Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

herminka
4. čer 2012

@luthien.k Ahoj, díky za odpověď 🙂 Ne, ekzém nemá, na to jsem se ptala. Rodinnou anamnézu nevím, jestli zná (ale pokud ano, pochybuji, že zrovna alergie 😒), mají ho doma asi 3 týdny a za tu dobu jsme se viděly 2x a i tak se vyptávám na dost věcí, tak na toto jsem se neptala. UM určitě nedávají nějaké speciální. Kdyžtak ji na Tebe odkážu 🙂

jajka81
4. čer 2012

@mahafi Ja ovocie nevarim, dávam mu surove, zatiaľ sme mali jablko, hrusku, banán, jahody, zlty aj cerveny melon a včera sme už skúšali aj marhulku a zatiaľ to vyzerá byt v pohode. Ale doteraz som k tomu vždy pridavala piskoty alebo domáci muffin alebo babovku, takze teraz sa bojim, že samotné ovocie ho nezasyti. Asi skúsim pridať tie povarene ovsene vlocky. A tak mi napadlo....môže sa napríklad krupica v surovom stave používať na zahustenie?

elana
4. čer 2012

@jajka81 já nevím, zas tak bych to nehrotila, bát se dát skoro ročnímu dítěti do přesnídávky dětskou sušenku...(bábovka či muffin mi přijdou dost, ta svačina není hlavní jídlo, neřekla bych, že má vyloženě zasytit). Jestli Tě tu holky vylekaly s cukrovkou atd., tak pro klid svědomí např. Hero dělá Bio Natur-sušenky bez cukrů a sladidel, opravdu sladké nejsou, určitě jsou k dostání i v SR (vanilkové a banánové). Jinak jestli chceš tu krupici, tak Nestlé dětská krupička se třeba pokud vím taky na zahušťování hodí, plno maminek s ní vaří.

moe
4. čer 2012

Ahojte. Chcem sa opýtať ako ste postupovali pri zavádzaní príkrmov keď niektoré dieťaťu nechutili. Ja mám 5,5 mesačnú dcéru a tej chutí najmä mrkva s tekvičkou a nad ostatnou zeleninou ohŕňa nos. Tak teraz neviem či jej mám inú zeleninu zamaskovať do mrkvičky alebo tvrdohlavo trvať aj na inej zelenine a čakať že si zvykne na jej chuť.
Poraďte prosím.

jajka81
5. čer 2012

@moe Ja by som maskovala do mrkvicky a mrkvicku by som postupne uberala - aby si zvykala aj na inú než sladku chuť. A ináč namiesto mrkvy môžeš skúsiť aj iné nasladle potraviny - batat alebo maslovu tekvicu, ale ja by som si všeobecne dala za cieľ dosiahnuť, aby papala aj nesladke....

jajka81
5. čer 2012

Baby skúšali ste dat detickam avokado? Ako ho upravujete?

dana3262
5. čer 2012

@jajka81 ja dávám avokado uz i mladšímu. Jen Ho rozmackam. Kupují bio, většinou lépe dozrajou. Ty z normálního obchodu shnijou driv než zmeknou. Pro me a staršího pridávám oliv.olej a citr.stavu.

jajka81
5. čer 2012

@dana3262 A čo mu k tomu davas? Alebo to papa len tak samotné? A to na obed davas?

moe
5. čer 2012

Aké ovocie môžem dať 5,5 mesačnému dieťaťu ako ďalší príkrm po zelenine? Myslím tým či môžem dať čerstvé (napr. teraz budú za chvíľu marhule) alebo to musí byť uvarené.

dana3262
5. čer 2012

@jajka81 malými dávám 1/2 na svačinu samotný. My k tomu máme bud kukuricny krupky nebo nějaký křupavý chlebíčky a muž má k tomu nachos. Ty jsou ale většinou dost slaný, tak my spíš ty krupky.

moe
5. čer 2012

@jajka81 Vďaka za radu. Ja sa teraz hlavne zameriavam na to aby jedla s radosťou lebo ona moc príkrmy a celkovo jedenie nemiluje.

elana
5. čer 2012

@moe to je na Tobě, najdeš tu názory ovoce povářet i dávat syrové. Já dávám od začátku syrové, nebyla na něj žádná negativní reakce, žádné potíže s trávením, tak proč ničit vitamíny varem, dost na tom, že ho loupu (myslím jabka a hrušky) a tím se připravím i tak o plno látek. A dávat můžeš celkem cokoli, jablíčka, hrušky, banán, tím bych asi začala...později broskev, nektarinku, meruňku, borůvku (pozor na zácpu, staví) a ještě později (ale to hooodně opatrně) jahody a nakonec citrusy. Dneska se už nedoporučuje s podáním potenciálních alergenů moc otálet (alergenní může být cokoli, ale mluvím hlavně o jahodách a jižním ovoci), takže ani s těma nemusíš čekat do roka, což se říkalo ještě docela nedávno.

jajka81
5. čer 2012

@moe Vela bab ti asi povie, že treba začať s varenym ovocím, kvôli minimalizovaniu možnosti alergickej reakcie. Ale mne doktorka povedala, že kľudne môžem dávať surove ovocie, že najlepšie začať s jablkom - prvý deň 1-2 lyzicky stavicky, druhý deň zase len trochu stavy a asi až po 4-5 dňoch začať pridávať duzinku. A potom každé ovocie testovat 3 dni. Mne je ovocie ľúto tepelne spracovavat, ničia sa tým vitamíny...

jajka81
5. čer 2012

@elana Aj nektarinky sa môžu? Ja som myslela, že len ovocie, ktoré u nás bežne rastie... Ináč ja sa musím priznať, že ja som malému dala radšej jahody zo záhrady, aj keď tu bolo určite riziko alergie, než napríklad take broskyne niekde zo Španielska, ktoré sú možno chemicky osetrovane....

jajka81
5. čer 2012

@elana Ale je fakt, že maly mal vyše 10 mesiacov keď zakusil jahody. Dovtedy len jablka, hrusky a banány...

elana
5. čer 2012

@jajka81 hele, banány u nás taky nerostou...já dávám nektarinku běžně, je dobrá, sladká, šťavnatá a dobře se mačká (strouhá). Všechno ovoce loupu, takže si zas tak hlavu nelámu s tím, čím je to (asi) stříkané 😝

jajka81
5. čer 2012

@elana To s tým bananom je asi pravda.... Ja už som ináč nad nektarinkami uvažovala, len nakoniec som sa predsa rozhodla pre staré dobre hrusky 🙂

elana
5. čer 2012

@jajka81 dávej klidně obojí 🙂 , já dělám mix, každý den má minimálně 2-3 druhy ovoce plus ještě k tomu přidávám půlku kelímku 100% ovoce kde je nějaký jiný druh navíc (např. nastrouhám hrušku, namačkám banán, nadrtím jednu sušenku a smíchám s Hami 100% Jablko Švestka). A každý den si hraju různě s poměrama těch ovocí, někdy nějaké vynechám, další přidám, takže těch kombinací jsou mraky a mraky.

maja3.s
5. čer 2012

Ahoj holky, můžu se ještě zeptat...jak vám dětičky začínaly papat první přikrmy? Já dnes jen na zkoušku prubla dát malé mlíčko lžičkou...jen tak, jak to zvládne...a byla jsem teda celkem rozpačitá. Vůbec to nechtěla, šklebila se, teklo jí to z pusinky, dokonce se i zakuckala(a to bylo ted pidi mlíčka)..pak byl problém, aby vůbec pila z flašky...myslela si, že je to asi pořád ta lžička, tak ji vystrkovala z pusinky. Tak jak jsem se těch příkrmů vůbec nebála, tak po té dnešní zkušenosti si už tak jistá nejsem 😒 Moc dík za vaše zkušenosti případně rady, jak na ni 😅

kachen
5. čer 2012

@maja3.s Uvidis, az ji das prvni prikrm. Treba prekvapi... Ja ti teda moc neporadim, pac mam doma popelnici. Ale on asi univerzalni recept neexistuje, jen zkouset a zkouset, az to zkratka prijmou 😉

bohuli
6. čer 2012

Maminy, jak vám mimča jedly fenykl? Chutnal nebo ne? A jak jste jej připravily?

elana
6. čer 2012

@maja3.s přesně jak píše Kachen, uvidíš, teď nemá cenu přemýšlet. Můj malý byl teda na lžičku zvyklej od chvíle, co jsme ho přinesli z porodnice, protože jsem mu na ni dávala Vigantol. Ale i ty příkrmy jedl plus mínus dobře (jo, bylo a pořád je zlobení, ale když čtu některý z vás, tak ne, musím ho pochválit), takže neporadím.

maja3.s
6. čer 2012

Holky dík. Já se rozhodla, že začnu tento víkend, ať mám trošku náskok 😅 Já jí právě taky dávala dřív Vigantol na lžičce a bylo to naprosto bez problémů. Teď jsem to delší dobu ale nezkoušela a docela mě to překvapilo, tak její reakce 😒 Jednou se to naučit musí, budu muset být trpělivá maminka...pak písnu, jak to cácorka zvládla 😉

snehulienka1978
6. čer 2012

Ahojte dievcata. Moja dcerka nechce ziadne prikrmy a to je na umelej vyzive a ma uz cez pol roka. Doktor radil davat jej do toho cukor, ale ona aj tak nechce. Co mam robit?

katyxq
7. čer 2012

@snehulienka1978 Cukr bych rozhodně nepřidávala. Zkusit můžete - přidat do příkrmu umělé mléko, jinou lžičku (u nás silikonovou ani náhodou, používám kávovou nerezevou), krmit tak, aby na to pořád viděla, jíst s ní ze stejné misky, dát jí jednu lžičku do ruky na hraní a druhou stejnou krmit.

dana3262
7. čer 2012

@bohuli ja ho dala hned po batate a dyni. Jako 3.druh zeleniny. Normálně jsem ho podusila s ostatní zeleninou. Kupuju bio, tak je dost malinkej. V poměru Ho tam bylo min než ostatní zeleniny.

dana3262
7. čer 2012

@snehulienka1978 treba nemá hlad 🙂

romcovaklarka
7. čer 2012

@snehulienka1978 Já bych nabízela, nenutila, vydržela. Synovi jsem začala nabízet příkrmy v půlroce a začal je jíst v osmi měsících (do té doby jestli snědl 3 lžičky najenou, tak to byl úspěch) 🙂

elana
8. čer 2012

holky, mám dotaz na Vás, co máte dětičky starší než rok, ohledně zavádění soli. Nás čekají první narozeniny zítra 🙂, tak jasněže nezačnu solit jako cvok, ale prostě pomaličku by se měl asi s tím seznamovat. Je nějaký zavedený postup? Třeba obden malilinko přisolit příkrm?

katyxq
8. čer 2012

@elana Nezbytně nutné solit není 😉 (spíš to jen prospěje omezit sůl), takže pokud to dítku chutná neosolené, tak bych to nechala tak.