Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

radka.m.
19. led 2009

flor-prso už bych mu nedávala,pokud ti sní plnou dávku,tak mu to úplně stačí,nabídni mu akorát nějakou kojeneckou vodu,nebo čajík,jak to děláš,pokud by jsi mu dávala na zapití prso,tak by jsi pak měla problémy s běžnými tekutinami.větší děti už normální jídlo taky nezapíjí mlékem.

flor1
19. led 2009

Díky...nakonec si trochu té vodičky i vypil..Myslíte, že mám dát večer i kaši? Nebo mám začít jen zeleninkou na oběd? Asi bych šla na něho moc rychle, že? 😨

kijonkova.k
19. led 2009

Kaši hned nedávaj,zkus chvíli počkat(pár dnů aspoň),ať toho nemá moc. 🙂

evicka7
19. led 2009

berenika: myslím, že můžeš dát skleničku pokojové teploty, ale chutná to mnohem hůř než ohřáté 😖

gabka32
19. led 2009

Evik3 - fintu s dudlíkem jsme taky zkoušeli, ale úspěch jak kdy,... ☹

bereniko - zkoušeli jsme jako první 3 dny jen mrkvičku - doma vařenou, sladká byla...a nic 🙄 pak 2dny brambor, pak brokolici, pak mrkev kupovanou,... pak dohromady mrkev+brambor, pak i s trochou jablka a nic ☹ když nechce ani sladké jabko s banánem, tak nevím.... starší radí dávat do flašky a přislazovat, ale to se mi nechce.

je to boj, zas asi dáme na týden pauzu a třeba pak to půjde...

flor1
19. led 2009

No, ještě mě napadlo...kolik gramů může vlastně sníst? Dnes jsem koupila bio mrkev, mám babycook, tak jsem to chtěla připravit a zamrazit do via kelímku..ale nikde nemůžu najít gramáž?! ☹

radka.m.
19. led 2009

flor-běžná dávka příkrmu je 150-250ml,některé děti snědí i více,záleží na apetitu.jinak já mám pohárky od aventu a do nich se vejde 180-200ml.

flor1
19. led 2009

radka.m. : díky...pohárky máme stejné...tak to abych pak dávala 2 😝 Když mi dnes zblajnzul celou skleničku...byla teda malá..jen doufám, že mu dušená mrkvička bude chutnat lépe než sklenička 😵

zoubek
21. led 2009

Ahojky holky. Jdu pro radu. Dnes jsem se bavila s kamarádkou o kašičkách. Doktorka jí doporučila začít s mléčnou kaší, když plně kojí. Myslím si, že to není dobré ne? Pokud jsem si tady dobře četla rady od vás zkušených měla by se kupovat nemléčná při plně kojeném mimču. Je to tak nebo se pletu? Ráda bych jí poradila. Děkuji L.

radka.m.
21. led 2009

zoubek-je úplně jedno,jakoukaši začne tvá kamarádka dávat,mléčná se doporučuje proto,že mamina nemusí odsávat mléko,nebo kupovat um.pokud chce si dát mamina práci s odsáváním,nebo koupit um,tak může dát klidně nemléčnou.pro mimčo je to úplně jedno.

andtka
22. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, jestli vaříte příkrmy z kupované zeleniny.
Nebo je lepší dávat jen kupované příkrmy ve skleničkách?

Zatím plně kojíme, ale je lepší se informovat dopředu. 🙂

kijonkova.k
22. led 2009

andtka:Je to jen na Tobě.Jsou tady holky,co jen kupujou skleničky a jen ty,které vaří nebo to střídají 😉

Já vařím doma,kupované dávám,když jsem na cestách nebo nestihám.

katula
22. led 2009

holky, jak ohrivate detem sklenicky? mate ohrivacky nebo je to zbytecne? ted jsem objevila jednu, ktera je zaroven na domaci pouziti i do auta, ta se mi zamlouva... jeste jsem objevila pristroj, ktery vari v pare, mixuje a jeste mozna neco umi, stoji ale skoro 3000 😒

kijonkova.k
22. led 2009

Já ohřívám v mikrovlnce 🙂

katula
22. led 2009

ja fakt, ze UM se ohrivat nema a ty sklenicky se daji v mikrovlnce, asi uvidim casem az najedeme na prikrmy, jestli to bude chybet 🙂

barusha
23. led 2009

Ahoj holky, už jsem sem psala, ale neděláme pokroky, tak se chci znovu poradit.Začali jsme s příkrmy, ale ať se stavím na hlavu,malej prostě nechce.Dám mu to do pusy a on nepoklne,dokud to všechno nevyplive ven.Už jsem zkoušela domácí, kupované, Hipp, Hamé - mrkev, brokoloci, miix s rýží nebo bramborem, ovoce, rýžovou kaši večer....Prostě nic. Zažila jste to některá mamina?Do kdy je třeba, aby začal jíst?

kijonkova.k
23. led 2009

barusha,my jsme sice takový problém neměli,ale vy máte čas.Vůbec se tím nestresuj.Zkus na pár dní příkrmy vynechat a pak nanovo mrkvičku.Pěkně ji nařeď mlíčkem,ať je to soíše tekuté,používej malou lžičku.CXhce to fakt trpělivost,ale neboj,jsou mimina,které ještě v 10 m jsou jen na MM,protože nic jiného nechtějí a nic jim nechybí.Zkus pár dní počkat,třeba na to ještě není připravený.A nenabízej mu toho hodně najednou,je lepší zavádět příkrmy postupně,ať se mu ty chutě všechny nepletou 🙂

barusha
23. led 2009

kijonkova.k: jé, ty jsi ze Žďáru!!! Já taky...původně.Díky za radu, dostávám nerva, že mléko nebude stačit a co pak. Ale malej se tváří spokojeně, za chvíli mu bude 7m a pořád jen kojím ☹ No, tak fajn vědět, že jsou tací i v 10-ti měsících! Tak ho nechám, chudáka, pár dní odpočinout...

kijonkova.k
23. led 2009

barusha,jsem z Nového Města,párkrát jsem Tě viděla u nás na diskuzi 🙂 A malému dej čas,však on tomu příjde na chuť.A navíc při těžkých alergiích v rodině se doporučuje výlučně kojit do 7-8 měsíce.Takže klid 😉

barusha
23. led 2009

kijonkova.k: Jojo,psala jsem na regiony, ujala se mě criterska 🙂 Tak díky za uklidnění, malej je fakt spokojenej, jen to okolí mě pořád něco nutí a radí 😠 Nejvíc mamka a švagrová... A ta mě bere fest, říkám jí, že ještě nic nechce, ona mi vezme koupenou přesnídávku a i přes protesty to jde zkoušet sama. Asi jako že jsem debil a neumím to... 😠 Musím se naučit být víc asertivní!!!

kijonkova.k
23. led 2009

Tak to by si někdo zkusil u nás 😠 Ten by viděl.Já nedovolím,aby malou někdo něčím krmil,pokud to fakt nechci.A takové ty věty typu...a už jí dávej to a zkus tamto...tak ty mě nadzvedávají ze židle...moje rodina bydlí 250km daleko(jsem původně z Karvinska),ale tchýně je rozumná a nekecá mi do toho,jen občas něco řekne,ale to se rovnou ozvu,že ne a hotovo 🙂

barusha
23. led 2009

kijonkova.k: Tak to máš dobrý. Já mám tchýni v zahraničí, malýho ještě ani neviděla, za to moje mamka má rad dostatek... Vždycky, když jsme u našich v ZR, tak mě to tam fakt bere, mám z ní nervy na pochodu. A švagrová, to je jiná kapitola,máme malinko jazykovou bariéru, takže oponuju, že ne, ale neumím to s dostatečnou razancí. Domluvíme se, to jo, ale na spoustu věcí mi chybí slovní zásoba a anglicky mi nerozumí ☹ Ach jo. No, aspoň omezuji návštěvy na minimum, ale po té přesnídávce minule tam asi nepáchnem dokud nebude malej něco jíst 😖

kopcik
23. led 2009

ahoj. chtěla jsem se zeptat, kolikrát týdně dáváte maso? v časopisech, knihách atd. jsem četla, že 6x týdně a jednou žloutek, ale včera mi naše mudr. řekla, že jen 3x týdně 😕
tak jsem z toho zmatená. abych ho nějak nepřemasovala....

kopcik
23. led 2009

jo a ještě od kolika měsíců jste začali dávat sýry a těstoviny?

radka.m.
24. led 2009

ahoj kopcik-já jsem začala hned od začátku po zavedení příkrmů dávat maso tak,jak se to všude doporučuje-6krát týdně a 1krát týdně žloutek.sýr a těstoviny jsme začali dávat po osmém měsíci.

ramka
24. led 2009

ahoj, prosím o radu, jaké máslo se může podávat kojencům, klasické nebo rostlinné? Děkuji

petka80
24. led 2009

kopcik, to máš těžké, někdo doporučuje 6x týdně a někdo zase do roka maso vůbec 😉 Tak si myslím, že zlatá střední cesta je nejlepší........ Těstoviny od doby, kdy začneš dávat lepek.

ramka, lepší je klasické, tedy živočišné. Jinak do příkrmů se taky může kvalitní olej, např. olivový.

jeane
24. led 2009

Ahojky, můžete mi poradit, kdy se začíná s příkmy? Díky moc 🙂

eppik.m
25. led 2009

Jak a kdy začít s přikrmováním

Pakliže je miminko krmeno z láhve je dobré s příkrmy začít od ukončeného 4.měsíce to znamená, pokud se miminko narodilo 1.ledna, začnete s příkrmem 1.května . U kojených dětí se začíná s příkrmem o měsíc později.

Které příkrmy se hodí od ukončeného 4.měsíce. Hustá strava by měla být neurčité chuti a jemná. Například mrkev, brokolice a brambor ze zeleniny .

Vhodné druhy ovoce: jablka, banány, později záleží na individuální snášenlivosti. Pozor na citrusové plody, kiwi, jahody a rybíz - velmi často alergizují. Ovoce musí být prvotřídní a vždy jej před přípravou loupeme. Od 7. měsíce se dá ovoce kombinovat s živým bílým jogurtem, neslazeným, bez želatiny a škrobu, musí být naprosto čerstvý. Do výživy kojence nepatří vaječný bílek. Stravu malým dětem nesolíme a nesladíme. U dětí alergických nebo s alergickou zátěží v rodině se zavádění příkrmu odkládá o 1-2 měsíce.

4 měsíčního kojence do jídla nijak zvlášť nenutíme stačí třeba jedna nebo dvě lžičky denně.

eppik.m
25. led 2009

Vaříme pro nejmenší

Sůl nepožíváme ani při přípravě ani na dochucení

Zelenina

Mrkvové pyré
středně velkou mrkev očistíme, omyjeme, nakrájíme na drobné kousky a uvaříme s malým množstvím vody doměkka. Uvařenou propasírujeme nebo rozetřeme vidličkou na hladkou kaši, podáváme teplou.

Bramborové pyré
jednu středně velkou kvalitní bramboru oškrábeme, nakrájíme na drobné kousky, důkladně vypereme a dáme vařit do horké vody tak, aby všechny kousky byly ponořené. Vaříme zakryté. Uvařené doměkka prolisujeme a s 4 lžícemi mléka (BEBA) vymícháme do hladké kaše.

Brokolicové pyré
jednu menší růžici brokolice omyjeme, nakrájíme na menší kousky a dáme vařit do horké vody. Uvařenou, měkkou brokolici rozmixujeme na hladkou kaši.

Květákové pyré
stejný postup jako u brokolice. Později můžeme zeleninu kombinovat - brambory s mrkví, brambory s brokolicí, mrkev s hráškem, mrkev s květákem. Do zeleninových kaší můžeme přidávat dětské mléko pro zvýšení energetické hodnoty pokrmu, pro zjemnění chuti, chuť mléka je dítěti známá.

Ovoce

Jablečné pyré
Jablko omyjeme, oloupeme, nastrouháme na jemném struhadle. Vybíráme ovoce vyzrálé, nepoškozené

Banánová kaše
Oloupaný banán rozmačkáme vidličkou na hladkou kaši. Zde také můžeme přidat 2 - 4 lžíce hotového dětského mléka.

Hruškové pyré
Zralou bělomasou hrušku omyjeme, oloupeme, nastrouháme najemno. U malých dětí při prvním příkrmu můžeme krátce podusit s 2 - 4 lžícemi vody doměkka.