Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jeane
25. led 2009

eppik moc ti děkuji, male jsou 3,5 měsice, tak mame ještě čas, recepty si schovám 😉

vojtisek2007
25. led 2009

tak my už taky začínáme s příkrmy - sladké (jablko, jahoda, banán,hruška....myslím přesnídavky) tak ty baští o sto šest - můžu klidně vynechat kojení ke svačince, ale k obědu ani náhodou - mrkev, brambor,brokolice, špenát - ať doma uvařené nebo koupené skleničky -nesní ani jednu lžičku, jak zjistí, že to není to co obvykle, tak to vyplive a už neotevře.
Večer dávám kaši před spaním - rýžovo.-banánovou mléčnou od Hero - tu docela baští...ale s těma příkrmama k obědu jsem už zoufalá...
a může se dávat jogur nebo tvaroh ??? Máme přesně 7 měsíců a do teď jsme plně kojený ? Díky za všechny vaše rady.

berenika39
26. led 2009

ahoj, to je právě důvod,proč se mají dávat dřív zeleniny než ovoce, oni si chytráččci zvyknou na dobrotu sladkou a pak jim zelenina nejede 😀 😀 . MOžná zkus přimíchat do rozmixované zeleniny svoje mlíčko, pokud používáš Sabíka tak ten to taky "osladí". Neboj, zvykne si. Nebo vynech to ovoce nějaký den a pak začni znovu jen zeleninou. Nejdřív jen mrkev, ta má nejsladší chut. Tvaroh určitě ne, má moc bílkovin, zatěžuje ledviny, ten až po roce. Jogurt možná bílý, ale stejně by bylo lepší počkat, až se naučí zeleninu. At vám to jde, hezkej den.

radka.m.
26. led 2009

vojtíšek-moc na ty příkrmy spěcháš,pokud jsi doted plně kojila,tak jsi nejspíš k tomu měla důvod-potencionální alergik?a pokud jsi ted začala s příkrmy,tak bohatě alespon 3týdny stačí jenom jeden příkrm,ty už dáváš min.2příkrmy a už se ptáš na jogurty.jogurt určitě ještěnedávej,pokud jste ted začali,a hlavně,jak píše berenika,dávej nejdříve zel.příkrm a až si prcek zvykne,tak bych mu teprve dala ten ovocný.neber si to ve zlém,ale opravdu nemáš kam spěchat,když vám doted stačilo plné kojení,tak stačí bohatě jeden příkrm-teda zatím. 🙂

eppik.m
26. led 2009

vojtisek2007: souhlasím s radkou.m. 😉 moc příkrmů najednou ... nebo už chceš odstavit? 😔 a doporučuje se začínat vždy zeleninkou kuk na stranu 151

vojtisek2007
26. led 2009

holky už je to asi týden, co jsem začala zkoušet, do teď jsme byli kojený, protože nám to prostě stačilo, teď už intervali mezi kojením i třeba co hodinu a hlavně v noci....to jsme byli u prsu skoro pořád...tak nám mudr. řekla, ať začneme přikrmovat a právě mi řekla ať začnu dopo vynecháním kojení (začít od pár lžiček, pak až dokojit, a postupně lžičky zvyšovat a pak už nedokojovat) a mám začít přesnídávkama a před večerním kojení tak půl hodky ať jí dám trochu kaše -a na ten jogurt a tvaroh jsme se ptala, protože některé ty přesnídávky jsou s tvarohem a jogurtem....a jsou od 6tého uk.měsíce...nechci dávat samotný tvaroh nebo jogurt...
Eli je sice třetí dítě, ale připadám si, jako kdybych měla první...s ní je všechno úplně jinak, než bylo s klukama....kojení, spaní, jídlo....ach jo

radka.m.
26. led 2009

vojtíšek-i týden je málo na to,aby jste zavedli tolika příkrmů a začíná se opravdu zeleninovými příkrmy,právě tak,jak napsalaberenika,jinak přesnídávky by jsi měla zezačátku dávat jen ovocné,bez tvarohu,pro prcka je to něco nového a musíš mu dopřát nějakou dobu,aby si zvykl.tak bych fakt nepospíchala.s tím,že pokud sníte plnou porci a pak se už nemá dokojovat,tak to má mudr pravdu.taky nezapomen začít podávat tekutiny,aby jste neměli jenom na pití mm.

martimarti
26. led 2009

Vojtíšku, to se divím, tvá doktorka Ti poradila úplně mimo obecně doporučovaný návod, že se má začít poledním příkrmem, který má být nejprve zeleninový, pak zeleninovomasový, aby si prcek zvyknul na chuť zeleniny, která je jalová 😒 .Já jsem dopolední svačinu - ovocnou přesnídávku - zavedla až po měsíci za zeleninou a je to bez problémů, malá baští obojí a jde jí to skvělě. Teď teprve se budu chystat na odpolední svačinu a budu dávat jogurt, ale tvaroh určitě zatím ne. Budeš to mít asi o dost těžší, když jste začali ovocem, to fakt nechápu, co ti to poradila ☹

martimarti
26. led 2009

jinak já dávam na pití jen mateřské mléko, ale je pravda, že malou pomalu učí i na obyč. vodu z hrnečku s pítkem, něco málo vy pije, ale pokud dál kojíš, ttak malá bude mít tekutin dost, to bys poznala podle počůraných plnek.

radka.m.
26. led 2009

martimarti-nejde o to,že dítě nemá dostatek tekutin,ale o to,aby si zvyknul na jiné pití,než je mm.právě zde často maminy chybují,že dávají zapít příkrmy mm a pak jsou neštastné,když chtějí dvouleté dítě odstavit a ono jiné tekutiny než mm nepozře,kolem 8-9měsíce by mělo dítě vypít 200ml tekutin a to bych chtěla vidět,kdo by takové množství vypil,když nebude zvyklý.

andy80
26. led 2009

vojtisek: tak to bych asi doktorce poděkovala. Začíná se opravdu tou zeleninou, aby si dítko zvyklo na jinou chuť než sladkou. Teprve, když dítě jí všechny druhy zeleniny, přidává se maso a až potom ovoce. Pokud se postup obrátí a dítě si zvykne napřed na ovoce, tak se právě stává, že potom dítě odmítá zeleninu. A přesně, jak píše radka, zbytečně pospícháš. Pokud začneš s příkrmy, tak cca 3 týdny si vystačíš s jedním příkrmem, potom můžeš zařadit další. A pokud jste byli do teď plně kojeni, tak s jogurtem počkej klidně do 10. měsíce.

martimarti: radka má pravdu, se zavedením příkrmů se musí zavést i jiné tekutiny, jen mlíčko prostě nestačí.

radko: vážně stačí 200ml jiných tekutin než mléka? Mě malá vypije tak 250ml (1 hrneček) a jen někdy vypije 2 hrnečky a já si myslím, že pije málo. Pořád jí strkám hrneček s čajem, ale někdy prostě nechce. Jak jí mám naučit, aby pila každý den tak nějak stejně. Někdy mi totiž ani ten hrneček nevypije.

radka.m.
26. led 2009

andy,já myslím,že to v pohodě stačí,ještě jste malý,asi těžko by do takovýho prcka narval litr,však postupem času se to bude to množství zvedat. 🙂

andy80
26. led 2009

radko, já vím, že ne litr, ale myslela jsem, že alespoň ten půllitr by vypít měla. Ale snad máme tekutin dost, má ještě 3x denně 200ml mlíčka.

radka.m.
26. led 2009

no,tak když máte ještě 600ml mléka,tak vůbec nic neřeš,to je ukázkové. 🙂

andy80
26. led 2009

Tak to si mě uklidnila. Mlíčko jí zatím dávám ráno, odpoledne a večer. Mezitím máme masozeleninový oběd, ovoce a jogurt, tak už jsme se dostali na 6 jídel za den. Večer jsme odbourali kaše a dávám jí jen mlíčko. Nevím, kolik teď malá váží, ale bude to něco k 10 kilům, tak jsem myslela, že ten litr by měla mít (i s mlíčkem).

radka.m.
26. led 2009

andy,když ono je to dost individuální,já jsem to nikdy moc nebrala podle váhy,ale spíše podle věku dítěte,a nějaká odchylka tam určitě může být všude,ale fakt si nemyslím,že 80ml by bylo málo.

andy80
26. led 2009

radko, no právě, já to beru, že říkají 100 - 150ml na kilo váhy a malá je dost velká. Vypadá jak roční dítě, tak to snad stačí. Ona má teda dost ovoce a zeleniny, tak v tom taky nějaká ta voda je.

motylek
26. led 2009

haha, jak vám závidím, mi pijeme max. 500ml denně (čaj + mlíko) 😢 . Ale malej vypadá ok, asi víc prostě nepotřebuje

eppik.m
26. led 2009

my vypijeme za den tak cca 250-300ml ovocné šťávičky ředěné vodou a kojím ráno, na oběd a večer + v noci, s tím zaváděním tekutin souhlasím s váma, Míša klidně vypije i najednou 100ml když mu to nevemu 😉 a vážímé cca 10 kg

vojtisek2007
26. led 2009

tak jsme vynechali dopolední "sladkou svačinku" a k obědu byla vařená mrkvička - a kupodivu zbaštila tak 10-15 lžiček - pak už to začla prskat, tak jsem jí to už nedávala a dokojila jsem...dávám čajík granulovanej,ale nějak mi to moje dítko neumí pít z flašky - s tím dost bojujeme, dudáka normálně má, ale když se má napít z lahvičky, tak s tím akorát dělá blbosti...
takže teď budu dávat k obědu tu mrkev, pár dnů, pak to vystřídám třeba za brambor....a pak to začnu kombinovat, ale pořád budu dávat jenom v poledne ??? a co ta večerní kaše ?

radka.m.
26. led 2009

vojtíšek,tu večerní kaši už nech a obzvlášt,pokud ti po ní malá líp spí,pokud ne,tak ji klidně zruš.jinak ten zeleninový příkrm se dává většinou kolem poledne.

petka80
26. led 2009

vojtíšku, a nezkoušela jsi dávat pití z hrníčku? Dělají plno druhů, s měkkými nebo tvrdými pítky, tekoucí nebo netekoucí atd. Třeba by to šlo líp než z flašky a pokud se to děti včas naučí, nenastává pak později ten problém, že nepijí......

andy80
26. led 2009

vojtisek, jak páše petka, zkus hrníček nebo alespoň podávat po lžičkách prozatím

berenika39
26. led 2009

jen technická: po mrkvi,brokolic,bramborách....jakou mám zkusit zeleninu? dost trpíme na prdíky, květák se mi nechce. co dáváte jiného?

vojtisek2007
26. led 2009

no zatím dávám čajík takovým dávkovačem - myslím že byl u Ibalginu sirupu - hrníček bych zkusit mohla....zase zítra, dneska jsem byla ráda, že byl úspěch s mrkví...
No a s tou kaší - nevím, jestli po ní líp spí -do půlnoci spí hezky - a pak vstáváme třeba co hodinu ke kojení (ale vůbec si nejsem jistá, jestli vždycky pije, nebo chce jen cumlat) a někdy spí třeba do pěti do rána....

dnada
27. led 2009

ahojky, tak my sme taky zkusili první příkrmy a musím říct,že dokud sem s tím nezačala,malej spal celou noc,hned první noc,co v poledne dostal mrkvičku se mi budil co dvě hodiny... pak sem na dva dny vysadila a zas spal celou noc. Kašičku sme zkoušeli nejdříve přes den,pár lžiček zbaštil... předevčírem večer zbaštil decku kaše a stejně se budil...když mu nedávám žádný příkrm,tak spinká v noci krásně a přes den kojím po 2hodinách ale to už od jeho cca 3měsíců...myslítě že mám ještě chvilku počkat? nebo dávat jen mrkev s jabkem(sklenička) ta mu i chutná ... díky

petka80
27. led 2009

berenika, můžeš zkusit sladké brambory (batáty), toho květáku třeba jen trošku do brambor a mrkve, kedlubnu, ale ta je taky nadýmavá. Pak se může dávat červená řepa, dýně (mají ve skleničkách), určitě ještě něco, ale nějak mě nic nenapadá 😅 Holky určitě ještě něco dopíšou.

petka80
27. led 2009

ještě z kojeni.net:

Zelenina, která je vhodná pro začátek: mrkev, brambory, brokolice, cuketa, okurka, špenát (nepodávejte často a ve velkém množství, je velkou zásobárnou dusičnanů,ideálně by měl být do konce 2. roku života podáván jen z výživ ve skle, kde je hladina dusičnanů přísně kontrolována), pastiňák, fenykl, dýně, červená řepa, zelený hrášek.

petka80
27. led 2009

dnada, já už bych teda příkrm dávala. Ten polední - zeleninku. Kaši nedávej.

kacka.va
27. led 2009

já mám zkušenost takovou, že květák sice nadýmá, ale malá po něm prdí pak o stošest a nebolí ji břicho, spíš ji to ty prdíky krásně uvolní.