Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

boruuvka
19. lis 2010

@adelaine začíná se jedním druhem většinou mrkev, za 3 dny třeba brokolice atd, pak můžeš kombinovat třeba mrkev brambor, brokolice brambor, špenát brambor, zahradní směs brambor pak vše s rýží. Já hodně dělám mražené zeleninové směsy - mrkev, hrášek, kukuřice a pak je ještě s květákem a brokolicí a vařím to s bramborem. Někdo kupuje skleničky, někdo výhradně vaří - záleží na tobě jak ti to bude vyhovovat. Já to kombinuju.

adelaine
19. lis 2010

@andelka

@boruuvka dakujem za odpovede😉 🙂
chcem radsej varit , uvidim ako dlho mi to vydrzi 😀

boruuvka
19. lis 2010

@adelaine já jsem si myslela, že vařit nebudu, ale protože moje malá je žrout a chutná jí, tak mě to baví. A já teda vařím každý den čerstvé papání.

vivien6
19. lis 2010

@janka108 aj ja uplne suhlasim... flasticky ked musim pouzit len ked malu supnem ku svokre a ta jej neurobi skoro nic a na cesty ked neni moc casu... inak varim kazdy den ...
@denis19 a vsimla si si niekedy co je vo flastickach ? vo vecsine su totalne sprostosti..cierny peper napriklad je normalny ? nespoliehala by som sa ze flasticky su uplne naj pre dieta ako cerstva a mrazena zelenina alebo ovocie...

denis19
19. lis 2010

@vivien6 ješte jsem nenašla na flaštičce ani jedno éčko,ani sul či cukr...tak nevím. a nevím co je čierny peper..myslíš jako korení? to jsem nevidela nikde! A skleničkové jídlo prochází takovou kontrolou, že des, jak finální výrobek, tak potraviny co do nej jdou...tak nevím. Taková brokolice v decembri ze španelska, je asi plná vitamínu co?
Já netvrdím,že doma malé nevarím, ano to rozhodne,ale jen z kontrolované zeleniny a ne ze zeleniny z obchodáku či mražené sáčkové......pokud ovšem není naše..jako 858
🙂

maryanna
19. lis 2010

@denis19 soľ, cukor máš skoro v každej sklenke, potom ryžová múka, paraajkový pretlak, škroby, to sú bežné súčasti..
ja kupujem len ovocné a to ovko a hamánek, a minule som kúpila od HIPP bola dobrá cena tá 200g, a pozerám ryžová múka tam bola...bolo to ako lekvár, som bola zhrozená že ešte aj o ovocia ju musia dať...pričom tie lacnejšie ako ovko, hamánek a iné sú len ovocie žiadne múky...ble....
v sklenkácj sa nedá rozoznať tá daná zelenina, a dieťa nepozná potom jej pravú chuť...ich chuť je unifikovaná....ja tiež varím každý deň......
a to že idú kontrolou oka, ale to že 4mesačné decko ešte nemôže jesť to a to , to oni nezohľadňujú, na to normy nemajú.....takže asi tak

sussanah
19. lis 2010

@denis19 nerada ti beru iluze, ale kde jsi vzala, ze sklenickove jidlo prochazi nejakou super extra kontrolou?? Mozna bych i verila tomu, ze tam snad jde kontrolovana zelenina na dusicnany, ale co se tyce vhodnosti jednotlivych slozek, to radeji bez komentare. Pokud jsi nenarazila na obsah soli, cukru nebo pepre ve sklenickach, tak to je docela stesti, treba prave Hipp pridava sul docela s oblibou. co se tyce jahod od 4m, rajcata, pepr, mleko, smetana, celer, cesnek a podobne od 6m, to asi taky nebude ideal 😉 Nejsem proti sklenickam, myslim ze je bezva mit nejakou overenou v zasobe v pripade cestovani nebo kdyz clovek nestiha. Ale stejne jako ja nejim porad hotove omacky a konzervy, tak bych je ani porad nedavala diteti. tot muj nazor 🙂

vivien6
19. lis 2010

@denis19 ja som bohuzial nasla.. a preto som napisala.. vzdy pozeram citam a bohuzial som sokovana co tam vsetko je.. uz sme sa tu bavili o tom raz... sol,cukor,cierny peper ano ako korenie.. paradajky a uhorky od 4 mesiaca..a tiez ecka ...a nemyslim si ze to ide takou kontrolou uz len preto ake som nasla.. davaju tam cukor a sol preto aby to detom chutilo...a ostatne ich uz netrapi.. samozrejme ze su vo flastickach aj dobre veci ale sice len niektore .. a ako si spomenula taka brokolica v zime nahradi flasticka s brokolicou kedze je tam len brokolica zemiak a voda.. a presne to som chcela povedat ze nenakupovat v nejakom velkom supermarkete zeleninu a ovocie...a hlavne hladat potraviny z regionu.. ale fat neviem co budem robit v zime... 😖

vivien6
19. lis 2010

@sussanah
@maryanna suhlasim. presne tak.. 😉

bubelko
19. lis 2010

@maryanna to, ze obsahuju sol a cukor, ci korenie alebo pretlak mas pravdu. co sa toho pretlaku a jednotlivych zelenin tyka - ak nie je alergicke na danu potravinu nevidim v tom problem.
co sa soli a korenia tyka, to percento obsahuje take male, ze viac soli dieta dostane podla mna cez mm. takze mne osobne tieto zlozky problem nerobia. ecka som tam vsak este nenasla.
a po pravde, ked nestiham alebo cestujem, som rada, ze mozem siahnut do police a dat malemu nejaku hotovu vec.
co sa noriem tyka - ked sa pozriem na to, co sa patri medzi prvu zeleninu deti na svk, co jedia tu vo svajciarsku a napr. co jedia v usa - kazde odporucanie je ine. tak ako mozu mat vyrobcovia jednotnu normu?

denis19
19. lis 2010

@bubelko souhlasím.
Detem ve francii dávaji od čtvrtého mesíce ryby, devčata která z vás by dala svému díteti v čtyrech mesících rybu??? A jsou ti francouzi nejak jiní????Jen jsou možná zdravší 🙂

maryanna
19. lis 2010

@bubelko máš pravdu, veď keď nieje dieťa alergické môže jesť ale tá chuť je rovnaká.......
a normy ja mám na mysli také že od 4tého mesiaca sú výživy jahodové=, s tvarohom jogurtom.......to že či je niektorýá zelenina v 6tom mesiaci alebo 7 mom to je jedno, to si každý zváži, ale niektoré prísady ma dvíhajú zo stoličky......
ako na cestovanie a podobne jasné súhlasím, i keď ja sa nemôžem donútiž kúpiť ten hnus a vždy varím aj keď ideme preč.......ale dobre....ale keď niekto namiesto vareného dáva každý deň toto..tak......neviem, ja osobne si neviem predstaviť že by som jedla polotovary každý deň, a potom by som už ani nevedela rozoznať jak chutí normálny zemiak, či mrkva......

skritkova
19. lis 2010

Ahoj holky,
chci se zeptat - je lepší jídlo pro prcky zavařovat nebo zamrazovat? Za chvíli začnem baštit mrkvičku atd., chci vařit každý den čerstvé, manželovi a sobě taky denně vařím, tak uvidíme, jak dlouho mi ten elán vydrží 😀 Ale zpět k dotazu... Často jezdíme k rodičům na Moravu nebo plánujem různé akce, takže nějaká ta bašta do zásoby bude hodit 😉 Z praktického hlediska bude asi lepší to zavaření, ne? Zamrazené by se mi za chvíli rozmrazilo a co pak s tím, že...
Jo a co se týče kupovaných skleniček... Já jsem už několikrát četla výše zmiňovaný názor a to ten, že zelenina je přísně kontrolovaná z hlediska dusičnanů, to ano, ale nikoho už nezajímá, že 4měsíční prcek baští např. bílej pepř apod. Nikomu na těch prccích vlastně nezáleží, jde jen o prachy, to je můj názor.

gijar
19. lis 2010

@denis19 ja zijem vo FRA a ryby su odporucane tuna pediatrami od 6-7mesiaca ,aspon moja pediatricka mi tak povedala.... 🙂 takze nie,od 4teeho. od 4teho zeleninka a ovocie,my sme dnes zacali cuketou ,mame 4mesaice a tyzden 🙂
inak tu citam,ze mrazena zelenina je lepsia ako cerstva,to fakt mrazenim nestraca vitaminy< 😕

denis19
19. lis 2010

@gijar no dva mesíce hore dole ......to je jedno, když na slovenku jsou ryby do roku zakázané a máš jiné dítko nemáš, to jsem jen chtela na margo norem 🙂 nikomu neberu jeho názor a postoj k životu a príkrmu 🙂 a co se týče mražené zeleniny...jsem ve stejných rozpacích 😀
a ted jsem si prečetla i složení jedné skleničky co mám doma, tak je tam zelenina, repkový olej a pitná voda......bez lepku 😀 což je už také nepodstatné, neboť nové studie si praví o lepku zase neco jiné, jak do nás dodted rvaly.... 🙂

vivien6
19. lis 2010

@denis19 @gijar a co sa tyka francuzov.. zijeme pri fr. hraniciach..a ked som videla u nich v obchode co tam predavaju pre deti tak som mala dost. sice nerozumiem po francuzsky 😀 ale staci mi vidiet obal z ovocia a zeleniny.. hnus. same exoticke ovocie,nejake spagetty z omackou atd.. takze sa ani necudujem ze tam jedia vsetko..ked ideme v nemecku do DM-ka a vidim ako ti francuzi tam nakupuju flasticky co ja kupim 2-3 na tyzden tak nakupuju oni na kartony 😀

gijar
19. lis 2010

@denis19 ano to je fakt,stale sa to meni a nakoniec pridu na to,ze to dobre robili este nase babicky 😀

@vivien6 no mne sa to tu tiez nepaci,oni snad varenie ani nepoznaju,cest vynimkam,oni proste na tych sklenickach a sladkych kasach ziju. ale su tu aj dobre veci,ktore sa mozme od nich ucit 😉 osobne ryby v polroku nepovazujem za nic zle 😉 takisto je fajn zelenina na veceru namiesto kase podla mna....no to je fuk,je pravda,ze normy su ine co stat to ina 😉

denis19
19. lis 2010

@gijar souhlasím....norma nenorma, myslím si, že každá se snažíme svému miminku dát to nejlepší a v daném okamžiku konáme tak nejlépe jak umíme. Žádná nechce drobcovi ublížit a je pravda, že naše babičkynic nevedely, nečetly a bylo dobre, selský rozum zabral...... 🙂 jasne, kravské mléko bych malé asi nedala 😀

p69majka
19. lis 2010

@adelaine ahoj. My sme začínali so zeleninou v takomto poradí: mrkva, zemiak, cuketa, petržlen, brokolica, kaleráb špenát. 🙂

p69majka
19. lis 2010

@maryanna ahoj. Ovko je super, aj ja ho kupujem, keď tak alebo aj v Jednote výživy a už majú aj zeleninové teraz. Ja tiež varím doma na dva dni. 🙂

p69majka
19. lis 2010

@denis19 ahoj. Ja si ale myslím, že keď niekto žije vo Francúzsku, tak sa určite inak stravuje ako u nás. To by som neporovnávala. My ani to more nemáme 😀 To je úplne iná nátura a aj deti sú inak zvyknuté a inak sa aj logicky musia v inej krajine stravovať. 🙂

p69majka
19. lis 2010

@skritkova ahoj. ja zamrazujem, ale málo. Môžeš variť aj na dva dni 🙂 .

denis19
20. lis 2010

@p69majka to ano, ale žaludek máme stejný všichni a to už nekolik století, ten se nám proste nevyvíjí...a každá krajina má jiné normy, jen by mne zajímalo proč???

sussanah
20. lis 2010

denis19 no ja teda fakt myslimbave, ze lide v ruznych zemich jsou zvykli na ruzne potraviny a ruzne je snaseji. Me nteda prijde taky nanejvys logicke, ze deti z primorskych zemi jedi ryby drive nez deti "vnoitrozemni" u kterych se ma zacinat prave se sladkovodima rybama. Stejne tak u nas se muze jist neco, co jinde by deti treba snasely hure, protoze se to tam proste neji, tj. nejsou na to vybaveni. Ja si opravdu myslim, ze nemame vsude na svete zaludek stejny a ze se nam uz nekolik stoleti nevyvyji, to je s odpustenim docela hloupost. Vzdyt zaludek se ti vyviji a prizpusobuje i v prubehu zivota. Jakmile bys dala snist nekomu, kdo dodrzuje prisne pravidla zdraveho stravovani, treba takove menu z Mc Donadla, tak se s nejvetsi pravdepodobnosti zblije a po.. 😉

adelaine
20. lis 2010

@p69majka a odkedy si potom pridala masko? ked si vystriedala vsetky druhy zeleninky a
jej kombinacie?
a vajecny zltok? viem, mam vela otazok, len mam v tom hokej a nechcem nic
pokazit, kedze mi nema kto poradit...
dakujem za objasnenie 😉 😀

boruuvka
20. lis 2010

@adelaine jestli můžu odpovím i já. Je několik názorů na to kdy začít s masem. Buď můžeš třeba za měsíc po zavedení zeleniny - dává se tak 3-4 za týden a jednou za týden žoutek. Nebo je druhá varianta po zavedení zeleniny začít s ovocnou svačinou a až potom začít s masíčkem k obědu (tak to dělám já - měsíc zelenina k obědu,další měsíc zelenina k obědu + ovoce ke svačině a až po 6 měsíci začnu s masem)

maryanna
20. lis 2010

@denis19 majka má pravdu, je to z hľadiska histórie a podobne, kto bol aký národ čím sa stravoval....my inak jeme, taktiež francúzi....pre francúzov sú ryby ako pre nás meso....proste je to iné...vplyv klímy, nátura...proste preto má každá krajina iný postup príkrmov....
@p69majka hej aj ja COOP, lebo je to to isté ako ovko, len iné logo vpredu, dokonca aj text taký istý aj vrchnáčik ako ovko..🙂

p69majka
20. lis 2010

@adelaine ahoj. ako píše boruuvka. Ja som tak asi cca 3 týždne po zavedení zeleniny pridala mäsko. Začali sme králikom, kuracie a teraz teľacie. Dávam tak 3 krát do týždňa. 1-krát do týždňa namiesto mäska dám žĺtok. Dávam aj trošku oliv. oleja, môžeš aj rascu alebo petržl. vňaťku. Súbežne som začala aj s ovocím. Najprv mi to vychádzalo na desiatu a teraz cez desiatu spinká, tak máme ovocie na olovrant. Niekedy namiesto ovocia dám na olovrant ryžovú nemliečnu kašu s ovocím. No na to máte asi ešte čas.🙂 Ak môžem poradiť, tak potom môžeš so zeleninkou variť aj ryžu, bezvaječné cestoviny alebo ovs. vločky. Ryžu ako prvú a to ostatné tak od 6,5 mes. 🙂

bubelko
20. lis 2010

@maryanna @p69majka keby to bolo presne tak ako vravite, tak by slovenske deti zijuce v zahranici museli mat problemy so stravovanim a travenim a s tym som sa este nestretla. moj syn sa narodil tu, varim rozne a nema problem zjest ani tie na svk - takze mne to az tak logicke nepride. ide podla mna skor o to, co ponukaju rodicia svojim detom jest. ak je zvyknute od narodenia jest polievky, bude jest polievky, ak si miesto toho zvykne na salat, bude jest salat. to nema s naturou ani s povodom nic spolocne. to je moj nazor 😉

adelaine
20. lis 2010

@boruuvka

@p69majka kocky, dakujem vam pekne, ste zlaticka 😉

cheerlady
20. lis 2010

ahojte baby,chcela by som sa poradit co dalej zaviest malemu do jedalnicka.je prikrmovany od 5.mesiaca a okrem toho papa aj MM aj UM.zatial sme v takej faze,ze papa na desiatu ovocie (jablko,banan so susienkami alebo vyzivu) a na obed kuracie masko/zltok,zeleninu (karfiol,brokolicu,mrkvu,cukinu,kalerab,petrzlen) a zemiaky alebo ryzu.a na veceru mava obcas kasu. myslite,ze uz mam zaviest aj nieco na olovrant? 😕
mam kupene aj ovsene vlocky,len neviem ako dlho maju byt vopred namocene..
poradte prosim 🙂 za kazdu radu dakujem 😉