Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ojo
15. lis 2009

tak jsem malýho ještě po koupání okoukla a na pohled bych neřekla, že má nějakou vyrážku, jen na dotek je to cítit 😕 tak jestli to taky neni z toho mléka, tam píšou natírat jen postižená místa a včera jsem ho natřela celýho 😅 no uvidím zítra...ale myslím, že to bude ok 🙂

jajka, myslím, že bys klidně mohla s příkrmy počkat 😉 já chtěla dávat příkrmy až od 6.měsíce, ale neprospívali jsme, tak dr. říkala, že ať mu je začínam dávat v 5.měsíci a taky přidat UM 🙂

ze začátku jsem malýmu kupovala ty skleničky, ale teď už sní těch 200g na oběd, tak by to vyšlo dost draho, tak jsem začala vařit...nevím, jestli je zelenina z krámu vhodná, ale snažím se aspoň vyřezávat u mrkve ty středy nebo nedávat stonky od brokolice 🙂 🙂

aponchie
15. lis 2009

nevite jestli existuje nejaka plastova nadobka na susene mlicko?jako po porcich jen otacis a sypes ven takovej zasobnik?dik

dm1
15. lis 2009

aponchie existuje napr. tu je od aventu ale maju aj ine znacky urcite http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=6873137 - teda ak som dobre pochopila co si myslela 😉

shaula
15. lis 2009

Jajka - podle mě to brzo je, je zbytečné mu trávicí trakt zatěžovat už teď. U kojených i nekojených dětí se doporučuje s příkrmy začínat až v 6 měsících, samozřejmě za předpokladu, že jim mléko stačí (tj. prospívají a stačí jim litr mléka na den).

lily1983
15. lis 2009

ahojte,
aponchie ja mam tiez tu od aventu, velmi prakticka vec 😉

lily1983
15. lis 2009

baby, chcela by som sa len spytat, ak prikrmujem varenou zeleninovou kasickou, len na obed - spapa tak 180ml, tak je normalne, ze mi uz nevypije tolko UM mlieka? prikrmujeme zeleninkou asi tri tyzdne.
plus aj vodu pije cez den, a za 24 hod mi vypije tak okolo 500ml mlieka..uz aj spanok nemame taky cez den aky sme mali, myslela som ze to bolo len jeden den,ale dnes aj ked bola okolo stvrtej totalne unavena, a urevana, tak nezaspala uz, o chvilu bola skoro ako vyspinkana. trva to asi tak styri dni. 😒 ☹ 😖
myslite, ze je to v poriadku, a je to normalne??
dakujem za kazdu odpoved 🙂

lily1983
15. lis 2009

shaula, ja nechapem, kazdy ma iny nazor - myslim tych lekarov, ved clovek nevie co ma potom urobit, ci prikrmovat, alebo nie, preco to potom radia, ved ked to netreba, tak preco to odporucaju???
nam stacilo liter mlieka, ale nikto sa ma nespytal nic podobne, tak som proste zacala, ako mi to povedali na kontrole. ajked ma to prekvapilo, tak som sa pytala, a vacsina sa stotoznovala s tym istym nazorom.
co sa tyka MM, tak to chapem ze po 6 tich mesiacoch.
neber to vobec zle prosim, ja len nechapem tych lekarov, ved by sa mali zhodovat s takymto dôlezitym faktom, ci je to uz ten ci onen, najst ten spravny, a jednoznacne ho presadzovat...a niej jeden tak, druhy tak..potom si robime zle a dokonca mozme aj nevedomky ublizit detom... 😠 😔

aponchie
16. lis 2009

lili podle me by v tomto veku mela mit hooodne mlika a malo ostatniho..prikrm nenahrazuje ze startu mlecnou davku,ale je navic tudiz se ma dokojit co chce mimi az je starsi postupne nahrazuje ..ja kaslu na lekare sice mam uzasne lidi kolem sebe lekarka je homeopatka laktacni poradkyne bydli vedle v baraku takze mam vse z prvni ruky nicmene je nemit tak proste tak malickemu robatku nedam nic nez mleko a kdyz nechces svoje tak umele treba,ale me prijde pocitove opravdu malicka na prikrm v ohledu na to,ze uz ho nejakej cas davas

ojo
16. lis 2009

aponchie, já si koupila ten zásobníček v tescu za 39kč, má to 3 komůrky, kam si nasypeš dávky...má to otočné víko s otvorem, se kterým jen najedeš nad tu komůrku a pak přesypeš do flašky... 😉 jsem s ním spokojená 😉

lily, já teda co všude čtu v letákach nebo brožurkach o příkrmach od Hami, Hipp, Sunar a tak, tak všude doporučovali zavést příkrmy od 6.měsíce 😅 jak jsem psala, my jsme neprospívali, tak jsme mohli zavést dřív 😉

jajka82
16. lis 2009

ďakujem Vám za rady
ja si tiež myslím že je zbytočné tak skoro prikrmovať, aj keď Miškova doktorka povedala že už môžme začať, ale mne je to dáko proti srsti tak skoro.

ojo
16. lis 2009

jajka, třeba mojí kamarádce její pediatrička řekla, že taky může zkoušet příkrmy, malýmu bylo nedavno 4 měsíce a myslela to tak, že třeba jen olíznout lžičku mrkvičky a tak, jen aby si začal zvykat na nové chutě 🙂 možná to tvoje dr. taky tak myslela 😉

jinak musím se pochlubit, dnes jsem vařila Tomášovi mrkev, brambor a brokolice a huráááá konečně to pěkně papkal 😵 😵 😵

jajka82
16. lis 2009

Ojo, môže byť že to len tak myslela, lebo hovoila že po troške mu dávať najprv mrkvičku ... atď

katy2
16. lis 2009

vcera som sa tu vytesovala a dnes sme tam, kde sme boli... aj s novou lyzickou ☹

ojo
16. lis 2009

no holky, tak dneska už teď večer má Tomáš na tělíčku 2 červené fleky a pupínky jako by se popálil o kopřivu, tak má asi kopřivku ☹ takže má na něco alergickou reakci ☹

v pátek - skleničkový příkrm + normální kupovaný banán
v sobotu jedl - mrkev, petržel, brambor- vše domácí
v neděli jedl - mrkev, brambor - domácí a sunárek jablko s mlékem (polotučné mléko 20%)
dnes jedl - brambor ze zahrady + mrkev a brokolice kupované...

z čeho myslíte, že by to mohl mít?? 😕 včera měl takovou vyrážtičku, ale nic hroznýho a dneska už červený fleky ☹

prosím poraďte, zítra je svátek, tak k dr. pojedem až ve ST...

aponchie
16. lis 2009

kvuli tomu nemusis k Dr kdyby to bylo tak,ze ho to svedi postaci 1/4dithiadenu nebo Zodac to ti reknou i na telefonu pohotovosti a je klid do rana ,ale ja osobne myslim,ze to muze byt banan ,..znam hodne lidi co maji rekace na ovoce z jine zeme,ale nemusi..nevim co mel za sklenickovej prikrm muze tam byt nejaka slozka

lily1983
16. lis 2009

ahojte, dakujem za reakcie, prajem pekny vecer 🙂

anitrams
16. lis 2009

ojo, náš malej měl reakci na brokolici. Sklenickovou. Dnes se mi to potvrdilo. Zároveň ale souhlasim s aponchie.

rimmel
16. lis 2009

toto nech si shaula precita 😀

ojo
17. lis 2009

tak dneska už to má lepší, včera jsem ho ještě natřela bepanthenem 🙂

brokolice skleničková mu nevadí, to už dlabal před měsícem, spíš možná ten banán 😅

no a ty prášky, co tu píšete ani nemáme doma...no asi jen Zodac, ale ten bere přítel na alergii, tak neni náhodou na předpis?? 😕

no spíš jsem myslela, že s ním pak rovnou zajdu na kožní, stejně tam musím i já, tak by dr. zkoukla i malýho 🙂

shaula
17. lis 2009

Rimmel - co si mám přečíst? Že měl někdo reakci na brokolici? To se stát může, já nikdy netvrdila, že ne. Šlo mi o to, že brokolice není OBVYKLÝM alergenem, takže se klidně dávat může mezi prvními příkrmy. Bohužel se někdy vyskytně někdo, komu vadí - ale reakci může mít dítě naprosto na všechno, klidně i na mrkev, na rýži, na úplně cokoliv obyčejného, co milionům jiných dětí nedělá nic.

Ojo - já bych rozhodně dítěti nic neordinovala bez porady s doktorkou 😉 A už vůbec ne takovéto léky na alergii.

ojo
17. lis 2009

shaula, no já si netroufnu dávat nějaké léky sama 😉

magdulenka
18. lis 2009

holky, jak to děláte s "přílohama"? od 6.měsíce je vhodná kukuříce, rýže, pohanka, proso (=jáhly, amaranth) - uvaří se a rozmixuje se zeleninou a už se nedá brambor?
a zkoušely jste mrazit, je to dobré po rozmražení? myslím celá ta směs.
díky!

moda08
18. lis 2009

magdulenka - brambor bych už nedávala, vždyť ta rýže..atd. je příloha, my taky přece jíme buď jen brambor nebo rýži nebo knedlík..... 🙂
Já jsem zezačátku zkoušela mrazit, ale není to nic moc,takže teď si většinou navařím na dva dny,ale já už mám větší mimčo, takže toho sní víc a chápu že ty pidi porce zezačátku se moc nevyplácí vařit každý den.

svataterezicka
18. lis 2009

Ahoj holky, papáme od začátku měsíce zeleninku na oběd. Ale co nám vyrostly dva zuby (od konce října) tak se malá budí hodněkrát v noci.. myslíte že už je načase dát na noc kaši? Budí se fakt po dvouch hodinách a nechce nic jenom nakojit. Myslím že má hlad, protože dáváme během dne vodu nebo čaj, takže myslím že žízen to není. Koupila jsem Hami kaši s ovocem na dobrou noc je od 6+. Můžu už nebo je to brzo? Někde jsem četla že se má dávat až po měsíci přikrmování.. díky za odpovědi

magdulenka
18. lis 2009

svataterezicka: já myslím, že můžeš začít klidně kaší, je to věc názoru, někdo říká že se musí začít zeleninkou, někdo zas kaší 😎

moda08: to jo, to je jasný, že místo bramboru třeba pohanku. mě šlo o to, jestli se dává normální pohanka nebo rýže a pod., nebo to musí být vločky nebo rýžová kaše, kukuřičná kurpice nebo tak. a nebo normální rýži / pohanku / .... uvařit a rozmixovat??? 😕

ojo
18. lis 2009

svataterezicko, a při kojení opravdu papá?? jestli jo, tak určo můžeš dát kaši...jestli si jen cucne a usne, tak je to spíš, že chce cítit mámu a mělo by se to časem zase srovnat 😉

a s rýží jsem to chtěla praktikovat tak, že uvařím zeleninu společně s normální rýží a pak to vše rozmixuju 🙂 nebo je normální rýže nevhodná?? 😕

a původně jsem taky chtěla zamrazovat, aleTomáš už zdlábne těch 200ml na oběd, takže vařím taky každý druhý den... 🙂

magdulenka
18. lis 2009

svataterezicka: já jsem si to blbě přečetla 😝 hele mě třeba naše dr. řekla, že můžem začít vším najednou! jse docela koukala, co to radí 😖 ale stejně myslím, že už kaši můžeš.

aponchie
18. lis 2009

tak si zavolej na pohotovost kdyz se ti neco nezda a mas to ja porad nechapu ty prosby na rady co s tim a jake leky ..zodac zyrtec a dithiaden jsou na alergicke reakce ne jen pro alergiky to je velkej rozdil ja bych taky nic neordinovala sam proto vzdy volam na pohotovost a tam mi rekla,ze dite muze 1/4dithiadenu kdyz se osypala po mandarinkach a zyrtec je jeste setrnejsi nicmene dithiaden zabira rychleji a lepe..

moda08
18. lis 2009

já myslím, že to může být v pohodě normální rýže atd., jasně uvařit a potom rozmixovat, i když si myslím, že rýže moc umixovat nejde, stejně tam zůstanou kousíčky, ale to záleží na každým mimču, jestli kousíčky umí papat nebo ne.

aponchie
18. lis 2009

u te ryze nemate strach,ze kdyz tam zustane neco treba slupka ze zrnicka muze zustat v krku?je to takove osemetne ..ja zatim davam sklenicky a ted soel kaufland letak a maji nejake ty velke jen za 19kc tak to uz jde kdyz je to na dva dny nez ty malickate za 22-25