Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ija1
4. bře 2011

@andelka - dekuju moc, ja teda davala jablicko od zacatku syrove, ptala jsem se v poradne a ze pry ok, tak v 7. mesici mela jablicko a od te doby ho davame normalne, ale kousky az v posledni dobe a nevypada ze by ji to vadilo..........

@cicimon - asi to zkusim, aby tam bylo par kousku, testoviny jsem jeste nezkousela,ale zkusim.......
a ryzi treba kdyz varis, nechavas tak jak je? nebo jeste namackas?......

cicimon
4. bře 2011

@ija1 ryzu uz nepucim, necham ako je uvarena... moja jedla uz aj kukuricu aj hrasok a v poho... ved skus a ked nebude chciet tak rychlo mixnes

apollo11
4. bře 2011

@cicimon všimla jsem si, že píšeš o kukuřici - od kdy ji dáváš? nevadí ty slupky?

lio
4. bře 2011

ahojky mamči 🙂
už jsem nahradila obídek maso-zeleninkovým příkrmem...zkoušíme ovoce, do kaší se nehrnu zatím, spíme v poho.
Chci se zeptat, můžete mi prosím hodit časový rozvrh jak co máte? pro představu......
přijde mi že od snídy sváča dopolední bude brzy, pak "hned" oběd a od něj do véči naopak daleko....
díky moc !

a ještě s ovocem se začíná na odpo sváču? a dopoledne čtu že dáváte jogurtíky, mi doktorka říkala, že taky ovoce, tak nevím..sbírám zkušenosti, jak to děláte vy ostatní...díky

akdarka
4. bře 2011

ahojte, baby ako dat uhorku medzi prvymi prikrmami? nejako tepelne upravit?

jasminet
4. bře 2011

@akdarka uhorka? to asi az neskor, tak do ruky chrumkat, alebo postruhat... 😉 😅

akdarka
4. bře 2011

@jasminet dakujem, nasla som na kojeni.net v tych postupoch prikrmov "okurku" v 6.-7.mes. a mame doma bio uhorku tak som chcela vediet 😝 tiez sa mi to "hodilo" na studeno 🙂 a ozaj take veci ako ryza, bezvaj.cestoviny - to az po mase?

cicimon
4. bře 2011

@akdarka ryzu mozes takmer hned a bezvajecne cestoviny ked zacnes davat lepok... v podstate uz mozes
ja som kukuricu davala cca od 8-9mes, zjedla to aj take cele zrnka

@lio jogurt az po 8mes a je lepsi na desiatu... ja davam na olovrant kasu a na desiatu ovocie/vyzivu
medzi jedlami by bolo ok tak 2,5-3hod pauza

akdarka
4. bře 2011

@cicimon dakujem pekne😉

lucifirek
4. bře 2011

@lio my máme ráno kojení,kolem sedmé,dopoledne případně taky,o půl jedenácté nám vychází příkrm,kolem půl jedné kojení, kolem půl třetí přesnídávka, ve čtyři kojení, o půl šesté kaše,koupání a před sedmou koujení a spánek. 🙂
Po pravdě to budeme muset asi nějak pozměnit. Nám bylo doporučeno dávat dopoledne přesnídávku ovocnou a odpoledne jogurt. Ale nevím,jestli budeme jogurt vůbec dávat,mám strach. A oběd v půl jedenácté mi přijde brzy.

KOukám,že tu řešíte lepek. Od kdy dáváte potraviny s lepkem? A od kdy se může dávat pečivo? Chléb,rohlík? Celozrnné by se dávat němělo kvůli velkému množství vlákniny že?
Děkuji

lidiab
4. bře 2011

Holky, od kdy lze miminkum davat krupky? 😕 Moje sousedka je synovi davala od 5. mesice, kdyz uz mel dva zuby. I tady na konikovi jsem si vsimla ze maminky detem krupky davaji od tech 5-6 mesicu. Predpokladam ze obsahuji lepek, tudiz je lze pouzit na zavedeni lepku? 😕 Nejsou nebezpecne? Myslim jako ze by se dite mohlo zacit dusit a tak...

cicimon
4. bře 2011

@lucifirek lepok by sa mal zaviest do skonceneho 7mes.. bud ako bezvajecne cestoviny alebo ovsene vlocky.. prip ten rozok
jogurt sa viac hodi na desiatu ako poobede
my mame napr cca o 7mej MM, okolo 9.30 desiata ovocie, potom o 10tej MM na uspanie... cca 12.30 obed, 13.30 MM *kedze obeda zje velmi malo), 17.00 kasa a 19.30 MM... a este asi 2-3x v noci MM
ono je asi vhodne mat tie jedla v priblizne rovnakom case ako dospeli, aby aj ked budu vacsie mali podobny rezim jedenia

@lidiab kukuricne ani ryzove chrumky neobsahuju lepok
ja som ich davala asi od 8mes, kym sa ich mala naucila jest presli dalsie 3, teraz ich srotuje ako besna 🙂)

lidiab
5. bře 2011

@cicimon A co se tyce tech testovin, tak muzu vzit jakekoli bezvajecne? Normalne uvarit a rozmixovat se zeleninou? Sorry za stupidni otazky, ale slozite to vstrebavam 😀 Dekuji za vysvetleni ohledne tech krupek, zatim je tedy davat nebudu 🙂

andelka
5. bře 2011

@lidiab já je asi malému dávat nebudu, nevidím důvod. Lepek máme zavedený jinak, a sledovat ho pořád, jestli se nedusí.. ono se mu to vždycky přilepí a pak kucká bobek.
Těstovin yjsem teď koupila od Sunarky dětské, kačenky. Ty jsou malé měkké, nebudou s emuset mixovat. Ale jinak se dají uvařit jakékoli bezvaječné (ale kvalitní) a rozmixovat nebo nadrobučko nasekat.

lidiab
5. bře 2011

@andelka Jasne, diky. My si kupujeme italske (Garofalo, DeCecco atd) a jsou z tvrde psenice. Predpokladam ze je tedy muzu dat, ale radsi prozatim take koupim ty Sunarkove i kdyz jsem je zatim nikde nezahledla. Jen mne trochu zarazi ze na nich pisou ze jsou od 8. mesice.

cicimon
5. bře 2011

@lidiab podla mna staci normalne bezvajecne.... tie sunarky a pod sa mi zdaju zbytocne drahe a ak sa nemylim, je tam napisane ze spotrebovat do 3t a to sa mi urcite nepodari ak jej nechcem davat kazdy den cestoviny....

andelka
5. bře 2011

@lidiab možná kvůli tomu, že jsou to vlastně kousky. Když se dítě přikrmuje od 6měsíce, tak se většinou začíná hladkým pyré, tak to chvíli trvá než se dojde ke kousání. A taky je to myslím z pšenice a je lepší začínat s lepkem jinými obilovinami. Ale jsou to jen dohady.

mia258
5. bře 2011

Keď dávam denne jeden príkrm - na obed, tak okolo obeda už nemám kojiť? Lebo práve som sa dočítala, že ak sú raz denne príkrmy, tak v tom čase sa nemá dieťa zaťažovať ešte aj mliekom 😕

cicimon
5. bře 2011

@mia258 zavisi od toho kolko zje... ak zje cca 200g uz nemusis kojit, ak menej tak hej

sussanah
5. bře 2011

@mia258 to je hodne individualni dite od ditete. Nektere deti potrebuji prikrm "splachnout" mlekem, kdyz jeste neprijimaji jine tekutin a nektere nerady mleko a jidlo michaji. Muj kuk to mel presne tak, kojila jsem ho jen asi prvni 2-3tydny, nez se na ten obed rozjedl a potom uz mliko proste nechtel, nejdrive tak 1,5-2h po jidle. Potom se mu to zase zlomilo kolem 10m, kdy chtel chvili kojit po obede na usnuti, ale zase to potom preslo. Nevidela bych to tak striktne. Proste kdyz bude chtit, dokoj (hlavne ze zacatku asi chtit bude), kdyz nebude chtit, nekoj 🙂

mia258
5. bře 2011

@cicimon @sussanah nezje celých 200g, podľa mňa o niečo menej. Kojím okolo jedenástej, potom okolo jednej má príkrm a ide spať. A keď sa zobudí, tak znova nakojím.

andelka
5. bře 2011

@mia258 přesně tak, dítě si řekne, nebo to poznáš, jestli máš dokojit nebo ne. Já teda po obědě většinou kojím, malý sní tak 150g, tak to pak zapije a pěkně se u toho uspí. Když jdeme po obědě ven a chci ať usne až v kočárku, tak mu dám po obědě napít jen čaje a nekojím. On na tom kojení zas tak nelpí. 😅

andelka
5. bře 2011

@mia258 to máš fajn že ti usne po obědě bez kojení 🙂 Já myslím, že to už by kojit nepotřeboval, když kojíš poté co se vbudí. a jak dlouho spí? To pak bude akorát čas dát místo kojení svačinku🙂

mia258
5. bře 2011

@andelka moja tiež zje max. tých 150g, ale kojiť už nevyžaduje. Po obede spí tak dve hodinky a potom si už pýta jesť. Ja som ešte čajík nedávala, skúsila som vodu a tá jej zachutila, tak občas jej dám len napiť, napr. keď sme vonku.

andelka
5. bře 2011

@mia258 tak když nevyžaduje, tak nepotřebuje. Pak vám okolo té 15h fajně vyjde svačinka.Já dávám buď čaj nebo vodu a taky ho beru ven. Ale on už dopoledne a odpoledne není kojený, tak je to jasný. Taky než se naučil pít, no a stejně tomu moc nedá, cca 100ml za den.

sussanah
5. bře 2011

@mia258 presne jak pise andelka, kdyz v pohode po obede usne, tak ji to asi staci 😉 Ne kazde dite sni v 6m 200g a vubec to nemusi znamenat, ze je to malo. Viditelne je dobre najezena, kdyz usne a spi 2h. Takze nemusis nic resit, mala je urcite spokojena 🙂 Kdyz uz potom nebudes davat uplne rozmixovane pyre, tak ji zkus dat napit te vody i obcas po obede, precejen v tech kouskach uz te vody tolik nebude, tak at ji potom nesusi.

mia258
5. bře 2011

@andelka @sussanah ja rátam aj s tým, že sa blíži leto a keď bude teplejšie, tak začnem dávať aj čajík a bude asi piť aj viac vody 😉

lublana1
5. bře 2011

...ahojte baby, chcela by som sa opytat, mame 8 mesiacov a tyzden a pred dvoma dnami som drobcovi skusala davat jogurt, tak tri lyzicky, cisty, biely, Hollandia... neprejavila sa nam ziadna reakcia,, myslite, ze mozem dat uz jogurt cely, teda tolko kolko spapa na olovrant? dakujem...

sussanah
5. bře 2011

@mia258 s cajikama to moc neres, bud rada, ze ti pije vodu 😉 A kdyz bude horko, ono sy ti deti vetsinou reknou nebo minimalne ochotneji piji.

cicimon
5. bře 2011

@mia258 suhlas, radsej ponukaj vodu ako caj, nech si nezvyka na bylinky a cukor (teda podla toho aky caj davas)