Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zuzkat1
25. čer 2011

@andelka no ja si na svoje jedlo pozor nedavam🙂 ale malej sa snazim nedavat nic ine len obcas brumika a piskoty... plus doma pecene veci ... pribinaky a spol jedava obcas ale teraz uz kupujem aj ine jogurty uz nielen tie smotanove a tam v nich je tiez cukor...ale to je asi tak vsetko... cokoladu a spol. by som bola rada tiez keby tak skoro nejedla

sofia2008
25. čer 2011

@andelka ahoj..chcem sa ta opytat, ako si zacala davat malemu chlebik alebo rozok? mne uz kazala davat dr., ale mala vobec nechce, dali sme jej do rucky, ale raz ochutnala a vobec jej to neslo..inac velmi sa mi paci tvoj pristup k prikrmovaniu atd..vo vsetkom s tebou suhlasim..nasa je od zaciatku na bio strave a zeleninke zo zahradky od babicky a budem sa jej snazit davat bio, kym sa bude dat, aj ked neskor, ked bude v skolke sa uz normal strave nevyhne..mna aj moju segru vykrmovali od 3m, od 6m sme jedli vsetko 😠 a tak to aj dopadlo, segra ma uz vybraty zlcnik a mame problemy s travenim atd..preto chcem dat svojej dcerke aspon dobry zaklad do zivota 😵

marlin3
25. čer 2011

@andelka vše nejlepší k narozeninám 😵

zuzkat1
25. čer 2011

@andelka 🙂 ozaj ano vsetko naj naj... a z torty maly dostane? 😉 ci dostal?

andelka
25. čer 2011

@zuzkat1 dort žádný nebyl, já už to nějak nehrotím, byli jsme jen s manželem na večeři. Ale kdyby byla, dostal by možná tak kousek piškotu. Ze svého narozeninového nedostal 😅

@marlin3
@zuzkat1 děkuji 🙂
@sofia2008 no právě - mně stačí se kouknout na sebe a manžela že. Proto i teď měníme stravovací návyky podle Danyho a fakt dávám pozor co mu dám a investuju i do biověcí (které kupujem i pro nás když to jde, celkově jsme nějak orientovaní na kvalitnější, i když třeba dražší potraviny), mám lepší pocit. Jasně že ne všechno, ale čím byl menší tím větší zastoupení měly. Pečivo jsem mu začala dávat tak, že jsem rohlík nakrájela na kolečka, pomazala máslem a dávala mu ukusovat. Stejně pak i chlebík, z krajíce jsem odřezala kůrku a nakrájela na kostky a dávala ukusovat. Teď oboje krájím na kousky a bere si sám - procvičujem úchop 😀

sofia2008
25. čer 2011

@andelka inac vsetko naj 😵

andelka
25. čer 2011

@sofia2008 děkuji 🙂
Dneska měl Dany brambor s biocuketou a málem mi to snědl i se lžičkou 😀 ale mu se člověk snadno zavděčí, sní všechno.

sofia2008
25. čer 2011

@andelka presne toto ma aj nasa velmi rada 😵 a uz jej mozem dat maslo na chlebik?

werry
25. čer 2011

ahoj holky, chtěla bych vás zkušenější poprosit o pár rad, zítra začínáme s příkrmama, malé je půl roku a týden, začneme hami první mrkvičkou a pak brokolicí, později bych chtěla vařit. jak pak dál? když budu chtít přidat novou zeleninu, mám ji zkusit zvlášť (např. brambory) a pak třeba s mrkví? a jak zeleninku připravujete doma? povařit ve vodě, rozmixovat, přidat trochu olivového oleje? a co zelenina ze supermarketů? - nemáme zahrádku a chtěla bych pak vařit, ale četla jsem, že už jsou lepší skleničky, než kupovaná...a ještě k tomu žloutku - možná se zeptám blbě, ale mamka říkala, že se normálně uvaří jako v polívce, ale já to spíš pochopila, že se uvaří celý vajíčko a ten žloutek z toho vydloubnu a přidám do jídla 🙂

mirabelluska
25. čer 2011

@werry, ahoj ja som davala 3 dni mrkvu, na stvrty som do nej primiesala lyzicku zemiaku, potom 3dni zemiak, na stvrty som pridala do neho troska brokolice atd. Zltok - uvarim cele vajce poriadne natvrdo a prvy krat daj len kusok, nie hned cely. olivovy olej nemusis davat vzdy, staci obcas, ale kludne moze byt aj slnecnicovy, to je len teraz taka olivova moda. Inak mne sa tiez ta zelenine zo supermarketov nepozdava, zatial uprednostnujem sklenicky, aby v tom neboli nejake hnojiva...

andelka
26. čer 2011

@sofia2008 já myslím že jo.

@werry pozor na ty Hami první lžičky, kromě té zeleniny je tam plno blbostí na zaplácnutí žaludku a aby to bylo vůbec k jídlu - hlavně ta brokolice 😝 My jsme začínali mrkvičkou, ale úplně čistou bio Alnatura nebo Babylove z DM. Dávala jsem ji skoro týden, než se trávení upravilo a naučilo zpracovávat jinou stravu než mlíčko. Pak jsem uvařila brambor a zamíchala zas do mrkvičky, pak uvařila bio mraženou brokolici a zas přidala brambor, pak byl myslím pastinák, dýně, květák a tak dále. Jak byla zima, tak jsem dávala hodně skleničky (ale pořádně četla složení), nebo bio mraženou zeleninu. Od 10měsíců už spíše vařím. Skleničkové dávám maso.
Doma jsem ji povařila ve vodě, rozmixovala (když bylo víc tak zamrazila ve tvořítkách na led), přidala trošku oleje (olivový, řepkový) a bylo. Žloutek ano, uvařím vejce natvrdo a žloutek vyloupnu a rozmačkám do zeleniny. Když malej bojkotoval hrudky, tak jsem ho přepasírovala přes sítko.

zuzkat1
26. čer 2011

@andelka ani moja nedostala zo svojej narodeninovej🙂 ja som jej urobila taky dezert ze piskoty, smotana s vanilkovym cukrom plus banan a z toho trochu papala🙂 ale z tej co bude mat na 2he narodeniny uz dostane🙂 ja som svoje narodeniny neoslavila vobec🙂 nijako🙂

werry
26. čer 2011

holky díky, malá bude asi jedlík, už sme zkusili mrkvičku a pořád otvírala pusinku, dala sem jen pár lžiček, zítra dáme víc, kdy jí tak mám dát celou skleničku (125 g)? a ještě bych se zeptala, když chci zavést novou zeleninu, ale ve skleničkách už je s nějakou přílohou, mám ji zkusit nejdřív samostatně? třeba tu dýni, květák - tohle asi samotný ve skleničkách neprodávají. takže lepší mražený, než čerstvý? určitě zkusím alnaturu a babylove, hodně lidí si jí chválí...a po jaké době bych mohla přidat maso?

mirabelluska
26. čer 2011

@werry, moj uz na siesty den zjedol celu sklenicku, sam si kazdy den zvysoval davky chichi. Dýni kupis aj samostatne v sklenicke a kvetak najskor kusok pridaj do brambor. maso sa pridava tak tri tyzdne po prvom prikrme.

andelka
26. čer 2011

@werry Dany snědl malou skleničku třetí den. 🙂
dýně je dobrá Hipp, je tam jen dýně a voda. Jinak jsem většinou nové věci dávala čerstvé nebo mražené, skleničku málokdy. Skleničky bývají často překombinované.

denne73
26. čer 2011

@werry aj my onedlho začiname s prikrmami. ja som z toho docela jeleň pretože Nely je plne dojčená a naša pediatrička je zasadne proti tomu aby som ju začala prikrmovať už teraz. Boli sme s malou u zastupujúcej lekárky
mali sme nejaku alergiu či čo, robila krvne odbery a vyskočila nám tam zač. anemia. Ona nán zase kázala začať prikrmovať. No vyber si teraz. 🙂. Tiež som chcela kupiť tu mrkvičku od hami.

denne73
26. čer 2011

@andelka ty si to tu pekne rozpísala ďakovam- pomôže.)

em_ka
26. čer 2011

@denne73 ber vytaminove doplnky - zelezo, to prechadza do tvojho mliecka

andelka
26. čer 2011

@zuzkat1 jo jo, to měl Dany taky na svoje narozky, mističku jogurt - tvaroh, ovoce a dětské sušenky (Hero bio, jediné které u mě prošly 😀 ). Na druhé narozeniny už taky dostane, děláme dorty domácí. A svoje narozky jsem též nějak neoslavila, jakože oslava.

@denne73 no nevim jak přikrmování zabere na anemii, kojeným dětem by mělo stačit železo z MM, takže dopuj železem spíš sebe 🙂. Nám zas doporučovala Dr kaši na noc, když měl malej měsíců, že se často budil, ale nějak se mi nechtělo, tak jsem vydržela. Jinak ve fotoblogu mám článek jak jsme přikrmovali 😉
Já Hami teda nekupuju skoro nic. Sem tam ovocnou přesnídávku, ale velmi výběrově.

denne73
26. čer 2011

@andelka 😉 😉

denne73
26. čer 2011

@em_ka 😉

sorela
27. čer 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat na radu ohledně večerní kaše.Párkrát jsem jí malýmu dala(má 8měsíců), ale byla na něj těžká. Myslíte, že by vadilo přidat do večerního sunaru jen jednu lžičku kaše? Případně vadí , kdyby byla jiné značky? Pořád se plácám se v tom co se může a co ne.

sussanah
27. čer 2011

@sorela Rada je jednoducha, pokud je pro maleho kase na vecer tezka, tak mu ji proste nedavej 🙂 Klidne mu davej jen mliko ebo tam prihod tu jednu lzicku kase navic, ale nekterym detem staci na noc jen mliko, kasi nepotrebuji, tak pro je nutit. Znacka je fuk, jen kup nemlecnou, kdyz ji budes vmichavat do UM.

berenika39
27. čer 2011

@sorela to jde určitě, na zahuštění mléka je moc fajn třeba rýžová krupička od nestlé - je to kaše, můžeš ji udělat klasicky nebo tím právě jen zahustit mléko (dávala jsem to i do ovoce, bo petr neustále blindil - měl refux ☹ ). A prodávají se taková "Mlíčka s kaší", krabičky, přímo připravené k podávání, taky to dělá Nestlé a je to právě něco mezi mlékem a kaší. Tady máš odkazy🙂
http://www.feedo.cz/nestle/nestle-detska-krupic...
http://www.kojeneckavyziva.cz/content.aspx?page...

sussanah
27. čer 2011

@denne73 urcite se odpuj zelezem ty, prejde to do mlika. Bud muzes v potrave nebo jako potravinovy doplnek. K te "anemii", ono to vubec ani anemie byt nemusi, zvlast pokud me mala teprve 5m, protoze prave kolem 3m dochazi k hromadnemu odumirani cervenych krvinek, ktere jeste byly vytvoreny, kdyz bylo mimco v tele matky. Rika se tomu novorozenecka anemie a je to naprosto bezny jev. Dulezite je to, aby se to po pul roce zacalo spravovat a v roce by vysledky mely byt v poradku. Za sebe doporucuju, vyprdni se na dr, ty si pridej potraviny bohate na zelezo (cervene maso, cervena repa, lusteniny, brokolice) a s prikrmy zacni normalne po tom 6m. V roce muzes nechat malemu znovu odebrat krev a rekontrolovat stav, ale skoro bych dala ruku do ohne, ze pokud bude mit pestrou stravu, tak to bude vse naprosto ok 🙂

sorela
27. čer 2011

@sussanah
@berenika39
Díky, zkusím to. Ještě jeden dotaz.Začala jsem mu ted dávat dopo jogurt ke sváče s troškou ovoce, oběd klasicky masozeleninu, k odpo sváče mu mám taky dávat ovoce?

berenika39
27. čer 2011

@sorela jj, určitě, ovoce není nikdy dost, pokud na něj nereaguje nějak alergicky, využij toho ted, v létě, kdy je dost na výběr🙂. dávala jsem to obráceně, vlastně to tak jí prcek pořád, dopoledne ovoce a odpoledne jogurt, ale to je fakt jedno. petr není jedlík, jogurtem se moc zaplácnul, a nechtěl pak oběd, proto měl ráno ovoce, které ho tak nezasytilo. a zbytečně se nenervuj, už nemáš doma novorozence 🙂

sussanah
27. čer 2011

@sorela u nas je to stejne jako u Bereniky, dopoledne ma ovoce, po tom mu akorat vyhladne na obed a odpoledne jogurt s necim nebo samotny, to mu zaplaca zaludek az do vecere. Ovoce 2x denne je naprosto v pohode, alepson se ho nauci poradne jista nebude ti vymyslet nekdy v roce 🙂

werry
27. čer 2011

holky a jaký kupujete maso? mražený nebo chlazený? já sem dnes koupila chlazený krůtí a než začnem s masem, tak sem přemýšlela, že bych ho už rovnou uvařila a naporcovala. když ho uvařim, tak pak se naseká, nebo mixuje s trochouv vody? a jak ho skladovat - v těch nádobách na led? A od okdy se může rýže a jaká? pořád si tak nevím rady, koupila sem pár skleniček na začátek, ale jsou fakt drahý, takže je budu kupovat jen doplňkově. a pak tedy na oběd zelenina+maso + brambor nebo rýže a 1x týdně místo masa ten žloutek? a můžu uvařit třeba z mraženýho hrášku a kukuřice - nebude to moc nadýmavé? ptám se jak tuňta, ale moc si tim nejsem jistá co a jak, i když sem přečetla spousty informací, každý má jiný názor

sorela
27. čer 2011

Holky díky, já prostě moc všechno řeším 🙂