Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

rimmel
5. únor 2010

ja zemiak nedavam kazdy den, mozno tak dvakrat tyzdenne. ty surove este nemozes, musis ovocie prevarovat.to este so zeleninou.

rimmel
5. únor 2010

pardon, to iste so zeleninkou, malo byt napisane. 😅

luthien.k
5. únor 2010

No, po delší době zkoušení příkrmů musím říct, že se nám pořád nedaří ☹ Docela hezky papal, ale pak mu rostly první zuby (čtyři najednou) a tak nějak od té doby je to jak na houpačce. Jednou si dá pár lžiček, pak zas odmítne i ochutnat. O nějaké pestrosti si můžu nechat zdát. Akceptuje akorát bramboru s mrkví, maso vůbec, ovoce mu nechci dávat, dokud nebude jíst pořádně zeleninku... Takže jsme pořád na MM a kaši k večeři (a malé porcičce kaše ráno) + brambora s mrkví. Nic moc na téměř osm měsíců... 😕

rimmel
5. únor 2010

luth.ja byt tebou v tejto situacii aby si zabezpecila dostatok vit.kt.potrebuje ovocie dam..ja sama som ovocim zacala a verim ze ak clovek vie chutne navarit zeleninku i pre babatko nebude mat problem 😉

luthien.k
5. únor 2010

Popravdě občas to nevydržím a dám mu trochu hrušky nebo jablíčka... Samozřejmě mu to chutná víc než zeleninka, tak mám prostě strach, aby nechtěl jen to 😒

rimmel
5. únor 2010

luthien podla mna je lepie nech papka asponto ovocie ked zeleninku nechce..a neskor ked sa rozpapa, mu zacnes davat viac zeleninky ,mozes kombinovat ovocie a masko a zeleninka tiez poradim spravit napr na cibulke masko trosku opraz, pridaj zemiak a nastruhanu mrkvu a podus do makka..pridaj mliecko um na konci varenia, ale nevar ho..a rozmixuj pripadne pretlac vidlickou..

proste skus pridavat vsade mliecko lebo to je sladke ;)

rimmel
5. únor 2010

proste treba im varit chutne 😉
tiez namiesto cibulky mozes pouzit por,neviem presne ci az od 8m sa tusim moze cibulka.

tiez so sa nam osvedcila ako dobrotka je urobit placky..zmixuj karfiol, mrkvu , tekvicku a zemiak..pridaj do mixu hrasok..a na sucho alebo na masle stipke ich opraz ..alebo v trube upec..veelmi chutne ozja..sladucke mnam mnam

luthien.k
5. únor 2010

Jojo, do těch brambor s mrkví mu taky dávám mlíčko, dávala jsem ho i k jiným druhům zeleninky, ale nechtěl 😒 Možná máš pravdu, možná bych se měla řídit víc jeho chutěmi než "pravidly" 😉 Navíc má výsledky krevního obrazu na hraně u červených krvinek (dělali nám ho kvůli modřinám), tak potřebuje železo, které nám chce doktorka napsat jako lék, ale tomu já se bráním, nerada bych ho něčím od mala cpala, takže to maso by to opravdu chtělo...

rimmel
5. únor 2010

neni nahodou zelezo v banane? daj mu ho 😉 ci sa mylim 😅 😀

apon...no fuuuj 😀

ava
5. únor 2010

luthien - vzdyt je jeste malinky! Pestrost neni nutna, davej mu, co mu chutna a dej mu to ovoce. Nas maly taky papal krasne ovoce a zeleninu nic moc a pak se rozjedl celkove a ted sporada vsechno, i maso.
Dle Forta /Aby detem chutnalo/ se maso do roku ani davat nema, tak se tim netrap a zkus hledat alternativy, kde je hodne zeleza

ava
5. únor 2010

WHO doporučuje hojnou konzumaci broskví, meruněk, švestek, hroznového vína a hrozinek - nejen jako vynikajícího zdroje železa, ale také pro svou schopnost trávení a vstřebávání.
btw - nas maly merunky a svestky miluje...i hroznove vino u chutnalo, je sladoucke

luthien.k
5. únor 2010

Asi jsem moc ovlivněná těmi jedlíky, které vidím v mém okolí (stejně starý kamarádčin chlapeček sní obrovskou porci zeleniny, po čem bych měla i já dost 😅 a ještě by chtěl..., kamarádky mladší holčička papá masozeleninové kaše o stošest už delší dobu atd.). Náš je prostě nejedlík 😅 Nicméně na šikovnosti, pohyblivosti (a uječenost 😀 ) mu to neubírá 😉
Tak se ptám, kde v zelenině a ovoci je hodně železa? (a jdu googlovat 🙂 )
apon, no to je síla, překrásná ukázka potravin, které bych nikdy nekoupila ani bez testu 😝

luthien.k
5. únor 2010

Jinak ještě musím dodat, že já mám alergii na spoustu ovoce, hlavně na to naše české, mapříklad na zmiňované švestky, meruňky a broskve, takže i to je důvod, proč jsem s ním opatrná ☹ Převařené mi ale nevadí, tak by nemělo ani malému.

petkula
5. únor 2010

hodně železa je v brokolici, rozinkách a meruňkách...Jinak, myslíte, že už můžu začít s bánanem? Třeba dopoledne banán a v poledne mrkev (kterou moc nemusí?). Mmch. jak dlouho se má mrkev vařit? Mačkáte ji jenom vidličkou nebo tyčovým mixérem?

luthien.k
5. únor 2010

Tak co jsem se zatím dočetla, tak nejlépe se bohužel železo vstřebává z masa 😒 http://www.maminkam.cz/zelezo/zdroje-zeleza-v-p...
Petkula, já vařím mrkev úplně doměkka, nakrájím ji na silnější kolečka a vařím cca 15 minut? No nevím, záleží asi i na mrkvi. Já mixuju tyčovým mixérem, rozmačkané vydličkou s kouskama to nechce. Ale vím, že to záleží od maminky, jak to dělá...

ava
5. únor 2010

luthien - aha, tak s temi alergiemi nevim..co se tyka brokolice, to je to jedine, co nas jedlik nesnasi /ani se mu nedivim, kdyz si k tomu cichnu/. Zato miluje cervenou repu, ktera je taky bohatym zdrojem - urcite vyzkousej a dej mu poradny bryndak, docela to barvi 🙂
Nesrovnavej s jinymi detmi, to me vystresuje! Ja zavadela prikrmy v dobe, kdy ostatni vrstevnici v jeho okoli uz jedli 3 prikrmy denne a dohnal to brzy a chutna mu. Navic ne kazdy dite bude velky jedlik...aspon nebude tlusty 😉

luthien.k
5. únor 2010

ava, jojo, lehce se to říká - nesrovnávej - ale když vidím ty udivené obličeje maminek s poznámkami typu: on papá jenom mrkev a brambory??? Jako kdybych mu nic jiného nechtěla dát 😀 Asi je po mamince, já taky byla špatnej jedlík 😉
Řepu mám taky ráda, je sladká, tak zkusím, díky 😉 On má bohužel i problém být chvíli v klidu a když ho posadím do sedačky, tak se vzteká, ještě než začnem krmit. A nandavat bryndák je taky horor (při jakémkoli oblékání řve jako tur). No je to malej drákula 😀

petkula
5. únor 2010

luthien - díky, mně se to právě tím mixérem moc nedaří rozmixovat, asi proto, že to je malé množství...a stejně mi ještě zbude 😒 a co s tím banánem, nevadí, když s ním začnu už teď?

luthien.k
5. únor 2010

Já jsem taky zezačátku měla problém to rozmixovat, holt jsem toho začala dělat víc, odeberu porci a zbytek dám hned do lednice a dojíme to druhý den. Myslím, že do druhého dne je to tak v pohodě.
S banánem neporadím, já si taky tím ovocem nejsem jistá...

sandra81
5. únor 2010

Hanko tak koukam ze to mame stejne. Ja dnes zkusim kupovanou mrkvicku ve sklenicce ale pochybuju ze to bude mit vetsi uspech. Myslim ze proste na to neni pripravena jen teda nevim zda na cas dat pauzu a jen kojit nebo pokracovat a byt zoufala ze to stejne nesni a jen se tim dusi....a kasle jak blazen. Je to sileny co u toho dela. Zase si taky rikam dam ze sklenicky to kupovane a co kdyz to sni a nebude chtet to co uvarim. To bych fakt nechtela nebo si myslim ze domaci varene je lepsi a ma to chut takovou jakou tu zelenina/ovoce/maso opravdu ma.

Znam dost pripade co krmily mamy jen ze sklenek kupovanymi jidly a pak jim padl rok a dite bojkotovalo normalni varene jidlo.....kupovane myslim idealni na cesty/v nouzi atd. ale na denni pravidelne prikrmy...to fakt asi ne.

mihouk
5. únor 2010

Ahojte som v tejto teme nova. Chcem sa spytat, zacali sme prikrmovat pred tyzdnom. Zacali sme mrkvickou, naprenou, pretlacenou a este som to zriedila svojim mlieckom, na skoro kasicku. 1-2 den to bolo v pohode, ale na treti ho zacalo napinat, dokonca sa aj povrackal, este som to skusila 4 den, ale napinanie sa zopakovalo. Zmenila som zeleninku, prvy den v pohode, dalsie dva napinanie a vracanie... Moze mi niekto poradit, ci je to normalne, viem ze to trva kym si zvykne, ale toto sa mi nezda az tak ok. Dakujem a pekny den prajem vsetkym

tymothy
5. únor 2010

Mihouku, to podle mě v pohodě není...Kolik ti toho zbaští? Není možné, že se tím třeba po těch 2 dnech začne přecpávat? A nebo mu ty druhy zeleniny nesedí...

anicka164
5. únor 2010

Mihouku, a kaká? Jestli ne, tak je prostě přecpanej. Mikuláš kadí jenom po špenátu, takže teď má vždycky něco + špenát. Nějak to zkoušejte... Hodně to řeď, klidně vodou, má to být opravdu taková řidší kaše. A pak mu zkus dát ještě napít, aby se to rozředilo.
Mrkev prý může napínání způsobit (aspoň na M. to platí na 100%), zkuste něco jiného...

sandra81
5. únor 2010

MIhouk to je divny ze ti zvracel no. Mozna mu nesedi ta zelenina. Ja taky ale jinak nic moc nevim, sama sam doma mimco co mi jidlo bojkotuje. Kamoska takhle svou malou jist naneucila vubec a do roka jen prakticky kojila. tak si rikam zda to nebude i muj pripad....

mihouk
5. únor 2010

Dakujem ste zlate, skusime zajtra zemiacik, predsa je to ine ako mrkva a tekvica. Maxim praveze kaka normalne, prikrmovanie sme iba zacali, takze ak zje 1-2 cajove lizicky, tak to je vela, stale je na mliecku, ved uvidime...

luthien.k
5. únor 2010

Já bych možná i klidně týden, 14 dní počkala a pak zkusila znovu, třeba na to fakt ještě není připravený. Není nutné začít přikrmovat přesně úderem šestého měsíce, mě naše pediatrička říkala, že máme začít mezi šestým a osmým měsícem...

tymothy
5. únor 2010

Holky, nevíte od kolika měsíců můžou děti kokos? Myslím ten sušený strouhaný. Nikde jsem o něm nic nenašla.

petardice
5. únor 2010

Díky za rady k jogurtům ;)

paulla: já zatím dělám výhradně vařné, do každého jídla přidávám trochu olivového oleje. Každopádně olej se přidává kvůli vitamínům, rozpustným v tucích (což jsou tuším A, D, E a K), takže by se měla kapka přidávat 100%ně k mrkvi. Jestli tyhle vitamíny obsahují brambory a cuketa, netuším, ale je možné, že ne a proto by bylo možné, že tam ten olej není.

Achina: já právě dávala měsíc den co den brambory s mrkví a do toho střídala různé druhy zeleniny. Dnes (po měsíci zeleniny) jsem zkusila poprvé rýži a odpoledne jsem chtěla vytěsnit další mlíko a zkusila jsem jablko. Vždycky jsem si myslela, že je rýže míň sytá než brambora, dnes jsem byla vyvedená z omylu, že to tak prý není. Každopádně rýže zrovna valný úspěch neměla, takže zítra dám víc mrkve a budu doufat, že to klapne snáz. A odpolední sváča? V domnění, jak se bude moct po sladkým jablku utlouct jsem ho udělala na páře, rozmixovala, dala jí všehovšudy 5 lžiček, přičemž se po každý lžičce tváříla, že mi to hodí za krk a vypadala, že jí krmím přinejmenším citrónem. Takže jsem si jinými slovy udělala svačinu pro sebe, protože jsem malé nakonec musela stejně udělat mlíko. Lehce mě to rozhodilo, protože od začátku příkrmů baští jak zjednaná a teď takovýhle alotrie 🙂 Takže to zkusím ještě dva nebo tři dny s přidáním mrkve, kterou miluje, a když se na to bude pořád stejně blbě tvářit, zkusím asi banán ;)

mihouk: možná bych to zkusila rozmixovat. co vím, některým dětem se dělá zle, když je v jídle kousek, který mají spolknout, nemůže to být tím?

mihouk
5. únor 2010

Petardice, dakujem za radu, ale tym to nebude, lebo mu to vsetko pretlacam cez sitko (pocula som ze to inak chuti ked to rozmyksujes), takze ziadne hrudky. No neviem, skusim dalsie druhy zeleninky a uvidi sa, nebudem ho nutit, ale mozno ked kazdy den dostane ponuknute jedlo, tak si nakoniec zvykne...