Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ratatooy
16. bře 2011

@lenny84 taky jsem všude četla že nejpozději příkrm po 6měsíci takže 5 a půl je asi ideální,mrkev a brambor je nejlepší pro začátek,malýmu mrkev chutnala hned brambora ne ta až dýl a smíchaná s víc druhů zeleniny,akorát jsme po mrkvi bojovali se zácpou tak teď už dáváme i ovoce tak je to lepší ale jinak mi jsme na příkrmu od ukonč.4měsíce

ratatooy
16. bře 2011

@em-ka už jsme teda zkusili vodu z vodovodu ale bydlíme ve městě a přijde mi že přece jen tady ta voda je o dost tvrdší než třeba na vsi a je z ní dost cítit chlor

luthien.k
16. bře 2011

@em_ka, přesně tak.
@lenny84, zdá se, že doktorka má ty nové informace, i já mám info, že to může být i dřív mezi 4. - 6. uk. měsícem... Ale to je i na mě trochu moc 😅

bubelko
16. bře 2011

@luthien.k takze nase mamy neboli az tak mimo, ked nam sem tam podstrcili uz ako 7-8 mesacnym celu piskotu 😉

@ratatooy k tvojej otazke z 11.10. vodu pre deti na pitie som nikdy nekupovala, pouzivam normalnu z vodovodu. aj na svk. co sa tyka odporucani sestry u lekara ohladom KM, to je tak - kolko zdravotnikov, tolko nazorov. jeden ti povie po roku mozete zacat, druhy povie, KM az od troch. mne osobne sa ukonceny 7.mesiac zda KM na pitie skoro. ak myslela do varenia - v ramci zemiakovej kase alebo kremovej polievky, dajme tomu. zalezi na tebe 😉

bubelko
16. bře 2011

@rataooy teraz som si precitala tvoju odpoved na vodu - ak tebe samej voda z vodovodu pride na pitie divna, tak potom nie je co riesit a ostala by som pri kupovanej 😉 my mame dobru vodu, takze asi tak, na doplnenie 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenny84
16. bře 2011

@ratatooy takže asi začneme v těch pěti a půl a jsem zvědavá jak se bude Tobi tvářit 😉 a co s tou kaší mám začít hned nebo kaši až později?

bubelko
16. bře 2011

@luthien.k ja patrim k tym, co zacali prikrmovat po ukoncenom 4. mesiaci. ale vtedy mi bolo na poradni povedane, ze mam sledovat aj vonkajsie znaky - t.j. ako mi pije na prsniku, ci sa zaujima o jedlo a pod. u nas obe deti v urcitom obdobi prestali poriadne pit, zacali mlaskat a otvarat pusu. jeden tyzden pred ukoncenim 4.mesiaca, druhy tesne po zacati 5. takze sme zacali prikrmovat a skutocne jedli krasen. v priebehu tyzdna sa rozjedli, preto mi to skoro neprislo. kamoskin napr. zacal prejavovat zaujem az ku koncu 6. mesiaca, hoci bol na UM, takze podla mna je to naozaj od dietata k dietatu indivindi. cize k tym odporucaniam by som este pridala, ze treba sledovat aj spravanie vlastneho dietata 😉

bubelko
16. bře 2011

@lenny84 kasu staci az neskor 😉

lenny84
16. bře 2011

@em_ka jsem tu nová tak se pomaleji orientuju 🙂 já taky myslela, že kaši až později, tak mě to překvapilo 🙂 Navíc Tobi jako miminko hodně bojoval s větry, tak jsem zvědavá jak to bude vypadat u příkrmů...

lenny84
16. bře 2011

@bubelko Tobiáška zatím plně kojím, ale poslední dobou ho strašně moc zajímá jídlo, když před ním jím tak mě upřeně sleduje 🙂 a kdy mám teda začít s tou kaší?

bubelko
16. bře 2011

@lenny84 my sme zacali s kasami, ked uz sa poriadne rozjedli a to tak, ze mesiac som davala zeleninu, potom som pridala ovocie a maso a po dalsom mesiaci cerealie - kasu, chlieb a pecivo. ale mozes skusit dat skor, su maminky, ktore kasou zacinaju. ono to je skutocne tazko povedat vtedy a vtedy, prave preto, ze kazde dieta je ine 😉
osobne by som urcite zacala zeleninou, potom pridala ovocie a az na koniec kasu 😉 ake si das casove odstupy, to uz je len a len na tebe 😉

pia22
16. bře 2011

@lenny84 zalezi od toho aka kasa. Urcite by som nedavala (a ani nedavame a davat nebudeme) tie hnusne prechemizovane s prichutami a chemickymi prisadami, ja osobne som davala kasu, konkretne ryzovu nemliecnu, medzi prvymi prikrmami, nakolko je to cista ryza. Pouzivame vela druhov kasi, maly je na ne navyknuty, chutia mu, ale dbam hlavne na zlozenie.

usiko
16. bře 2011

Ahojte,

Mozem sa prosim pridat?

Vcera som zacala davat mrkvu....uvarenu v pare,prepasirovanu a trochu zmiesanu s UM,aby tobolo takevlacne......a podavam na malych plastovych lyzickach......no ja neviem,vcera spapala strasne malinko...mozno 3 lyzicky,take tie male,z tesca pre dojcata....dnes tiez len tolko.....bude to ine? lebo som citala ze prvy den spapa malinko,druhy viac atreti zase viac.....no ale u nas to zatial nema takuto vzostupnu tendenciu...je to normalne?zmeni sa to?alebo jej to nechuti?

bambulkabambulkova
16. bře 2011

@luthien.k nemame uvidime

lenka0283
16. bře 2011

caute baby...prosim vas v kolkatom mesiaci uz mozem zacat davat prikrmi? dakujem 🙂

luthien.k
16. bře 2011

@bubelko, to určitě, násilím nutit dítěti něco, když je to považováno z nějakého důvodu za správné (třeba kvůli těm alergiím) je blbost a začátek přikrmování je věc hodně individuální, i když tady teda někdy vidím opak - padne ukončený šestý měsíc nebo pediatr zavelí a honem honem přikrmujeme 😅 My začínali na několikrát, nebyl ze strany prcka zájem, něco snědl prakticky až od uk. sedmého měsíce a nehrotila jsem.

Kaše vs. zelenina jako první příkrm - kaše jsou prakticky prázdné kalorie, minimum vitamínů a minerálů, navíc riziko, že díky své nasládlé chuti bude dítě odmítat zeleninu, proto já osobně doporučuju začínat zeleninou. Střevní mikroflóru jistit probiotiky, aby trávení nových věcí proběhlo hladce (@lenny84 - nejlépe Bio Gaia pro prcka a brát sama něco při kojení, třeba Adult Dophilus jsou dobré).

@usiko, to je naprosto normální, taky se Ti může stát, že zítra Ti to odmítne úplně 😉 Vždyť není kam spěchat, dáš pár dní pauzu a zkusíš znovu. Hlavně hezky postupně jeden druh po druhém, nejlépe po pět dnů (u nerizikových dětí bez alergie v rodině třeba i tři dny), aby se viděla případná reakce, kdyby nějaká byla (trávicí potíže, ekzém, cokoli neobvyklého).

bubelko
16. bře 2011

@usiko je to normalne, kazde dieta je ine. jedno sa rozje v priebehu par dni, inemu to trva dlhsie 😉

@lenka0283 prikrmy sa zavadzaju medzi ukoncenym 4. a 6. mesiacom, skor nie 😉

@luthien.k hej, je to velmi individualne a ovplyvnene viacerymi faktormi - alergie v rodine, prospievanie dietata, spravanie sa dietata, atd. nemalo by sa tak velmi sledovat a cakat, ze ci "uz" alebo "az" mozem prikrmovat, ale spojit si vseobecne odporucania, odporucanie konkretneho pediatra a k tomu spravanie vlastneho dietata. 🙂

lenka0283
16. bře 2011

@bubelko ahaa..dakujem ti velmi pekne 🙂

mona777
16. bře 2011

baby mne nechce sediet ani v sedačke ani v lehátku ked mu dávam príkrmy - stále sa stava na nohy a po chvíli plače sa mu nepáči sediet. Ako ste to riešili vy ked začínate s príkrmamy - papať po ležiačky asi nemôže - ani to nejdem skúšat - to nemá vyznam - musí sa naučiť papat pri sedení predsa

vivien6
16. bře 2011

@mona777 ked bola moja taka mala ako tvoj,tak sme lezali na zemi na vankusi a krmili sa takto dlhoooo... vtedy nevedela este sediet,do sedacky som ju radsej nedavala,tak sme lezali. nikdy sa mi nedusila,papala pekne..ono nejde naucit dieta sediet,ked to potrebujes.ono sa musi samo naucit,a hlavne ked bude sediet,potom ho daj do sedacky..skus ho dat na zem na velky vankus,aby bol tak v polosede ako to pojde..

mona777
16. bře 2011

@vivien6 díky, ja ho ani nedávam do sedačky ale do lehátka len dávam vankúš do zadu aby bol trocha v polosede - no skúsim to tak ako píšeš uvidíme

bubelko
16. bře 2011

@mona777 ja som krmievala podla toho - bud v lehatku, ktore nastavene do polosedu alebo v autosedacke - vo vajicku - tiez sa dalo zapriet do takeho polosedu. 😉

mona777
16. bře 2011

@bubelko on nechce byť v polosede - jedine ležať alebo na rukách a este pri tom stát - nesmiem sediet - a to sa nedá tak krrmiť

bubelko
16. bře 2011

@mona777 tak skus tak ako radi @vivien6 . za skusku nic nedas 😉

katuska85
17. bře 2011

ahoj všem.Zas jdu pro radu 🙂 Holky od kdy jste prckům dávaly kenduben?Samozřejmě vařený s ostatní zeleninkou

piacere
17. bře 2011

@katuska85 ja od ôsmeho mesiaca 🙂

andelka
17. bře 2011

@katuska85 Já jsem ho dala poprvé (a zatím naposled, čekám až bude pěkný nový čerstvý) asi před 2měsíci, vařila sjem zrovna zeleninovou polívku, tak jsem nějakou zeleninu povařila i Danečkovi k bramboru.

piacere
17. bře 2011

od ktorého mesiaca sa zavádzajú dieťaťu tri príkrmy na deň? Náš bude mať v nedeľu 9 mesiacov.... A ak tri príkrmy, tak aké? Neviem si predstaviť, že by mal napr. doobedu jogurt alebo ovocie, poobede zase ovocie, kašu.... lebo môj hladoš je po ovocí (aj keď spraská cca 150-170ml) tak do hodiny hladný a stiahne 150ml mlieka

A koľko mliečka, ako často... vám deti pijú v deviatich mesiacoch?
Lebo náš sa budí okolo piatej... vypije 210ml. Potom za tri hodiny 150ml. Potom zeleninový príkrm... zje cca 200ml, ale tak do hodiny a pol je hladný, čiže zase mlieko 150ml. Potom ovocie alebo kaša a potom ešte pred spaním 150ml....

katuska85
17. bře 2011

děkuju holky 😉 Manža právě včera přinesl čerstvý křehoučký tak ho malýmu zkusím.děkuju