Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
8. únor 2012

@ewisam - nestraším, jen jsem psala vlastní zkušenost 😉

beruska24.9.
8. únor 2012

@lena5 - koukni na www.kozikase.cz teď na mě na jiných stránkách vyskočila reklama, tak jsem si na tebe vzpomněla.

euka210
9. únor 2012

@lena5 tiez som citala, ze pre male deti nie je vhodne, ale uz neviem co to bolo :( Nasi svokrovci maju doma kozy a odkedy som zacala chodit s mojim muzom, tak v lete ani ine nemali....je ine, nemusi chutit, no ja som si postupne zvykla a tvarohove strapacky (halusky) su ako bryndzove 🙂

lena5
9. únor 2012

@beruska24.9. díky za stránky.ptala jsem se už v několika lékárnách a zatím ji nikde nemají. 😒

beruska24.9.
9. únor 2012

@lena5 - není zač 😉
tak objednat v některé z lékáren.....

luthien.k
9. únor 2012

@beruska24.9. to s tím kozím mlékem - pokud není dítě jen na něm, netřeba řešit 😉

ariela22
10. únor 2012

Ahojte, viete mi poradiť čo mám malej dávať jesť pred spaním? Totižto je pred spaním veľmi hladná, ale ja ešte kojím a nerada by som jej dávala nejaké umelé miečka. Nedá sa urobiť kaša z materského miečka alebo niečo podobné? začali sme už s príkrmami cez deň má polievočku..... ale večer chúďatko ma celú vycicia 😵 a aj tak nemá dosť ☹

elana
10. únor 2012

@ariela22 to víš že se dá vyrobit kaše z MM...koupíš nemléčnou (dělají je snad všechny známé značky, já doporučuju Nestlé, protože nejsou přislazované), odsaješ mlíko, ohřeješ ho a nasypeš do toho kaši (podle toho jak chceš hustou, jestli Ti to má jíst lžičkou, tak asi 6 polévkových lžic kaše na 150ml mléka nebo klidně jen dvě lžíce a dáš jí to vypít z flašky).

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 napr v kauflande maju instnatne obilne kase, ktore mozes zaliat vodou alebo mliekom - zn. poex, nemusis kupovat tie krabicove - specialne nestle su dost hrudkovite,
a ak chces robit z MM, tak urcite z cisto odsateho, zmrazene zvykne trochu zapachat a to vacsinou deotm nechuti
ale ked tvoja nema este ani 6mes a nema zavedene prikrmy, tak s kasou opatrne, to musis potom hladat bezlepkove

llluckaaa
10. únor 2012

@ariela22 Já mám dobrou zkušenost s Nestle rýžovou krupičkou, je to jen samotná rýže, žádné mléko, žádný cukr. A hrudky nedělá. Do ní můžeš přimíchat MM odpoledne odstříkané.
http://nestle-catalogue.lion.cz/PublicCatalog.a...

nasekuratko
10. únor 2012

Ahoj, zatim sice prikrmy nedavam, ale chtela bych se zeptat, s cim muzu zacit u miminka, ktere musi mit HA stravu. Je nejaka HA kasicka? A muzou tyto miminka mrkvicku, brambory apod.? Vim, ze se musim vyhnout mleku, jogurtum atd. Ale o ostatnich vecech nemam uz prehled. Dekuju za rady! 😉

elana
10. únor 2012

@nasekuratko to víš že jo...v podstatě zavádění příkrmů se neliší, já mám malýho taky na HA mlíčku (do 10 měsíců bude kvůli ekzému, jinak se většinou končí po 6. měsíci, když nemá dítě zásadní projevy alergie) a normáně jsem začínala mrkvičkou (ta mu zřejmě zrovna zhoršuje ten ekzém, když je syrová), dávám brokolici, pastiňák, dýni, brambory, rajčata, špenát, bílá masa, z červených jehněčí (to má rád), telecí, vzácněji hovězí, 1x týdně žloutek...vlastně všechno co děti, které HA mlíko nepijou. Akorát jogurty nedávám a kaše má nemléčné, rozdělávané do HA UM. JInak čistě HA mléčnou kaši dělá pouze Nutrilon a ještě jsem ji v obchodě neviděla, ale určitě na netu nebo v lékárně na objednání bude.

ariela22
10. únor 2012

@cicimon
@elana
@llluckaaa Ďakujem veľmi pekne,.... Vyskúšam.... Tá ryžová kašička sa mi páči a ak sa dá do MM tak to je super.. 🙂

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 len potom daj pozor, ci kupujes mliecnu alebo nemliecnu kasu

ariela22
10. únor 2012

@cicimon dobrá pripomienka, ďakujem 🙂
Ešte jednu mám otázočku,môžem dať do príkrmu - zeleninky trošku obyčajného cukru?lebo bez neho ho malá nechce jesť

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 no cukor by sa detom vobec nemal davat....predpokladam ze tu zeleninu neje este dlho, tak si musi zvyknut... a radsej nech je malo ako s cukrom, to chce trpezlivost!!
rozhodne ju neuc na cukor, to potom rovno mozes kupit aj sladke kase a pod...

daisy14
10. únor 2012

@ariela22 Cukr?! Tomu bych se vyhýbala minimálně do roku dítěte i déle. Pak Ti nebude chtít jíst zeleninu normální a akorát to kazí zuby a vůbec, cukru si v životě užije dost! můj názor.

ariela22
10. únor 2012

@cicimon No však som si myslela,žeby sa nemal dávať....To mi moja mamina poradila aby som jej dala cukor,lebo oni dávali...... ale to už bolo dávno... Neje dlho zeleninku len asi tyždeň...Keď som jej urobila taku zeleninkovú kašu tak chcela,ale polievočku- teda keď to je riedšie tak nechce..... A mala by zjesť viac,lebo málo priberá, už jej moje mliečko nestačí
@daisy14 no o kazení zubkov som tiž počula,ale skôr som myslela že to robia sladkosti,nie aj samotný cukor 😅

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 no riedke jej netreba, take deti riedke velmi nevedia jest... pekne jej davaj normalnu mixnutu zeleninu, ona sa casom rozje... tyzden je malo na to, aby jedla vela... a zas ak viac nechce tak s tym nic nespravis, len musis cakat kym sa rozje... a jedine castejsie kojit

a cukor a sladkosti - ved v tom velky rozdiel nie je, ved v sladkostiach je cukor, len ty by si ho davala normalny 🙂)

petrunka01
10. únor 2012

@ariela22 ahoj..nečetla jsem to tu všechno...ale,pokud ti dcerka nechce jíst zeleninu,zkus spíš než cukr přidat trochu nastrouhaného jablka nebo mateřské mléko.Mně se to mléko zrovna dneska osvědčilo...

briketa
10. únor 2012

@ariela22 dceru mas este velmi malu. je normalne, ze dieta ti bude odmietat prikrmy aj mesiac. nenut ju. ponukni, ale nesil! ja som deti prikrmovala az od siedmeho mesiaca. jednoducho neboli este pripravene.
ako prve jedlo mozej ponuknut kludne oranzovu tekvicu, sladky zemiak (batat, alebo topinambur) tieto su omnoho prijemnejsie na chut.
mrkvu vynechaj, je jednou z najtazsie stravitelnych zelenin. s jablkom tiez pockat az do druhych prikrmov, pretoze jablko v zaludku kvasi a moze nepekne nadut a sposobit koliku.

ariela22
10. únor 2012

@cicimon no ja viem že to je málo,týždeň....len keď som jej dala štipku cukru,tak zjedla 150 ...fuu a to pred tým len vypľúvala..... no musím na to dať pozor...

@petrunka01 To s mliečkom sa mi zdá celkom fajn nápad.... s jabĺčkom teraz ešte neôžme, lebo ževraj keď dám ovocie tak už potom dieti nechcú jesť zeleninu...6eby som mala počkať aspoň mesiac

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 no ved prave kvoli tomu cukru tolko zjedla.... takze s cukrom prec a trpezlivost, ved na zaciatok je uspech lyzicka dve.... a ovocie este nie, aspon 3t pekne zeleninku. A je uplne normalne, ze ju bude treba aj po zelenine dokojit

babulkaa
10. únor 2012

Nieje vobec pravda ze ked sa zacne s ovocim, dieta odmieta zeleninku, moja zacala s ovocnymi stavickami, ovocim a teraz az zo zeleninkou a papa ju bez problemov 🙂

ariela22
10. únor 2012

@briketa no mna by ani nenapadlo ju dokrmovať,ale mi to prikázala doktorka ,že veľmi mál priberá....ona od 26.1 do 8.2 pribrala 90 g........ a hneď ako prvé mi povedala že mám dávať mrkvu.... potom pridať brokolicu a zemiak....všade kde sa dočítam o detských príkrmoch tak dávaju ako prvé mrkvu.... kde sa možem dočítať, ktoré potraviny, čo skôsobujú ? .....tebe nieko radil,alebo odkiaĺ vieš také zaujímavosti 🙂

ariela22
10. únor 2012

@cicimon a koľko krát denne jej to môžem dať? a ani piškoty s ničím jej nemám dávať,že?to mi povedali na gastre,tak ma to prekvapilo...

pejtho
10. únor 2012

Ahoj holky, prosím o radu 🙂 Mám holčičku 6,5 měsíce Je kojená, přikrmujeme asi 1,5 měsíce. Dopoledne jí kojím, k obědu má zeleninku/maso - taková normálka, k odpolední svačině ovoce a večer před spaním kaši - mezitím jí vždy před spaním nakojím. Ráda bych jí teď přidala i dopolední svačinku a říkala jsem si, že bych zkusila bílý jogurt. Např. Choceňský nebo Hollandii - myslíte, že není ještě brzo? Doktor mi říkal, abych začala po 7. měsíci - což nám je za 14dní, tak nevím. Ale zase malá je docela při chuti a kojení už jí tolik nestačí.
Nebo máte jiný tip na svačinky? Ještě jsem nedávala ani piškoty. Zatím opravdu odpoledne jen kombinuji ovoce (banán, hruška, jablko)

briketa
10. únor 2012

@ariela22 ja nezijem na SVK a tu sa postupuje trochu inak s prvymi prikrmami.
A tak isto mam odskusane na troch detoch ;)
Nie je pravdou, ze ak das ovocie, nebudu ti potom jest zeleninu. To moze byt, ze Ti jedno dieta bude jest vsetko zaradom, druhe bude chciet len tri vybrane veci....atd. Kazde dieta je ine. (presne ako pise @babulkaa)
Tu sa dava medzi prvymi prikrmami napr. aj avodado a medzi druhymi aj zelena fazulka, co som nepocula u nas este vobec.
A to ze je mrkva tazko stravitelna je fakt, to nie je ziadna novinka. Kolko zlcnikarov sa napr musi mrkve vyhybat. Ona ma vnutri velke a pevne vlasocnice ktore mozu sposobit tazkosti. A u nas ju daju ako prvy prikrm babatku...
Vies, volakedy sa to davalo, lebo mrkva bola jednou z mala zelenin dostupnou po cely rok. Aj to sa zacinalo stavou, nie mrkvou ako takou. ALe dnes uz dostanes plno inych zelenin. Tak ju kludne mozes presunut na neskor.

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 no zacina sa jednym prikrmom, obedom,...po mesiaci mozes dat nejaku ovocnu desiatu alebo olovrant, v principe kazdy mesiac pridat 1 prikrm
piskoty az ked zacnes zavadzat lepok - a na to je zas lepsie dat vlocky a pod... ale s tym pockaj cca mesiac..
www kojeni.net tu mas navod

ariela22
10. únor 2012

@briketa no tak to fakt musím začať odznova, však nech si sama vyberie čo jej chutí 😀 môžeš mi ešte napísať aké druhy by som jej mohla dávať na začiatok?okrem tekvice a sladkého zemiaku?Ďik