Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

beruska24.9.
12. kvě 2010

Kukuřice se může od začátku, stejně jako rýže.
No, my papáme kukuřici, rýži nemůžeme - právě kvůli možné alergii 😝

latvia
12. kvě 2010

berus, ako ste zistili alergiu na ryzu? vyhadzala sa po ryzi?

ivkaivka
12. kvě 2010

ryža je alergen???

beruska24.9.
12. kvě 2010

ivka - je, ale ne tak rozšířená. Zjišťovala jsem to i na netu.

beruska24.9.
12. kvě 2010

latvia - není to potvrzeno, jen se jí zatím vyhýbáme. 4m. jsem kojila, malá pořád blinkala a jak jsem jedla rýži, příšerně blila 😝 Úplně jsem jí přestala jíst. Mluvila jsem o tom s Dr., ta řekla, že to může být alergie a tak dáváme HA mlíčko a né klasické UM.

latvia
12. kvě 2010

berus, a neskusala si ju dat?

ewana73
12. kvě 2010

jejda,no to som si dala .. 😀 😀

ivkaivka
12. kvě 2010

beruska, moja je veľmi silna ekzematička, ale nad ryžou som ani neuvažovala. Ja by som na Tvojom mieste skusila,predsa už je mala staršia a vekom sa množstvo jedal na ktore ma dieta alergiu znižuje (čim najdlhšie dojčene),teda aspon čo mam info...

beruska24.9.
12. kvě 2010

ivka - však už jsem o tom také uvažovala. No, do roka se k rýži snad dopracujeme. Teď má zase problémy s kakáním, tak rýži opravdu zkoušet nebudu (staví).
Kojila jsem jen 4m., takže to už je pro nás pasé.

beruska24.9.
12. kvě 2010

ivka - ještě jsem zapomněla. Když jsem začínala s příkrmy (od 5.m.), tak mi Dr. říkala, že u alergických dětí se začíná mrkev, rýže, brambory (nevím v jakém pořadí). Brambory mi malá vůbec nechtěla (zkoušela jsem x-krát, vzala je na milost před 14 dny) a rýži nemůžeme. Takže to by nesměla jíst vůbec nic 😝 Takže jsem zkoušela všechno ostatní, jen tu rýži jsem vypustila.

zuzabluza
12. kvě 2010

Ahojte,
chcem sa opytat skusenejsich 🙂 . So synom sme celkom dobre nabehli na príkrmy, basti zeleninu, masko, z ovocia zatial jablko a banan. Zeleninu mu vacsinou prepasirujem cez sitko, len par krat som ju rozmixovala. Od kedy to staci roztlacit ?
A co sa jablka tyka, nastruham ho a povarim s trochou vody. Kedy mozem davat len surove ? Dakujeeem za rady 😉.

latvia
12. kvě 2010

aj hned 🙂 v oboch pripadoch

pia22
13. kvě 2010

Kocky, sme na UM, prikrmy mame uz 1 mesiac, najskor 1x denne, neskor 2x s vecernymi kasami, pretoze maly sa zacal casto budit, zvysit davky UM uz nemozeme, pije vyse 1200ml a prikrmy ho prakticky nenasycuju, pyta mlieko normalne na termin, aj 30 min. po. Mate niekto podobnu skusenost?

latvia
13. kvě 2010

ja nie.asi by som skusila mlieko zahustovat a pridavat viac prikrmov nez mlieka...ked bude hladny, pomaly sa rozpapa...skusila si mrkva,zemiak, vosa a umele mlieko? rozmixovat na riedku kasu tak aby sa dala pit cez flasu..

latvia
13. kvě 2010

ze vosa 😀 ziadnu vosu, ale vodu 😉

sunea
13. kvě 2010

pia, skus mu robit napr. zemiakovu kasu s pridavkom mliecka, zeleninovu pomixovanu zmes s maskom (brokolica by mu mohla chutit, s mkrvickou, u nas bol favorit v tom case mrkva s cviklou, mrkva s petrzlenom a kuracim masom apod.). Pije dost vody?

ewana73
13. kvě 2010

latvia dik za odkaz na ten bio obchod,to kukam jak puk na to pseno 😲 ,to keby som uvarila,to som zvedava,ze ako by mu to chutilo,asi to pojdem kupit ,tak mi poradte ako to mam potom pripravovat?

latvia
13. kvě 2010

brusi napise par receptikov na jahly 🙂

latvia
13. kvě 2010

ja som to inac len uvarila do makka a pouzivala bud ako prilohu k masu a zelenine, namiesto ryze, zemiakov, alebo do polievky

brusinka.pusinka
13. kvě 2010

Ahojky Latvi tak píši 😉
Jáhly uvaříš podle toho jaké koupíš jsou celé nebo jako vločky (ty jsou nejlepší) a nebo jako kaše 😉

Já dělam kaši jak s zeleninkou tak s ovocem 😉 nebo jí zahuštuji polívku pro malou 😉
Z vloček dělám mňamku : třeba masíčko se zeleninkou a půlkou jablíčka povařím do měkka pak na hrubo mixuji(může být i do hladka) a přidám ločky z jáhly a tím dohustím .
Nebo povařím celé Jáhly pomixuji do hladky přidám žloutek a nastrouhané jablíčko a nebo hrušku vymíchám těsto a dělám malé lívanečky 😉
Jáhly holky můžete kombinovat se vším vše se k němu hodí. stejně jako k pohance 😉

latvia
13. kvě 2010

🙂 no, co k tomu dodat?? 😀

brusinka.pusinka
13. kvě 2010

nebo naše oblíbená mňamka 🙂 my jíme jak je v receptu malé dávám se špenátem 😉
Suroviny pro přípravu pokrmu Jáhlové halušky :

200g brambor, 50g bramborové moučky, 80g instantní jáhlové kaše, 1 lžička soli, 2 lžičky sušené bazalky(lze vynechat), studená voda, olej

Postup přípravy jídla: Jáhlové halušky

Brambory oloupeme, nastrouháme najemno a slijeme přebytečnou vodu. Přidáme zbylé suroviny a zalijeme tolika vody, aby nám vzniklo řidší těsto přibližně 120ml - 150ml. Vymícháme dohladka a necháme 10minut odstát. Poté je protlačíme přes haluškovač a zaváříme pod bodem varu, dokud nevyplavou napovrch asi 5-8 minut. Podáváme k různým omáčkám nebo polité sýrem či zamíchané jako klasické halušky se zelím a uzeninou.

ewana73
13. kvě 2010

dakujeme za receptiky 😉 .

brusinka.pusinka
13. kvě 2010

Není zač a výborné je pro děditičky polenta(kukuřičná kaše) dá se dávat jak na sladko tak na se zeleninkou a je velice dobře stravitelná a obsahuje vlákninu takže nestaví 😉

pia22
13. kvě 2010

Papame zeleninu, z ovocia jablcko, kase - ryzovu, psenovu, ovsenu a 4-zrnnu (kukuric., psenova, pohankova a ryzova muka), papa dost vela a s chutou, preto som prekvapena, ze ho nic nezasycuje. Tak ja uz neviem ☹

editah222
13. kvě 2010

Prosím o radu - mám bio pismenka těstoviny pro děti a jsou vyrobeny z Krupice z tvrdé (durum) pšenice. Já myslela, že je to pra malou vhodné, ale teď vidim slovenský překlad a tam je uvedeno, že se jedná o Bio celozrnné těstoviny. V českém ani originál německém popisu to není, ale trošku mě to zarazilo.
Tak je Durum pšenice celozrrná nebo neni?

brusinka.pusinka
13. kvě 2010

Pia a zkusila jsi do mléka dát dětské sušenky , my používáme sunarky na noc v modrém pytlíku a dělám 270 ml mlíčka a dám do něj 12 sušenek a malá je nasycená až až 😉 a nebo zkuz malému dát do zeleninky těstoviny bezvaječné. a trochu zahustit kaši dle chuti 😉
Editah durum je z tvrdé pšenice a nevím proč by neměla malá jíst my je používáme dělají se totiž jen bezvaječné 😉

sussanah
13. kvě 2010

Pia: i ja mam asi docela zrouta a stejne stareho. Zacit jsem musela uz kdyz mel 5,5, protoze mliko proste uz vic nebylo a vecer to byl vzdycky boj.. Takze jsem zacala hned 2 prikrmy a ted uz mame 3 prikrmy a az ted mam pocit, ze mu to staci a vyhovuje a konecne nam klesl pocet kojeni. Mame 4-5koj denne, svacina dopoledne jablicko a nejake ty krupky (asi zkusim uz i jogurt), pak kojo a potom obed (to kdyz ma apetit tak sni az 250g...) pak kojo, pak kase (te tak 200ml) a pak kojo na vecer a nekdy i v noci a nad ranem. Mam pocit, ze ho docela syti maso a jahlove a pohankove vlocky. Kase na vecer ted davam pul na pul kupovanou instantni mlecnou a smicham to s ryzovo-pohankovou nebo jahlovou instantni kasi ze zdrave vyzivy a ta mam pocit, ze taky vic syti. Kolik ti toho tak sni?

editah222
13. kvě 2010

Brusinka - já jsem právě pro ni koupila a fakt mě zarazil jen ten slovenský překlad 😅
Tak já ji zitra uvařim.

latvia
13. kvě 2010

nechapem pojem celozrna psenica 😅