Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

poupe
30. říj 2007

A co pecivo,odkdy tmavy?Nebo je lepsi bily?Me ditko nema ani jeden zub,takze s tim pecivem to bude asi horsi a co testoviny?poradte

zevina
30. říj 2007

poupe, těstoviny stejně jako pečivo obsahují lepek, takže je lepší počkat do 8.m 😉 a neboj, že se bez zoubků nenají, znám chlapečka ze sousedství, kterému se první zub vyklubal až v 16.m 😅 tmavé pečivo nevadí, dokonce bych doporučila třeba žitný chleba, protože se tolik nelepí v puse jako svělý (nebo rohlíky) celozrnné výrobky zatím ne, trávící soustava by si se semínkama ještě neporadila, jo a těstoviny do roku jen bezvaječné 🙂

poupe
30. říj 2007

tak diky za rady

zero
30. říj 2007

Ahoj maminy,
chtěla jsem se zeptat,Když už zbaštíme celou malou skleničku zeleninového příkrmu(125g),mám ještě dokrmovat mlíkem?Už když snědla půlku skleničky tak mi ho pak vypila max 60ml.Dneska jsme porvé snědli celou skleničku,tak už jsem jí mlíko nenutila a zapili jsme to trochou čajíku.A ještě jedna otázka,kolik tý zeleniny by měla zbodnout?Stačí jedna ta sklenička?A jak jste potom začínali s ovocem?Dopoledne nebo odpoledne?A nahradili jste pak zase celou mléčnou dávku(samozřejmě časem) nabo by se k ovoci mělo i mlíko?První dcerka mi příkrmy nechtěla vůbec tak si teď nevím rady.Mockrát děkuji. 🙂

poupe
30. říj 2007

No mi zblajzly od 6m.200g, u 125g,jsem ji dokrmovala mlikem.Ovocem jsme zacly odpoledne.Takze uz kojim jen rano a na noc.

zero
30. říj 2007

A co prosímtě dáváš dopolko k svačince?

terezkaaa
7. lis 2007

zero,já myslím, že by ses měla řídit podle ní.Když bude mít ještě hlad,tak se nedá nic dělat a dokrm mlíčkem,ale jestli je spokojená, tak už bych jí nic nedávala.To ovoce se má asi dávat zase místo tý zeleniny, ne?Asi to střídat.A má se nahradit zase celou mléčnou dávkou.Já už ovoce dávám-zatím jen jednou v týdnu.Zbylý dny jíme zeleninu s masem.

sandra81
7. lis 2007

Terezkoooo: neni to malo, davat ovoce jen jednou tydne?? Myslela jsem ze se ma davat kazdy den, jako svacinka. My davame ovoce dopoledne a odpoledne pak takovy detsky jogurt nebo zbytek ovoce kdyz to dopol. nedoji.
Zero: nase mala taky zbasti celou tu sklenicku (varim ji sama ale davam to do kelimku coz je stejny obsah jako ty sklenicky a zmrazuju to). Taky mi nepije uz moc mliko. Kojim jen brzy rano, pak dostane flasku Nutrilonu ale max. 120ml, vic nevypije a nekdy ani tohle. Urcite staci jedna ta sklenicka jidla!!
Ovoce se dava dopoledne nebo odpol. to je celkem jedno, ale mimi ma mit 2 svacinky, jednu ovocnou a jednu mlecnou.

zittka
7. lis 2007

holky ahoj, skvělá stránka je www.kojeni.net - jsou tam 2 tabulky o příkrmech, nejen pro kojící maminky,ale taky pro děti na UM. snad to někomu pomůže.

sandra81
7. lis 2007

Zittko, jo to je pravda tam je dost info. A vubec hodne se toho da na netu najit o prikrmech od 6ti mesicu.

zittka
7. lis 2007

sandro, zkušenosti už jsou s první dcerou, ale to se zapomene, tak jsem taky hledala info, i když zatím ještě plně kojím.

zero
7. lis 2007

Sandro moc díky.Tak zítra zkusíme dát dopolko k svačince to ovoce.Nám bude 5 měsíců a taky mi vypije max 120 mléka a taky někdy ani to ne.Docela jsi mě uklidnila, protože jsem si myslela že toho vypije málo.Akorát na noc někdy vypije 150 kaše.
Díly

sandra81
7. lis 2007

Zero a kojis jeste? Nebo jsi vubec nekojila ze tak brzo zacinas s prikrmama? Kdyz kojis tak je lepsi zacinat prikrmovat od ukonct. 6.mesice. Ja si taky napred rikala ze je to divny ze tak malo pije mlika, od toho 6. mesice ale asi ji to staci, co nadelam kdyz tu flasku odstrkuju a od prsa se odtahuje. Taky nechapu jak nektery mimina v jejim veku vypiji 4xdenne plnou davku mlika coz je 200 ml...???

zero
7. lis 2007

My jsme od narození na UM tak nám doktor řekl že máme začít s příkrmama.Taky jsem měla nejdřív depky ža jíme málo ale doktor řekl že přibírá slušně že jí to prostě stačí. 😎 Některý naši vrstevníci taky snědí až 180 ale my jsme se prostě zaseklli na těch 120. 😉

terezkaaa
8. lis 2007

sandro,my máme teprve 4 a půl měsíce, tak nám doktorka řekla at to střídáme-zatím má převládat přes den ta mléčná strava.Časem určitě obojí.

slevik
9. lis 2007

Ahoj maminy,
tak my zkoušíme přikrmovat od ukonč. 5. měsíce, protože Verunka měla hlad a mlíčko už nestačilo ☹ . A když teď vidím, jakej je to jedlík, je mi to jasný 😀.
V pohodě sní k obědu 200g zeleninky. Nejdřív jsem ji pak ještě kojila, ale teď se snažím, aby se jen trošku napila čajčku (což je trošku boj, když z flašky neumí 😅 ) a vypadá spokojeně 🙂.
Mám ale jeden dotaz? Jak dlouho se můžou skladovat doma jídla pro děti? Když otevřu skleničku, píšou 48hod. Když doma uvařím a dám do uzavřených skleniček, můžu to mít taky v lednici 2 dny nebo i dýl??

sandra81
9. lis 2007

Slevik, ty kupovany sklenicky bych urcite do tech 48 hodin po otevreni spotrebovala. Kdyz udelas cerstvy jidlo tak max. bych to nechala do druheho dne v lednici. NEjlepsi je udelat si zasoby do mrazaku. Abys nedavala do mrazaku sklenicky s tim co uvaris, muzes to dat do takovych tech norm. umelych kelimku, nejsou drahy a je to stejny obsah jako ta sklenicka 🙂 Vrsek prikreju folii, napisu tam co v kelimku je a dalsi dny dopoledne to jen vyklopim, ohreju a je uvareno 🙂

slevik
9. lis 2007

Já si myslím, že když vydrží otevřený to kupovaný, tak by mi mělo vydržet i doma uvařený jídlo 2 dny, ne 😕 ? Já nevím, ale do mrazáku se mi to moc dávat nechce...

terezkaaa
9. lis 2007

Já mám celej mrazák narvanej.Myslím že na tom není nic špatně,nebo ano 😲 ?

slevik
9. lis 2007

To já právě taky nevím...proto se ptám 😀. Ani jsem to tu nikde nenašla, možná založím diskuzi přímo na to, třeba někdo poradí 😎

terezkaaa
9. lis 2007

Já myslím, že se s tím nic stát v mrazáku přece nemůže, ne?vždyt i mlíčko tam může být zmražený až 3 měsíce 😕 Podle doktorky...

slevik
9. lis 2007

Myslím si, že ne. Spíš jestli v tý lednici to je ok 😕 . Ale třeba mi přijde nepraktický, když uvařím jídlo, odpo to zmrazím a ráno vytáhnu, aby to Verča měla k obědu 😕

nikka.vo
9. lis 2007

slevajz ...já to mám taky převařený v mrazáku - i maso jsem si uvařila, rozmixovala a dala do formiček na led a jedna ta kostka je přeně porce masa co může na den. Takže vyndám z mrazáku rozmixovanou zeleninu, maso (pokud chci) a dám to do lednice den předtím rozmrazit 😉 😎
jediný co, tak si denně vždycky uvařim jednu bramboru - ty prý na zamražení nejsou moc vhodný (stejně tak rýže) , ale já jí vždycky šoupnu na pár minut do mikrovlnky - což doufám neni špatně, ale na to se názory liší 😒

Nic špatného na zamražení příkrmů není... 😲 😉 jo a něco málo jsem četla na tom kojeni.net

a je to teda pohodička, že nemusim co druhý den vařit a mixovat 😝 😝 😝

kdyby si třeba chtěla ještě něco vědět, tak klidně napiš do IPajzny 😉 , jako odbornice nejsem to ne 😀 To zasejc pozoooor 😀

nikka.vo
9. lis 2007

jo a doma vařený se fakt doporučuje spotřebovat nejpozději druhý den 😉

nikka.vo
9. lis 2007

takže nemusíš odpo zamrazit a ráno vytáhnout z mrazáku, jak píšeš 😝 😝 😝

je to víc praktický (ráno, nebo večer vytáhnout příkrm z mrazáku) než denně vařit ...

má úcta 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sandra81
10. lis 2007

Nikka.vo, no presne tak, nejlepsi je si navarit,nechat porci extra na dalsi den a zbytek sup do mrazaku. Zajimavy jak delas mazo zvlast a mrazis do kosticek. Ja to delam rovnou dohromady, ale tohle je taky mozna dobry napad. Me prave zajimalo jestli musi mit mala (8.mesicu) maso kazdy den. Co myslite??? A jeste by me zajimalo jak je to s tema bilyma jogurtama protoze v nem je preci vzdycky kravsky mliko a myslela jsem ze do roka mimi nesmi...takze fakt nevim. Stale se jogurt bojim male dat...

androna
10. lis 2007

sandro jogurty a zakysane veci z mlieka su lahko stravitelne.je tam tym procesom lahsie stravitelna bielkovina mlieka preto sa mozu ale normalne mlieko este nie.a maso kazdy den ja by som ho kazdy den nedavala striedala by som to s vajecnym zltkom.

terezkaaa
10. lis 2007

sandra, mně dr řekla ať masíko dávám klidně každý den a s klidným svědomím to budu dodržovat, protože jsem (zaplaťpánbůh) stejného názoru jako moje dr, že právě tihle špunti masíko potřebují k vývoji. 🙂

nikka.vo
10. lis 2007

tady je něco o tom masu, co jsem našla na tom kojeni.net 😉 😉 😉

7. - 8. měsíc

Zhruba za 2-4 týdny po zavedení zeleniny je možné začít podávat maso. Je důležité díky obsahu železa, které se lépe vstřebává z potravin živočišného původu.
Maso podávejte libové, důkladně uvařené, velmi jemně nakrájené či nasekané – kuře, krůta, kachna, husa, hovězí, jehněčí, králičí, telecí. Kupujte nejlépe chlazené maso, u mraženého nikdy nemáte jistotu, v jakém stavu bylo před zamražením.
Ze začátku se podává nejdříve 1x týdně, další týden 2x týdně, další 3x týdně až se dostanete k frekvenci podávání 6x týdně.
1x týdně je vhodné maso nahradit natvrdo uvařeným slepičím žloutkem (vařit 10-15 minut, rozhodně nedávat naměkko či syrové, hrozí riziko salmonelózy a s ní spojených těžkých průjmů) – zpočátku stačí i půlka žloutku.
Novou chuť (maso) přidávejte do již známých chutí (vyzkoušených potravin), dítě ji lépe přijme.

Tady je odkaz: http://www.kojeni.net/prikrmy.php

o příkrmech je tam nespočet otázek a odpovědí 😉

lottie
10. lis 2007

já vařím najednou 3 porce, zeleniny i třeba jablek, jednu sní hned, druhou dám do lednice na druhý den a třetí na mrazák na horší časy. Mrazím i jídla s bramborama a myslím, že jim to nic neudělá, malé chutnají i tak a sama jsem zkoušela, nejsou sladké ani jinak břitké 😉
maso ani jogurt jsem ještě nedávala, zatím dopo ovoce, k obědu zelenina, odpo mlíko, večer kaše. A mám otesánka asi. Nevíte někdo jestli je nějaká horní hranice, kolik té zeleniny třeba můžou sníst?? Dneska natlačila asi 300g cukety a pořád am, am (jakože ham). Musela jsem říct, že už není. vůbec neznám zavřenou pusu, ani plivání a kroucení hlavou 😲