Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

janinininka
12. črc 2011

ahoj holky, jdu pro radu..ted to bude měsíc co máme zeleninku malý to moc nechutná sní tak půl malý skleničky, někdy třeba jen 3lžičky a dokojujeme..chci se zeptat, myslíte že mám už dát dopolední svačinku- ovoce a až nakonec kaši a mám začít přidávat masíčko nebo mám počkat až bude víc papkat tu zeleninku.chce spíš prso pořád,díky za rady!

ija1
12. črc 2011

@janinininka - urcite jeste vydrzte u ty zeleninky, tim se nic nezkazi.......... ovoce je sice fajn, ale pokud si jeste moc nezvykla na zeleninku, tak bych bojovala s tim........., nebo trosku zkouset, par lzicek....... my zacinaali s ovocem koncem 7m a v pohode

janinininka
13. črc 2011

asi jo, začnu dávat masíčko a pak teprve ovoce, díky!

vrabcek154
13. črc 2011

ahojte, viete mi poradit, davam malinkej prikrmy, zeleninove, chutia jej hlavne zemiaciky, kalerab,spapa tak 100 g, ale aj tak si vypyta svoju davku mliecka 120 ml, neviem ako nahradim jednu davku mliecka prikrmom, ci je to normalne ? doktorka ma dovolenku , tak netusim

tinasa
13. črc 2011

@smisek0ahoj,hoci mám 6 ročného syna a teraz trojmesačného necítim sa byť dosť silná na to radiť ti,to mala urobiť tvoja doktorka.tá moja je našťastie skvelá a tak ti poviem čo mi radí ona - dieťa na UM má jesť najskôr po troch hodinách,aby si bruško oddýchlo,tak tie štyri hodiny sú správne,210 ml sa mi zdá primerane,môj trojmesačný syn pije teraz 150 ml a to je dobrý jedák a aj tak vyzerá.podľa mňa by tvoja dcéra nemala byť hladná,nebolí ju bruško?dávaš jej aj dosť tekutín?myslím detský čajík-nie ten granulovaný,ale normálny sáčkový,deti na UM bývajú smädné,môže aj prevarenú dojčenskú vodu.viem,že je to ťažké,uplne ťa chápem aká si unavená a vynervovaná,ale skús sa ukludniť,lebo aj to sa prenáša na malú,a neboj sa držať svojho inštinktu,lebo ty si matka a ty vieš čo je najlepšie pre tvoje dieťa -to ma materstvo naučilo

andelka
14. črc 2011

@vrabcek154 samozřejmě že je to normální, je ještě malinká a je běžné že po zelenince se ještě dokojuje/dává UM. Jak bude starší a rozjí se, vyměníš UM třeba jen za čajík na zapití a bude 🙂

sorela
14. črc 2011

Jdu opět pro radu 😉 Chtěla bych dělat domácí kaše, ale nějak nevím jak na to..Vím, že se už to někde probíralo,ale nemůžu to ted najít 😉

werry
14. črc 2011

ahojky, prosím od kdy jste začali dávat rýži? malý bude 7 měsíců, dneska jsem jí zkusila přimíchat do mrkvičky, ale pořád tam byly zrníčka i když sem to rozmixovala, tak mi to plivala. jakou rýži používáte? měli jsme parboiled dlouhozrnou, mixujete, nebo víc rozvaříte? děkuji za rady

berenika39
14. črc 2011

@werry nechala jsem to rozvařit. když jsem to mixovala, bylo to hodně mazlavé, takové blééé 😝 a nechtěl to. dávej mu rýži do něčeho "mokrého", co se dobře jí, do polévky, nebo to jídlo víc nařeď - mlékem, obyčejnou vodou, aby se mu to dobře polykalo.

berenika39
14. črc 2011

@sorela ovesná (i jiná) - dej do vody uvařit jemné vločky, mleté, jsou dřív hotové a líp se jí, když je to rozvařené, přidáš UM (dala jsem si vždycky do šálku pár odměrek UM a přilila dvě tři lžíce vody, rozmíchala na takovou kašičku a to vlila do kaše z vloček. nedělají se hrudky. po přidání UM se to už nevaří, jen promíchá a podává.

sorela
14. črc 2011

@berenika39 Díky 😉
@werry Já nechávám taky víc rozvařit a chutná 🙂

mmacca
14. črc 2011

Inšpiruje ma niekto? Malá má 5,5 mesiaca, je na UM. Už sme jedli mrkvu, zemiak, cuketu, brokolicu a začíname s mäskom. Je ešte nejaká zelenina, čo by sme mohli skúsiť? Z ovocia som dala zatiaľ iba ochutnať banán.

ivanka85
14. črc 2011

nam chutil aj kalerabik, tekvica..a z ovocia jablcko jej bude urcite chutit

werry
14. črc 2011

aha, tak to musim koupit jinou, na týhle píšou, že se nerozvaří ani po půl hodině 🙂 a používáte i ve varných sáčcích?

estrellita
14. črc 2011

@mmacca spenat, dyne, lilek, pastynak, kvetak, zelene fazolky, hrasek (ten propasirovat, nadymaji slupky)..... ted me vic nenapada 🙂

luckakol
14. črc 2011

ja jsem se vzdycky kdyz mi dosla inspirace divala na slozeni kupovanych lahvicek podle potrebneho veku - napr. www.detskavyziva.cz. A taky jsem mela stazeny seznam alergizujicich/neutralnich/nealergizujicich potravin a s tim jsem to konfrontovala

kiaora
15. črc 2011

Preco bravcove maso nie je vhodne pre deti a odporuca sa az od 3 rokov???

svatule
15. črc 2011

holky, prosím, poraďte 🙂 malá miluje tekuté kaše(sunarku, hami...) je tam jedna na dobrou noc s medem, od uk. 6. měsíce a nevím, zda jí můžu malé dát, když med jako takový doporučují až po 1. roce života...

odbociana
15. črc 2011

@svatule mozem sa ta spytat ako davate tie tekute kase? z flase? 😅 aka je to znacka? dik

svatule
15. črc 2011

@odbociana kupujeme ze sunarky a z hami, jsou balené po 2 kusech, malá to pije z láhve, je to hezky tekuté, strašně jí chutnají a spí celou noc 😉 určitě by to šlo dávat i lžičkou, jenže malá je večer unavená a tak je pro ni láhev zatím pohodlnější, většinou už u toho jídla usne 🙂

mmacca
15. črc 2011

Ďakujem za odpovede!

odbociana
15. črc 2011

@svatule diik. my davame lzyckou. a ten dudel na lahev je specialne na kase? dobre ji to tecie?

svatule
15. črc 2011

@odbociana nevím, jestli je speciální, mám avent velikost 3 a teče to hezky...

odbociana
15. črc 2011

@svatule dik. tak kupim 😉

smecka
15. črc 2011

Dnes mi doktorka řekla, že dle nejnovější studiích a doporučení gastroentologů by se s příkrmy mělo začínat dříve, tj. v pátém měsíci a hlavně dát co nejdřív lepek jako "ochranu" před možnou celiakií. Co si to tom myslíte, kdy jste začínali?
Já jsem poslechla a dnes naservírovala první mrkvičku. Kojím částečně, tak bych ráda stihla dát lepek, ještě když něco nakojím.

florentina
15. črc 2011

Ahoj, tak zítra chci zkusit první mrkvičku, tak nakukuji co a jak🙂

@smecka k tomu lepku, já bych to viděla tak, že je potřeba trochu poslechnout vlastní rozum a intuici. Mám několik kamarádek, co maj děti v posledních pár letech a každá dostala zcela odlišné info. I mě z toho jde hlava kolem, protože jsem četla názory jako čím později tím lépe, tak i názory, že podle nejnovějších studií čím dříve tím lépe. Mě včera dětská lékařka řekla, že ona doporučuje zařadit v 7 měsících. Prý dřív to zatěžuje a později zvyšuje riziko vzniku alergie. No vzhledem k tomu, že 3 lékaři a 5 názorů🙂, tak já se rozhodla, že začnu asi o něco dříve. Teď bude malé 6m a začneme se zeleninkou a za cca 14 dní bych chtěla začít s kašemi, protože teď zase začala mít malá v noci často hlad a tak i kvůli tomu a budu střídat ty s lepkem a bez.
Vzhledem k tomu, že kojíš částečně, tak podle mě příkrmem nic nezkazíš a je fakt, že jsem taky četla, že je dobré lepek zavést, když se ještě kojí. Taky mi dětská řekla, že při případné alergii na lepek trvá tak 3 měsíce, než se to projeví, ale z toho nic nevyplívá.
Začala jsem se o příkrmy zajímat teprve včera a stejně tak jako začátky kojení mi to přijde jako šílená věda. Ale kamarádka mi dnes řekla, že to věda není, jen z toho všichni vědu dělají🙂 a to mě docela dodalo optimismus.

zuzanames
15. črc 2011

@smecka Ahoj, čo sa týka lepku, mne lekárka odporučila presne to isté čo Tebe, a tak keď mala Tamarka 5 mes. tak sme lepok zaviedli, ale len s mierou. Aby to veľmi nezatažilo organizmus, tak žužlala len rožok alebo piškót, z ktorého v podstate veľmi nezjedla, ale telo sa dostalo do kontaktu s lepkom. Tak mi to poradila lekárka. Neskôr sa dajú do príkrmu pridať napr. ovsené vločky. 🙂

smecka
15. črc 2011

@florentina: jako zasloužilá matka 😀 vím, že jako všechno ostatní, i toto se poddá. A máš pravdu, že není nad selský rozum. Dceru jsem měla před 2 lety a najednou je všechno jinak. Rozčiluje mi to, rozhodnutí je na tobě, ale podle čeho se má člověk rozhodnout, když názory odborníků jsou stálé jako počasí....
.... Jestli jsem do malého narvala jednu lžičku, dá se to nazvat úspěchem. 😀 My budeme postupovat pomalu, protože malý má ekzémek, takže i proto začínáme "brzy". Za 3 týdny bychom začínali ofiko, to oslaví 6 měs. Počítám, že k lepku se projíme tak v půlce 6 měs. 😉

smecka
15. črc 2011

@zuzanames: mě pro první střet s lepkem doktorka doporučila udělat lehkou jíšku z másla a mouky. Pak i piškot, ale ten nedám, je tam cukr, vejce ... na to má čas. Na rohlík taky, tam je dost soli. 😉

kiaora
15. črc 2011

Hello damy ak niektora viete preco nedavat detom do 3 rokov bravcove maso uvitam vsetky informacie, vdaka.