Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ariela22
10. únor 2012

@cicimon ešte som neprečítala všetko ale je to na tej stránke pekne rozpísané... užitočné 😵

briketa
10. únor 2012

@ariela22 zacinas len jednym druhom, po dvoch tydnoch pridas dalisi, potom po tyzdni dalsi... zaludok si musi zvyknut.
napr. pomixovanu cukinu tiez ako prvy prikrm. v druhych prikrmoch hrusky, ja som davala aj broskyne a melon, ale ty si mimo sezony.
po cukine uvar a rozmixuj brokolicu, zelenu fazulku, kelove listy... no skusaj a uvidis co jej berie.
Hovorim tyzden po tyzdni, neponahlaj to.
A ak ju nezapeka, davaj jej aj ryzovu kasu a mas dalsie jedlo poriesene.

cicimon
10. únor 2012

@ariela22 hej... a kukni aj tu excelovu tabulku, tam mas aj ake zeleniny kedy- a staci 1 druh 3 dni a potom k tomu zaradit dalsi novy na 3 dni a tak dalej

ariela22
10. únor 2012

@cicimon hehe ano už som si stihla stiahnu do PC

@briketa ano aj u nás to je tak,že sa nedávajú viac pokrmov naraz,ale ako písala @cicimon po troch dňoch...je to zaujímavé aké to je všetko rozdielne 🙂a to si dávala žltý melón? no brokolicu už jedla,ale tá jej čistá veľmi nechutí,ale keď ju z niečim zmiešam tak papa...to nevadí nejako to zvládneme ..... no a ryžovú kašu už mi poradili dnes,že je dobrá nestle značka 😀 .....lebo malá je večer hladná keď ide spať a plače, tak skúsim na noc.. 🙂

millka11
10. únor 2012

@briketa Ahoj. Chcem sa spytat ohladom avokada, co si skor spominala. Zijem v UK a tu je to bezne dostat v obchode.Mam 10m drobca, chcela by som, aby vyskusal aj avokado, no neviem, ako mu to pripravit. Pravdu povediac, ja sama som asi v zivote avokado nejedla.Dik.
A este sa chcem spytat na tvoj nazor ohladom spenatu, este som ho nedala, citala som rozdielne nazory.Tiez by som nevedela ako pripravit cerstvy spenat drobcovi.

briketa
10. únor 2012

@millka11 ahoj.
avokado musi byt makke, ze ho vies jemne stlacit prstom, ale nie az mlandrave. to uz zacina fermetovat a chuti to potom hrozne. prekrojis ho na polovicu, lyzickou vyberies kostku a rukou opatrne osupes. nakrajas na kocky. len tak surove, hole.
tak isto to das aj do salatov
pre dospelych ho posolis, pokorenis, pokvapkas citronovou stavou a rozmixujes. ako dalsiu variantu nakrajas do toho malinke kococky paradajky a nasekanu koriandrovu vnat (cilantro) pouzivas ako dip na kukuricne, alebo pita chipsy.
avokado je uplne bozske a zdrave.
spenat pripravujem tak, cely sacok organic mladych listkov umyjem, odkvapkam. na palacinkar dam olivovy olej, nahrejem, pridam jeden strucik cesnaku, trochu ho osmahnem a nalozim tam cely ten sacok spenatu. ono ako sa to zohreje, tak to znizi objem asi na jednu osminu. hned vypnem a dam trosku smotany.
ak nemas maleho nauceneho na cesnak, tak ho vynechaj a daj len trosku oleja nemusis ani smotanu, len po vypnuti to daj do misky a uplne rozmixuj ponornym mixerom.
co nezje, musis zjest ty, uz to nemozes znova ohrievat a podat koli tomu,ze nitraty v spenate sa menia na toxicke nitrity. Ono to musia byt konske davky, aby to cosi urobilo, ale skratka spenat sa znova neohrieva.

ariela22
11. únor 2012

@llluckaaa nestle kašu sme vyskúšali a papkala ako divá 😀 no popri tom som zistila,že pravdepodobne strácam mieko,lebo toho moc veľa zo mňa nevyšlo ☹ kvôli tomu bola taká hladná...
@petrunka01 dnes som jej skúsila dať do tej zeleninky jablčko a naozaj to pomohlo 🙂 Ďakujem

cicimon
11. únor 2012

@ariela22 no ono clovek nikdy neodsaje tolko ako ma naozaj mlieka, takze to sa ti moze zdat ze mas malo. a zacinas naraz s 2 prikrmami..

ariela22
11. únor 2012

@cicimon Dala som jej len trošku jablcka dnes aj ked cmulat jej ho dali už ked mala 3 mesiace,to som bola vtedy nacertena.....a včera som jej vecer dala tu kasicku to keby mala alergiu by do rana plakala,či? .......No a mliečka som si odsala sotva 50 ml... myslíš že to bude len také dočasné?

cicimon
11. únor 2012

@ariela22 neriad sa podla mnozstva odsateho mlieka ale ako mala pije, aj keby si mala pol litra mlieka tak tolko nikdy neodsajes
skor som mala na mysli ze ked das vecer kasu a este si pisala ze davas aj zeleninu tak tym padom su to 2 prikrmy, na to mas este dost casu. pri alergii s askor vyhadze, podla toho aku kasu si dala, alebo by ju bolelo brucho

llluckaaa
11. únor 2012

@ariela22 Taky myslím, že ikdyž jsi odstříkala málo, tak to neznamená, že se ti málo mléka dělá. Vy máte nějakou alergii? Nebo proč by měla v noci plakat?
Jinak syrové jabko nedělá dobře mému manželovi, tak jsem ho dětem do 1 roku vždy převařovala... Ale asi bude vyjímka.

ariela22
11. únor 2012

@cicimon dala som tu bezlepkovu ryžovú a od ukončeneho 4 teho mesiaca...zatiaľ je všetko ok........ahá tak je to, ja som myslela že dve nové veci jej nemám dávať za deň fuu....ale to ona mi plače od hladu asi...nemám nič v prsníkoch a ona stale chce jesť..... preto som jej chcela dať tu kašu,ale ona asi viac mlieka potrabuje🙂 no proste ked ju idem dať spať tak jej dam cicu a to od pol ôsmej do desiatej až jedenástej kričí a je zavesená na cici až kým sa neunaví a nezaspí ......

ariela22
11. únor 2012

@cicimon heh ale spí od vecera až do pol piatej,tak to asi bude premazaná 😀 ked som jej dala tú kašu spala od desiatej do siedmej rana 😉 už neviem čo si mám o tom mysliet

@llluckaaa nema ziadnu alergiu zatial ... len ma pokles bielych krviniek, oslabenu imunitu ale to uz dva mesiace... a trosicku ma sopliky,mozno na nu lezie nejaka choroba, ale neviem

llluckaaa
11. únor 2012

@ariela22 Tobě ale dítko krásně spinká. Do toho má moje roční dcera hodně daleko 😒 Tak snad to nebude nic vážného, třeba jen lehká viróza.

ariela22
11. únor 2012

@llluckaaa No ona bola od mala taký spachtoško 🙂 Určite že to nebude nič vážne,to bude ok...

petrunka01
11. únor 2012

@ariela22 to jsem ráda,že to pomohlo..já zase,dávám do zeleniny mateřské mlíčko a jakoby to tím zředím a jí to hnedka daleko líp.

millka11
12. únor 2012

@briketa Vdaka za inspiraciu. 😉

msonulka
13. únor 2012

Holky, chci se zeptat, jak dlouho trvalo, než si Vaši prcci zvykli na lžičku? Malá bude mít koncem února 5. měsíců a protože jsme na UM, tak nám doktorka říkala, ať začneme s příkrmy. Vím, že tu mrkvičku jí teprve 3 den, ale co u toho předvádí za divadlo, jsem tak zralá na Opavu ☹ . Vypadá, že ji to i šmakuje, ale spíš neví, co s tou lžičkou má dělat. No a dneska ji jenom viděla a spustila šílený řev, nechtěla ani tu mrkev ani mléko, stěží jsem do ni dostal 50ml (normálně pije tak 120-150 ml). Prosím prosím řekněte mi, že to brzo přejde nebo mě fakt odvezou.

lilia1981
13. únor 2012

ahoj te som tu nova teraz som sa zaregistrovala potrebujem pomocccccccc
maly ma 7 mesiacov kojeny a zacla som prikrmovat zeleninku ovocie a nechce v noci spat budi sa 7 krat za noc jaj pomzteeeeeeeeeee

cicimon
13. únor 2012

@msonulka no moja sa v prvy den prikrmovania vygrcala, teda ta mrkva sla hned von 🙂 ale za par dni to slo, tak trochu trpezlivost a za par dni sa bude s lyzickou kamaratit 🙂

petkaaa
13. únor 2012

@lilia1981 ahoj, ja mam ten isty problem, teda skoro. Maly ma sice len 5 mesiacov, kojeny, ale v noci sa zacal budit po hodine, tak doktorka povedala, nech skusim prikrmovat. No len co som to skusila, je to este horsie. V noci sa niekedy stane ze prespi 3 hodiny, ale prestal spavat cez den. Skusala som ako prvu mrkvu, ta ho ale brutalne zapiekla, cize strach a hroza cele dni. On mal od narodenia problemy s bruskom, neboli to tie klasicke koliky, ale bolenia maval strasne. Dnes sme skusili zemiak, a opät problem. Spal asi 30 minut a zobudil sa do strasneho placu. To ho s malymi prestavkami drzalo takmer 3 hodiny. Nakoniec sa mi ho podarilo uspat v kociku a uz spi 2 hodiny. Je takato reakcia na prikrmy normalna, alebo mam prestat a zacat az po ukoncenom 6. mesiaci? Skusali sme aj vecer ryzovu kasu, ale ziadny uspech. Zacinam byt zufala.

petrunka01
13. únor 2012

@msonulka ahoj..naše malá problém neměla,jedla ze lžičky hned,ale zaseje kojená a nezná lahev.Já si myslím,že je docela brzo na příkrmy,nechala bych ji aspoň pár dní na mlíku a zkusila to později znovu

lilia1981
13. únor 2012

@petkaaa ahoj no maly ma 7 mesiacov problemy nemam s prikrmovanim vsetko pekne papa mrkvu zemiak spenat mesko brokolicu vsetko uz aj jablcko vyzivu ma taky jedalnicek urobeny ale kamoska mi portadila na vecer dat nutrilon 2 good night sice to moc nechce ale davam mu to druhy den troska.chce len prsniky ja kojim stale ho ale uz mu to nestaci kase by som vynechala zatial. my sme v noci 6 alebo 7 krat hore a papa ale uz od stvrtej sa chce hrat

mariro
13. únor 2012

@lilia1981 my sme tiez v noci kazde 3 hodiny hore na papanie,ale nechcem zas nejako prikrmovat UM,este vydrzim aspon do roka.Prikrmy tiez papa pekne,zeleniku,ovocie,chlebik,rohlik,jogurty.Neviem cim by som ju na vecer tiez zasytila a zaroven nechcem prestat dojcit.
A tento zvrat nastal okolo 5,5.mesiaca,dovtedy prespala aj 6 hodin v kuse.Odkedy jej vysiel prvy zub -5,5 mesiaca tak sa budi kazde 3 hodiny.

lilia1981
13. únor 2012

@mariro to mas celkom fajn my od narodenia sme kazde 4 hodiny boli hore a teraz spime cez den tak tri hodinky do kopy a v noci sme velakrat hore a nechce spat v postielke strhne sa a place potom papa a zaspi tak jauz nespim pol roka len take dve hodinky v noci aj ja kojim aj chcem co naldlhsie ale neviem dokedy to zvladnem rohlik mu nedavam este

lilia1981
13. únor 2012

@mariro kolko mate mesiacov?ale jogurty mu davas? a chlebik a rozky tiez?diky

mariro
13. únor 2012

@lilia1981 no poznam to 🙂 ,ale ked sa zobudi na papanie ,tak to trva 4-5 min a spinka dalej,niekedy i medzitym zamrnci a to len dudlik dam alebo pohladim.Myslim,ze to aj tymi zubkami bude.No musime vydrzat 🙂

mariro
13. únor 2012

@lilia1981 prave dnes ma Karolinka 8 mesiacov,rozok okusuje pekne a jogurty activia alebo dobra mama,a aj milacik uz zakusila,ten jej casto nedavam.Chlebik natrety maslom jemne a na drobucke kocky a spapka,ale tym ze ma zubky jej to ide pekne pozuvkat.Uz ma 3 zubky a dalsie su na ceste.

lilia1981
13. únor 2012

super ste sikovny my este nemame ani jeden zubok tak neviem ci mu mam dat ten chlebik a aktiviu bielu

beruska24.9.
13. únor 2012

@lilia1981 - rohlík můžeš dát, i když nemá dítě zuby - rozžužlá dásněmi 😉
někde jsem četla, že dítě se naučí pořádně kousat až ve 4 letech.