Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

janetty
17. únor 2010

ja davam špenát asi od 7-8 mes. /mrazené pyré v kocke/

lenka1smejka
17. únor 2010

tak to aj ja davam normalny spenat ked robim nam tak urobim aj malej.Nehovorim,ze nedam jej aj sklenicku ale ve dvoch rokoch urcite sklenicky jest nebude

mili84
17. únor 2010

bella.cullen: já to chci řešit a když se to někomu nelíbí tak at to nekometuje 😉 iinuska má pravdu 😉

janetty
17. únor 2010

ja prikrmy v skleničkach vôbec nekupujem, akurat viživy. Kupila som 2 skleničky asi v 4.mes. keď som začinala prikrmovať, ale malý mi to vôbec nechcel, napinalo ho z toho, nemal a ani nemá rad nahladko mixované. Tak som obydve vyhodila a už viac nekupila 🙂

shaula
17. únor 2010

Lenka1smejka - ten špenát se doporučuje ze skleniček proto, že "normální" špenát je jednou z největších zásobáren dusičnanů. Takže čistě pro jistotu. Nicméně já osobně taky dávám normoš mražený asi od 10 nebo 11 měsíců. Cca 1x - 2x do měsíce.

lenka1smejka
17. únor 2010

Ja viem preco sa odporucaju sklenicky ale prislo mi to velmi smiesne aby 2rocne dieta jedlo sklenicky 😅

Shaula-dnes som si na teba spomenula malej som davala jogurt a precitala som si zlozenie,co ja obvykle nerobim ale bolo tam napisane:chemicka konzervacna latka sorban draselny.Neviem ci to je neico zle

dm1
17. únor 2010

davate zelene fazulky tie struky? chcem to pripravit drobcovi len ma nenapada ze s cim najlepsie

spenat som davala na zaciatku len z poharikov ale teraz davam normalne mrazeny

tereza33
18. únor 2010

Ahojte, chcela by som sa s vami poradiť. Môj malý má teraz 5 mesiacov, od narodenia ho stále len kojím, ale od 6 mesiaca začnem s príkrmami. Len neviem, či mám začať na začiatku 6. mesiaca alebo až po ukončenom 6. mesiaci. Čo myslíte?

mili84
18. únor 2010

tereza po ukončeném 🙂

caterine
18. únor 2010

ahojte možem sa spytat ked davate detičkam vyživu aj ju zohrievate vo vodnom kupeli alebo ju davate normalne izbovej teploty, ešte neprikrmujem začneme asi až o mesiac, len ma to zaujíma

tereza33
18. únor 2010

mili84 ďakujem. Ked ste začínali s príkrmami, čo ste vášmu dieťatku dávali ako prvé?

dm1
18. únor 2010

tereza33 - len pre istotu - maly je teraz na zaciatku 6.mesiaca a ukonceny 6 budete mat ked bude mat 5m a 4t. len pre istotu lebo dokonca som tu nasla aj temu v ktorej sa dohadovali baby ze ako to je 😉

my sme zacinali uvarenou mrkvou do makka a po par dnoch sme pridali zemiacik. Ten nedavaj samotny lebo je to ako lepidlo ked to mixnes ale vzdy k inej odskusanej zelenine prip. s UM alebo MM. potom som postupne pridavala inu zeleninu.

dm1
18. únor 2010

caterine - obed ano vo vodnom kupeli ale ovocne presnidavky nie

tereza33
18. únor 2010

dm1 ďakujem ti za radu 🙂

martinex
18. únor 2010

ahojte..

baby neviete poradit? kolko by mal spapat maly presnidavky na olovrant,aby bol nasyteny? okolo 100 ci viac?

mili84
18. únor 2010

caterine ohřívám vevodní lázni nebo mikrovlnce, jak kdy 😉 oběd teplý, svačinku potom budu dávat o pokojové teplote.

tereza: my také mrkvičkou, pak jsem přidala brambory a pak zkoušela i jinou zeleninu - brokolie, dýně, cuketa, květák, špenát...a rzně to kombinuji 😉

martine svačinka by měla být cca 100g ale jestli mu to nestačí, dej mu klidně 120 😉

dm1
18. únor 2010

martinex to sa neda povedat takto kazde babo je ine. jednemu staci 100 a inemu 200. vseobecne sa vravi ze plna davka je 150-200g

martinex
18. únor 2010

a davate potom aj mlieko este ci az obed? ideme totiz na novy system,tak musim zistit co a ako 😀

mili84
18. únor 2010

martinex myslíš jako po tomobědě ješt ěi mléko? já zatím jo, jenom 2x se stalo, že už nechtěl..ale postupně odbouráváme 😉 mrkni na www.kojeni.net tam je to v sekci Příkrmy pěkně vysvětlené

sandra81
18. únor 2010

K tematu SPENAT: ty dusicnany, co to jako vubec je? A je to zdravy pro nas dospely a 3lete dite??? ja delam celkem casto spenatovou polevku a mala/velka 3leta ji miluje. A my s muzem taky.

A jeste k ovoci, mala to nechce, ani jabko ani banan, tak nevim co dal. Mate tipy???

shaula
18. únor 2010

Lenka1smejka - jedovaté to není, ale lépe se vyhnout každé chemii v jídle 😉 http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E202

Sandra - tak teď nevím, tu otázku na dusičnany myslíš vážně? Nebo je to jen řečnická otázka? 😕 Budu předpokládat, že vážně... Dusičnany rozhodně nejsou zdravé 😀 , obzvlášť ve vyšších koncentracích. V potravinách se vyskytují jako zbytky z hnojiv a jsou potenciálně rakovinotvorné. http://www.ekoporadna.cz/wiki/doku.php?id=spotr...

petkula
18. únor 2010

sandro, z tohoto článku vyplývá, že dusičnany jsou nebezpečné především pro kojence do 6ti měsíců...
http://www.maminkam.cz/dusicnany-v-zeleninovych...
Určitě nejsou celkově nijak zdraví prospěšné ale pro půlroční a starší děti by neměly být nijak nebezpečné...

shaula
18. únor 2010

Petkula - ten článek se ale zmiňuje především o akutní otravě dusičnany se zástavou dechu, tady souhlasím, že ve vyšším věku už to není až tak velké nebezpečí. Ovšem neřeší už skrytou hrozbu dusičnanů - jejich přeměnu v těle na dusitany s karcinogenními účinky...
Ono samozřejmě není třeba to nějak přehánět, stejně nikdo z nás nevíme, kolik dusičnanů je v kupované zelenině - možná málo, možná moc. Takže kdybychom se tím měli nějak extra trápit, tak nesmíme nic. Ale zase není na škodu omezit čistě pro jistotu spotřebu zeleniny, o které se ví, že těch dusičnanů mívá více... 🙂

briketa
18. únor 2010

ahojte, zacala som prikrmovat takmer 6-mes. dceru kasou z hnedej ryze s probiotikami. miesam jej to s vodou a riedke na vypitie do flasky. okrem toho je iba kojena.
pri synovi som v zivote flasku nepouzila, nemam sajnu s mierkami.
kolko sa ma zarobit tekutiny ako komplet prikrm? ked jej davam ryzu, uz ju nekojim az na dalsie jedenie.
ryzu jej davam 2x denne

achalteke
19. únor 2010

Ahoj, mám dotaz: malej už mi pěkně papá zeleninu jako polední příkrm (cca 200g) a ráda bych už přidala maso, v jakém poměru se má k zelenině přidávat?

caterine
19. únor 2010

Ahojky ja ešte neprikrmujem len si vas tu pomaly čitam, tie dusičnany su určite neni dobre je to velmi nebezpečne, preto sa chcem spytat ked ste prvy krat teda zo začiatku davali mrkvičku tak nejaku bio kupovanu alebo zo skleničiek, lebo tu čo kupim ako mam vediet či tam nie je vela tych dusičnanov?

shaula
19. únor 2010

Caterine, to se bohužel nedozvíš. Takže buď budeš spoléhat na bio (tyto plody by měly být bezpečnější, nicméně stoprocentní jistotu nemáš nikdy). Nebo se na to vykašleš a budeš kupovat normální zeleninu, ale budeš se striktně vyhýbat obrovským plodům zjevně vyhnaným hnojivy... (tak jsem to dělala já). Ale obsah dusičnanů nemáš jak zjistit. Ideální je asi mít vlastní zeleninu (v paneláku nemožné 😀 ), ale i tak nevíš, co ti na půdu spadne s dešti 🙄

sandra81
19. únor 2010

Achalteke, ma se davat zhruba 20 g. coz je pry jedna polevkova lzice.
JInak dost veci se tu pise furt dokola neprijde vam?

Dusicnany uz chapu, nebyla to recnicka otazka, jen proste nejsem v tomhle smeru tak vzdelana zrejme...

Ja nevim no s tim varenim nevarenim pro mimi od 6mesicu. Nekde se pise ze je lepsi varit, ze dite si zvyka na normalni chut zeleniny a ovoce a nekde pak zas ze lepsi kupovat sklenicky ze je to kontrolovane na kdovi co vsechno. Jenze ja myslim ze my dospeli kdyz nejime vsechno jen ze sklenicek/plechovek ze by to ani dite nemeolo tak mit. Od roka pak stejne ji uz normalne skoro vsechno s rodinou (s min soli, cukru a dalsi vyjimky).

A to Bio no nevim no, vim ze taky obcas se ty bio farmy testujou a pak se treba zjisti ze bio to vubec neni, ba naopak....takze pak si vyberte ze?Nechapu kdyz to bio teda vypestovat umi proc tak nedelaj/nepestujou vsechno automaticky aby to bylo zdravy pro vsechny.....a bylo by po problemu

shaula
19. únor 2010

Sandra - ano, zdá se mi, že se tu spousta věcí píše pořád dokola 😀 Je mi jasné, že nikdo nebude číst 365 stránek, to není v ničích silách. Ale myslím, že kdyby si každý přečetl alespoň posledních 5 stran, nebo si napřed našel na internetu nějaký "návod" na zavádění příkrmů, vyhnuli byste se tu zbytečným otázkám typu od kdy můžu brokolici a podobně, a dalo by se tu pak řešit jen to, co někdo třeba nepochopil, co se nikde nepíše apod. 😉
S těmi skleničkami souhlasím, je to super věc na cesty nebo když člověk nestihne uvařit, ale určitě by to neměla být jediná strava kojence 😉 Já začínala cca 50/50, postupně jsem více a více vařila a dneska dostávají skleničku jen výjimečně.
I s tvým názorem na bio taky souhlasím, už jsem nad tím sama přemýšlela, že by mělo být povinností producentů když už ne nehnojit, tak alespoň nepoužívat potenciálně nebezpečné látky apod. No jo, to je asi naivní pohled... To je jako s kuřaty - taky bychom chtěli co nejzdravější, jenomže producenti jsou tlačeni obchodníky k co největší produkci za co nejnižší ceny. A tak je honí hormony a podobnými svinstvy... Někde jsem četla, že "normální" kuře vyroste do jateční váhy za cca 80 dní, to běžně prodávané kuře za 40 dní... Takže je podstatně levnější a tudíž je o něj taky větší zájem... A kdo z nás si může dovolit kupovat jen bio kuřata za 250 Kč kilo... Je to asi nekonečný kruh. ☹

martinex
19. únor 2010

achalteke prvy krat masa len 15g,neskor 30g ked si zvykne... a 2x do tyzdna nahradit maso vj.zltkom uvarenym na tvrdo-ale len polovica zltka na 1 obed 😉