Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katyxq
12. říj 2012

@dandelion Na cesty (bez mrazáku nebo ledničky a nemožnosti uvařit čerstvé) je v podstatě jediný způsob zavaření - takže buď si to sama zavaříš (a s tím je nemám zkušenosti, ale koukni třeba sem https://www.modrykonik.cz/fotoblog/pitruskaskar...), nebo koupíš už zavařené - skleničku. Jinak dostatečně chlazené uvařené jídlo vydrží až 48h, takže jeden den uvaříš a další dva dny můžeš uchovávat v ledničce. Dát mrkev plus brambor a pak jen mrkev klidně můžeš, jen bacha - mrkev dost často způsobuje zácpu.

jancip
17. říj 2012

Nevíte, zda je vhodný lilek pro dítě staré 7 a půl měsíce?

ined77
17. říj 2012

@jancip ...určitě ano.zkusila bych maličko, ale myslím, že lilek nepatří mezi alergeny 😉 já dávala brzy jak cuketu, tak lilek 😉 .

katyxq
17. říj 2012

@jancip jasně - zkus, třeba bude chutnat.

jitulik4
21. říj 2012

@dashak umělá mléka nesmí přejít varem!!!

pamal
19. lis 2012

@katyxq Ahoj, prosím Tě ty domácí kaše mám udělat tak, že uvařím třeba krupičku (či něco obdobného) s vodou a zvlášť si udělám Nutrilon, který tam pak vmíchám? Nebo jak to udělat? Dále bych se chtěla poradit odkdy se dává přepasírované maso, např. králičí.
A ještě dotaz - dnes jsem malému uvařila kousek dýně, která mu oproti mrkvi chutnala víc. Nevíte, zda je lepší ji uvařit a pak zamrazit anebo zamrazit a pak teprve uvařit. Díky.

katyxq
19. lis 2012

@pamal Domácí kaši bych uvařila z vody řidší a pak vmíchala UM (ale já je dělám nemléčné, respektive z ovesného "mléka", tady https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/clane... mám uvedený univerzální recept, který sama používám). Maso se může už od půl roku, pro začátek je nejlepší asi králičí nebo krůtí.
Zeleninu jde mrazit syrovou i uvařenou, já zamražuju hotová pyré (teď už hodně hrubá, jen rozmačkanou uvařenou zeleninu) v tvořítkách na led, malá toho moc nesní, tak pak jen vytahuju z mrazáku kousky a kombinuju podle nálady a chuti.

pamal
19. lis 2012

Akorát jsem si pročetla Tvé univerzální recepty na blogu, tak jsem Ti chtěla napsat, že už nemusíš odpovídat. I tu dýni jsem tam našla🙂 Zítra vyrážím do zdravé výživy. Ještě jednou děkuji.

pamal
19. lis 2012

@katyxq Akorát jsem si pročetla Tvé univerzální recepty na blogu, tak jsem Ti chtěla napsat, že už nemusíš odpovídat. I tu dýni jsem tam našla🙂 Zítra vyrážím do zdravé výživy. Ještě jednou děkuji.

zvalentova
22. lis 2012

@adele15
@katyxq ahoj, musím souhlasit s příkrmy na noc. Svá dvojčata stále kojím, ale protože spánek 3-4 h. /noc bylo velmi málo, přidala jsem rýžové nemléčné kaše. Už jsem je zase vesele zrušila. Dětem sice chutnaly, zdlábly celý kelímek od Aventu, ale v noci se budily každých 40 min. s brekem a bolením bříška.

Nicméně otázka pro všechny. Jak zajistit, aby dítka spala. Ráda bych celu noc, ale buzení 1x u každého by mi stačilo.

katyxq
22. lis 2012

@zvalentova No ... asi to nebude úplně rada - nějak se s tím vyrovnat a počkat, až k tomu dospějí. A odkazy k tématu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... , http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... a http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?... 😉.
Já momentálně kojím většinou 2x za noc, ale teď rostlu zuby, tak i víckrát (plus přesun z postýlky k nám 🙂).

kulenka
22. lis 2012

Naši malou bolí bříško po bezmléčné bezlepkové jáhlové kaši od Alnatury ... mně taky nedělá dobře 😅 Jahelník přitom jím bez problémů. Takže kaše na noc jsem zatím zavrhla 😒

Zeptám se - je možné uvařit něco k quinoi pro 7,5 měsíců prcka?

kulenka
22. lis 2012

Aha, takže i z pohanky můžu udělat kaši? Mám pohankovou krupici, mám si ji asi radši předem namočit, že?
Zkusila bych ji dávat ráno, malá příkrmy (zeleninové, masové) moc nemusí, tak si říkám, že zkusím něco jiného a do kaší bych mohla dávat ovoce a různá ta "másla" na dochucení.
@katyxq

katyxq
22. lis 2012

@kulenka Pohanku, quinou klidně může - v množství, v jakém snese (u nás je to pořád nanejvýš vrchovatá lžíce kaše). Já namáčím všechny obilniny, jsou pak líp stravitelné a navíc dřív uvařené 😉, jdou použít naslano i nasladko.

kulenka
22. lis 2012

@katyxq Hm, malá sní tak dvě kostky příkrmu, mám pyré namražené v tvořítkách od ledu. Kaši jsem včera zkoušela z rýžových vloček a rýžového mléka, snědla asi 6 lžiček, těch jejich dětských, takže se taky nepřetrhne 😀
Děkuju za tipy, zkusím zase nové chutě 🙂

pamal
22. lis 2012

@zvalentova taky jsem kaši na noc zrušila a to díky příspěvku od @katyxq . Než jsem dala kaši, tak jsme měli pohodové miminko, které samo po kojení uslo, v noci se dvakrát za noc napilo a ihned uslo. Po večerní kaši (kterou s radostí snědlo) už mlíčko nechtělo, spát taky ne a pak se ještě ve dvě v noci budilo a já pak hodinu a půl vozila po ložnici řvoucí dítě v kočárku (jinak by asi řvalo až do rána) několik nocí za sebou.

kulenka
27. lis 2012

@katywq Malé bude o vánocích 8,5 měsíce - myslíš, že bych jí mohla dát "štědrovečerní" menu? Mrkev + brambor + hrášek + kapr? Jde mi tedy hlavně o toho kapra. Nebo radši jinou rybu? Pojedeme si pro něj k rybníku a táta nám ho zabije 23., takže bude čerstvý.
Ať to má trochu stylové 😀
Děkuju za odpověď 🙂

katyxq
27. lis 2012

@kulenka klidně - pokud se ti podaří kapra vykostit, ale když to bude z části blíž k hlavě, kde jsou jen ty dlouhé kosti, tak by to mohlo z udušeného kousku jít v pohodě vyndat.

kulenka
27. lis 2012

@katyxq Díky, pokusím se. Stejně se to u nás každoročně vybírá kočkám, aby měly vánoce 😅 😀

elilen
2. pro 2012

Ahoj, dceři je pět měsíců a já sháním nějaké nádobí na příkrmy, které jí vydrží pár měsíců. Vůbec nevím, co koupit?? Líbí se mi miska s termobrašnou od Bambini (Tescoma), ale nevím, jestli v ní jídlo vydrží aspoň tři hodiny teplé. A pokukuju po nekapajících hrnkách. Hodně se chválí Nuk, ale on má jen 150ml. Není to málo? Není lepší jiný, který má aspoň 200ml? A co jiného ještě na příkrmy koupit??

Moc děkuju.

cicimon
2. pro 2012

@elilen 150ml alebo 200 uplne staci, ved na ex to nevypije a ked bude treba doplnis. a 3h ti jedlo okrem termosky asi v ziadnej nadobe nevydrzi teple...
my pouzivane netecuci hrncek avent a spokojnost

elilen
2. pro 2012

@cicimon A jaký Avent máš? S obrázkem nebo bez? S obrázkem prý tečou, jenže ten se mi zrovna líbí víc. 🙂

cicimon
2. pro 2012

@elilen bez

tichackova
2. pro 2012

Holky, prosím poraďte, co dávat jako svačinku? Se zeleninou k obědu jsme začali před cca třemi týdny a už bysme pomalu měli zavádět svačinu, ale vůbec mě nenapadá, co k ní. Věčně přesnídávka asi nebude to pravé...😝

ivia123
2. pro 2012

ahojte babky ,len prosim vas nedavajte ako prikrmy tie prikrmy v preslidavkovych fľaštičkach.Viem dostať kupiť ovocne ,zeleninove, rozne maska...,kamoška to dava a to jej dieťatko je orandžove -fakt to som ešte nevidela ☹ .

andelka
2. pro 2012

@tichackova dávám věčně ovoce, vůbec to nevadí, však se pak střídají druhy 😉 starší měl jídelníček pořád podobný minimálně do 18měs. na jednu svačinku ovoce, na druhou jogurt. k tomu sem tam křupku, po roce dětskou tyčinku, piškot...

tichackova
2. pro 2012

@andelka A dáváš čerstvý? Nebo právě tu přesnídávku? Já zatím zkusila přesnídávky - jablko, hruška, švestka, a banán, ale po tom jí bolelo bříško 😝 Nebo možná to nebylo z něj, ale ten den jí bolelo bříško a já teď nemám odvahu zkusit ho znova😝

andelka
2. pro 2012

@tichackova mám zavařené svoje jabkové pyré a kombinuju tohle s koupenýma, buď se skleničkou nebo kelímkem 100% ovoce. Párkrát už jsem zkusila i trochu čerstvého, jabko, hrušku a banán, ale jen část, zbytek bylo povařené pyré. Nedělá mu to nic. Bolelo bříško jen z banánu? to je možné, já dávám vždy jen trošku, oba kluci jako mimina na něj reagovali blbě, sama jsem při kojení nemohla sníst víc než půlku a jim jsem taky dávala jen trochu v kombinaci s jiným ovocem.

tichackova
2. pro 2012

@andelka No byla to malá přesnídávka jablko s banánem. A večer od desíti do jedný jen plakala a plakala a nebyla k utišení. A vypadalo to, jak když jí bolí bříško☹ Fakt nevím, jestli to bylo zrovna z toho, ale teď se toho banánu bojím😝 A tak je to ke svačině jen jablko, hruška, švestka. Pořád dokola😝

andelka
2. pro 2012

@tichackova mohlo to být z banánu, dost ucpává. A taky borůvky.
No já dávám jabko hrušku, banán, švestku, broskev a meruňku. Jelikož je zima, tak dost kelímkuju skleničkuju, co se dá dělat.