Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

marrakech
1. led 2011

Ohledne kase k veceri - u nas to byl prvni prikrm, az pak obed a svacina. Obycejna ryzova kase s Nutrilonem, sni tak 100-120ml a pak si jeste da trochu mleka. Boleni briska nenastalo, spi celou noc. A jak uz jsem tu uvadela, nezacinala jsem se zeleninou, ale spis s ovocem a zadny problem s naslednou zeleninou nebyl. Uz jsem zkusila i recky jogurt - a i kdyz zacal se sladkym ovocem, takze by teoreticky nemel moc chtit nesladke - obycejny bily jogurt bez ovoce mu chutnal. Myslim, ze kazda se musime ridit tim svym miminkem. Nektere chce ovoce, jine zeleninu, nektere do hladka rozmixovat, jine ma rado trochu hrudky, jine dokonce nejradsi kousky. Myslim, ze je to uplne jedno, hlavne, kdyz jedi zdrave a maji z toho poteseni.

marrakech
1. led 2011

@anieanne - neznam Tve duvody, proc chces zacit s prikrmy uz od 4.mesice, ale prijde mi to mozna trosku brzo. Ohledne mnozstvi bych se ridila prckem. At si sni, kolik chce. Mleko nabizim hnedka po dojedeni prikrmu a taky dle chuti maleho. Vlastne si sam hlida davku, vzdycky to vyjde, ze prikrm + mleko = jeho plna davka. Pomer se pomalu posouva k vetsi a vetsi davce prikrmu. Brzo odpozorujes, kolik mu mas ceho pripravit. Ja jsi si vzdycky vseho pripravim trochu vic - lepsi, kdyz nedoji nez kdyz je rozcarovany, ze uz neni. 😀

dana3262
1. led 2011

@marrakech ahoj! Ja take koupila tyhle kase a pak jsem zjistila, ze v nich je cukr. V tehle (bez prichute) taky? My delame ryzovou z ryze nebo v nejhorsim instantni ze zdrave vyzivy. A taky jsem nekde cetla, ze kasi je dite schopno prijmat az po 10m. My se tim tedy ridili, ale nejak me nenapada, proc by to tak melo byt.

xaverov
1. led 2011

@anieanne mlecnou davku (kojeni nebo UM) na dokrm dite nepotrebuje pokud sni minimalne 150g prikrmu. Pokud ma dite uz od zacatku apetit, na celou davku se ma stejne dostat za 2-4 tydny. Ne hned, takze mu priprav stejne jen mensi davku nez 150g. Mliko bych mu po prikrmu dala do 20 minut. Pomer prikrmu a UM neznam, kojim.

piacere
1. led 2011

@anieanne náš začínal s pár lyžičkami príkrmu, takže si hneď plačom žiadal Nutrilon, lebo bol samozrejme ešte hladný. Mliečko som robila podľa toho, koľko spapal... raz 120, raz 90ml... niekedy nechal, niekedy som ešte dorábala... ale náš sa dosť rýchlo (cca za necelé dva týždne 😅 ) dostal na dávku 120-150ml zeleninky a to už mliečko nechcel... pýtal si tak hodinku po zelenine... a vypil 120-150ml. Teraz už papá takmer každý deň (nie každý deň má rovnaký apetít, ako dospelý človek, že? 🙂 ) 150-220ml zeleninky... je to bohatá dávka 😀 takže po nej mi vydrží tie 3 hodinky do ďalšieho papania....

To sú veci, na ktoré prídeš sama praxou a sledovaním dieťatka 🙂

pia22
1. led 2011

Kase odporucam od Hami ryzovu nemliecnu a vsetky z DM drogerie zn. Alnatura. Vsetky su nemliecne, bez cukru, bio, bez akychkolvek chemickych prisad. My ich pouzivame s ovocim, zeleninou, mäsom aj same uz velmi dlho, ryzovu od zaciatku. Vyborne zahustuju, dobre a lahko sa rozmiesavaju.

cicimon
1. led 2011

baby a cim dochucujete obilninove (nie krabicove) kase okrem ovocia?

lublana1
1. led 2011

...ahojte baby, chcela by som sa Vas opytat, moj drobec ma sest mesiacov a jeden tyzden, sme na UM. od ukonceneho piateho mesiaca som zacala prikrmovat, namiesto obeda uz mame iba prikrm, na vecer kasu. od ukonceneho siesteho mesiaca, teda pred tyzdnom som zacala davat uz aj masko a chcela by som vediet, ci mozem dat namiesto olovrantu uz ovocie a ak ano, tak ako ho pripravujete, alebo ktore vyzivky, ake znacky kupujete. dakujem za rady...

dajna11
1. led 2011

@lublana1 ahoj,možeš už dávať ovocie,skús jablčko...bud ho uvariť alebo podusiť aby bolo ako kašička....ja som síce pri dcerke dávala hned struhane surové ale vraj ked sa uvarí tak je menej alergizujuce,aspon pre začiatok ...a potom pridať banán,hrušku....vždy pop pár dnoch...výživy som vždy kupovala naše slovenské...ani neviem prečo 🙂 🙂,ale takto som podporila 🙂 🙂náš priemysel....asi som im viacej verila.

vierkaha
1. led 2011

Ahojte, chcem sa spýtať začali sme s príkrmami, ale malý mi totálne odmieta akúkoľvek zeleninu. Proste zatvorí pusku a ja mu ju nechcem otvárať nasilu. Tak som mu dnes skúsila dávať jabĺčko a to papal, môžem začať príkrmy ovocím? Alebo sa máme ďalej trápiť so zeleninou ?

kaja73
1. led 2011

@vierkaha Skus zmiešat jablko s mrkovou a postupne jablko uberaj.Ked si zvykne na mrkvu,tak k nej po troske pridavaj inu zeleninku atd.Proste vždy zmiešaj to, čo mu chuti s niečim novym a postupne to oblubene uberaj.Cez to jablko ho možeš naučit jest zeleninu,ale ine ovocie by som mu teraz nedavala.Radšej sa zameraj na tu zeleninu.

anieanne
1. led 2011

@xaverov Děkuju

@piacere Takže když sní třeba deset lžicek, mám udělat třeba těch 120ml Nutrilonu ?

@marrakech Vzhledem k tomu, že jsme na UM, tak nevidím důvod, proč čekat do šestého měsíce. Navíc malý mi ani při plné dávce ( 180ml ) ani náhodou nevydrží těch pět hodin do dalšího jídla, nevydrží ani čtyři, strop je tři a půl. Proto chci začít dávat příkrmy, myslím, že je pro našeho žroutíka už UM málo.

kaja73
1. led 2011

@anieanne ved 5 h nema v jedeni prestavku ani dospely človek.Jeme v cca 3h inetrvaloch a v noci pauza.Male mimi ma narok papat aj v noci v tych 3-4 h intervaloch.Kojene papa aj častejšie a nik to nerieši.Ja by som na tvojom mieste počkala do ukončeneho 5 mesiaca.To je take optimum.Dnešne UM su kvalitnejšie ako boli pred 20 a viac rokmi,ked vznikli odporučania začat prikrmovat už od 4m.Nie je kam sa ponahlat.No,ved si to premysli. 🙂 Inak aj deti niekolkoročne maju, ak su v nemocnici aj druhu večeru,takže jedia 6 krat.A to su ovela vačšie deti ako 4m.Jest 7 krat za den je OK.

antana123
1. led 2011

Ahojky mám dotaz 🙂
malý je kojený + UM každý mi tvrdí že bych ho měla dokrmovat,je to pravda????moc se mi ho ještě nechce zatěžovat kašičkama přibírá krásně ma ve 4měsících 7,5kg navíc mi v noci spí 8hodin v kuse tak co myslíte mám ještě počkat do 6měsíců??děkuju

antana123
1. led 2011

Ahojky mám dotaz 🙂
malý je kojený+UM každý mi říká že bych mu už měla dávat příkrm tak jdu pro radu nechtěla bych ho ještě kašičkama zatěžovat,nevím kdy začít???Přibírá dobře ve 4měsících má 7,5kg,v noci mi spí 8hodin,myslíte že je potřeba příkrm nebo můžu v klidu čekat do 6měsíce?děkuju

piacere
1. led 2011

@anieanne po desiatich lyžičkách bude ešte určite hladný a bude sa dožadovať mliečka. Tak mu urob klasickú dávku a ak nespapá, odložíš do chladničky a na ďalšie kŕmenie ohreješ 🙂

@antana123 pokiaľ priberá ako má a prespí celú noc, tak by som počkala....

antana123
1. led 2011

@piacere děkuju,jsem z těch příkrmů mimo 😉

andelka
1. led 2011

@antana123 taky bych určitě počkala, proč tak spěchat, když přibírá krásně a spokojeně v noci spí 🙂

@anieanne 5 hodin? to nevydržím ani já, natož tak malé dítě. Podle mě je na příkrmy ještě brzo, četla jsem i názor, že když dítě při UM prospívá (a to neznamená, že zvládne 5 hodin bez jídla), není třeba dělat rozdíly mezi kojeným a na UM, maximálně bych začala od ukonč. 5.m 😉 Já teda spíš nevidím důvod začínat přikrmovat už ve 4m 😕
@lublana1 já ty ovocné svačinky kombinuju, občas nakrájím několik jablek na kousky, povařím ve vodě a rozmixuju a dám zmrazit v tvořítkách na led a pak vyndám a rozmrazím. Nebo mu dám hotovou přesnídávku, mám ráda ty 100% ovocné (kupuju Hami a Sunárek, nevím zda jsou na slovensku), nebo i z DM (Alnatura, Babylove), hlavně aby tam nebyl cukr a modifikované škroby 😝

piacere
1. led 2011

@andelka my sme minule skúsili 100% ovocie od hipp: jablko/hruška,lebo som chcela skúsiť hrušku a tie rýchlokvasky nemám odvahu teraz v obchodoch kupovať... a myslela som, že sa mi malý zblázni... a to som mu dala cca štvrtinku z toho kelímku.... neskutočne ho potom bolelo bruško, tak plačkal, až pišťal ☹

jaru30
1. led 2011

Ahoj 🙂
můžete mi prosím poradit? poohlížím se po nějakých sušenkách, nebo keksících pro mrně od 7. měsíce.
Mám doma kukuřičné křupky, ale ty se vždycky rozmočí do takových velkých hrudek a šprajcnou se Matesovi v krku.....
Ráda bych nějaké, kde nebude moc cukru....
Děkuju za rady 🙂

andelka
1. led 2011

@piacere já též nekupuju teď, měla jsem namrazenou ještě z podzimu. To je blbý, že ho bolelo bříško, ale je fakt, že někoho může některé ovoce nadýmat nebo jinak nedělat dobře. Musí se to vyzkoušet. My zatím dobrý co jsme měli, jen banánu musím dávat méně, Danymu nedělá dobře zas banán, to jsem nemohla ani při kojení, sníst celý banán 😒

@jaru30 na to stejné jsem se ptala kousek nad tebou i na jiné diskuzi a nic moc, průmyslově toho moc není, skoro všude je cukr. Jen prý v sušenkách takových bílýchse zeleným logem BIO (nepamatuju si název ale viděla jsem je v DM a Intersparu) s příchutí buď vanilka nebo banán není cukr. Jinak kukukřupky jsem malému rozmočila dneska, předtím jsem je ještě rozmělnila v prstech a neměl problém, ií když ujindy se kouskama nebo hrudkama taky dusí a kucká.

dajna11
1. led 2011

@vierkaha skús to cez to jablčko,alebo skušaj a skúšaj s tou zeleninkou....málo ktoré na prvý šup otvorí usta....moj spapá všetko čo mu dám..teda zeleninku,ale tie prvé lyžičky ho riadne striasa,vyplazí jazyk a musím počkať a po trošku mu to dávať na pery ž nakoniec ústa sám otvára.stále ho na prvý raz aj druhý striasa.

vierkaha
1. led 2011

@dajna11 ibaže on pusku zatne a nechce ju otvoriť vôbec, aj keď som mu skúšala tú lyžičku ponúknuť xkrát tak nič, skúsim to cez jabĺčko uvidím čo bude, ešte sme len začali, tak asi nemôžem čakať zázraky 😉

kaja73
1. led 2011

@jaru30 Ja kupujem spaldove sušienky z DM ka.Maju tvar ako mačacie jazyčky,a maju este jedny v tvare kruhu-kolieska.Maly je alergik a tieto jedine su bez mlieka a bez vajec.Osladene su trstinovym cukrom,kypridlo je vinny kamen-je tiež hypoalrgenny.Pridavam mu ich do ovocia-rozdrvim ich.

dajna11
1. led 2011

@vierkaha ono ide iba o to,aby sa nenaučil na sladšie jedlá,mohol by odmietať jedlo bez chuti,teda zeleninu.....škodlivé to nieje,je jedno či bude zelenina či ovocie...akurát na ten obed sa skor hodí tá zelenina,neskoršie s mäskom a tak...ale skus to jabko s mrkvičkoou....ono aj tá mrkvička je sladká,spolu s jablkom....mnamky.

sussanah
1. led 2011

@vierkaha mozna, ze jeste potrebuje trosku casu. Treba bych nedavala kazdy den, ale obden tu zeleninu nabizela. Ze zacatku mu do ni primichej prave to jablicko (nebo jsem mu tam vmichala mlecne kase) , nas to tak miloval a az se trochu rozjedl, tak jsem postupne ubirala toho jablka a kase a uplne v klidu casem jedl cistou zeleninu. Presne jak pises, ted jste zacali, necekej zazraky 😉 Nektere deti zacnou jist okamzite a hodne, jine potrebuji nejaky cas a nektere deti proste nebudou jedlici nikdy 🙂

jaru30
1. led 2011

@kaja73 @andelka moc děkuju, obejdu to a mrknu na ně 😵

coko.joko
1. led 2011

@jaru30 ,ja kupuji z Rosmanu jejich znacku jsou od 7.mesicu jsou to takove male platky sucharu a zadny cukr a chutove jsou dobry a Lenny si pochutnava taky 😀 😀 kdyz na to prijde tak je drtim i do presnidavky 😀

coko.joko
1. led 2011

@jaru30 ,jo a jeste pisou ze jsou dobre na prvni zuby jak to je tvrdy tak se krasne brousi zuby 😀

andelka
1. led 2011

@coko.joko též díky za tip, v Rossmanu jsem nebyla ani nepamatuju. Maj tam hrozně horko a malý se mi vždycky vzbudil když jsem tam vlezla, a hlavně v místech kde jsou věci pro děti je tak málo místa, že to je o nervy tam vlézt s kočárem. To jako nevychytali 😅

coko.joko
1. led 2011

@andelka,no doufam,ze to bude i v CR,ale snad jo......