

Miskachrumka - no nevím, já bych tedy cukrářské piškoty rozhodně nedávala, nevím, jakou máš konkrétně značku, ale ty, co mám doma, mají 26 % (!) vajec a taky ten cukr... 😝 Se nedivím, že mu chutnají 😀

miskachrumka
19. říj 2009

ale ked mu tak chutia som mu ich na prvy krat dala len oliznut a teraz reve ako tur ked mu ich zoberem!kupim mu aspon sunarka a ☹ le tie niesu dlhe nebudu sa mu dat chytit do rucky!

berenika39
19. říj 2009

no to je přesně vončo, copak ty děti můžou chtít to, co nikdy nedostaly? kdyby je nedostal, nemusela bys ted řešit, co s tím, když mu je sebereš....jednoduchý jak facka. Na co potřebuje miminko vajíčka cukr krystal a mouku? Na nic. Možná se mu to dobře drží, ale to je argument pro maminku🙂))).

Miska, tím, že jsi sem napsala, je jasný, že sama víš, že je to blbost. Proč by měl jíst mimísek takovou věc?

miskachrumka
19. říj 2009

dakujem za tvoj nazor ale zas tak prisna na vsetko nemozem byt kolko mamiciek dali v 5 mes jahody chleby a neviem co ja som doteraz robila vsetko podla tabuliek len som ich kupila pre seba aaaa dala malemu a chutia mu to je vse!
a lepok pomaly mozeme a cukor ved aj v kasiachaj vo vyzivach je cukor!ajked sa idu zaprisahat ze nie! 😒
a muka aj nato si bude musiet casom zvyknut ja neviem podla niektorych mam by malo byt decko cisot dojcene az do puberty ci co?mi budeme mat 8 mes a myslim si ze mu nezaskodi ked mu dam jednu piskotu na ocmulovanie nezchrume ju celu!
tod moj nazor! 😉

miskachrumka
19. říj 2009

a vidim ze mas stareho syna ako som ja a urcite si ho uplne inac stravovala ako mladsieho nie?a niektore mamicky ja 5 ci 4 nasobne sami smeju ze davam na vsetko skvely pozor a nco tak ci tak bude papat to co mi a cim viac matka dava pozor tym je to horsie!

berenika39
19. říj 2009

ale jo, jasně že mu dávej co sama chceš, to je jasný, ale proč to sem tedy píšeš? měla jsem ti napsat, že je to dobrá volba, že mu to prospěje?
Nejdřív žes mu dala dvě, pak že vlastně jen jednu ocucal,....sama cítíš, že by to nemusel jíst a nic by se nedělo. Nejsem pro tabulky beze zbytku, nic se mu po piškotech nestane - ale věř mi, že právě proto stravuju svýho mladšího syna jinak, že ten starší má alergie a potíže se zažíváním. Taky jsem ho vodila za ruce a dávala sedět, má skoliozu a potíže se zádama. Taky měl sklony k obezitě, protože jedl piškoty v půl roce, ale ted už sám ví, co jeho tělo potřebuje.

petreva
20. říj 2009

Ahoj holky,
za týden dva zařadíme druhý příkrm, to je většinou odpol sváča, že, a to je ovoce. Dává se podušené, ale kolik? Jedno jabko? Není to málo? Nebo do toho přidáváte nějaké vločky či což? A to se taky začíná pár lžičkama a dokojit? Nebo už můžu co Elenka zbaští? Ona od začátku jí "hodně".
Ještě jsem se chrěla zeptat na váš názor...po snědení plné dávky zeleninky (zbaští tu velkou skleničku) dávaly jste cucnout mlíčka na žízeň nebo jste už na oběd úplně odstavily a dávaly vodu? A vůbec, když sní tuhle skleničku, ale pak ještě dost pije MM nemám jí zeleninku přidat? 😅
BERENIKA 😉 plně s tebou souhlasím. Děti hodně dlouho nepotřebují poznat cukr ani sůl...k čemu??

monika77
20. říj 2009

maminky od ktorého mesiaca sa môže dávať jogurt? akú značku a kedy dávate jogurtik bábätku?