Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

caly8
4. zář 2009

maminky odpoviete mi niekto akú stolicu majú vaše detičky? myslím farbu, konzistenciu a tak.. hlavne tie čo ešte kojíte 😔

avuska19
4. zář 2009

ahoj, no my máme so stolicou problem, ale inak je už hustá, žlohnedá 😨

caly8
4. zář 2009

avuska ahoj 🙂

čítala som ťa v našej téme február 2009 🙂 ja vôbec neviem aké má mať bábo stolicu pr príkrmoch ale asi už takú ako píšeš ty ... idem mrknúť ešte na net niečo o tom... nechcela by som Eline narobiť zle nedobre ☹

avuska19
4. zář 2009

prečo?

caly8
4. zář 2009

čo prečo? akože prečo takú stolicu 😕 čítala som, že tvoju Petku bolí bruško to je hrozné ale myslela som, že farbu má mať takú stolica... čo ti ja viem..

keckemet
4. zář 2009

Zdravim, mam temer 6mes miminko, zatim stale plne kojene....ctu knihu Petra Forta: Aby detem chutnalo a jeho teorie a pohled na vyzivu deti se mi moc zamlouva. Autor v knize pise, ze cim dele je dite vyhradne kojene, tim lepe a s prikrmy radi nespechat. Taky tam pise, ze optimalni je zacinat ryzovou kasi s MM, ne jak je u nas v CR zabehnuta, mrkev, mrkev+brambor atd. Jak tedy poznam, ze uz je ten pravy cas na prikrmy, paklize se nebudu ridit standartem v 6m???? Vahove mi miminko zatim prospiva dobre...takze co? Bude i po nakojeni plakat nebo se v noci vice budit???? Nebo jak to poznam...prosim zkusene maminky o radu....predem dekuji Katka

zuzik_p
4. zář 2009

Ahoj Kacko, ja jsem take cetla fortovu kniha a celkem se mi zamlouvala. Planovala jsem vyhradne kojit do 8 mesice, ale pak jsem zacala s prikrmama v 7.mesici, podlehla jsem kvuli cteni z vice zdroju o tzv. senzitivni periode. Urcite dlouho vyhradne kojit jde, ma tchyne je toho prikladem, vyhradne kojila svych 6 deti az do roka. Ale musis vice dbat na svou stravu, musis jsit velmi dobre, mit dostatek vsech potrebnych vitaminu a mineralu. Pokud kojeni nebude stacit, tak to urcite poznas, detatko bude plakat hlady a v noci se take muze casteji budit, i kdyz to s tim souviset nemusi. Myslim, ze se vubec nemusi zacinat zeleninou, je to na kazdem. Doporucuje se to proto, ze neni sladka; dite ktere si od zacatku zvykne na sladkou chut ji pak muze odmitat. Zacit ryzovou kasi s MM je myslim zcela ok.
Ja s fortem souhlasim v tom, ze neni treba podavat maso do roka. Tohle uz jsem planovala drive nez jsem vubec tuto knihu cetla a take pred par dny byla v "sama doma" odbornice na vyzivu Judita H.... a ta take rikala, ze do roka netreba.

keckemet
5. zář 2009

Co je to sensitivni perioda? Sama doma jsem videla......Dobry....Dr. Judita Hofhanzelova je ale makrobioticka takze jen s tezi se muzu u nas doma na jeji slova odvolavat....Ja sama jsem vegetarianka takze s masem to budu mit u ditka asi hodne tezke.....Nic mu nutit nechci, at si vybere sam....ale babicky a spol. si budou urcite myslet, ze mu nechci doprat.....Mikulasek se mi zatim zda v pohode, akorat ted zrejme prochazi tim obdobim jak u vseho ty deti vydrzi asi tak 5 minut...takze tezko poznavam zda jeho nespokojenost prameni z pocitu hladu, ci z nudy....Drive vydrzel pod hrazdickou i pul hodinky, ale ted tak 10 minut a nespokojenost. Ale kdyz ho vezmu a zacnu si s nim hrat tak je zase v pohode. Takze si mylsim, ze kdyby mel hlad, nespokojenost navzdory vsem aktivitam trva.... V noci se taky zacak vic budit tak 3-4x, ale jak se ke mne prituli, parkrat si cucne z prsa a spi, takze soudim, ze jde taky spise jenom o kontakt...Tak ja nevim....Uz jsem si pripravila i bio mrkvove pyre a zamrazila, ale je to pekna piplacka, takze cim dele prso tim lip....To je sranda s temi detmi, porad je co resit, ze? 🙂

zuzik_p
5. zář 2009

Senzitivni perioda je doba, kdy je dite pripraveno pojmout jinou stravu nez tekutou. Tezko rict...nektere deti ac jsou prikrmovany od 6 mesice, tak se poradne rozji az treba v tom 8 ci pozdejsim mesici. Je to opravdu na tobe. Ja vegetarianka nejsem, ackoliv cervene maso nejim. Neni to ale duvod proc bych ho nechtela "doprat" male, spis si myslim, ze maso jako takove neni zadny zazrak a tak malemu diteti to nic extra neda. Uz jsem tu i jednou psala, ze maso obsahuje velke mnozstvi bilkovin, takze kdyz se zacne podavat, mel by se snizit prijem mlecnych potravin a ty jsou pro dite urcite vyznamnejsi.
V noci jde mikulaskovi urcite jen o kontakt pokud jen takhle cuca. Nase mala vzdy opravdu vydatne pila z obou prsu 🙂

keckemet
5. zář 2009

Zuzik a nemas tip na nejakou dobrou knihu o vyzive deti? Taky se na to snazim divat z vice smeru....nejvic mne ale zatim zaujal Fort......Vetsinou vsude pisou mrkev a pak hned maso-zeleninove prikrmy. V poradne jsme dostali jidelnicky, hrozne!!!! Hami, Nestle..... Myslela jsem, ze maji pediatri vypracovane svoje jidelnicky a ne ze Ti daji tyhle reklamni.....

evinkaa
5. zář 2009

Holky, kdy jste začaly podávat prckům čerstvé nepodusené ovoce? My už týden baštíme jablíčko a hrušku a přichucuji to banánem, malá to celkem baští. Krom banánu prozatím vše loupu a dusím.
Jinak rýže fakt super !!!! Mooooc děkuju za radu, že už ji můžu dávat. Dnes jsem na oběd malé dokonce přidávala, snědla něco přes 160 g a to je rekord! 😎 😀

jindri
5. zář 2009

Evinkaa: syrové jablíčko jsem začala dávat tak po 10dnech, syrový banán jsem dnes dala poprvé, po 5 dnech budu dávat syrovou i hrušku, tou jsme začínaly.

jindri
5. zář 2009

Evinkaa: jak se ti rýže rozmixovala? Mám tyčový mixér, silný, ale rozmixovat rýži v zelenině se mi nepodařilo, jako trochu jo, ale kousky tam byly a to malá nechce, hned se dáví.

evinkaa
5. zář 2009

jindri: Já jsem takovej pasírovač, nemám mixér, takže i rýži jsem propasírovala přes umělé sítko. Pak jsem to promíchala lžičkou se zeleninou a super. Malá to fakt miluje. S příkrmy jsem měla zezačátku problém, ale teď po měsíci jsem už spokojená. Měla bych to zaklepat. 😉
jindri: Akorát je blbý, že mi malá nechce sníst ani vypít nic studeného. Já jí i ty podušený jablíčka a hrušky ohřívám, aby to bylo alespoň vlažný. ☹

sarusenka777
6. zář 2009

evinkaa - tak to je super, že rýže malé tak moc chutná 😉 tak opravdu čekala na ní 😀 tak jen tak dál🙂

marrrka
6. zář 2009

ahojte, mam otazku, ci ste sa stretli s tym, ze sa po pridani prikrmov zhorsil reflux. Laura ma od narodenia problem s hrozne castym a dlhym odgrgavanim, aj hodinu dve po mliecku, aj cez den ked spi, prve co pocujem ked ju zoberem na ruky je obrovsky grg-aj ked pila pred 2 az3hodinami. no a odkedy spapa celu davku prikrmu na obed, tie grgy sa nevedia vydrat z bruska, som z toho uz zufala, je mi jej tak luto, ked vidim, aka je unavena a chce spat, ale akonahle ju ulozim spat (zvysena poloha) tak velky plac, lebo treba grg a takto kazdy den aj dve hodiny po obede, len po tej hustej strave to nechce ist nejako von, skusam vselico aby jej ten vzduch vysiel von, na brusko, potom sediet, zasa nosit, na brusko, a tak dookola. neni na to nejaky recept? som uz bezradna.... riesili ste to niekedy? to iste sa mi stalo ked som jej na veceru davala hustu kasu z flase, grgy nechceli ist von, a hodinu dve sme bojovali s placom, grgmi, a navyse velkou unavou z celeho dna...

pimpa
6. zář 2009

baby, mozem sa opytat, kolko prikrmu vase deticky naraz zjedia? Patkovi davam 200 ml zo vsetkeho, je to ok? prikrmujeme asi 6 tyzdnov 😉

tin007
6. zář 2009

pimpa, co je to 200 ml vsetkeho? co uz davas? pocitas dokopy zeleninku s maskom, ovocie a aj kasu, pripadne chrumky a pod?

miluska.h
6. zář 2009

marrka: neviem, ci este kojis, ale skusala si dat Laurinke vodicku? myslim, ze keby sa po jedle napila, tak si urcite grgne 🙂

rrenatkaa
7. zář 2009

Jak to tak všechno čtu, co kde jaký doktor, makrobiolog, odborník na dětskou výživu i tady na koníkovi napsali, tak mi přijde, že by dítě nemělo jíst kromě mateřského mléka nic, asi přestanu číst a všechno děsně řešit a nechám si poradit od matek , které už mají hodně za sebou a hlavně, budu se řídit podle mého synka a vlastním selským rozumem (snad mi ještě nějaký zbyl). Našla jsem tady spoustu dobrých rad, to neříkám, ale někdy mi to příjde trošku přehnaný. Naše mamky neměly internet, jen jednu knížku a pár rad od svých matek, na trhu byl jen sunar všecko ostatní si musely dělat samy a taky jsme vyrostly. Ta osvěta mi přijde přehnaná a čím víc je těch informací tím víc je mamina zmatená. Snad jsem se nikoho nedotkla, to jsem nechtěla, jen jsem napsala svůj názor.
🙂

dzina
7. zář 2009

rrenatkaa: ja tiez neriesim co vsetko hovoria vsetci "odbornici" Niekedy skusim nieco aj podla nich,ale dolezite je rozumiet v prvom rade svojim pocitom a babenku a ide to aj samo.Preto velmi ani nestudujem specialne nejake prirucky knizky odbornu literaturu,...beriem to tiez tak ako si napisala,ze my sme tiez vyrastali na uplnych "zakladoch" a sme tu.Mne mama povedala ze v polroku som jedla uz v podstate vsetko a ked vidi ako ja malu pcham zatial len zeleninkou a ovocim, tak gula ocami,ze to uz mala jest vsetko,ale zase na druhej strane doba pokrocila,a tak , ked nie som si niecim ista,..napisem poradkyni na vyzivu aky mam problem , ona mi odpise a uz je na mojom zvazeni , do akej miery s nou suhlasim,.......
myslim ze si sa nikoho nedotkla, lebo asi nas bude s takymto nazorom vacsina 😉

evinkaa
7. zář 2009

pimpa: Mně malá prozatím sní 160 g zeleniny k obědu a na dopolední svačinu 130 g ovoce. Zkouším jí to navyšovat, takže prozatím ještě nevím, kolik jí bude stačit.
sarusenka777: Ta rýže je opravdu super. 😀 Jsem nadšená, jak malé chutná. Ještě jí dám tak dva dny rýži a zkusím zase brambor. Třeba ho nechtěla, když jí lezl ten první zoubek. Uvidíme, jestli ji ošálím. 😀
rrenatka: Určitě ses nikoho nedotkla. Já vůbec knížky nečtu, nemám moc čas ani na PC, takže rychle mrknu na některé diskuse a řídím se radami zkušených maminek. 😉 Jinak opravdu nezbývá než selský rozum. Občas mi ty rady odborníků přijdou až ujeté. To bych tady musela mít sterilní prostředí a jídlo připravovat v rukavicích a bílém plášti!!! 😀 Jo, a navíc všechno BIO.... Nic pro mě. 😉

jindri
7. zář 2009

Evinka: mě malá taky odmítá studené, navíc mi skoro vůbec nepije. 😒 Za den do ní dostanu max. 40ml, zkusila jsem už 4 druhy pytl. čajů, různé ovocné šťávičky naředěné, teď se zase vracím k samotné vodě. Vypije dost mlíčka - 3x denně 180ml-210ml, v dopoledním ovoci a v masozel. obědě je taky nějaká voda .... ale když tu čtu, že některá mimča vyžahnou i 150ml .... 😕 ... taky mi nepije z ničeho jiného než z lahvičky s dudlíkem. Ráda bych naučila na ty první hrníčky, ale takhle 😖

evinkaa
7. zář 2009

jindri: Mně teď, když není tak horko, vypije malá tak 100 ml čaje a asi 3x denně jen tak 150 ml mléka, víc do ní nedostanu. Hrníček jsem ještě nezkoušela, ale už pokukuju po obchodech, jaký jsou tady v prodeji. 😉 Taky pijeme zatím jen z lahvičky.

jindri
7. zář 2009

Evinka: malé jeden čas chutnala hrušková šťáva, ale ani tu teď nechce. Koupila jsem kouzelné pítko od Aventu, ale ani prd, párkrát se zakuckala a teď jak to vidí, má pusinku na 5 západů. Dnes jsem začala zkoušet ještě po jídle jí dávát vodu po lžičkách.

evinkaa
8. zář 2009

Holky, chci se ještě zeptat. Dr mi říkala, že mám začít ovoce dávat na dopolední i odpolední svačinku. Ovoce mi malá sní už tak 140 g a mléko už potom odmítá. Není to málo mléka za den? Vždyť to by mi pak vycházelo, že bych malé dávala mléko jen ráno a večer... Jak jste to dělaly vy? Na oběd už mi sní malá 170 g zeleniny, takže potom mléko taky už nechce... 😒

keckemet
8. zář 2009

Zdravim, zacala jste nektera s prikrmy az po 6m? Nebo jste to dodrzovaly dle doporuceni ceskych pediatru? Paklize jste zacaly po 6mes.priznaly jste to v poradne? diky Katka

evinkaa
8. zář 2009

keckemet: Po šestém měsíci už přece můžeš začít přikrmovat, ikdyž máš malého plně kojeného, ne? My jsme začali s příkrmy na začátku 5. měsíce, protože jsme na UM, takže mi to i Dr doporučila. Malá pomaleji prospívá.

keckemet
8. zář 2009

hmmm, to jo, ale me miminko prospiva zatim dobre a o jine jidlo zajem nejevi tak proc ho zbytecne zatezovat, jestli mu i nadale bude stacit kojeni. Ja si myslim, ze si dite samo rekne, kdy uz mu nestaci (doufam, ze to poznam...🙂). Ja si myslim, a taky jsem cetla, ze zacit striktne prikrmovat v 6m je prezitek.....

evinkaa
8. zář 2009

V tom případě záleží fakt jen na Tobě, jestli začneš, nebo ne. 😉