Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
11. lis 2010

Tak už mám povařený a propasírovaný brambor, tak jsem zvědavá co na to bude mrně říkat 🙂
Ad ten hrášek - taky jsem četla, že se dává brzo....a taky jsem tuším četla, že zelený hrášek je zelenina a sušený luštěnina - tak že by proto?Každopádně určitě bych nejdřív zkusila jen trošku. 😅

boruuvka
11. lis 2010

@andelka moje malá má hrozně ráda brabor s mraženou zeleninou (mrkev, hrášek, kukuřice) všechno povaříš a rozmixuješ. A hrášek nám problém nedělá. Nedávno tady o tom byla diskuze, že nadýmají spíš čerstvé věci a když je toho tam hodně, ale tahle směs by měla být v pohodě. Já dnes dělám brambor s brokolicí.

rainee
11. lis 2010

ak si vsimnete, ten hrasok sa dava do skoro kazdej vyzivky kde je uvedene "zeleninova zmes" s niecim tj aj od 6.mes. a co som si vsimla davaju tam casto uz aj zeler....
mna by zaujimalo co dat rocnemu dietatu na ranajky? zatial rano len pije mlieko a doobeda davam ovocko/vyzivu. rozok a pod. mi moc neje, skor to cele len rozmrvi a jogurty neznasa 😕

rainee
11. lis 2010

a este pozor pri ovoc.vyzivkach s prichutou jahoda, malina, lesna zmes a nebodaj exoticke plody ako mango /veru aj take som uz videla/, to by som asi pred 1.rokom nedavala....

jasminet
11. lis 2010

@rainee mozes skusit kasu s vyzivou, to davam ja vacsinou. potom pripadne chleba bez korky, potriet maslom a nakrajat na kococky, vianocku s maslom nakrajat, chlebik s pomazankovym maslom alebo lucinou.
nasa nedesiatuje, a na olovrant mava vacsinou jogurt, alebo chleba s vajickom, s rybacou natierkou, zapekany chleba (rozok) so syrom...

rainee
11. lis 2010

@jasminet dik vidim ze vy uz papate vo velkom vsetko 😉 my musime opatrne bo sme alergici a okrem toho mi mala skoro nic nechce jest 😝

sussanah
11. lis 2010

@rainee ja davam obilninove kase smihane s ryzovym nebo ovesnym mlekem z DM, pripadne ovesnou kasi (ovesne vlocky cca 5min povarim ve vode s mlekem), priadm trosku domaci marmelady nebo ovoce 🙂 Zkus se kdyz tak kouknout pro inspiraci tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/pokrocil...

jasminet
11. lis 2010

@rainee tak mala je o par mesiacov starsia 😉

andelka
11. lis 2010

Tak směs s bramborem mu moc chutnala 🙂 zítra bude mít to samé 🙂

mirecka007
11. lis 2010

ahoj holky, můžu se k vám přidat? mám 5ti měsíční holčičku a polaličku začínáme polední zeleninku. Chci se zeptat - jak často dáváte maso? každý den? díky za odpovědi

andelka
11. lis 2010

@mirecka007 já budu dávat maso až po měsíci zeleninky a prý se dává 6x týdně (lžíce) a 1x týdně žloutek. Zdá se mi to dost často, tak uvidíme, co řeknou zkušenější 🙂

boruuvka
11. lis 2010

@mirecka007 maso se má dávat až tak po delší době co začneš se zeleninou. Prý stačí tak 5krát týdně maso a 1týdně žloutek. A nepřehánět to s kuřecím masem, protože jsem slyšela o případu, kdy rok a půl leté holčičce začaly růst prsa a bylo to z kuřecího masa, protože to je plné hormonů.

cicimon
11. lis 2010

@boruuvka a prave dnes bolo v TV ze maso po par dnoch... http://www.stv.sk/online/archiv/mama-to-vie-naj...

maryanna
11. lis 2010

@andelka no mne sa každý deň zdá veľa,, ja dávam tak 3-4 krát niekedy ani to, ja zasa dávam dosť strukovín kvôli železu keďže je ho tam viac ako v mäse, veĎ ja tiež nejem meso každý deň........

jasminet
11. lis 2010

@mirecka007 ja som zacala davat az po mesiaci od zacatia zeleniny. davala som cca 6x maso, 1x cista zelenina. teraz ako pride, vacsinou 4x maso, 3x len zelenina - uz to nejak neriesim 😀
vajicko teraz skor na chlebik davam ako do obedu.
momentalne davame hlavne jahnacie a telacie (tak 80%), ale zacinala som bio kuracim a morcacim, domacim kralikom, postupne sme pridavali cervene druhy a upustali od bio. kurata davam pomenej teraz - kvoli hormonom, dopovaniu antibiotikami a podobne.

sussanah
11. lis 2010

ja jsem zacala mesic po zelenine, maso davam 2x tydne + 1x zloutek, sem tam delam jeste omacky/polivky z hoveziho vyvaru. Kdyz davam maso, tak je toho cca ta jedna polevkova lzice. Me osobne prijde 6x tydne maso hodne, nevidim pro to duvod. Probrala jsem to se svou dr a rikala, ze pokud bude mit rozmanitou stravu jinak, tak ze 2x tydne +ten zloutek v pohode staci. No a teda v roce nam ted delali testy a zelezo mame naprosto v norme. Ma sice nizky hemoglobin, ale to uz je zase jiny pribeh, na to strava vliv nema.

andelka
11. lis 2010

@maryanna mi se to taky zdá dost, taky nejím maso každý den. ale píše se to tak.
Akorát nevím, kde budu shánět bio kuřecí, krůtí, králičí, jehněčí ani telecí jsem nikdy nejedla ani já 😅

maryanna
11. lis 2010

@andelka bio zháňať nemusíš, stačí kvalitná mesiareň.....a jahňacie a podobne môžeš riešiť kupovanými sklenkami

butt
11. lis 2010

@andelka zkus zapatrat po biofarmach v okoli 🙂

vivien6
11. lis 2010

@sussanah no urcite kuknem niekde.. a ono to mas pravdu s tym chrbtom.. ked bola mensia tak uz som nevladala po par kilometrov..a teraz ked je tazka jak slon tak to dakujem.. 🙂
@p69majka ale bude neboj.. a mala sa uz plazi ? ked sa zacne plazit bude lepsie...a moja dostava stikutku stale.. ked moja spi aj vecer okolo 6 tak to uz potom tazko zaspi.. do tej piatej moze zaspat ale neskorsie ju nenecham.. lebo ona vecsinou po mlieku okolo 7 zaspi okamzite a potom viem ze sa aj okamzite zobudi 😀 ma taky blby zvyk ked zaspi hned tak o pol hodku je znova hore a potom do polnoci sa hrame 😀 tak ked vidim ze zaspava tak ju budim a nieco robim s nou aby nezaspala .. a ako maly reaguje na malu ? hrajka sa snou ? ked sme boli na svk ja mam dvoch bratov.. do 7 rokov maju tak sa tak pekne hrali s nou 🙂
@andelka podla mna je ta mrkva z flasticky nejaka agresivna. ked som na zaciatku pouzila raz tak mala tiez oranzovu stolicu..a ked sa zaspinila tak vobec nevyslo z oblecenia..ked jej varim normalnu mrkvu tak neni ziadny problem..

vivien6
11. lis 2010

baby a s tym zltkom mozem ho uz malej davat ? a len raz do tyzdna ?

cicimon
11. lis 2010

@vivien6 jasne, mozes,,,,1x tyzdenne

sussanah
11. lis 2010

@vivien6 davat uz urco muzes, ano jednou do tydne. Ze zacatku zkus treba jen pulku zloutku, ja to delala prave tak, ze jsem udelala dvojitou porci jidla, do toho ten jeden zloutek a mel to na dva obedy po sobe.

p69majka
11. lis 2010

@vivien6 ahoj. malá sa plazí len dozadu. Vždy sa zplazí z deky a klopká špičkami o podlahu 😀 . aspoň viem, že treba posunúť naspäť. Filipko sa s ňou pohrá, ale podľa nálady. No musím dávať pozor, lebo on má ešte všelijaké nápady. Radšej keď sú na dohľad. No Sárka, keď už večer zapichne, tak už väčšinou sa preberie len keď jej vypadne dudlík alebo na mlieko a spinká ďalej. Dnes večer vymýšľala večer kým zaspala. Dávala sa na štyri a knísala sa hore dole a kričala mama, mama. Potom som ju musela kyvotať a zaspala na boku. 🙂

vivien6
12. lis 2010

@p69majka aj moja mala obdobie ked da plazila do zadu a ked niekde zaparkovala kde sa nemohla pohnut tak sa jedovala 😀 a aj doteraz kope spickami 😀 ach dudlik to poznam.. v noci aj 10 krat musim vstat a dat jej ho..ma este zvyk ked ju uspavam ze ho naschval vypluva a potom place lebo jej chyba a tak ma jeduje 😠 aj tvoja zaspava na boku a musis s nou kyvotat ? 😀 😀 😀 niekedy ma uz ruka boli 😀
@cicimon
@sussanah vyskusame .. vdaka

janicka006
13. lis 2010

Můžete mi prosím poradit co dávat k odpolední svačince 7m holčičce,když mi po ovocné přesnídávce zvrací a obecně jí moc nejde...sní tak max půlku skleničky a pak se pokaždé poblinká....

sussanah
13. lis 2010

@janicka006 a zkousela jsi ji davat normalni ovoce, ne vyzivu? Jakoze nastrouhane jablicko s hruskou nebo tak podobne? Vy jste jinak na UM a prikrmujete uz dlpuho, ze? (aspon myslim 😕 ) No jogurt bych asi jeste chvilku pockala. A zvraci ti po nejakych konkretnich sklenickach nebo obecne po vsech ovocnych?

janicka006
13. lis 2010

@sussanah po všech ovocných...ona je nějak moc nebere už od začátku...může to být třeba tím,že ona obecně má ráda všechno teplé????

sussanah
13. lis 2010

@janicka006 no mozne to je, zkousela jsi ji to ohrat? Klidne bych ji to trosku ohrala 😉 Muj ma zase rad vsechno spis pokojove teploty, takze on treba neji ani obedy teple 😅 A cerstve ovoce jsi zkousela? Nemixovala bych ale treba jen jemne postrouhat jablicko

janicka006
13. lis 2010

@sussanah ohřívat jsem nezkoušela...máme to skladované jen v kuchyňské lince při pokojové teplotě,ale třeba je to na ní i tak studené....mlíčko má taky ráda opravdu teplé..řekla bych někdy až na hraně,ale to si pomlaskává.
Chci si jít v PO koupit takový to skleněný struhadýlko,tak zkusíme to jablíčko...
Moc díky za rady🙂)))