Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ija1
8. lis 2010

@denis19 - dekuju moc za radu, ja s timhle tim porad tapu............. prave ze mi pul litru prijde malo, ale asi to tak ma byt 🙂, tenhle tyden zavedem presnidavky............. jinak jakou znacku davate? nebo menite? .... ja ji dneska dala prvni lzicku, na zitra tu mam nejak taky od hami........ a pak od hello a hamanku........... tak nevim 🙂, vsude pisou od 4. mesice, tak to uz mame dva mesice naskok 🙂
a od pristiho tydne chci zacit s kasi, sice spi mala celou noc od 22.30 do 8 rano............tak jsem ji puvodne nechtela davat, ale doktor rikal ze ted uz bych mela, aby si zvykla...........tak to od pristiho tydne zkusime...........a davate ji specialni savickou nebo normalni jako UM?....nebo lzickou?............

maryanna
8. lis 2010

@andrejka1983 pribináčik je kopa ečiek, vanilkova aroma, a dokopy nic, dieťa má mať výživnú stravu a akože do 5mesačného decka trepať pribináčik tak akože.....no comment
sladkosť? ach......
základ zdravej výživy ti niečo hovorí?

boruuvka
8. lis 2010

@ija1 Já být tebou, tak kaši nedávám. Když ti malá spí celou noc, tak to je zbytečné. A navíc, co doktor to názor. Co se týká přesnídávek, tak já jsem jich pár koupila od hamé, ale jsem z nich zklamaná, protože v třeba v banánu je citronová šťáva a jiný přidaný věci, takže radši rozmačkám banán, rozmixuju jablko nebo hrušku a tak. A hlavně si přečti složení, protože třeba přešnídávky od hamánku jsou dost přislazovaný - teda pokud nechceš jako andrejka dopřát malé pořádnou ňamku 🙂

denis19
8. lis 2010

@ija1 mne naše hamánek nechce , normálne otáčí hlavičku pryč a neotevre pusinku a to jinak nemám problém a to samé mi delá se sunárkem, tak jsem zustala u Hipp ,s tím mám velice dobré zkušenosti jak s ovocem, zeleninou i zeleninovo masovou skleničkou 🙂 Dnes jsem dostala domácí nestríkané jablka, tak jsem ji udelala pyré a moc ji to chutnalo,ale dala jsem jen pár lžyček, mám pred jablky velký respekt.... Jo a i hami ,s tímmám také dobré zkušenosti.
naše spí také dobre,ale to mléko zahuštené kaší ji dávám,aby mi pribírala na váze, když jí jen 4x denn 😲

andrejka1983
8. lis 2010

@maryanna ....prepač,ale ja sa ti do stravovania tvoja dieťaťa nemiešam takže nemusiš sa ani ty.dakujem..a beriem to len ako tvoj nazor. A o nazoroch typu to su same ečka si tiež myslim svoje, pretože mam kamošku ktora na všetkom co kupuje cita zloženie a ečka, v kuse sa stažuje že nechape prečo su jej deti furt chore a tak, ked sa stravuje tak zdravo.Nuž preto lebo si ich telička nevytvorili žiadne protilatky a v skolke alebo barsde inde jedia všetko rad radom a žaludok ma potom problem,.....podla mna sa nema z ničim prehanat, ani s tou zdravou vyživou.Všetko s mierou

gabika7706
8. lis 2010

@andrejka1983 to, ze pribinak papa bez problemov este neznamena, ze tie problemy (napr. s oblickami) nebude v buducnosti mat, fakt nechapem, naco? Jogurt je urcite lepsia volba. Biely klasicky.
Detsky caj obsahuje sladke drievko, je prirodzene sladkasty, nevidim dovod sladit navyse.
Krupicnu kasu by som zaradila urcite az po roku, ak vobec 😉

maryanna
8. lis 2010

@andrejka1983 nemá sa preháňať, ja som to len napísala preto že u tak maličkého dieťaťa si treba fakt dať pozor lebo nevieš čo jej môžeš spôsobiť, teraz o pár rokov, alergie a podobne,,,,,po roku okej ečka neečka, imunitu treba ale do polroka minimálne treba dať pozor, veď dieťa má nové telíčko, zvyknuté len na mlieko a zrazu bum....
ale veĎ jasné je to každého vec

boruuvka
8. lis 2010

Holky, to jak říkáte zahuštěné mléko, to jako do normálního UM přidáte pár lžiček kaše? A to by měla být asi stejná značka, co? Jestli jo, takže když jsme na sunaru, tak by to měla být kaše od sunaru?

ija1
8. lis 2010

aha, tak to jsem nevedela, no kdyztak to spapam ja 🙂, a male koupim jine........

andrejka1983
8. lis 2010

@maryanna ...tak tak...ved každa mamina chce pre dieťatko len to najlepšie to suhlasim. 🙂 a podla tvojho nazoru, ako je to s chlebom, kedy by som ho mal dat 1.krat detatku?

vivien6
8. lis 2010

@boruuvka ja davam malej uz dlhsie do mlieka aj par lyziciek kase lebo mi nechce vecer jest s lyzickou.. ale nepouzivam vobec rovnake znacky... neviem ci by sa to aj malo vobec..alebo nie..

maryanna
8. lis 2010

@andrejka1983 chlieb, ako forma zavádzania lepku, tak sem tam do rúčky hryzť, ale ako normálny chod tak buď keĎ sa pridáva tretí príkrm kaša tak sa môže obmieňať s chlebom a niečím na neho (je to od 8meho mesiaca) ale kedže v 8mom mesiaci toho veľ na chlieb dať nemôžeš takže až tak od 10teho mesiaca, keďže to sa už môže maslo, šunka a podobne...pomaly......

p69majka
8. lis 2010

@denis19 ahoj, pokiaľ jej to nerobí problémy, tak áno. Ja keď dám malej neskoro kašu, tak nevie zaspať.

p69majka
8. lis 2010

@boruuvka ja dávam normálne do zarobeného mlieka /90 ml Beba HA/, do fľašky za odmerku ryžovej, kukuričnej nemliečnej kaše, značku som dala zatiaľ Sunarku a Hipp a bez problémov. Vypije to s mliekovým nadstavcom, s kašovým to nechcela, moc jej to tieklo. 🙂 Sem tam robím aj kašu tú istú, hustejšiu na lyžičku s ovocím.

p69majka
8. lis 2010

@vivien6 súhlasím na sto percent! no aj tak je v noci dva krát hore na mlieko. 🙂

jitulisek
8. lis 2010

Ahoj, tak opět začínáme s něčím novým a opět problém. 😀 Když už Sofi aspoň trochu akceptuje příkrm k obědu,tak jsem přestala dokojovat. Myslím po tom obědě. No a někde jsem četla,že jak se dítě přestene po obědě dokojovat, takže má vypít 125 - 150 ml čaje/vody apod. Jenže naše slečna čajík ani vodu nechce. Byla 6 měsíců plně kojená a teď neví,co má s lahvičkou dělat. Koupila jsem jí nějakou od mamu,která má imitovat bradavku a potom se přejde na pítko. Když jsem si dala savičku k pusině,tak začala sát. tak jsem si říkala HURÁ... No jenže asi třikrát zasála, zjistila,že to není mlíko a už prostě nesaje. Ani čaj ani vodu. Koupila jsem baby čaj od tekane. Mohly byste mi poradit,co chutnalo nebo chutná vašim dětem? Nebo byste dělaly vy? Mohla bych jí to dávat po lžičce,ale do toho se mi teda nechce,dávat 150 ml po lžičce. Jo a ještě někde jsem četla,že čaj by se měl po 2 hodinách vylít. Co je na tom pravdy? Tak doufám,že jsem to napsala srozumitelně,ale vylila jsem si tu srdce. Přijde mi,že všechny děti okolo dobře papaj a bumbaj a jen naše Sofi by chtěla jen mlíko 😠

p69majka
8. lis 2010

@ija1 no mne tiež viac mlieka nevypije tak 600 ml aj s nocou. Kašu dávam len sem tam, inak dávam za odmerku nemliečnej ryžovej kukuričnej kaše do večerného mlieka. Za celý deň vypije tak 50 ml čaju.

maryanna
8. lis 2010

@jitulisek ahoj, hlavne nieje pravda že dieťa po obede má vypiť niečo, je to somarina, ja dávam teovi zapiť ak je príkrm hustejší ale len tak pár glgov si dá, ale nieje to nutné to len môj taký pocit...
dieťa ak je kojené nepotrebuje žiadne iné tekutiny, iba v lete horúcom aj vodu napr, ak je na UM tak od 10tich mesiacov by malo okrem mlieka vypiť aj asi cca 150 ml niečoho
popravde neviem si predstaviť že dieťa ak zje príkrm napr 200 ml že doseba natrepe ešte 150 ml vody, pochybujem že niektoré tak spraví,
vážne netráp sa vôbec, mne môj malý do polroka nechcel nič piť ani vodu ani čaj (sme na UM) ale neriešila som, pil veľamlieka, proste som ponúkala a raz to prišlo
fakt si nelám hlavu, ak ju kojíš na požiadanie tak vôbec si nemusíš robiť starosti dieťa má tekutiny v mlieku až od toho 10teho mesiaca by deti na UM mali niečo vypiť........za príkrmom zapiť nepotrebuje, nechaj tomu voľný priebeh...

p69majka
8. lis 2010

@andrejka1983 ahoj, ak sladíš čajík, tak radšej Glukopurom, ak môžem poradiť a tvarohové veci až od roka. 🙂

jitulisek
8. lis 2010

@maryanna Díky moc! 🙂 Asi to moc řešim. Ale všechny maminy okolo už čajíky dávají, i když kojí. Tak jsem bála, aby měla dost tekutin. Teď, jak začínáme pořád s něčím novým,tak už občas nevím, couž by měla jíst nebo pít a co ne. I když jak to tady občas čtu,tak některé maminy dávají dětem všechno možné a neřeší to. 😒

katka_21
8. lis 2010

@jitulisek Ahoj, náš Matýsek si docela zvykl na fenyklový, nebo lipový čaj, nebo taky můžeš zkusit obyčejnou kojeneckou vodu (ale ta u nás moc úspěch nemá). Náš malý byl také plně kojený jako tvá Sofi, zhruba od pátého měsíce jsem ho začala pomalu zvykat na lahvičku, nabídla jsem mu jí vždy, jakmile byla příležitost. Ze začátku je úspěch, když vypije aspoň pár kapek. Časem si docela zvykl a začal hezky pít i lahvičky. Takže dneska kojím, přikrmuju a malý už krásně pije i z pítka 🙂 . A ten čajík bych po dvou hodinách nevylívala, já připravuji vždy ráno nový a máme ho na celý den.

p69majka
8. lis 2010

@jitulisek ahoj. moja malá pije za celý deň tak 50 ml čaju. Najhoršie bolo, keď mala teploty a musela piť, ´tak som do nej pchala čaj s odmerkou ☹ . Ja som skúšala čaje od Hipp, feniklový od Alnatura a Bio čajík z DM drogerie a nieje to o tom, ona proste nevypije viac ako tých 50 ml za deň a to za 24 hodín vypije len tak 600 ml mlieka a 2 príkrmy, tak po 150-180 g. 😉 Aj ja dávam čajík ráno uvarený celý deň a ostatný dopíjam ja alebo Filipko, lebo uvarím vždy tak 2 dl.

sussanah
8. lis 2010

@jitulisek hlavne klid 🙂 Pokud prevazne kojis, dite zadne jine tekutiny nepotrebuje. Rika se, ze je dobre zavadet spolu s prikrmy taky piti, at si v dobe zvykani si na nove veci vezme pri jednom. V 7m vypit 120ml vody je az az pokud se jeste koji, spis mi to prijde kontraproduktivni, protoze to co vypije, nedostane v mlece. Ja jsem zacala vodou, nic jineho mi stejne poradne nechtel. Taky maly nevedel, co s lahvickou/savickou a to z ni pil mleko. Koupila jsem takovy ten placaty dudel, proste at je to neco hodne jineho od prsa/savicky, kazdy den davala cerstvou vodu a stridave ukazovala, nabizela. On si s tim hral a asi po 3-4tydnech z toho zacal pit. Nebo jsem mu davala normalne z hrnecku, to mu taky docela slo. Spis kdyz jsem chtela, aby opravdu splachl obed nebo tak. Ale mala ma casu na piti jeste docela dost 😉

maryanna
8. lis 2010

@jitulisek áno nerieš, napr ja niesom zástanca čaja, radšej vodu, a čaj som dala len párkrát keĎ bola zima a podobne.....proste dieťa nemá piť veľa čaju cez deň, zbytočne smädí a podobne, a keď je kojené tak dupľom......
to je len také vieš že juj čajíky čajíky deťom......no...

a hej je veľmi smutné že niektoré mamy nemajú najmenší záujem niečo si zistiť o príkrmoch a robia ako si myslia a vôbec im to nevadí , neriešia nič, ale to že žena rieši, hľadá svedcčí o tom že jej záleží na dieťati, je to zodpovedný prístup🙂

p69majka
8. lis 2010

@maryanna @sussanah ahoj, ja mám ten istý problém. malá je na UM, vypije tak 600 ml za 24 hodín plus dva príkrmy a 50 ml čaju. Je to dosť tekutín? Ďakujem.

sussanah
8. lis 2010

@p69majka abych rekla pravdu, tak s UM zkusenosti nemam. Nekde jsem ale cetla, ze to, jak se rikava, ze deti na UM by pit meli, tak ze to taky neni az tak zhave. Ze proste je tekutina v UM uplne stejne jako v MM. Ale opravdu ti ruku do ohne za to nedam, fakt v tomhle smeru nacteno nemam 😔

cicimon
8. lis 2010

@jitulisek ja tiez len kojim a moja okrem MM este inu tekutinu nepila, je kojena na poziadanie a myslim, ze jej to staci.
A fakt ked ma byt plna davka obedu 150-200g, tak ked do nej nalejes este 150ml vody, tak praskne..

p69majka
8. lis 2010

@sussanah neva, dík aj tak 🙂 .

aktakk
9. lis 2010

Ahojte.....

CHcela by som Vas poprosit o radu. Mam 7a 1/2mesacnu dcerku a postupne zavadzam lepok do prikrmov. Doteraz som jej davala na desiatu k ovociu keksiky Sunarky, ktore obsahuju lepok, taktiez sliziky do polievky a vsetko znasala dobre. Minuly tyzden som jej skusala dat trosicka chlebika, rano a v podstate cely den mala velmi riedku stolicu, co v jej pripade je skor vynimocne. Vcera som jej na veceru dala kasicku- bezlepkovu do ktorej som dala asi za lyzicku viaczrnnej no a dnes rano sa opat pokakala- myslim tak riedsie. Je mozne, zeby mohol toto sposobit lepok? Resp. je mozne, ze by reagoval lepok podla toho v akej potravine je obsiahnuty?

boruuvka
9. lis 2010

@jitulisek Ahoj, tak moje cácorka taky nechtěla pít čají, vodu už vůůbec ne. Ale já dělala chybu, že jsem jí to dávala z té samé flašky jako UM, tos měla vidět ty obličeje, co házela, když nenarazila na mléko. Tak jsem koupila novou flašku, nový čají pro děti s příchutí jahody a najednou to jde. I když zatím vypije málo, ale musím to do ní nějak dostat, protože má bobky jak zajíček 🙂