Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
25. říj 2010

@piacere Co se tyce ruznych nazoru, no tak na to se priprav, tak to proste je. Najdes 150 ruznych i protilehlych postoju, kazdy podporeny nekolika pruzkumy, takze nakonec to stejne bude na tobe, jak se rozhodnes. Tvoje dite - tvoje zodpovednost 😉
Pokud kojis (nebo UM) a maly nema vecer hlad, tak kasi na veceri davam opravdu nemusis a postupuj tak, jak jsi psala. Nekdo nedava kase vubec a rovnou prejde kolem 9-10m na vecere pecivo + neco. Ja je davala hnedka, protoze mel maly vecer hlad a ja nemela mliko. Nejprve jsem zacala s nemlecnyma kasema (michala jsem s mojim MM) potom mlecne kase napul s obilninovyma bezlepkovyma. Obecne se doporucuje nedavat jidlo do flasky, ale pekne na lzicku. Co se vecere tyka (at uz kase nebo neco jineho), tak neni moc dobre davat tesne pred spanim. Radeji 1,5h - 2h pred spanim, at to nema mimco tezke na zaludek. My se taky nenadlabeme a nejdeme hnedka spat 😉 Pred spanim potom kojo nebo UM. Tvuj kluk je jeste pomerne maly, muzu se zeptat, proc uz zacinas s prikrmy? Je to hodne brzo, klidne bych jeste alespon mesic pockala byt tebou.

sussanah
25. říj 2010

@piacere Jo a mnozstvi, to je velmi individualni. Zatim je to u vas hezky zacatek. U nas to bylo tak 5 lzicek tyden, pak tyden boj, potom cca dalsich 14 dni tak 10-15lzicek a po mesici najel na cca 250-300ml (to mel asi 7m)

yellowbanna
25. říj 2010

ja zrovna dneska uvarila a zamrazila rozmixovany kvetak...ale to jsem se chtela zeptat, je to ok, davat kvetak a brokolici uz ted? zacali jsme s mrkvi, bramborem a ted kvetak...manzelova sestrenice se divila, ze u nich se s kvetakem zacina az pozdeji, kvuli nadymani...ale Tonik se zda byt v pohode...tak jak to je?

sussanah
25. říj 2010

@yellowbanna pokud mu to nevadi, tak bych dala. Ja ho zkusila na zacatku a nebylo to dobre, takze jsem ho na mesic vynechala a pak davala vzdycky i s jinou zeleninou. Asi bych nedavala cisty kvetak, ale michala s necim.

andelka
25. říj 2010

@piacere není to brzo? 4 měsíce s příkrmy?
My teda zatím kojíme, takže budeme začínat až za 14 dní. Ale chci to dělat jak jsi psala ten postup - zelenina, za cca měsíc masko, pak ovoce a až nakonec kaše - ale budu vařit ze zdravé výživy rýžovou, kukuřičnou, jáhlovou do vody. Mléčné máme začít co nejpozději, máme v rodině alergii na mlíko.

janicka.slunicko
25. říj 2010

Ahoj holky chtela jsem se zeptat o kdy se mužou davat piškoty a jogurty,ja deti nekojí jsou na UM a davame už přikrmy,mi jsme 4 a pul korigovane,

maryanna
25. říj 2010

@janicka.slunicko ahoj, jogurty biele plnotučné od 8meho, a piškóty po roku🙂

olienka12
25. říj 2010

@maryanna z akeho dovodu piskoty po roku? davame ich od kedy moze lepok..

maryanna
25. říj 2010

@olienka12 ja len preto že obsahujú celé vajcia....zbytočný cukor a tak...ale hlavne kvôli vajciam keďže je tam bielok......
a môj osobný názor je že načo? ...ale je to na každom...

ketkous
25. říj 2010

ahojte,aj ja uz davam piskoty,dokonca skoro kazdy den 😅 😅 😅 😅 do vyzivy,sem tam do nastruhaneho ovocia...
Ale ako pises,je to na kazdom..

vivien6
25. říj 2010

ja davam detske kekse od nestle.. ale uz asi od siesteho mesiaca a piskoty tiez uz papala ked sme boli na slovensku.. ja si myslim kvoli jednej piskote sa nemusi robit az taky stres..

sussanah
25. říj 2010

souhlas s @maryanna , je tam bilek (alergen) a docela dost cukru, coz si myslim, ze zbytecne pro 8m dite. Ja davam az ted prvni tyden (muze se po nich utlouct 😅 , do te doby jsem davala ciste krupky, na nauceni kousani a jako mnamka to stacilo 🙂 Ale ano, je to na kazde z nas 😉

p69majka
25. říj 2010

@maryanna mne tiež lekárka kázala už piškótu a nepovedala, že bezvaječné. no ja som kúpila keksíky od nestlé a striedam to.

p69majka
25. říj 2010

@yellowbanna ahoj, ja som tiež zatiaľ karfiol nedávala. Brokolicu dávam. Dnes som dala prvý krát kaleráb a v pohode. Už môžeš pomaly začať aj s bezvaječnými cestovinami do zeleninky. Ja dávam aj kvapku olivového oleja, lebo viaže vitamíny. Dávam k zeleninke aj ryžu. My zo zeleniny dávame mrkvu, petržlen, brokolicu, cuketu, zemiak a dnes ten kaleráb. Chcem už skúsiť aj ovsené vločky.

p69majka
25. říj 2010

@janicka.slunicko malá moja má 6 mes. a týždeň a skúšala som probiotický jogurt, nastrúhala som tam nestlé keksík a zjedla ho na dva krát. Moc sa zo začiatku netvárila, ale potom zjedla. teraz jej dávam pauzičku s jogurtom.

p69majka
25. říj 2010

@piacere s tými kašami skutočne počkaj. Moja malá skúsila tak v 5. mes. a nechcela večer moc kašu, bola z toho nervózna. treba začať najlepšie nemliečnymi ryžovými kašami, ktoré môžeš urobiť s MM alebo s UM, ale aj s vodičkou. Ja som teda dávala malej za lyžičku do večernej dávky mliečka, normálne do fľašky /keďže lyžičkou nechcela/. Teraz už spapá lyžičkou, ale len tak 90 ml kaše ryžovej alebo ryžovo kukuricovej a dám jej tam trošku ovocka alebo výživky, inak by to nechcela. Jednoducho som ju do toho nenútila a počkala som a teraz sa jej pekne napapá a pred spaním ešte si dopije čisté mliečko alebo čajík. Začni pekne zeleninkou a neskôr ovocko a mäsko.My sme začínali banánom a jablkom, neskôr hruška. Marhule a broskyne moc u nás nefičia. Skôr sem tam vymixujem k jablku slivku, keď horšie kaká.Ja to všelijako kombinujem, aby jej chutilo a do ovocka od 6. mes. dávam nestlé keksíky alebo piškótku. zo zeleninky sme začínali mrkva, zemiak, petržlen, cuketa, brokolica. Dnes sme mali prvý krát kaleráb. Do zeleninky dávam aj ryžu alebo bezvaječné cestoviny a petržl. vňať, kmín a pár kvapiek oleja olivového. Snáď som ti nejako pomohla. 🙂

sussanah
25. říj 2010

@p69majka jen maly dotaz, rikas ze piskoty i normalni, ne jen bezvajecne.Tak proc bezvajecne testoviny? 😉

p69majka
25. říj 2010

@piacere a ešte k mäsku, tak dávam taký kúsok. Mali sme králika a kuracie zatiaľ. Už sme mali aj vaječný žĺtok, vtedy nedávam do zeleninky mäsko ale žĺtok. Mäska tak za polievkovú lyžicu a mixujem to všetko spolu so zeleninkou. no vy máte ešte čas, ja som začala s mäskom od pol roka.

p69majka
25. říj 2010

@sussanah ja viem, len to mi poradila tu kočka na koníkovi a tie piškótky mi kázala moja dokyna, tak vtedy som si to vôbec neuvedomila. Kúpim aj bezvaječné piškótky, ale jedna dve raz za týždeň jej určite neuškodia, čo povieš? 🙂

p69majka
25. říj 2010

@zuzik1983 v pohode si môžeš príkrmy zamraziť. Ja varím tak na dva dni, ale keď uvarím viac, tak vymixované dám normálne do mrazničky a potom prihrejem.

p69majka
25. říj 2010

@yellowbanna ahoj. ja by som karfiol ešte nedávala. olej dávam, aj petržlenovú vňať a kmín. Skús dať aj ryžu a bezvaječné cestoviny.

sussanah
25. říj 2010

@p69majka ale tady nejde o uzskozeni, tady o to seznameni s alergenem 😉 No a kdyz uz se mala seznamila a je v pohode, to je rozhodne dobre! 🙂 No a ze je tam cukr, tak to uz je na kazde z nas, jak chce detem osladit zivot 😀

p69majka
25. říj 2010

@piacere zatiaľ som varila z kupovanej brokolice. Mrkvu mám zo svojej záhradky, aj cuketu a petržlen, tiež zemiaky. No aj mrazená zeleninka je v pohode,asi aj lepšia ako zo supermarketu čerstvá. Ja si uvarím kombináciu zeleniny tak na dva dni, vymixujem aj s mäskom a tak dám do chladničky. Už som dávala aj do mrazničky taký mix a potom som to len ohriala.Le keď dávam žĺtok , tak ten si uvarím čerstvý.

p69majka
25. říj 2010

@maryanna musím skúsiť, veď ho mám v mrazničke zo záhradky a to ma vôbec nenapadlo, že špenát dať. ďakujem za tip. 🙂

p69majka
25. říj 2010

@cicimon mäso a lepo spolu asi nejako nesúvisia. S tým by som sa nezaoberala.

p69majka
25. říj 2010

@yellowbanna ja mixujem a nevidím v tom žiadny problém. Malému som mixovala a potom roztláčala a nikdy sa nedávil. Ja som malej minule dala príkrm prvýk krát kupovaný Sunárek s teľ mäsom a trochu ju napínalo, ale na druhý deň už nie. Skôr sa mi zdá, že preto, lebo to bola pre ňu nová chuť. Ja teda prevažne varím a príkrmy, sme mali zatiaľ len dva krát kupované Sunárek a Hipp. Výživy kupujem, ale robím aj ovocko na takej sklenenej rybičke to triem 😉 . na tom aj keksíky škrabkám, aj zavárané slivky alebo hrušky alebo s vidličkou a zje 🙂 .

p69majka
25. říj 2010

@sussanah áno, je to tak. ale musím dávať väčší pozor, lebo malý aj ja sme alergici ale nie potravinoví. Len mám niekedy pocit, že čím je človek úzkostlivejší, tým horšie. Ono by sme ani dýchať moc nemohli 🙂 .

egyptanka
25. říj 2010

dievcata, ked vas tak citam tak som si zaspominala na casy prikrmovania a poviem vam, ze je to najhorsie obdobie ... varenie tych mini porcii mi poriadne liezlo na nervy.
citam, ze ste tu riesili piskoty ... ja som nedavala dost dlho, asi az po roku ... ved naco? aj tak nema rada sladke, minule som jej kupila Brumika, odkusla si a dala prec. 🙂

sussanah
25. říj 2010

@p69majka no nevim, pokud mate alergii v rodine, tak bych byla asi fakt opatrnejsi 😕 I kdyz nemate potravinovou, takz prave u deti se nejprve projevi potravinove alergie a az potom ty respiracni. Takze pokud je zatizeni v rodine, doporucuje se opatrnejsi postup. No ja jsem zastance toho, ze jist bude casem asi vse, ale proc to uspechavat, do toho roku se da prezit naprosto bez problemu, precejen po tom roce je uz i ta imunita nekde jinde. Nechovam maleho ve sterilnim prostredi, ale myslim, ze vsechno ma svuj cas.

sarazoe
25. říj 2010

Ahojte mamičky, mohla by som vas velmi pekne poprosit o hlas v sutazi, tie čo ste na FB, na tej prvej adrese musite dat paci sa mi to a na tej druhej to je fotka, že sa vam paci vdaaaaka
1clik http://www.facebook.com/pages/Maminka/132620096...
2clik http://www.facebook.com/photo.php?fbid=16089331... 😵 😵 😵 😵 😵