Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andy80
21. lis 2008

jjaanca: brambrora by se prý měla dát až po zavedení alespoň 3 druhů zeleniny. Nevím, proč to tak je, ale říkala mi to dr a holky v mé domovské diskuzi mi to taky potvrdili. Já jsem stejně napřed dávala samotnou zeleninu, pak jsem jí začala kombinovat, pak jsem přidala rýži a teprve potom bramboru.

motylek
22. lis 2008

Holky, když jste začali přidávat maso, dáváte ho od té doby každý den (6+žloutek) nebo někdy dáte zase jenom zeleninku?

daluri
22. lis 2008

Motylku, já dávám každý den, to spíše ten žloutek nedávám každý týden..Ale určitě se nic nestane, když se místo masa dá jen zelenina 😉

jjaanca
22. lis 2008

Já dávám maso tak 5x týdně a žloutek jsem ještě nedala.

kopcik
22. lis 2008

holky jaká je správná konzistence prvního příkrmu? dnes jsem malému poprvé dala mrkvičku, mixovala jsem to ručním mixerem, ale zůstaly tam trošku maliičké hrudky. prostě to nebylo takové to hladké pyré. vadí to? malý dlabal jako když mu jde o život, okamžitě věděl, co dělat a rozčiloval se, že jsem mu nedala více. má se prý začínat jen jednou lžičkou, ale on jich měl asi deset 😒 otesánek. ale doufám, že jsem mu tím víc neuškodila, než neprospěla...

kopcik
22. lis 2008

než prospěla...

micanek
22. lis 2008

Ahojky holky .. ví, že jste to už tady asi psali .. ale némám času to hledat. tak mi prosím poraďte.

za 9 dnů, až bude Mikymu půl roku, tak začnu s příkrmem. .. zatím neměl nikdy nic, než mat. mlíčko.
Mám nakoupené různé skelničky a kačička .. kolik se toho dává ze začátku .. začínaj se dávat i čajíky a šťávičky? Čím začít .. moc děkuji za odpovědi. .. pa pa

andy80
22. lis 2008

Micanek: začíná se jedním druhem zeleninky, většinou mrkev. První den stačí 3 lžičky, další den můžeš zkusit víc a pak už třeba půlku té skleničky. Vždycky se dává 3 dny jeden druh zeleniny, aby se odhalila případná alergická reakce. Po třech dnech dáš další druh zeleniny, např. brokolici. Můžeš jí dát samotnou, nebo přidat do mrkve. Opět dáváš tři dny. Takhle pokračuješ, až budeš mít vyzkoušené různé druhy zeleninky a Míša ti to bude bez promlémů snášet, tak můžeš začít přidávat kousek masíčka. Můžeš všechny druhy masa, ale jen libové. Nejvhodnější je kuřecí, krůtí, králičí, ale je dobrý dát i hovězí a vepřový. Maso se podává 6x týdně, 1x týdně se do zeleniny přidává vaječný žloutek. Jen žloutek, bílek nee. Pokud začneš dávat příkrmy je dobrý to dávat malému zapít. Můžeš dát vodu, ovocný čaj, šťávičky ředěné vodou, co uznáš za vhodné. No a po cca 3 týdnech od zavedení zeleninových příkrmů můžeš začít dávat ovocné příkrmy u kterých budeš postupovat stejně jako u zeleniny. Vyzkoušíš jeden druh 3 dny, pak další a další a další.

kopcik: pokud mu kousky nevadí, buď ráda, ať si zvyká. Malé jsem do hladka mixovala cca první měsíc, teď už jen mačkám vidličkou a kousky už jedeme v pohodě.

micanek
22. lis 2008

andy 80 .. takže ovoce hned ne? ... a řeba špenát z brambůrkama, to můžu dřív, než za 3 týdny ... a jak často u mám dávat Mat. mléko?
Budu ze začátku kupovat jen skelničky .. aten žloutek mám do té skleničky přídat auvařit, nebo jak? .. já vím, že se ptám asi jak blbec ..ale já k tomu všeu jsem i kuchařka bez baterek 😅

sue007
22. lis 2008

micanek,neboj se toho,mas intuici,jses maminka,tak delej,jak to citis-dej mu to misto jednoho kojeni treba v poledne a kdyz bude chtit jeste dokojit,tak mu dej-moc toho ze zacatku nesni.A nemixuj to,jen povar a pomackej vidlickou-je to lepsi,at si zvyka na kousky.Nic nesolit,jako koreni muzes pouzit kmin,fenykl,petrzel...Kasi nedavaj mlicnou,jen kukuricnou nebo ryzovou-neni se ceho bat,hlavne porad koj a postupne budes nahrazovat kojeni prikrmem-jedno,pak druhe...

micanek
22. lis 2008

sue007 ... ty skleničky se neusej mačkat, ne?

kopcik
22. lis 2008

micanek: docela srozumitelně jsou ty základy na www.hami.nutricia.cz/cs/vy-a-vase-dite/4-6mesic...

micanek
22. lis 2008

kopcik: .. ten otkaz od tebe je nejde otevřít. 😢

kopcik
22. lis 2008

aha.. nevím proč. zajed na www.hami.nutricia.cz, tam klikni na 4-6měsíců, pak dole na výživu, a pak tam budeš mít, kdy začít atd.

sue007
22. lis 2008

to ne,no..ale u kupovanejch veci pozor na cukry a nejake ty konzervanty,poradne to chce procist.
Jinak muzes ze zacatku rozmixovat-myslim mrkev,brambor a pak postupne mackat,nektere deti to hur travi,ale to vyzkousis a uvidis,kdyz ti bude tu mrkvicku kakat stejne vypadajici tak,jak ji mimi snedlo,tak je lepe to priste rozmixovat.

kacka.va
22. lis 2008

micanek: obecně píšou začít dávat dvě lžičky a pak přidávat, my začaly tak, že jsme rovnou jedly půl té malé skleničky, protože to malé chutnalo a zvykala si rychle. ani jsme nedodržovaly 3 dny na jeden druh zeleniny, začali jsme rovnou dvousložkovýma a měla vždycky 2 dny to samé a pak novou chuť.
kopcik: to že jsou tam hrudky nevadí, aspoň si mimčo zvykne, teda pokud ti to neplive, jinak to naškodu není 😉.
Jinak já dávám skleničky, ale jak jsou některé hodně jemné, tak do toho zamíchám rozmačkanou bramboru, aby si zvykala na kousky. 🙂

micanek
23. lis 2008

Holky já jse silnej alergik a ekzeatik .. malej naštěstí .. zatím .. v pohodě. Tak dr. mi doporučila, že ty skleničkoví jídýlka jsou fakt ze začátku nejlepší, že procházej takovou kontrolou, že doma to já nejsem tak schopná uhlídat.

Holky a co víte o lepku ? .. norálně je známé, že do 1roku se nená podávat lepek, ale teď jsem slyšela, že jednou za čas by se trochu lepku mělo dát, a´t si děďátko zviká.

Joo .. kdyby člověk věděl, jak má vše udělat nejlépe ..

Jo a ještě se zeptáp .. první 3 dny dám mrkev ... další 3 dna má dát třeba květák a nebo mix mrkev+brambor je to jen příklad .. ani nevím, zda mrkev a brambot ekzistuje 😅

motylek
23. lis 2008

mrkev brambor existuje, já dávala jen dva dny, takže:

První dva dny mrkev, další dva dny květák, pak jsem dala brokolici, pak mrkev + brambor, a pak už jsem dávala směsky - jarní zelenina s rýží, jemná zelenina s bramborem, špenát s bramborem, atd. Prostě namíchaný nakoupený skelničk. Taky nevařím, teď už mu dávám i maso - cca po 14 dnech od první mrkve.

Taky jsem se bála, holky mě uklidňovaly a fakt je to v pohodě. Kdybych měla vařit, tak to bude horší - jsem taky kuchařka na baterky, bez baterek 😀 😀 😀 .

motylek
23. lis 2008

A začali jsme rovnou taky půlkou skleničky, žádná jedna dvě lžičky.

anke
23. lis 2008

micanek: ja jsem taky alergik ekzematik ... pry mame testovat 7 dnu, ale to se mi zdalo moc, tak jsem testovala 4 dny kazdou novou prichut a delam to doted, je to sice pomalejsi, ale mrnous nestrada ... prvni fakt jen 2 lzicky, druhej den 4, a pak uz jsem to davala, co si rekl ... nejdriv jsem davala jen bio sklenicky, ale do masovych pridavaji bud sul (Hipp) nebo bylinky (AlnaturA), coz pro alergiky nic moc, tak obden varim - ze zmrazene zeleniny Findus, maji ji fakt moc hezkou (bio mrazenou nedoporucuju, neb jsem nekolikrat zakoupila pytel za 90Kc a bylo to nekolikrat premrazeny - jak to nikdo nekupuje, ze jsem nektere musela i vyhodit) ... to vareny je fakt dobrota, ale treba mrkvicka sklenickova je taky moc prima (mame Hipp a AlnaturA), ale treba brokolici delaji bio jen s ryzi a to nic moc (jina firma do toho cpe jablecnou stavu, na to u alergiku bacha) ...
ovocny sklenicky jsou basta, ty jim i ja 🙂
na lepek u alergiku pozor a nase alergolozka rikala, ze mlecne vyrobky vc. jogurtu az po 1 roce veku ...
ja jsem davala nejdriv mrkev, pak mrkev+brambor, pak brokolici s ryzi, pak kvetak+brambor (po tom se mi osypal), a ted to porad jedem dokola s masem, protoze jsme zacali testovat ovoce, tak abychom vedeli, po cem se prip. osype ... je to pomalejsi nez u ostatnich deti, ale nemam pocit, ze by Dada o neco prichazel ...

anke
23. lis 2008

jo micanek, a zloutek u alergiku pry taky az po roce veku ...

anke
23. lis 2008

ale ja jsem desnej poserka v tomhle, takze mu fakt nic nedovolim ani ochutnat, pze se chci minimalizovat riziko alergie ... treba se moc bojim 😉

sue007
23. lis 2008

souhlasim s Anke,jogurty,ani lepek, ani zloutek-se klidne do roku nemusi davat a je to jenom dobre,pokud jsou u ditete nejake takove predpoklady.
Ja teda varim,ale pravda je,ze nedavno jsem treba mrkev varila 3x-jednou se mi vyvarila voda a pripalila jsem to,podruhe jsem do hotove mrkvicky chtela dat kapku oliv.oleje a ujela mi ruka-tak az na 3.pokus 😀

motylek
23. lis 2008

Tak u alergiků je to určitě lepší zavádět pomalu a dýl zkoušet. My nikdo v rodině, ani manža, zatížení nemáme, takže to neřešíme. Tím ale nechci říct, že bych mu rvala třeba pomeranč 😀 😀 😀 .

micanek
23. lis 2008

Ahojky Holky .. tak jsem nevydržela a začala přesně o týden dřív, než nám bude půl roku ... tak Michálek dostal asi 4 lžičky mrkve .. vcelku to spapal pěkně ..až na to, že na lžičku ještě neumí otevírat pusu. .. no a musel se dobaštit kojínkováním, jakoby žádná mrkev neproběhla 😀
Prvně jsem to ohřála moc no a ve finále, než jsme to zbaštily, tak to bylo studený 😅
Jinak Bio mají hodně v DMku a v Kauflandu .. když nepočítám hipp

Joo ... doufám že to zvládnu .. jo a mám mu už aji začít dávat nějakej čajík, nebo šťávičku? 😕

daluri
24. lis 2008

Pokud jsi už začala se zeleninou, tak můžeš dávat vodu či čaj, ono se ta zelenina lépe tráví. Se šťávama bych počkala až pak zavedete ovoce.
A dokojování neřeš, mi malá pila měsíc po zelenině (kojíme, tak jsme začli v 6měs.) a pak dokonce i před, jinak to nesnědla. Až teprve v poslední době už mlíko nepotřebuje. 🙂

kacka.va
24. lis 2008

my jsme taky měsíc ještě vždycky dokojili po příkrmu, ale teď už zvládáme oběd a večeři jen příkrm a čajík 🙂, takže micanku vůbec se neboj, ono to za čas půjde i bez dokojení 🙂

cerstvamama
24. lis 2008

Holky, mrňous se mi posledních pár nocí začal budit a chce jíst, myslíte, že jí mám dávat kaši na noc? Je víceméně na Nutrilonu, k obědu jí zeleninový příkrmy (asi týden) + mlíko. Na noc jsem jí dávala vždycky 180ml Nutrilonu, ale vypadá to, že to nestačí. A jakou kaši byste doporučily? A čím by jí měla jíst - lžící nebo z lahve? Díky za rady.

andy80
24. lis 2008

cerstvamama: stejný scénář jako u nás. Začala jsem dávat nemléčnou rýžovou kaši od Nutrilonu. Do 180ml Nutrilonu jsem přidala cca 3 lžíce kaše. Je lepší dávat kaši ze lžičky.

cerstvamama
24. lis 2008

andy80
Díky za odpověď. A dáváš kaši po koupání? Mám obavy, že pokud bych vykoupala a pak nakrmila,tak by to koupání muselo proběhnout znovu 🙂