Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

stipa
24. črc 2010

@sussanah - přesně tak 🙂 taky si myslím, ale člověk už má ze všeho hned hlavu.

luciferova
24. črc 2010

@erikasadek aj mne z duse hovoris 🙂

ja nejem polotovary, tak nechapem, ako ich niekto moze dat dietatu. a potom sa budeme cudovat, ked nasi krpci budu trpiet obezitou, rakovinou, inymi neduhmi a budeme sa pytat preco? no pre nasu lenivost, prosim pekne... nehovorim, tiez mam v pohotovosti aspon 2 pohariky. stalo sa mi totiz, ze pri prani, umyvani riadu, varenim obedu pre nas s muzom a inych veciach, mi jedlo pre prcka prihorelo 😅 no a teraz co mu dat? tak v najhorsom pripade som otvorila poharik, co uz.. alebo na cestovanie, vyborna vec. ale vsetkeho vela skodi a ja osobne mu to dobrovolne davat nebudem 🙂

@latvia jo a ten argument, ze s tym je viac prace, olupat, umyt riad - no je dolezite urcit si priority. ja varim krpcovi vtedy, ked aj nam, cize osupat par kuskov zeleniny navyse nie je absolutne ziadny problem, umyvat skrabku, ktoru by som tak ci tak umyvala tiez nie je problem a jeden hrniec navyse - to uz fakt nie je problem 😅 tak skutocne nechapem, v com tie zeny vidia zadrhel? hlavne mam rada take typy, co si pochuti na delikatesach, ale decku da sklenicu 😝 ono ano, je to mozno pohodlnejsie a menej narocne na cas, moja svagrina ma vdaka skleniciam vzdy spravenu super manikuru 😉 pochopitelne - malej predsa nestihne navarit 😉

latvia
25. črc 2010

@luciferova ja si myslim, ze "sklenickarky" niesu fanynky do varenia 🙂 ale to si len myslim....to by sa museli vyjadeit ony

majdula
25. črc 2010

@latvia A tak to bych si dovolila lehce nesouhlasit 😉 Ja jsem taky nebyla fanda do varenia 😀 A to tak, ze vubec 😎 Nam dvema jsem varila jen vyjimecne o vikendech, jinak jsme meli oba s manzelem obedy v praci a vecer jsme to sfoukli necim studenym nebo veceri nekde venku, take nam mrazak dost zasobovali rodicove z obou stran, takze ja 10 let fakt nebyla nucena kazdodenne varit... (ne ze bych neumela, u rodicu jsem varila dost, ale tam se varilo pro tri chlapy, takze doslova kotle zradla a to ze me fandu neudelalo 😒 )

No a ted nucena jsem a bavi me to - bavi me varit pro prcecka, vymyslet aby to bylo zdrave a pestre, mam hroznou radost kdyz mu chutna, ted jak zaciname s vetsimi kousky, tak jsem dokonce zacala varit pro nas dva a pro maleho zkousim oddelavat male nekorenene porce... A ten fanda do varenia se ze me stal, studuju recepty, resim suroviny, planuju nakupy... 😀
A pritom jinak jsem porad strasne lina, pohodlna a kdyz muzu, praci si rada usetrim - ale co se tyce maleho, tak tam me lenost presla 🙂

latvia
25. črc 2010

@majdula je super ze niesi lina, ja som vsak hovorila o matkach ktore pouzivaju sklenicky 😉 kedze ich nepouzivas, zrejme medzi nie nepatris. tie ktore ich pouzivaju, asi nerady varia ani pre prckov, inac by ich asi nepouzivali 🙂 ty pre prcka varis rada, tak je jasne ze nebudes kupovat sklenicky...
ale ak sa mylim,nech sa ozve sklenickarka, ktora vari rada a s chutou ale napriek tomu dava sklenicky (pripad kedy dieta varenu stravu odmieta neberem v uvahu)

bufina
25. črc 2010

Pokud jde o skleničky, tak ty jsem dávala malýmu jen ze začátku, když jsme třeba začali s mrkvičkou snědl jen trochu, tak to měl na dva dny. Teď už toho sní hodně, tak mu vařím. Vždycky toho uvařím hodně, základ mrkev, brambora, kuřecí maso a mám to v krabičkách v mražáku. Někdy to dostane jen tak, jindy mu do toho přidám ještě něco navíc. Ale kupovat skleničky jen proto že se mně nechce umývat nádobí..... Taky jsme jich samozřejmě i mezi tím pár vyzkoušeli. Nedávno jsme jeli pryč, tak sem mu koupila těstoviny s rajčatovou omáčkou. Musím teda říct že mně to taky chutnalo. Ale to teda znamená, že oni to ve výrobě musí něčím dochucovat, udělat to doma, tak to bude pěkně jalový. Takže si fakt pro prcka radši uvařím doma a mám přehled co baští. Navíc jsem ve skleničkách neviděla třeba dýni, nebo tu červenou řepu. Myslím že když se dětem vaří doma, tak mají jídelníček mnohem pestřejší a zdravější. Proč si ty matky teda děti pořizovaly, když sou líný jim uvařit.

latvia
25. črc 2010

@bufina len by bolo vhodne,keby to matky (tu pestru zdravu stravu ) dodrziavali aj pocas skolskeho veku 😉 poznam teda velmi malo rodin a domacnosti, ktore varia fakt zdravo a pestro....vacsinou same omacky,udeniny,masove vyrobky,pasteky a podobne.....tie 2 roky zdravej vyzivy teda terno na zdravi dietata neurobia

latvia
25. črc 2010

ked si predstavim stravu co nam varia v praci,tak dakujem pekne....stale nieco tazke, mastne, bramboraky a uzene, zapekane testoviny s uzenym, privarek s pecenou klobasou.....niet divu ze CR a SR maju prvenstvo v rakovine hrubeho creva 😖

bufina
25. črc 2010

@latvia My teda aji pro sebe s manželem děláme hodně zeleniny a třeba taky saláty, ryby....., ale je bohužel spousta rodin co než aby se piplaly s obědem, tak usmaží maso, hranolky a mají rychle hotovo.

maryanna
25. črc 2010

@latvia mýliš sa, základné stravovacie návyky dávaš dieťaťu za prvé dva tri roky života....sú veľmi dôležité šo sa týka stravy lebo ovplyvňujú zdravotný stav do ďalekej dospelosti ..a ako si ho za tie dvca roky naučíš to bude papať..takže prvé roky života sú najdôležitejšie aj čo sa týka psychického vývinu dieťaťa aj jedla, ovplyvňujú celé ďalšie bytie dieťaťa....
ja nehovorím že teraz budeme jesť BIO alebo nesoliť....

latvia
25. črc 2010

@bufina zial, takych ako ste vy je velmi malo....u nas doma frcia tiez viac rychlovky nez zdrava strava 😒 aj ked je to nieco medzi tym - nesolime skoro vobec, jedla su skor lahsie,ale uplne dietne niesu...ale aby sme jedli pecene bociky alebo pecene veprove kazdy den,to zas nie

latvia
25. črc 2010

@maryanna ja si zas myslim, ze ak matka da prve 2 roky zdravu stravu ale doma vari nezdravo, dieta nebude na zdravej strave stale, ale prejde na taku,aku mas doma kuchynu...ak doma varis zdravo,bude jest nadalej zdravo, ale neverim ze ak doma jedia vsetci pecene maska, tak ono bude ziadat zeleninku na pare a caj bez cukru 😝

erikasadek
25. črc 2010

inak ked uz som dala polemiku ... 😉

ono u nas v nasich sirkach je ina mentalita stravy a tak je dobre aby sa robila osveta aby s amenili trocha stravovacie navyky a myslim ze kupovana detska strava niako nepomoze. 😒

mas pravdu nase klobasy , a a vela kysnuteho cesta.. a mastne nie je nic zdrave;. je to otazka kultury. 😉 stravovania... skoda mame sa co ucit..

a je to aj otazka penazi hlavne v nasich zemepisnych sirkach kupoiost zeleninu, a ovocie stoji urcite 3 krat viac ako lacne cestoviny , a maslo.. mastne 😠
proste volba je lahka hned;. lenze neskor telo bude in 😠 formovat o tejto chybe co je skoda;...

nedavno mimo temu latvia nevymaz ma prosim; ale aj tak skusim sme sa bavyli v teme vo francuzskach ze tie iste tabletky ta ista znacka vyrobca pre tehotne maju ine zlozeie, teda tabletky pre trh sk , cz a pre francuzsko kyselina listova pre nase podmienky 400 mg mam pocit a pre fr len 200mg...

a vobec tu ked s apovie umele vitaminy u lekarov tak hned nie nie, lne jezde viac zeleniny viac ako ste zvyknuty. a nepotrebujete nic....
preto tu na trhu nenajdete skoro vobec teda su ale nie v takom rozsahu ako u nas... 😠 u nas je to raj vitaminovy v tabletkach a ani sa necudujem ked sa pozrieme na nas jedalnicek. ☹
zato co sa tyka salatov a zeleniny a cerstvych ryba vsetkeho je tu vsetkeho ..

inak baby ktoe nevarite a ktore zacnete kvoli detom hore palec vam.. 😉 mate o mna velke +
kazde dieta stoji za zmenu jedalnicku .. iked brzdu v nasich sirkach vidim prave financnu.. na zmenu ☹

stipa
25. črc 2010

děvčata, tak by mě zajímalo, kde máme vlastně vůbec jistotu, že vaření ze zamražené zeleniny je v tomto období nejlepší, protože kupované je samé vyhnané a samý dusičnan 😠 Nejlepčí je asi z vlastní zahrádky, co? 😉

sussanah
25. črc 2010

@latvia u nas taky frci spise rychlovky, cokoliv kde je priprava delsi nez 30 min skoro nedelam, prijde mi to casove neekonomicke 😀 Ale ono se da varit i rychle a relativne zdrave, treba takova pohanka nebo ovesna kase je raz dva 😉 Treba i omacky jdou udelat bez mouky 🙂
jinak odkdy jste davali malym zakysanou smetanu? treba prave na omacky?

stipa
25. črc 2010

@sussanah - myslím, že zakysané výrobky mohou děti už snad od 7 - 8. měsíce, ale raději ať odpoví zkušenější 😉 😀 Čím zahušťuješ omáčky, rýžovou moukou ?😉 A to už takovýmu prtěti vaříte omáčky, jo? (Je mi jasné, že bez jíšky) 😀

stipa
25. črc 2010

Vaříte někdo jáhlovou, pohankovou kaši? Nebo jen uvaříte jako rýži a smícháte se zeleninou a masem. Nejspíš je pak možné udělat i na sladko s ovocem, že 🙂 (Holky, já si tady připadám jak úplný trotl 😀, na vše se jen ptám 😅 )

aannggiie
25. črc 2010

Hlavně se nehádat pls!!!! 😅 😉
určitě je nejlepší dětem vařit.je to čerstvý a zdravý. 🙂
skleničky,když prodávaj tak to asi děti můžou (samozřejmě né co maj nějaký zdrav.problém) A myslím si,že jsou dobré na to,když se někam jede nebo se dají občas,protože zaměstnaná mamina nemá vždycky čas.

A jinak souhlasim s Latviou,že vyvařovat dítěti zdravě je fakt super,ale mělo by se v tom pokračovat a nevěřim tomu,že ve školkách a školách zdravě vaří.
Doma se taky snažim vařit zdravě,ale dva dospělí chlapi by mi to pořád nejedli.(a to omáčky ani knedlíky neděláme)
A nejvíc mě dostane,že většina lidí kolem mě tvrdí jak jedí jenom saláty a celozrnné pečivo a jsou vyžraný jak prasata.
Beru to podle sebe měřim 176 cm,vážim 56 kg a jím všechno-samozřejmě s mírou a tak bych chtěla stravovat i malýho.Nedovedu si představit,že bude do tří let jenom na zelenině ve 3-4 letech mu dá někdo ochutnat buchtu s tvarohem a on z toho chudák zkolabuje.
Všeho s mírou a bude vše ok-teda podle mě 😉

aannggiie
25. črc 2010

jinak by mě zajímala taky zakysaná

aannggiie
25. črc 2010

@stipa 😀 😀 😀 z toho si nic nedělej já se na to ptám a už mám 19.týho fakana

aannggiie
25. črc 2010

@stipa někde jsem slyšela,že se má zahušťovat solamylem,ale taky at odpoví zkušenější 😉
A myslím,že je fakt nejlepší smíchat rýži,maso zelenina

stipa
25. črc 2010

@aannggiie - máš recht s tím mícháním, když už tak už 😉 A ten solamyl bude asi o.k., vždyť škrob obsahuje i brambor a rýže. Jinak koukám, že si tady vystačíme jen "my dvě a čas" 😀 😉 Holky, tak kdepak je někdo??? Halóóó 😉 To už musíte být po óóóó nebo určitě chrní s prckama 😎 😝

aannggiie
25. črc 2010

@aannggiie my už jsme po chrupču a tlačíme melouna 😉

aannggiie
25. črc 2010

já jsem dobře na palici jak si tady už asi po třetí odpovídám sama sobě 😕

julietka
25. črc 2010

@latvia ja nie som sice "sklenickarka" ale pri dvojkach sa naozaj niekedy neda stihnut vzdy navarit, takze mam vzdy v zalohe sklenicku..vacsinou ide len o nejake maskove sklenicky, pretoze naozaj chcem vidiet maminku, ktora varieva pravidelne doma z kralicieho, morcacieho, alebo hov.masa ked vacsinou sa nas jedalnicek sklada z kuracieho masa. Kedze nasi drobci su hladosi, vyhradne im uz len varim, z poharikov sme davali zo zaciatku ked len ochutnavali..

erikasadek
25. črc 2010

@julietka jednu tu vidis. 🙂
@aannggiie 😀 😀 😀

julietka
25. črc 2010

@erikasadek 🙂 tak skladam klobuk dolu ze pri dvojkach stiha domacnost a este aj pravidelne varit a este z tolkych druhov maska, ja som z kralika ani nikdy nevarila, hov. varievame..inak mam vacsinou namrazene v kockach masko a pridavam uz len prilohy 🙂

erikasadek
25. črc 2010

@julietka 🙂 no vsetko sa da moji su strasni hladosi od mala 😀
oni maju radi vsetko kraliciu pecen, kralicie masko.. hydinu.., hovadzie 😉
ja varim kazdy den advakrat denne 😀 proste mam niekedy pocit ze ja budem aj spat v kuchyni. 😀
ale nie tu je velky vyber a da sa pekne zdravo varit a rozmanito... 😉
ja som pouzivala do roka pol babycook lahke nenarocne a super

http://www.allobebe.fr/beaba-babycook-robot-cui...
ak by nahodou si si lamala hlavu totoje baby cook, uvari nad parou takze zdrave a rychle za 15 minut mozes mixovat a podavat..
a zaroven stlacis gombik do lava a vymixuje, uplne na jemno ako potrebuju deti, na zaciatku neskor lmixujes menej zalezi ako dlho drzis. 😉

nenarocne lahke a zdrave 🙂
teraz uz len normalne...
a to este moj syn bol silny alergik takze trebalo poriadne rozmyslat co mu dat .. 😉

latvia
25. črc 2010

@julietka ja ti verim, ja proti sklenickam nic nemam, ja som za komprimis vo vsetkom, nevadi mi ani sklenicka ani varene, podla situacie 🙂

@erikasadek hej, zial, kultura je kultura, tazko sa meni, ale verim ze sa postupne zmeni....takisto sa cudujem tehulkam, ktore papaju kopec vitamonov typu materna, calibrum a pod. ked maju moznost jest vydatne a zdravo....najlepsie je vsetko na prirodnej baze, o tom bez debaty

luciferova
25. črc 2010

na slovensku dostat toto http://download.p4c.philips.com/files/s/scf870_... maju to v predajni Pre deti. uvari sa na pare a rovno sa to v tom aj rozmixuje 🙂 nevidim problem varit aj pre 4 deti 😉