Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

elana
8. čer 2012

@katyxq já vím, ale dřív či později se se solí prostě setká, tak aby to najednou nebyl šok...(např. budem u švagrové, synovec už normálně jí jídlo s nima a kdyby si malý dal taky). Ale děkuju za názor😉

sova33
8. čer 2012

@elana Malému je téměř 17 měsíců a baští pořád nesolené. Dokud mu to bude chutnat, nebudu to měnit. Jinak neměj iluze, že tvoje dítě se se solí vůbec nesetkalo. Nevím, co všechno mu dáváš, ale sůl je třeba i v pečivu.

katyxq
8. čer 2012

@elana Tak sem tam něco trochu osolit, něco ne a uvidí se, jak to bude chutnat 😉, bych se s tím nějak extra nepárala.

To je fakt - v pečivu je soli dokonce tolik, že jeden rohlík nebo jeden plátek chleba obsahují víc než doporučenou denní dávku soli pro takhle malé dítě.

elana
8. čer 2012

@sova33 ne, tohle já hlídám 😅 , nikdy nedostal nic se solí, ani příkrmy od Hipp, protože v těch sůl je. A rohlík, chleba...nic takovýho, pouze křupky bez soli. Vlastně jo, asi před měsícem jsem mu ke špagetám lupla pár hoblinek eidamu🙂, ale zcela vědomě.

beruska24.9.
8. čer 2012

@elana - je pravda, že starší jedla od půl roku rohlík, chleba, od cca 10m. občas eidam, lučinu....takže se se solí setkala, ale jinak jsem začala jídlo lehce solit v 15m. od roku jedla s námi (uzpůsobila jsem vaření a solilo se a kořenilo až po odebrání jídla pro malou). i když, já solím málo odjakživa, vždy si všichni dosolovali.

baklik
9. čer 2012

@katyxq ahoj, prosim ta, ako si podavala jacmen? citala som, ze sa ho ma podavat iba 1 lyzicka az 1 lyzica, ale jacmenne krupy treba varit 50 min. ako to riesis ty? to mam kazdy den varit kusok jacmena 50 min? 😨
a odkedy je mozne podavat surove ovocie?

katyxq
9. čer 2012

@baklik Ječné vločky 😉 - nadrtila jsem je válečkem, namočila do vody (pak se líp rozvářejí) asi na půl hodiny až hodinu, hodiny jsem totiž nesledovala, pak jsem to uvedla do varu a pár minut míchala a vařila, až to bylo akorát husté.
K tomu syrovému ovoci - až ho dítko snese, pokud není reakce na vařené, tak se může klidně zkusit syrové, jestliže nezpůsobuje trávicí těžkosti.

vojti
9. čer 2012

Ahoj holky,
dala jsem dnes malé poprvé cca 1 lžičku přikmu od Hami. Vzhledem k tomu, že je doporučeno po otevření zkonzumovat do 48 hod., a množství příkrmu vyjde podle mě na více dní, muj dotaz zní: Je možné zbytek z lahvičky příkrmu "mrkev-první lžička" dát zamrazit na menší porcičky? Předem moc děkuji za Vaše zkušenosti a Váš nazor 🙂.

baklik
9. čer 2012

@vojti myslim si, ze ano. aj ked my sme ho spotrebovali do tych 48 hodin. 🙂 prvy den 1-2 lyzicky, druhy den 2-3 lyzicky a dalsi den zvysok. zacinali sme v 5 mesiacoch. pediatricka kazala skusit od 4 mes., skusili sme prvy krat od 4,5 mes. a este mu nebralo, tak sme to odlozili o 2 tyzdne. uz nie sme kojeni.

maja3.s
9. čer 2012

Holky..tak jsem slíbila, píšu první zkušenost s příkrmem. Proběhlo to dle očekávání...budem muset být hoooodně trpěliví 😒 Zkusila jsem teda dýni a malá to jen poválela v pusince, ale nic nespolkla...pak dokonce zavírala pusinku a prostě nechtěla...zato na flašku se třásla jak divá 😀 Zítra druhé kolo 😅

maja3.s
9. čer 2012

@vojti ...tak to jsme začínaly stejně 😉 Taky jsem dnes malé poprvé zkoušela dávat dýni. Snad by se to mohlo dát zamrazit, ale jistě to teda nevím. Já zkusím ještě zítra a pozítří a pak zbytek asi vyhodím...i když je to teda škoda. Naše malá to rozhodně nesní... 😒

katyxq
9. čer 2012

U nás dneska s dýní (doma dělané pyré z hokkaido) velký úspěch, malá se krmila jak divá 😵.

vojti
10. čer 2012

@baklik ahoj, dekuji za odpoved. Ja porad kojim. Uvidim jak ji dnes bude chutnat, ale netvarila se na poprve moc nadsene, nicmene neco preci jen zbastila. Je mi to lito to vyhodit. Prikrmy jsou dost drahe.

moe
10. čer 2012

Viete mi poradiť kedy a v akej forme zavádzať do stravy bielok? Dcéra má 5,5 mesiaca, príkrmy papáme už 3 týždeň celkom obstojne. Lepok už som zaviedla.

cicimon
10. čer 2012

@moe bielok sa zavadza az po roku!!

katyxq
10. čer 2012

@cicimon Právě že ne, podle nových doporučrní už od půlroku, stejně jako ryby a ořechy 😉.
@moe Do příkrmu, kam se dává žloutek, bych zamíchala trochu celého vajíčka a důkladně povařila. Případně se dá udělat pár dní předtím domácí kožní test - malinký kousek kůže na předloktí lehce potřít bílkem, sledovat několik dní, v případě reakce ihned důkladně umýt a začít dávat Fenistil kapky. Pokud se alergická reakce neobjeví, pak bych zkusila zavést bílek do jídla.

bohuli
10. čer 2012

Jaký máte názor na pohanku? Začala jsem s příkrmy od 4 M, zatím dávám jen zeleninové příkrmy ,dávám brambor + zeleninu nebo rýži + zeleninu, uvažovala jsem brambor/rýži nahradit pohankou, jaký máte názor?
Děkuji.

petkula
10. čer 2012

@bohuli ahoj, pohanku jsem dávala taky - nejlepší je taková, co se uvaří až na kaši - mám pocit, že je to "lámanka".

moe
11. čer 2012

@katyxq Vďaka za odpoveď.

moe
11. čer 2012

Baby ak ste tu niektorá z Bratislavy, viete mi poradiť kde sa dá zohnať biomäso? Najlepšie kuracie, telacie, králičie... A ešte keby to bolo niekde v Dúbravke bolo by to úplne naj 🙂

jancip
19. čer 2012

Holky, kdy jste začly dávat příkrmy nekojeným dětem? Obecně se traduje, že to má být od ukončení 4.m., ale nyní spíše čtu, že se nově doporučuje postupovat podobně jako u kojených dětí.

janib
19. čer 2012

Ahoj, já kojila první 3 týdny, měla jsem málo mlíka, malá byla nervózní, já na tom nebyla jinak. Přestala jsem, papali jsme Nutrilon a opravdu od 4. měsíce začala přikrmovat. Malá byla naprosto v pohodě, přešla postupně, první den 2 malé lžičky mrkvičky, 2.den už to byly 3 lžičky, atd... Já jsem byla spokojená jak to bylo a nedělala bych jinak. Malá je jedlík a jsme moc rádi i zdravá... Tak asi tak...🙂

baklik
19. čer 2012

@jancip nam kazala lekarka od ukonceneho 4. mes., vraj na zaklade odporucani WHO sa to tak ma. precitala som kopu infa, ale vsade som sa dopatrala akurat k tomu, ze sa moze zacat najskor od ukonceneho 4. mes., takze sme skusili v 4,5 mes., maly podla mna na to este nebol pripraveny. skusila som 3 krat, vypluval. tak sme skusili, ked dovrsil 5. mesiac a to uz mu bralo. zacali sme sladkym zemiakom - bataty.

nikki28
19. čer 2012

@jancip ja som kojila len mesiac, potom najprv na bebe, potom nutrilon, prechod na prikrmy v 4 mesiacoch a 3 tyzdnoch na odporucenie lekarky, prva lyzicka zemiak, tvaril sa vselijak, ale bol statocny a snazil sa s tou cudnou hmotou v ustach nejako vysporiadat, potom uz uplne v pohode, zeleninu ma velmi rad, mrkvu uplne zboznuje, teraz mame 6 mesiacov a 2 dni, ovocie velmi nechuti, skusim pockat a tesime sa na susienky 🙂

baklik
19. čer 2012

@nikki28 aj u nas maju zeleninove prikrmy vacsi uspech ako ovocne 🙂

nikki28
19. čer 2012

@baklik ja som bola prekvapena, ze ovocie mu velmi nejde, som si myslela, ze ked je to sladke, ze bude viac chutit.... skusime neskor 🙂

baklik
19. čer 2012

@nikki28 presne tak aj ja 😉
ak ti mozem poradit, skus pecene jablko. je sladsie ako varene, to zbastil hned, este mu aj malo bolo. ale pripravuje sa dlhsie ako varene. este mu chutila hruska aj surova, ale jablko surove nie. a banan samotny rozmixovany, nie rozmackany vidlickou. kombinacie mu takmer vobec neberu... ale celkovo ma zelenina vacsi uspech, tam mozem namixovat aj 4 druhy a ziadny problem. 🙂

nikki28
19. čer 2012

@baklik dakujem za tip, skusim, banan som mu chcela dat, ale sestrinu dcerku zapieklo, tak mam trochu obavy.... mozno v kombinacii s jablkom.... skusime, uvidime 🙂

katyxq
20. čer 2012

@jancip Jojo, nové trendy jsou nerozlišovat kojené děti a děti na UM, s příkrmy začít mezi ukončeným 4. a 6. měsícem, s tím, že do toho 6. měsíce by mělo jít jen o pár lžiček příkrmu, ideálně první zavést lepek, pak zeleninu - prostě seznamování se s novými chutěmi, kontakt s možnými alergeny a ne nahrazení celého jednoho kojení nebo dávky UM 😉.

jancip
21. čer 2012

@baklik
@nikki28
@katyxq
Nám doktorka říkala, že se obecně doporučuje u nekojených dětí přikrmovat od 4. m., ale že je to jen doporučení, a že to nechává na mně. Toto doporučení je že prý z doby, kdy počáteční mléka byly jen do 4 měsíců a pak se dávaly pokračovací. Ale že dnes se snaží umělá mléka napodobit mateřská, proto se dělají až do 6 m, při tom že se ale doporučení ohledně příkrmů v závislosti na této změně nezměnilo....Na stránkách Nutrilonu doporučují, že se i nekojené děti mají přikrmovat až od 6ti měsíců, pokud nejsou hladové a stačí jim předepsaná dávka...Že předčasné přikrmování stejně nemá žádné výhody...Takže asi rozhodnuto🙂 Přikrmování odkládáme.