Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
27. únor 2011

@werunka21 taky mi bylo doporuceno spolu s prikrmy zacit nabizet na piti i vodu, ale presne jak pise cicimon, jen aby si mimco zvyklo (dyz uz dostava neco noveho, at se to vezme pri jednom). me zacal poradne pit az kolem 8m, do te doby si spis jen cucnul.

zuzkat1
27. únor 2011

@werunka21 prikrmujem od pol roka a pit vodu ci caj zacina teraz... ma 13 mesiacov...ani nechcela ale ani som moc nedavala...dr povedala ze ak dost casto kojim tak netreba

marianas
27. únor 2011

Dievčence. Malý je dojčený a popri tom máme 3 príkrmy. Počas výlučného dojčenia kakal riedke, po zavedení príkrmov začal kakať ako dospelák, no posledný mesiac znova kaká redšie, no nie až také riedke ako malé bábätko. Včera mu vyšiel prvý zub. Môže byť to riedke kakanie z toho tak dlho? Mne sa zdá, že redšie začal kakať po zavedení jogurtu. Ten mal každý druhý deň cca 100 g. Môže to byť aj alergia na BKM alebo intolerancia laktózy?

andelka
27. únor 2011

@marianas jestli to může být z jogurtu netuším, zkus se zeptat @luthien.k
Ale řidší kakání může mít souvislost s růstem zubů a může to být i dlouhodobější. Kamarádky holčička to taky tak má, už je jí přes rok a jak jí rostou zuby, tak má průjem.

luthien.k
27. únor 2011

@marianas, může to být tak i tak, jak ze zubů, tak z jogurtu. Snadno to zjistíš, když jogurt na týden, lépe dva, vysadíš 😉 Jestli by mělo jít o ABKM nebo int. laktózy, to se dá z takového nespecifického příznaku těžko říct, nicméně jogurt má laktózy relativně málo, takže mnoha těm, co mají int. lakt., nevadí. Vysaď a uvidíš.

slavkah
28. únor 2011

chtela bych se zeptat jakou pouzivate ryzi na prikrmy? a jake jine prilohy davate? my jsme doted meli jen brambor a uz bych chtela pridat i neco jineho

cicimon
28. únor 2011

@slavkah ryzu obyc bielu... a prilohy - pohanku, ryzu, ryzove vlocky, bezvajecne cestoviny

jaruska8
28. únor 2011

@andelka Ja kojím ešte v podstate po každom jedle, len po obede už nie, ale keď mi málo spapká, tak aj vtedy jej pol pol hodinke ponúknem. Ale napr. už druhý deň mi po ,,svačine" nechcela piť mliečko, bola veľmi unavená, hne´d mi zaspala, tak som ju nenútila, ona vie, čo a ako. 😉 😉 😉 Ono, to kojenie po príkrmoch je len odporúčané, keď dieťa neprijme, tak asi malo dosť. A v noci papala len o druhej, som bola prekvapená. 😉

andelka
28. únor 2011

@jaruska8 rozhodně, děti ví co potřebují. Já vím, že dopoledne a odpoledne tomu kojení už moc nedal, takže jsem ho ani nenutila po svačinkách zapíjet mlíčkem. Kdyžtak mezi jídly nabídnu vodu nebo čaj, někdy si dá, někdy si s tím hraje a brousí zoubky.
U nás zas v noci buzení jak hrom, kojila jsem tuším 3x.

jaruska8
28. únor 2011

@andelka My sme mali strašnú minulú noc, to som len cumlík dávala ako námesačná, asi zúbky, my sme ešte totiž bezzubí. 😉 😉 😉 😉

sunavianka
28. únor 2011

ahojte mamulky babulky... táto témička a maminky v nej mi velmi pomohli, tak vam napíšem pár riadkov ako pokračujeme s naším papkáčom... najskôr sme nepapali ale teraz posledný skoro týžden mi spapá aj zeleninku aj masko aj kašu aj ovoc. výživu, ale prešli sme si trampotami kým sme sa to naučili trvalo to niečo cez mesiac ledva som do neho dostala kávovú lyžičku... teraz sa tak rozpapal že s mm máme velkú radosť pred týždnom sme zaviedli ako druhý príkrm ovocie doobeda sa chytil na prvý šup 😀 a pred dvoma dňami kašu na večer už s lepkom kým kojkáme ... šmudlo nevie prestať papať no euforia pre maminku.... hihi a baby po siedmych mesiacoch prvý krát spal do šiestej rána... som sa zobudila vyspaná ako keby som spala dva dni hihi.... tuk tuk tuk dúfam, že nám to čo najdlhšie vydrží... 😉

yellowbanna
28. únor 2011

ahojte, chtela jsem se zeptat...nas Tonik je moc maly jedlik...svacinky (jogurt, ovoce) i kase na veceri mu jedou docela dobre, ale masozeleninovy obedy jsou docela bida... a nezalezi jestli jsou domaci nebo ze sklenicky...vzdycky pulku necha...i kdyz mu udelam mensi mnozstvi, stejne to nedoji...zezacatku ji krasne a pak najednou zavrena pusa a dal ani tuk... jediny, co mu jede fakt dobre jsou takovy ty uplne zacatecnicky prikrmy, ktery jsou uplne hladky bez kousku a tekuty...ale uz je mu skoro jedenact mesicu, takze kousky jist musi... a to jsem vlastne nezacala jidlo jen tak krajet, porad ho mixuju, ale "nahrubo"... Nejdriv jsem myslela, ze jsou to zuby, pak byl nachlazeny, ale ted je v pohode a v jidle se porad nimra...jeste kojim - rano, vecer a jednou v noci...poradite nejaky trik? Dekuju 🙂

lussitka
1. bře 2011

@sunavianka môj Jakubko má 6 mes. a dnes som sa rozhodla,že mu skúsim dať na obed mrkvičku. Ešte kojím takže to pre neho bude niečo nové a dúfam, že nám to pojde. Ako si mu to začala dávať? Úplne pomixované, alebo len vidličkou pomačkané. Lebo sestra začala mixovaním a teraz malá odmieta hrudky a to už má skoro 11 mes. A ovocie sa kedy pridáva. Tak za 3-4 týždne? A ešte čosik 😉 Kď si začala pridávať kašu, začal ti lepšie spinkať? Lebo my sa kojíme každé dve hodinky v noci a ja by som už tiež chcela byť vyspinkaná ráno ako ty.... 🙂

sokyrka
1. bře 2011

Poraďte kdy začít dávat jogurt a jaký?Ťakzvaný živý a nebo bobík? Chtěla bych malému obohatit jídelníček, budeme 7.měsíců a jí vše hezky, od ovoce po zeleninu,maso a kaše, s ničím nemá větší problém. Pochopila jsem dobře, že maso tak 1x týdně a po zbytek týdne k obědu jen zeleninu různě nakombinovanou? Díky

andelka
1. bře 2011

@sokyrka bobík v žádném případě, určitě ne jako první jogurt - podle testu co jsme tu nedávno řešily (myslím že tu) vyšel Bobík PROBIO docela dobře, ale spíš už bych to dala pro větší děti, kolem těch 10 měsíců. Lipánci, Pribináčci apod. se můžou nejdřív od roka, když je v tom hodně smetany, tvarohu, cukru, tak to není pro děti do roka vhodné.
My dáváme Hollandii, to je jen mléko, mléčná kultura a probiotika. Komu nechutná, mívá úspěch s bílou neslazenou Aktivií.
Odkdy přikrmujete? Jogurt se totiž obecně doporučuje až od 8měsíce.
Maso může být častěji, někdo tvrdí 6x týdně, ale většině se to zdá hodně, takže nejčastěji se dává tak 2-3x týdně a 1x týdně žloutek.
@lussitka tak jestli můžu já, když tu zrovna jsem - tak já jsem první mrkvičku dala ze skleničky bio alnatura, byla výborná. Pak jsem mixovala najemno, teď už nechávám sem tam kousek. Ještě před 14 dny se mi tím dusil, teť už je to v pohodě. Některé měkké věci, třeba brokolici už jen namačkám vidličkou. Když se to dělá postupně a nečeká se příliš dlouho, tak se to dítě naučí. Ale pro malé miminka je lepší to pasírovat nebo mixovat. Ovoce se obecně dává jako další příkrm po 4 týdnech, pak případně kaše nebo jogurt (to si prý člověk může vybrat co dá jako další příkrm). No my jsme měli 3 týdny kaši navečer, ale teď testuju co udělá když ji vysadím a budu zas kojit. Měli jsme dost náročné noci a i tak kojím v noci co 2-3h. Takže u nás kaše nula nula nic v tomto smyslu. 😅

lussitka
1. bře 2011

@sussanah ja som Jakubkovi skusala davta poharik s tym naustkom pre 6mes deti a Jakubko to tiez zatial neriesi,,,Ocuclava, fuka do toho, oslintava a pit nepije...asi zatim nevie ako na to...

cicimon
1. bře 2011

@lussitka moja sa z avent magic cup nenaucila za 2 mes a zo silikonoveho nuby sa naucila za 2 dni

janulka88
1. bře 2011

ahojte, vedeli by ste mi poradit nejaku chutnu polievocku pre 7 mesacne babätko, dakujem

sunavianka
1. bře 2011

@lussitka ahojky ja som začala tiež mrkvičkou ale prvé dni som mu mixovala asi tak týžden ako som písala vôbec skoro vôbec nepapal fakt zjedol len kávovu lyzicu ale netlačila som na pílu a až ked som úplne vynechala na obed kojenie čiže už papal tolko že si nevyžadoval kojenie som zaviedla ovocie to v priebehu týždna sa chytil hned a kašu som zaviedla večer ale nedala som mu plnú dávku lebo mu bolo ťažko z kaše a myslím že kaša neovplyvnala spánok malého len dlhšie vydržal v noci bez kojenia, ale budil sa rovnako často a namiesto prska som mu pichla dudku, ak by si sa chcela poradiť napíš ... nieje problém rada pomôžem 😉

marianas
1. bře 2011

@lussitka Aj ja pridávam moju odpoveď. Ja som vôbec nič nemixovala nikdy. Prvé 2 -3 razy mal trochu problém, lebo je tiež dojčený, no zvykol si a s ničím nemáme problém.Myslím, že je jednoduchšie jedlo len popučiť a nemixovať. Ako píšu iné baby, po mesiaci ovocie, po ďalšom jogurt alebo kašu.Na nás nemá kaša nijaký vplyv,Filipko,hoci má 9 mesiacov, sa budí v noci každé 2 hodiny na papanie. No už som si zvykla a neprekáža mi to. Teš sa, že môžeš dojčiť, je to to najzdravšie.

jaruska8
1. bře 2011

@marianas Ja som mixovala, ale postupne som začala dávať hrudky a sem-tam je dám kôročku, aby si zvykala, tak snáď už ju nebude dusiť. 😉 😉 😉 Lebo ja som sa až zľakla, ako ju dusilo, chúďa. ☹

krtica11
1. bře 2011

@janulka88 skus si zohnať špecialne vydanie mama a ja vyživa deti su tam rozne recepty.V Žiline som ho nemohla zohnať až cez vikend ich zase po dlhšej dobe dostali tak som to hned kupila ale viem že sa da aj objednať.

vivien6
2. bře 2011

@werunka21 ja som citala,ze kojene deti (starsie kojene deti) by mali pit aj nieco ine ako MM hlavne v lete nad 25 stupnov,vodu alebo nesladeny caj.malym prckom treba davat castejsie prso..my sice nejsme kojeny,ale pijeme 1,5 vody denne...niekedy aj viacej .

lussitka
2. bře 2011

Ďakujem maminky za všetky odpovede. Skúšali sme teda mrkvičku- popučenú len vidličkou. Spapali sme asi pol kávovej lyžičky 😝 .

lucifirek
2. bře 2011

@andelka a dáváš holandii uplně čistou bez ovoce a prcek to sní? Nevadí mu,že je to kyselé? My máme 8měsíců a dnes nám bylo doporučeno zařadit jogurt. A Holandia je podle mě nejlepší.

apollo11
2. bře 2011

@lucifirek tak zkus, možná tě to překvapí 🙂 jogurt má většinou úspěch, vůbec nemusí být slazený - a to je třeba moje cácorka jinak na sladké dost (jako že preferuje ovoce a sladké kašičky 😒 ), ale jogurt má ráda.
A lepší dát ne moc studený, tak na pokojovou teplotu

andelka
2. bře 2011

@lucifirek úplně čistou a může mi urvat ruku - úplně se na to třepe 🙂 vyndávám si ho z lednice do misky dřív, ať to nemá studené. Taky jsme ho dali od 8měsíce.

papko
2. bře 2011

Ahojte, ako často dávate detičkám jogurt, na odporúčanie lekárky začíname s jogurtom od 10 mesiaca, dnes mal premieru a teda nič moc 😀
a kedy ho dávate, ďakujem 😉

lucifirek
3. bře 2011

@apollo11
@andelka děkuji za rady.Tak to jsem moc zvědavá,co na to malý řekne. On moc zase to sladký nemusí. Banán vůbec,přesnídávky jak kdy. No a nejdřív zkusím jíst jogurty já a pak zkusím dát jemu. Asi ve čtyřech měsících měl krev ve stolici.Dr. doporučila držet bezmléčnou a přísnou(na alergizující potraviny)dietu,tak jsem do ted dodržovala.Má ekzem a dr. říkala,že to vypadá na kolitidu kojeného dítěte. Ted už by to prý mohl snášet lépe. Tak at nejdřív vyzkouším něco mléčného já a pak zkusím dát jemu .Nemáte s tím tady někdo zkušenost? Snad to bude v pohodě.
Jinak jestli můžu říct svoji zkušenost s kaší na noc.YTak uspěch taky žádný. Dáváme o půl šesté,vykoupeme a ještě kojíme.Do sedmi je v postýlce a spinká. Vydrží tak do půl jedenácté a pak kojíme co dvě hodiny a vzhůru je někdy i každou hodinu.

andelka
3. bře 2011

@papko každý den na dopolední svačinu 🙂
U nás při premiéře nebyl problém, chutnal mu, druhý den dával svačinu tatínek a moc mu to nejelo, ale další den zas jo a jak si zvyknul (jednak na jogurt, jednak na svačinu místo kojení) tak ho úplně miluje.

@lucifirek já jsem když byl plně kojený taky omezila mléčné výrobky, protože jejich nadbytek může způsobovat problémy miminku, ale co už není plně kojený tak se neomezuju a není problém. Stopy mléka v MM určitě měl a dobrý. Tak jsem zprvu začala 3 lžičkami, pak trochu víc a postupně jsem se dostala na množství které mu vyhovuje.
U nás to samé. Kaše v 18h, usne kolem 19.30 (někdy dělá bugr i hodinu, včera usnul okamžitě) a spí taky do těch zhruba 23h a pak jak kdy, ale 2x je do rána vzhůru minimálně.