Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

wvwvw
27. led 2012

a co poviete na tie jogurty? my uz po zobudeni cca hodku papame chlebik s trosickou masielka uz asi dva tyzdne. mliecko mu uz nestacilo a tak som mu skusila dat chlebik a velmi mu to chuti. Tak som premyslala mu dat aj jogurtik, ale informacie su rozne. napr. na kojeni.net som sa docitala, ze sa uz moze od 9.mesiaca,inde citam od 10. tak teraz neviem..... ☹

marcet
27. led 2012

@wvwvw jogurt od ukončeného osmého měsíce 😉

wvwvw
27. led 2012

@marcet aj u kojenych deticiek?

cicimon
27. led 2012

@wvwvw do tych 250g je asi maximum co by take deti mali jest , tak na polievku ma este cas

cicimon
27. led 2012

@wvwvw u kojenych deti stacia mliecne veci od roka

bubbly
27. led 2012

Ahoj holky, uz se to tady asi probiralo mockrat, jaky olej davate kdyz varite zeleninku? Olivovy muze byt? Vetsinou v kupovanych vyzivickach byva repkovy nebo nejaky zeleninovy.

jajka81
27. led 2012

@bubbly Ja nedávam žiadny olej. To by sa malo? Ale my vždy papame zeleninku aj s maskom...

kkomtesa
27. led 2012

@lensta Tak můj manžel chemik na principu, jak funguje mikrovlnka nevidí nic špatného. Já ji nepoužívám a i na rozmražování a ohřívání jsem si koupila horkovzdušnou troubičku (takovou tu kulatou s víkem nahoře, které hřeje, Bielmaier stála asi 2500), a v mikrovlnce ohřívám a rozmražuju vyjímečně, když to potřebuju hodně rychle, jinak troubička třeba koláč rozmrazí za 15minut. Jídlo z mikrovlnky mi přijde vodnaté a nemyslím si, že by to bylo zdravé. Mrnousovi ohřívám v ohřívátku Baby-Ono, je malé, můžu ho vzít všude s sebou, naleju tam vodu a tak za 15minut cca je to ohřáté, bohužel rozmrazit by to v něm trvalo déle, ale já nic nemrazím, ale kamarádka má Avent, ten je o něco větší, a rozmražuje rychle, diskuse o ohřívání je tady: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ohrivac-...

marcet
27. led 2012

@bubbly dávám trochu olivového 😉
@wvwvw jojo,může se začát dávat
@jajka81 měl by se dávat kvůli vitamínům....

kkomtesa
27. led 2012

@kachen Ahoj, http://www.biolenka.cz/articles.php?article_id=7 - podívej se na stránky Biolenky - Lenky Žák - v bramborech je špatný poměr draslíku a sodíku, takže zatěžují ledviny dítěte. Obsahují rychlé cukry. Obecně nedoporučuje ani jiné lilkovité rostliny. Vyplavují vápník z těla. Biolenka by doporučila zařadit tyto plodiny po 3. roce života (řekla mi, že ve staré Číně se nedávalo maso a mléčné výrobky dětem do 3 let, protože věřili, že do té doby se vyvíjí duše dítěte, a pokud tohle konsumuje, tak přijímaná energie jde do těla, a ne do duše dítěte, jestli to takhle můžu napsat). S Biolenkou jsme dvakrát vařily s kamarádkami, a můžu o ní říct, že je to velice rozumná ženská, a změnou stravy plus prací na psychice se sama dokázala zbavit vážných zdravotních problémů, takže jí věřím, a moc se těším na kuchařku, kterou vydá na jaře.

kachen
27. led 2012

@bubbly Ja davam, kvalitni olivovy se muze nebo maslo. Ale bacha, aby ti to dite chtelo, olivac ma takovou pachut. Vsak urcite vis. Repkovy je bez chuti a levnejsi, proto se mozna dava do vyziv. Chtela bych jeste zkusit avokadovy, tak kdybyste mel nekdo zkusenosti...

kachen
27. led 2012

@kkomtesa Tak to je urcite zajimavy. Jako vedela jsem, ze brambora z hlediska zdrave vyzivy neni kdovijaka pecka, ale toto... Topinamburu znam akorat od videni. Brambory davam male jen z vyziv. Kdyz varim, davam bataty. Ty mne totiz pripadaji jako lepsi varianta brambor.

lensta
27. led 2012

@kkomtesa děkuju,taky mám ohřívátko,tak budu ohřívat v tom, ale nebudu se "bát "v případě nouze použít mikrovlnku...

kkomtesa
27. led 2012

@kachen Batáty neznám vůbec, to jsem ani neviděla prodávat, topinambury jsem zkoušela - syrové to bylo divné a polévka z toho byla dobrá, ale taky mi přišla trochu divná, můžete to zkusit. Mrzí mě, že není žádná pořádná kuchařka pro děti, ted jsem si v knihovně půjčila Momčilovou Vaříme dětem chutně a zdravě, je tam hodně receptů a bude to asi použitelnější víc, než Strnadelová, která je moc makrobiotická, ale třeba brambory tam vychvaluje. Dívala jsem se v Budějicích ve Slunečnici, co tam mají pro děti za kuchařky, ale to vesměs byly taky makrobiotické a moc striktní. Biolenka bohužel v kuchařce toho pro děti mít taky tolik nebude, říkala, že jen s někým povídání. Tak se radím s kamarádkou, co cvičí jogu a učí nás vařit, ta se při třetí dceři už živila vegetariánsky, a dcera je v pohodě. Malému dávám luštěniny dvakrát týdně - hrášek, loupanou červenou čočku a loupané mungo, a na radu naší doktorky, když jsem řekla, že nedávám mléčné výrobky, tak dávám při vaření obilí půl litru mandlového mléka (litr už byl při třetí skleničce pro mrnouse hořký).

kachen
27. led 2012

@kkomtesa Bataty jsou sladky brambory. Ted uz je sezenes vsude. Ja jsem se driv o vyzivu hodne zajimala. Jela jsem podle Gillian McKeith( doktorka pres vyzivu, nase Cajthamlova ji nepodarene kopiruje), ta treba taky doporucuje mandlovy mliko,ale pak jsem se na to nejak vybodla. Kdyz jsem otehotnela, zacala jsem zrat jako fakt nechutne a nejak se nemuzu donutit ke starymu rezimu. Tchyne driv propadla makrobiotice, ale tu ja neberu. Makrobiotici nevidi napravo nalevo a jen ta jejich pravda je spravna. I kdyz neco jsem od nich pobrala. Treba morskou rasu do polevky, umeocet (vyborna vec) aj. Jinak, to mandlovy mliko bych ja se treba male bala dat. Kvuli alergii, prece jen je to orech.

opica
28. led 2012

@erinbrock @radlinka
babule, tak sa trapime, ale vyzera, ze sa posuvame vpred. skusila som HIPP prikrm a dnes mi prvy raz dieta normalne otvaralo usta, zjedol sice asi pol tej malej flasticky, ale blahozelam si 😎 normalne doma oslavujeme 😀 sestre asi vykupim celu lekaren od HIPPiek, ak mu to bude chutit. a mam pocit, ze sa dokonca zlepsuje aj kakanie. uvidime, ako to pojde dalej. ovocie zatial stale nula bodov, ale nejak treba zacat 🙂

romcovaklarka
28. led 2012

@opica Ahoj, malej taky vůbec nejí příkrmy... Kupované jsem teda zatím nedávala, ale chci se zeptat. Koukala jsem na ty skleničky Hipp v obchodě, protože jsem taky už někde četla, že to mimča rádi baští, a dost mě překvapilo, že pro půlroční je ve složení sůl 😕 Anebo třeba rajčata, která se doporučují od roka 🤐 Je to tak u těch, o kterých mluvíš? Nejí to právě třeba proto, že je to slané?

llluckaaa
28. led 2012

@bubbly Já dávám olivový, řepkový nebo z hroznových jader. Řepkový se dává asi kvůli tomu, že je nejlevnější a nemá výraznou chuť. Ale zase se nedá říct, že je nekvalitní, složením se vyrovná olivovému a v některých ohledech ho i předčí 😉 Každopádně olej by se měl pro děti zamíchat až do hotového pokrmu.

monika6e
28. led 2012

@romcovaklarka chce to rozhodně studovat složení - u všech. Ze zkušenosti jsou jedny z nejlepších příkrmů Babylove z dm. Jinak co si budeme povídat - nejlepší je, když mimču vaříš. Víš, jaký suroviny do jídla dáváš a jak to přípravuješ... Příkrmy ve skleničkách jsou ideální jako "záloha", když se nestihne uvařit, na cesty... atd. Navíc moje mámá má známou z Hippu a ta mi nechala vzkázat, ať to proboha nekupuju. Páč ví, jak se to vyrábí a hodně bychom se divili... Což mě ani nepřekvapuje, páč když bylo mý dcerce půl roku, našla jsem ve skleničce zeschlýho brouka... Takže buď ráda, že to dítko nechce, asi pozná, co je dobrý... 🙂))

romcovaklarka
28. led 2012

@monika6e Ne že nechce, já mu je nedávala. On nechce ty domácí právě 😅 Brouka? No fuj 😝

bbtina
28. led 2012

Tak to ja mam asi stastie,mne chalani zase nechcu kupovane prikrmi ako zjedia z nich ale malicko,ale zacali sme varenou mrkvickou a vlastne vacsinou im varim,malokedy dame kupovane. zo zaciatku som im do prikrmov davala mliecko,teraz uz nie,ale stale ich pracne pasirujem cez sitko

kkomtesa
28. led 2012

@kachen Tu neznám vůbec. Makobiotiku jsem dělala kdysi asi rok, ale ta už to přehání, ikdyž Ota Reiss, co prodává třeba pekárny, co mám, taky, tak se považuje za "vědeckého makrobiotika", a Strnadelovou a ostatní neuznává, říká že je třeba důležité poměr obilí a vody při vaření a záleží, zda je to pro dítě či ženu, muže, je jiný poměr.. Lenka Žák vychází dost z makrobiotiky, ale dělá to rozumně. S tou alergií nevím, už mu to asi nechám. Nejím med ani tropické ovoce, ale čokoládu už jsem si vrátila, dočetla jsem se, že u některých potravin, kde se píše o alergii, jde jen o uvolnování histaminu při snědení většího množství.

bubbly
28. led 2012

Holky jeste jeden dotaz, jak zvysit mnozstvi pokrmu? Mala toho moc nesni, nekde pisi ze by deti mely papat 150-200 ml zeleniny, kase a ovoce no v nasem pripade to nehrozi. Zeleniny spapa nejvic, ale kase vecer tak 10 lzicek a ovoci taky moc neda. Vim ze nektere deti jsou jedlici, mam se obavat nebo proste jen ji min.D

opica
28. led 2012

@romcovaklarka v tych, co mam ja doma, tak tam sol nie je. ja mu davam prikrm od 4. mesiaca. a pokial nemate alergie v rodine, tak to malinke mnozstvo paradajok, co tam je by som osobne neriesila. ja uz jem skoro vsetko a zatial sa mi vyhadzal len raz, ked som jedla susene marhule

erinbrock
28. led 2012

@monika6e
@opica
@romcovaklarka jj holky hlavne to zbytecne neresit nestresovat a pouzivat selsky rozum...😀kdyz je cas navarit kdyz neni koupit...kdyz nechce domaci davat kupovane...kdyz nechce kupovane davat domaci...hlavne nestresovat...neni nad stastnou maminku a dite... 😉 😉 😉

31majka12
28. led 2012

@erinbrock dakujem velmi si mi pomohla 🙂

erinbrock
28. led 2012

@31majka12 🙂 bastite kasicky??

beruska24.9.
28. led 2012

@bubbly - nikdy jsem nevážila, nechala jsem sníst kolik malá sama chtěla. teď ji je přes 2 roky a někdy toho sní, že se až divím a někdy toho za celý den moc nesní. nech to na malé, sama si ´´řekne´´, kdy má dost 😉

beruska24.9.
28. led 2012

@kachen ty bataty (sladké brambory) se můžou prckům hned od začátku příkrmů?? vím, že jsem to tady na mk řešila před 2 lety u starší, ale pak jsem je nikde nesehnala, takže jsem to nějak vypustila. od pondělka chci začít s příkrmy u mladší, tak proto se ptám.....

31majka12
28. led 2012

@erinbrock este nie ale v pondelok zaciname.... 🙂