Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
23. dub 2009

Helcula, odstříkávání není složité, jen to vyzkoušej a možná budeš překvapená, kolik mléka máš. A pokud si myslíš, že ti kaše pomůže k lepšímu spánku, tak nepomůže. Mluvím z vlastní zkušenosti a taky to tu píše spousta jiných maminek, kaší se spánek nezlepší. Jinak bych se raději poradila s doktorkou, jaký typ mléka bude nejvhodnější (selský rozum mi říká, že pro atopika snad opravdu HA? Ale osobní zkušenost s AE nemám, naštěstí.)

berunka
23. dub 2009

ja se taky pripojuji k tomu ze kase je spis ke zhorseni stavu teda aspon u nas.hrozne ji po tom boli brisko a trapi prdiky takze se v noci budi a navic ji to teda zasyti min nez jen samotne mliko.po tom mi spinka az do rana.a jestli navic budes teprve zvykat na UM tak se priprav na to ze jim jde hur kakani a ta kase to jeste zhorsi.a co se tyka vyberu UM tak atopik urcite hypoalergen mliko.my mame jen podezreni na nesnasenlivost kravske bilkoviny a mame ho taky.a to i diky tomu ze ja jsem potencialni alergik.

mirri
23. dub 2009

holky,me to taky hodne prekvapilo s tim ovocem.pediatr mi rekl,ze je to proto,aby si maly zvykl na lzicku.tady se zeleninove pyre dava az od sedmeho mesice,kvuli alergickym reakcim(ziju v italii).takze jako prvni prikrm je jen zeleninovy vyvar s ryzovou moukou a teprve od sedmeho mesice se zacina od jednoho druhu mackane zeleniny... 😅

shaula
23. dub 2009

Mirri, já v tom pořád nevidím smysl - přece když uděláš vývar ze zeleniny, tak ty potenciálně alergenní látky jsou v něm snad taky, ne? Proto mi přijde lepší začít jedním druhem, kde případně hned vidíš reakci, než dělat vývar z několika druhů (i když ty, které uvádíš, jsou relativně "bezpečné"). A s tím ovocem bych byla fakt radši opatrná. Ale rozhodnutí je na tobě, jak budeš postupovat. Každopádně hodně štěstí s příkrmy.

zuzacik
23. dub 2009

Mile mamicky, chcela by som vas poprosit o radu, sme uz druhy tyzden na prikrmoch, papame mrkvicku, zemiacik, cukinu a tekvicu. Malemu chuti, spapa mi okolo 160 ml. Sme na UM a prave neviem, kolko mliecka mu mam spravit este po prikrme? Ak mu spravim 180, vypije mi takmer vsetko, ale to sa mi zda vela, lebo potom troska grcka...Poradite?

shaula
23. dub 2009

Zuzacik, my jsme po příkrmu dokojovali, takže kluci si vytáhli jen tolik, kolik chtěli. Ale zkus to vzít logicky - podle mého selského rozumu by mohl sníst přibližně tolik, kolik dříve vypil mléka. Tzn. pokud jsi mu dávala např. 250 ml mléka a teď ti sní 160 ml příkrmu, tak bych mu udělala ještě 90 ml mléka. Těch 180 se mi totiž zdá opravdu hodně. No a pak uvidíš, když už nebude mít hlad, tak je to OK, když ano, tak není nic jednoduššího než mléko přidělat - lepší než ho překrmovat nebo hotové mléko vylévat.

zuzacik
23. dub 2009

Dakujem Shaula, vsak prave, nechcem, aby ho bolelo brusko. Tiez som rozmyslala nad tym, co pises, ze mu spravim menej. Zatial som mu davala na skusku tych 180, ze kolko vypije vypije a zbytok vylejem a nabuduce mu spravim menej, ale ked to takto stiahne? Zajtra mu skusim dat menej a uvidime, ci to staci.

andtka
24. dub 2009

holky, nevíte jestli se dá někde sehnat náhradní savička na hrneček s pítkem + 6 měsíců od NUK? Stálo to dost peněz a teď to nemůžu sehnat 😔 Díky

helcula
24. dub 2009

shaula a berunka dik za odpoved...tak jste me presvedcili, ze jeste pockam...jak vam maly spinkaj?...me nic moc porad cekam, kdy se to zlepsi a zatim nic...pise se ze od 6 mesicu by meli deti spat celou noc, myslela jsem, ze to souvisi i s tema prikrmama

suziad
24. dub 2009

Ahoj holky, chcem sa spytat, mozno to tu uz padlo ale nemam cas to hladat, moze sa davat jablcko aj v surovom stave alebo iba v pohari.

suziad
24. dub 2009

jo a este som zabudla od kedy prikrmujem mala ma tvrdu stolicu vzdy musi moc tlacit, cajik nechce, je kojena ale aj dokrmujem vecer UM. Co jej mozem dat namiesto cajiku aby sa jej zmekcila stolica, moze aj slivkovy napoj aj ked slivky sme este neskusali?

garfie
24. dub 2009

halcula: taky jsem s tím bojoval, malá spala tak do 4-5ti měsíců celou noc-a pak se to ze dne na den zlomilo a začala se budit i po hodině!!! Dva měsíce-peklo! Nepomáhala kaše na noc, sytivé mlíčko, zavedení příkrmů-nic. Ale teď (má 7,5) se to zase zlepšilo, budí se jednou, max.dvakrát za noc...

masta
24. dub 2009

Zdravím, jsem tu nová a omlouvám se, jestli se zeptám na něco, co tu už padlo. Mám 6,5 měsíce holčičku a dnes jsme začly s příkrmy. No, začly. Já začla. Deniska když viděla lžičku a na ní něco, semkla pusu a nedostala jsem do ní nic. Zkoušela jsem si mrkvičku dávat na prst, na hračky - to celkem šlo, než to prohlídla a odvracela se. Na lžičku jsem ji dříve nezvykala, vitamín podáváme stříkačkou a plně kojíme. Můžete mi poradit nějaký zlepšovák nebo je to tak běžné, že ze začátku mimča odmítají? Díky a mějte se fajn.

andy80
24. dub 2009

masta: je to naprosto běžné, že děti lžičku odmítají a myslím si, že není dobré dávat mrkev na hračky. Dítě si musí zvykat na novou chuť. Některým dětem to jde hned, jiným to trvá. Chce to trpělivost. Ze začátku ti sní jednu, později 3 lžičky a časem toho bude baštit víc. Ale nepospíchej na ní. Všechno v klidu a pomalu.

mamina01
24. dub 2009

Skús Bebu H.A. s probiotikami, my sme velmi spokojni zatial 🙂 Je hypoalergenna aj pre male deticky s alergiami dost vhodna. Dobre sa papa. aspon u nas 🙂

masta
24. dub 2009

Andy80: díky moc za radu. Asi to chce opravdu trpělivost. S těma hračkama jsem to zkusila, abych věděla, jestli jí vadí vyloženě chut mrkve nebo spíš to, že je to něco nového. To druhé je myslím správně. Tak budeme zkoušet a zkoušet a jak říkáš, za chvíli bude baštit víc 🙂 Díky.

shaula
24. dub 2009

Helcula: no mně pořád nespí celou noc, když mám štěstí, vzbudí se jen 2x, když ho nemám, jsou vzhůru co hodinu ☹
Masta: u nás to probíhalo ze začátku taky tak, kluci zašprajcovali pusu jazykem a nedostala jsem do nich téměř nic, když se povedla 1 - 2 lžičky (celkem), tak to byl úspěch. U jednoho se to zlomilo za týden, u druhého za tři týdny.
Suziad: ze začátku se doporučuje všechno ovoce podusit, až později dávat i syrové. Nikde se ovšem nedočteš, za jak dlouho - já bych to odhadla tak za měsíc. Naši kluci syrové vůbec nechtějí ☹

masta
24. dub 2009

holky, jsem nejvíc spokojená. Zkusila jsem Denisce do lžičky dát trošku svýho mlíka a ona zjistila, že to není tak nejhorší a ve finále baštila mrkev jak neuvázaná 🙂 😀

helcula
24. dub 2009

garfie: tak budu doufát, že se to taky zlomí...jako u vas
shaula: tys me moc nepovzbudila 🙂, budu doufat, že budu mit dite jako garfie 🙂

lucia1004
24. dub 2009

Suziad: co sa tyka jablcka - staci 4 dni davat podusene a potom kludne mozes dat surove (my sme napr. zacinali surovym). A co sa tyka stolice - my mame ten isty problem, preto co sa tyka mrkvy - davam len cca tri lyzicky tyzdenne, banan len vyskusaj (ked ti toto ovocko bude nasledovat) , ci nebude babo alergicke a potom tiez daj len napr. dvakrat tyzdenne, ale vzdy zmiesaj s inym ovockom, ktore nezapeka (jabko, slivka, hruska). Co sa tyka slivky, ja som ju zaviedla vcera - hned po zavedeni mrkvy, zemiaku, karfiolu, jablka, prave kvoli stolici, aby som ju malemu zmäkcila a stalo sa🙂 A ak ti napr. slivku nebude chciet - nas pripad, tak ju zmiesaj s niecim, co ma rada. (ja robim "zmes" - zemiak, jablko, slivka).

suziad
25. dub 2009

Lucka DAKUJEM za radu. 😵 😵

A este by som sa chcela spytat kde sa daju kupit tie sladke zemiaciky a ako sa volaju moooooc dakujem 😵

lucia1004
25. dub 2009

suziad: ja som ho kupovala v Tescu medzi "exotickym ovocim" a bolo na nom napisane sladky zemiak, bol taky podlhovasty ruzovkasty, je vsak pre mna pridrahy, takze pouzivam iba normalne zemiaciky zmiesane s karfiolom, mrkvou, pastrnakom, kalerabom alebo dokonca jablkom🙂

bereninka
25. dub 2009

lucia, to jsou zajímavé mixy 🙂 A je to dobré brambůrka, jablíčko a švestka? A to nejprve uvaříš bramboru, a jablko a švestlui podusíš zvlášť a pak smícháš?

Holky, jak dlouho mám dusit ovoce? A kde kupujete švestky, vždyť ještě nejsou...?

suziad
25. dub 2009

Luci: mala zatial papa mrkvu, zemiak, brokolicu a dnes som primiesala prvy krat dve lyzicky karfiolu do zemiacika, ked ze ho uz pozna, aby sa napapala. Na ovocie sa estelen chystame. Zacnem teda najprv s jablckom potom skusim slivku.
Vcera v Tescu som ho hladala a nenasla som ho, mavaju ho stale alebo len obcas, sama som zvedava ako chuti 😀

garfie
25. dub 2009

suziad: ty sladké brambory se jmenují topinambury, mají je ve větších supermarketech.

suziad
25. dub 2009

Dakujem uz aj bezim znovu do tesca dufam ze ho tam najdem 😉

bereninka
25. dub 2009

Holky, a ty topinambury chutnají dětem víc?

suziad
25. dub 2009

Tak v tescu to nemali ☹ , no ale teraz neviem, som sa docitala ze sa to dava zvieratam 🙄 teraz co

garfie
25. dub 2009

no jasan, zvířatům se dává věcí...🙂 to neznamená že jde o něco špatnýho. V Asii jsou topinambury oblíbenou pochoutkou, třeba v Japonsku je problém koupit naše klasický brambory a topinambury jsou tady normální.
Berenika: jsou to vlastně takový jakoby sladký brambory, takže dětem jedou víc.

janzi
25. dub 2009

Holky prosim poradte mi, kolko mam davat malej zeleninky. S prikrmami sme zacali pred tyzdnom a hned od zaciatku ziedla vsetko co som jej dala. Teda na prvy krat som jej dala zemiak, ale iba polovicu z toho co som mala uvarene, bala som sa aby ju nebolelo brusko a na od druheho dna som jej uz dala cely co je cca 120-130g a potom som ju este kojila a cucla si dost. Je plne kojena - teda bola dokedy sme nezacali so zeleninkou 😉 takze vobec nemam predstavu kolko mliecka vypije na jeden krat a teda kolko jej mam dat na obed papat. Ja mam taky pocit z nej, ze keby jej uvarim kilo zemiakov tak ho spapa 😝 A ako je to so stolicou, ked ma denne jeden prikrm, mala by kakat kazdy den?? Nekakala 3 dni, tak som jej dala slivkovu stavu ale vykakala sa az ked som jej 2x za den dala teplomer, a teraz zase uz nekakala 2 dni a ani ked som jej dnes dala 2x teplomer sa nevykakala. Nechcem jej zase stale strkat nieco do zadku...........