Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

monuska342
23. led 2011

@dlabinecka ok dakujem za radu teraz som mudrejsia 😉

dlabinecka
23. led 2011

@monuska342 není zač, jen at maličkému chutná 😉

ffiinnkkaa
23. led 2011

Jsme na UM a blíží se nám konec 4 měsíce..určitě chci začít s příkrmy, všude plno článku jak začít..ale nedovedu si to převést do praxe 🙂 Začít se má prý se zeleninkou. Ale jak jí připravit, kolik se dává a má to vliv na to kolik mi za den vypije mlíčka? Děkuji za rady určitě jste tady holky zkušený 🙂

andelka
23. led 2011

@ffiinnkkaa a musíš začít už teď? Nechceš počkat ještě třeba měsíc? Pokud je malý spokojený, tak bych na jinou stravu tak nespěchala.
Ale jinak se začíná mrkvičkou, já jsem dala skleničku bio karotku od Alnatury a vyšla nám nadvakrát. Zpočátku se dá pár lžiček a dokrmí se mlékem. A když je to OK, tak se podíl zeleniny zvyšuje na úkor mléka, až se v poledne nahradí. Teď už mrkvičku většinou vařím, nakrájím ji na malé kousky a uvařím ve vodě (dá se i v páře), pak rozmixuju a dám do tvořítek do mrazáku a pak jen vyndávám.

ffiinnkkaa
23. led 2011

@andelka myslíš, že by bylo špatné začít už teď..mě už právě spokojený nepřipadá.. 🙂

janulka21
23. led 2011

@dlabinecka Ahojky, kaši jsem jí dala tu banánovou na dobrou noc, moc jí nechtěla, ale přeci jen něco snědla, pak jsem jí dokojila a odešla jsem. Manžel šel s malou k rodičům, bydlí přes ulici a tam si hrála s babičkou atd,
takže byla zaměstananá. V deset jí dal manžel spát a já přišla v jedenáct, Anet se vzbudla v půl 12 takže to super vyšlo. Tiše závidím lidem, který mají zahrádku 🙂) Já musím všechno kupovat ☹(( Dneska jsem koupila červenou řepu a brokolici. S čím jí tu řepu můžu dát? A normálně jí uvařím jako třeba brambory? Anetce jsem dala od Hami špenát s bramborem, docela jí to i chutnalo, ale už 5 dní se nemůže vykakat ☹(( Dneska jsem jí dala dopoledne přesnídávku, hrušku s jablkem takový to 100% ovoce, tak jsem zvědavá jeslti to zabere a každý den jí dávám trochu švestkový štávy, ale problémy má pořád ☹(( Pláče jak jí bolí bříško a už nevím jak jí pomoct ☹(( Pevně doufám v to ovoce, i když na něj má ještě chvilku čas, ale bohužel to jinak nejde.

janulka21
23. led 2011

Můžete mi, prosím poradit, jak zeleninu kombinovat? Měla jsem tady od Alnatury dýni s bramborem a přidala jsem jí do toho ještě patinák, ale moc to nechtěla jíst. První dvě skleničky bram. s dýní snědla v pohodě a ted po týdnu, když jsem jí to dala k obědu tak jí to to moc nejelo, takže dýni už kupovat nebudu nebo jí zkusím potom koupit v obchodě a uvařit. Na rýži je jště brzo, navíc se malá nemůže vůbec vykakat tak jsem jí dneskal zkusila dát přesnídávku, od včera pije čajík a tady jí dávám denně trochu švestkový štávy, snad to aspon trochu pomůže.

dlabinecka
23. led 2011

@janulka21 Tak to je prima, že jste to zvládli!!!! Na tu kaši si taky musí zvyknout 😉 Nakonec nebudeš stíhat dávat lžičky, neboj!!!
5epu normálně uvaříš a oloupeš. A co můžeš kombinovat? Podle mě naprosto cokoliv - Ted teda nevim jestli si nenaběhnu, když to zveřejním, ale moje dcera už nekolik dní jí smíchané : mrkev, brambor, brokolici, spenát, cuketu, lilek, kousek papriky, kousíček cibule, kousíček porku - to vše uvařené a rozmixované 🙂 Do toho jsem dala ještě trochu těstovin, přidávám do toho střídavě žloutek, kuřecí, králičí a hovězí maso. Po ohřátí zakápnu olivovým olejem a citronem - no a jak jí to jede 😀
A s tím kaděním - taky jsme s tím měli velký problém. malé se zahustil bobek a neuměla ho vytlačit - použila jsem teploměr. Strčila jsem jí ho do zadečku, ona se vykakala, takhle jsem to dělala asi 3-4 dny večer a ona se naučila bobek vytlačit 😉

janulka21
23. led 2011

@dlabinecka Taky si říkám, že by se na ní měla naučit, ale byla mléčná a ještě ovocná. Koupila jsem i ten nutrilon, ale ten jsem jí ještě nedala. No a co jsem měla doma vzorky Bebu a Sunar tak to bylo naprosto příšerný. Ta beba neskutečně smrděla a byla ošklivá tak jsem jí vylila a udělala jsem ten sunar, ten už byl lepší, aspon trochu viněl sušeným mlíkem, ale taky ho nechtěla, tak jsem zvědavá jak to pak bude s tím Nutrilonem, ale zatím jí nedávám fakt nic, jen jí kojím a k obědu má tu zeleninu a dneska poprvé tu přesnídávku. S tím teploměrem jsem to taky zkoušela, ale stejně jí to nešlo tak jsem jí mačkala kolínka k bříšku a šlo to líp, ale takhle to přeci nejde ☹((
😀 proč by sis měla naběhnout, oni tě taky snad neukamenujou 😀 i když v některých diskuzích sama čumím a nechápu co se tam děje 😀 Počkej tohle všchno vaříš najendou a mixuješ? To má jak polívku 🙂
nevím jeslti jsi to už psala, ale ty dáváš Elišce co během dne? Ke sváče přesnídávku, pak oběd, pak kojení a večr kaše? A tu kaši jsi psala ty, že dáváš Nutrilon vanilkovou? Někdo psal, že je "oslazená"

andelka
23. led 2011

@janulka21 tak to vám fakt dobře vyšlo 🙂 To kakání mě mrzí, nic víc než švestky a něco do zadečku neznám, naštěstí jsme problémy neměli. A tu dýni s pastinákem - no kombinace nic moc, já dýni s brambory kombinuju s mrkví, když mi ve skleničce zbude. Jinak dávám cuketu s bramborem, brambor se špenátem, brokolici s bramborem, příp. s mrkví, brambor s pastinákem, příp. mrkev k tomu, pohanku s mrkví nebo brokolicí, dýni s bramborem, příp. mrkví, mix zeleniny (květák brokolice hrášek mrkev - mražené) s bramborem. Většinou dávám k zekenině brambor nebo kukuřičnou nebo pohankovou kaši - těstoviny ani rýži moc ne. A obedn k těm kombinacím maso nebo žloutek, ale většinou když je masový den, tak dám skleničku masozeleninového příkrmu, mám jinak maso jen ve skleničkách jako jednodruhové.

@ffiinnkkaa a v čem ti připadá nespokojený? No víš jak, záleží na tobě, kdy s příkrmy začnete, ale podle mně ten 4 měsíc je zbytečně brzo zatěžovat žaludek a střeva jiným jídlem. Ale to jen jen můj osobní pocit. Mně dokotrka taky radila že když malý chce často pít a v noci se budí, dát od 5.měsíce kaši na večer, ale neměla jsem pocit, že by to bylo pro něj dobré, tak jsem ji nedala.

dlabinecka
23. led 2011

@janulka21 Ale jde - musí se to naučit vykadit!! Jen jí takhle pěkně dál pomáhej, ona se to naučí!! Zkus jí dávat co nejvíc tekutin, určitě ta švestková štáva dobrá, ta 100% hruška taky ( tu moje Elí zbožnuje 😉 ) myslim, že je zbytečný jí nějak učit na ten sunar. Mimochodem problém může být i v lahvičce nejenom v mléce. Kaše byla mléčná a ovocná, ale byla nová. Já dávala kaše nejdřív z lahvičky, než se naučila pořádně papkat ze lžičky.
Právě - kdo ví, co si o tom jaká supermatka myslí 😀 Já to vařim v páře, takže je to suché 🙂 Takže to není polévka, ale kaše. Mixuju to ted jen tak na hrubo, už ne do hladka.
A co dávám - když se vzbudí, tak přesnídávku nebo ovce ( dnes měla banán), pak k obědu tu zeleninu, potom kojim, ale během tohodle týdne bych chtěla zavést jogurty, pak k véče kaše. Před spaním a v noci kojím ;.-)
Jasně, já psala o té Nutrilnce vanilkové. Je v ní cukr - jako skoro ve všem . Nejsem z těch mamin, co by nedaly cukr, UM atd... Cukr je k životu potřeba. Kaše je slazená přírodním cukrem, který je i v ovoci, v MM a lidské tělo ho k životu potřebuje. Navíc, nedat dítěti cukr je podle mě kontraproduktivní, protože až se k němu jednou dostane, tak se po něm utluče ( např. jako moje mamča 😉)

ija1
23. led 2011

@janulka21 - zkousela jsi probiotika?...ja od doby co davam prikrmy davam male denne pul sacku Biopronu Junior, co mi poradil doktor a s kakanim nema problem.................. ony hodne pomahaj na boleni briska......... predtim jsme meli biogaiu a nepomohla vubec...........

nikuskabee
23. led 2011

biogaia ani nám nepomáha,ale nám veľmi pomohol infans dophilus probiotiká a aj dlho vydržia

julienka
24. led 2011

Maminy, ake vsetky zeleninky mozem dat dietatku, ked zacinam prikrmovat?

dlabinecka
24. led 2011

@julienka Nejlepší je začít mrkví, bramborem, brokolicí, ale dát můžeš postupně v podstatě cokoliv ( akorát např. s rajčaty opatrně 😉 )

gumimaci
24. led 2011

@julienka ahoj, my tiez zaciname, a prva bola mrkvicka, potom zemiak, brokolica, teraz skusime spenat, cukinu, a chcem postupne pridavat do mrkvy napr. petrzlen, por, fenikel. ja som si teraz pomrazila mrkvu s brokolicou, malemu to chuti. zemiak nechce ani za svet, ani ked ho primiesam trochu do mrkvy. jednoducho ho neoklamem 😀

lidiab
24. led 2011

Ahojky, chtela jsem v prubehu par tydnu malymu zkusit dat spenat, od patku prikrmujeme. Zadny bio jsem nenasla a tak jsem koupila Hipp sklenicku spenat s bramborem. Teprv ted jsem si vsimla ze obsahuje i smetanu! 😕 Snim to malemu ted vubec davat?? Asi ne, co?

julienka
24. led 2011

@lidiab no presne to iste som kupila aj ja... tiez ma zarazila ta smotana, ale tak hadam sa moze, ked je tam uvedene, ze 4+ .... ci? 😉

julienka
24. led 2011

@gumimaci dakujem 😉 mrkvicku sme uz zacali, zajtra chcem pridat zemiacik a tak ma zaujimalo, co dalsie 😉 a robis rozne obmeny tych kombinacii? ci ako?

lidiab
24. led 2011

Jo, a vite vubec o nejake sklenicce kde by byl jen spenat? Pripadne s bramborem a nejradeji bio? Ja jsem hledala, hledala a nenasla 🙂

dlabinecka
24. led 2011

@lidiab A nebylo by lepší to uvařit? 😉

lidiab
24. led 2011

@julienka Ja bych se to oznaceni nespolehala. Koupila jsem jednu sklenicku od Hami, take od 4 mesicu, a obsahovala porek! Coz je uplny nesmysl, takhle mala miminka nesmi zadny porek, ci cibuli atd. S tou smetanou prave nevim, ono se mleko totiz minimalne do toho roka nesmi...kdyby ta smetana byla aspon zakysana tak to pochopim. Fakt nevim! Asi to budu muset snist sama, naredim vodou a bude z toho polevka 😀 😀

dlabinecka
24. led 2011

@julienka Smetanu by určitě takhle malé deti neměli, ale kdoví co je v tom za "smetanu " 🙂

dlabinecka
24. led 2011

@lidiab Porek a cibuli dětimůžozu - i takhle malé 😉

lidiab
24. led 2011

@dlabinecka Urcite, ale jak jsem psala, zadny bio spenat jsem nenasla. Spenat a jina listova zelenina silne nabira dusicnany, proto se obzvlast ten spenat doporucuje davat ze sklenicek nebo pripadne varit z bio. Pisou to na kojeni.net a ptala jsem se i dietolozky. Tak snad nekde narazim alespon na bio mrazeny 🙂

dlabinecka
24. led 2011

@lidiab aha, tak to já nevim, my jsme si ho vypěstovali na zahrádce 🙂 ale myslim, ze jsem ho viděla od hami, ale to si nejsem jistá...

lidiab
24. led 2011

@dlabinecka Ale vzdyt vsude pisou ze ne... 😕 Ze jsou hodne aromaticke a ze nadymaji. Nejdrive od 8. mesicu.

lidiab
24. led 2011

@dlabinecka My zahradku bohuzel nemame 🙂

dlabinecka
24. led 2011

@lidiab hodně aromatické? no a? to hrozí jedině, že je dítko odmítne, jinaK TO ničemu nevadí a že nadýmají? ano, jako všechna zelenina!!!!!!