Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kukujka
27. pro 2011

@rainbow1 ahoj no tak par tipov na inspiraciu ti dam budem rada ak pomozu tak tu su veci co mojej liuske chutia
kukuricne cestoviny+masko+cuketa
rozne obilninove kasicky najradsej ma ovocnu od Hipp
jogurt/ten,ale asi este tvoja mala nemoze/
masko+ryza+mrkva /s ryzou opatrne zvykne zapekat/
rozne ovocie+detsky keksik od sunarky
ked nechce mlieko tak jej zvyknem rozmixovat trosku bananu a ten priadat do mliecka
spenat+zemiak+vajecne zltko
jedna baba v nasej sukromnej skupine robila brozurku s receptami ak chces dam ti na nu kontakt a ked ju poprosis urcite ti to posle cez mail

rainbow1
27. pro 2011

@kukujka ďakujem moc za inšpiráciu, bola by si taká dobrá a poslala mi aj kontakt na tú dievčinu ? a tie kukuričné cestoviny to dostať v obchode ako Tesco, Billa ? a špenát normálne taký mrazený a upraviť s UM ?

kukujka
27. pro 2011

@rainbow1 kukuricne cestoviny dostat kupit vsade aj v jednote,spenat kupujem mrazeny,ale cele hlavky mrazene,lebo ten pomixovany zvykne byt dochuteny ja priadavam materske mliecko,alebo prevarenu vodu.kontakt ti napisem cez ip

mili01
27. pro 2011

@careamell Mohla by si mi prosím poradiť, ako variť kaše doma? Malá má 4,5 mesiaca, je čiastočne na MM a čiastočne na UM (viac teda UM) a už zavádzame príkrmy. Začali sme zeleninkou, teraz sme pridali kašu na večer - ale zatiaľ kupujem. Kde kupuješ suroviny na kaše? a varíš ich v kojeneckej vode? alebo? potrebovala by som nejaké recepty, ja dokážem akurát obyčajnú krupicu s mliekom pre seba 🙂 materského mlieka mám málo, takže by som musela variť s nutrilonom a to tiež neviem ako ... najprv narobím nutrilon a použijem ako normál mlieko? aké množstvá? 🙄 prosím pomoc! 😀 a ďakujem.

careamell
27. pro 2011

@mili01 Ahoj, kaše varím v kojeneckej prevarenej vode. Nutrilon ani iné dojčenské mlieka sa nesmú variť, lebo strácajú všetky vitamíny. Takže ostáva len tá dojčenská voda.
Suroviny nakupujem u nás v potravinách, bola som prekvapená, že tam mali pohánku, ryžovú kašu, pšeno, cícer, mungo fazuľku. Okrem toho robím kaše aj z ovsených vločiek, červenej šošovice, kukuričnej krupice..
Instantné kaše som nikdy nekupovala, robíme si ich sami doma a malému veľmi chutia. Teraz som si kúpila knihu Návod na prežitie pre baby a recepty som si doplnila o nové. Knihu ti odporúčam, sú to dve knihy, v jednej sú recepty pre deti do 6 rokov. Množstvá uvidíš podľa drobca ako ti popapá.
Pokiaľ ste ešte nezaviedli lepok, začni s kašou z ovsených vločiek. Jemné ovsené vločky namočíš do prevarenej horúcej vody a necháš napučať. Potom pomixuj a spoj s banánovým alebo jablčným pyré.
Môžeš skúsiť aj kašu z pohánkových vločiek, dostať ich kúpiť, tie pripravíš podobne, napučia ti hneď a mixovať ich nemusíš. Pridaj ovocie, alebo ovocnú výživku.
Krupičná kaša nie je vhodná pre deti do 1 roka.
Ak by ťa zaujimali nejaké recepty, môžem ti dopísať aj z iných surovín 🙂

rewq
27. pro 2011

@careamell Ahoj, taky se přidávám k dotazu od mili01. Ráda bych malému vařila kašičky sama. U starší dcerky jsem kupovala instantní a nejdřív to celkem jedla, pak už vůbec ... Mě teda ty instantní taky nechutnají. 😝 Ani ty ochucené. Tak bych ráda zkusila něco ukuchtit sama. 🙂 Takže díky za inspiraci. 😉 Takže jestli máš chvilku, klidně napiš ještě nějaký receptík. Jinak se chci zeptat na vaši zkušenost, jestli ty kaše moc netlačí v bříšku. Já si pamatuji, že dcerka z nich tehdy měla dost neklidné spaní (stejné, jako měla v prvních týdnech u "prdíků", hodně se kroutila apod). Nechtěla jsem proto teď kaše dávat vůbec, ale nevím, co jiného na večeři. 😒 UM se mi dávat nechce, kojím často, takže mléka má syn podle mě dost. Ale v noci se budí hlady (pořád krmím co dvě hodiny, teď má už skoro 6 měsíců). Díky za reakce...

mili01
27. pro 2011

@careamell No vidíš, to s varením dojčenského mlieka ani s krupicou som nevedela.. Lepok sme zatiaľ nezaviedli, ale práve doktorka mi odporúčala už od 4.mesiaca (v 3 variantách - ako cestoviny k zelenine, ako zápražku z hladkej múky a masla k zelenine, alebo práve ako kašu). Dnes som v lekárni študovala krabičkové kaše - a tie s lepkom sú všetky až od ukončeného 6.mesiaca. tak som bola paf. A paf som bola i z tých cien- jedna krabička kaše za 74 korún nám vydrží cca týždeň, k tomu kupujeme nutrilon a kojeneckú vodu už od narodenia... tak si vravím, či by nebolo zdravšie a i lacnejšie variť "fresh", tak ako to robím i so zeleninou.
Ako dlho nechať napučať ovsené vločky? A myslíš tie obyč, čo dostať kúpiť v bežných potravinách za pár korún? Kukuričnú kašu poznám, tú mám i rada, kedysi nám mama varievala - tú robíš teda iba s kojeneckou vodou + ovocie?
Ryžová kaša to vůbec neviem čo je - to sa dá kúpiť pod týmto názvom?
Pravdu povediac, budem musieť doplniť svoje znalosti potravín - netajím, kým som nemala mimi tak som zdravej výžive veľa neublížila, viac ma zaujímala kozmetika a handry 😀 Dnes sú priority iné 🙂 len je to tak trošku na druhú vysokú, tie príkrmy 😀
Budem Ti veľmi vďačná za ďalšie recepty ak sa Ti bude chcieť dopísa. Žijem v ČR, neviem, či knihu zoženiem, ale určite skúsim pogoogliť 🙂

careamell
27. pro 2011

@rewq Ahoj, kaše sú dosť ťažké na trávenie, takže na noc radšej nie, skús radšej na raňajky, alebo poobede. Pokiaľ kojíš, tak ti stačí ich zaviesť od 7. mesiaca. Dovtedy si isto vystačíte so zeleninkou.
To, že sa v noci budí, je na váš vek normálne, aj my sme sa tak často kojili. Kočky, s ktorými si píšem, sa deti budia tiež skoro každé dve hodinky a to majú 9 mesiacov. Možno sa to upraví, keď začnete viac papať príkrmy.
Určite sa dojčite, kedykoľvek bude drobec chcieť, UM vôbec nedávaj, veď máš svoje mliečko. 🙂
Ja som bola rozhodnutá, že kupované nechcem, robila som si svoje a keď som si kúpila knihu Návod na prežitie pre baby, receptíky som doplnila o nové, veľmi chutné.
Kaše, zo strukovín, alebo obilnín.
Cícerová- cícer namočíš, na 6 hodín, vodu zleješ, dáš uvariť do novej s trochou drvenej rasce.
Pšenová- pšeno uvaríš vo vode na mäkké vločky. Zhruba 15-20 min sa varí.
Mungo fazuľka- namočíš na 6-12 hodín, zleješ, uvaríš vo vode s trochou rasce.
Červená šošovica- nemusí sa namáčať, je veľmi rýchlo uvarená.
Ovsená- jemné vločky zaleješ vriacou vodou.
Pohánková- ja mám vločky, ktoré len zalejem vodou.
Kukuričná- kukuričnú krupicu za stáleho miešania prisypeš do horúcej vody, povaríš 5 minút.
Ryžová- naturálnu ryžu uvaríš vo vode, dlhšie sa varí.
Strukoviny treba prepláchnuť pred varením, po dovarení si pomixuj. Podľa toho, ako ti drobec papá.
Môžeš robiť nasladko, pridáš jablčné, banánové, avokádové pyré. Trocha čučoriedok. Ja dávam na zjemnenie aj jogurt. Ale ten až od 8. mesiaca.
Dá sa aj so zeleninkou, povaríš a popučíš karfiol, alebo mrkvu, hrášok...čokoľvek, môžeš aj kombinovať. Nezabudni aj trocha oleja. Za studena lisovaného. 🙂

careamell
27. pro 2011

@mili01 Lepok teraz po ,,novom" by sa mal zaviesť od 4. do 7. mesiaca. Hladkú múku radšej nie, zápražka pre tak malé mimi...skús radšej začať tými ovsenými vločkami. Kúp si jemné ovsené vločky, sú menšie, mäkšie, ľahko sa pripravujú. Zalej ich prevarenou dojčenskou vodou, pomixuj a pridaj trocha do polievočky na obed. Neskôr skús aj tú kašu.
Kupované kaše sú drahé, máš ich ani nie na týždeň, keď si kúpiš pšeno, alebo čokoľvek, sáčok ti vydrží aj mesiac, ak nie viac, veď takému drobcovi varíš máličko. Zdravšie to je určite, vieš, čo do kaše dáš a spravíš si podľa seba.
Ak nenájdeš suroviny v normálnych potravinách, skús pozrieť v nejakom špeci obchode.
Ovsené vločky tak 5 minút nechaj napučať, musíš skúsiť, aby boli mäkké.
Ryžová kaša, ano, u nás je pod týmto názvom.
Receptíky som napísala vyššie.
Ešte by som sa poradila s Dr. alebo ti možno kočky tu poradia, ako je to u nedojčených detí s prikrmovaním, kedy a čo treba zaviesť.
Hlavne nie je kam sa ponáhľať, možno sa ti bude zdať, že nemá pestrú stravu, ale tak malé deti si pomalinky zvykajú na papanie, treba im dať čas, aby si navykli na nové chute, konzistencie, takže mu isto nič neutečie 🙂

rewq
29. pro 2011

@careamell Ahojky, no ty jsi hotová studnice vědomostí!🙂 A ty recepty nevypadají nijak složitě! Nejsem zrovna kdovíjaká kuchařka, ale tohle určo zvládnu 😉 Takže díky moc! Nějaké knížky o vaření pro děti mám, ale přijde mi to tam všechno jaksi složité .... 😒 Tak ještě jednou díky!

careamell
29. pro 2011

@rewq Ďakujem, veru ani ja nie som bohvieaká kuchárka, ale toto sa dá zvládnuť, sú ľahké a môjmu mimču chutia 🙂

millka11
1. led 2012

Ahojte baby. Prosim o radu. Moj syncek bude mat o par dni 9m. Na obed papa masovo-zeleninovy prikrm, ktory mu velmi chuti.Nerobim to super huste, ma to konzistenciu medzi polievkou a kasou a zje toho aj 400g. No mam problem s ovocim, ktore odmieta. Ovocie mu davam na olovrant, co je medzi 16.00 - 17.30. Skusala som cerstve ovocie, nastruhane, no nechce to. Skusala som mu zarobit rozne tie instantne kase s ovocim, no ani to nechce.Taktiez som citala nazory vas viacerych, ze kase by sa na vecer nemali davat.
No takto, kedze mi casto to ovocie nechce jest, niekedy cez den zje iba ten jeden prikrm na obed. Bojim sa, ci je to dost. Inac, pije MM. Prosim,poradte mi, ako na to ovocie, pripadne, kedy mu davat ten druhy nemliecny prikrm.
Dakujem.

8zabka83
1. led 2012

Ahoj maminky my máme 5mesiacov a prikrmujeme sme na UM malinkej veľmi príkrmy chutia chcem sa opýtať na obed jej dávam príkrmy a neviem či jej stačí mliečko spapá 2 krát vnoci a cez deň tiež len dva až tri krát takže nám vyjde asi 5 krát mliečko plus jeden príkrm a ani toho mliečka nespapá nejak veľa narpíklad ráno sa nechce napapať ani po 4 hodinkách papá o piatej ráno a potom až okolo desiatej mliečko je to ok? A nechce mi piť ani čajík ani vodičku ďakujem pekne za odpovede a prosím Vás keby ste mi mohli napísať ako vyzerá u vás jedálniček aj hodinovo ďakujem ešte raz 🙂

veronikam
1. led 2012

@8zabka83 Nas maly tiez rano niekedy vobec nechce jest, da si v noci mlieko cca o 4:00 a niekedy az obeduje o 11:30, 12:00, vobec nechce nic dovtedy. Ked sme zacinali s prikrmami od ukonceneho 6ho mesiaca, tak najprv som zacala len obedom (varena zeleninka, na striedacku mrkva, zemiak, cuketa, karelab, karfiol, brokolica), po cca 2 tyzdnoch som pridala postupne maso varene (kralika, morcacie, kuracie) a po dalsich dvch tyzdnoch ovocie (najprv domacu jablkovu vyzivu, potom postupne slivkovu, mrkvovo jablkovu, a za dva tyzdne cerstve ovocie - jablko, banan). Teraz ma 8 mesiacov, a papa na ranajky bud mlieko alebo nic alebo ozuzle kusok chleba, potom obed, na olovrant ovocie s piskotou, alebo vyziva, na veceru kasa robena s mojim mliekom a v noci sa budi raz na mlieko. 😉

juana21
1. led 2012

@careamell tak sme vyskusali na vasu radu kasicky na veceru.a malemu velmi chutia hlavne ryzova.kukuricnu popapa ale moc nie.dakujem moc za receptiky urcite sa ich budeme drzat a nie kupovat drahe kase ktore su na 3 dni

okcelok
1. led 2012

Milé maminky,
ráda bych si ujednotila všechny rady a tipy,které jsem dostala a proto vás prosím o své názory. Mám plně kojenou 7měsíční dceru,která má za sebou příkrmy mrkev,brambor,brokolice a cuketa. Teď by jsme měli začít masozeleninové. Vyčetla jsem,že je vhodné veškeré maso kromě vepřového. Mají se zvyšovat dávky masa 1x týdně,další týden 2x týdně atd až dojdu k masu 6x týdně? A mám ji teda teď těch zbylých 6 dní dávat třeba brambor s mrvkví,nebo už může těstoviny a rýži? A kdy můžu začít s ovocem?A taky mám zmatek v kašičkách,jestli mléčné nebo nemléčné a od kdy jí je dávat? Četla jsem tady,že @careamell si dělá kaše doma a moc se mě to líbí,jelikož jsem jí koupila lahvičku jednou a byla jsem otrávená,vždy jsem jí dělala vše doma.
Byla bzch vám vděčná za jakékoliv postřehy,děkuji a přeji krásný Nový rok! 🙂

okcelok
1. led 2012

A okdky jí můžu dávat takové ty kukuřičné křupky? Díky

juana21
1. led 2012

@okcelok ja pridavam malemu do polievocky aj tarhonu a cestoviny.tiez aj ryzu.ma to velmi rad.a najchutnejsie papanuie je pre nho spenat so zltkom.ja davam malemu vylucne zajacie,kuracie a morcacie masko.hovadzie urcite do roka nedam.a od 9 mesiacov sa chhystam aj na vyvar s bravcoveho masa.ja malemu davam masko 4-5 krat do tyzdna.....ovocie kludne ale len banan,jablko,hruska,broskyna.....teda to davam ja.broskyne som si este cez leto zavarila a tiez aj hrusky a s toho mu robim presnidavky a tiez pridavam do kasiciek.ja som napriklad v 7 mesiacoch zacala davat aj biely jogurt na svacinku.ale nas maly nieje kojeny je na UM

careamell
1. led 2012

@okcelok Ahoj, pozri si stránku www.kojeni. net, Zavádzanie príkrmov,ak máš zmätok v tom, čo a odkedy zaradiť do jedálnička 🙂
Mäso by som povedala, že bravčové, teda vepřové je mastné, preto až neskôr. Ja dávam hovädzie a králičie mäso. Od 7. mesiaca zaraď to mäsko aj s ovocím. Ak máte v rodine alergie, ovocie si uvar, ako na presnidávku, ak nemáte môžeš dať rovno surové. Skús jablko, banán, postupne aj iné.. 🙂
Ak ste nezaradili lepok, je najvyšší čas, zavar do polievky trocha ovsených vločiek a pomixuj spolu s polievočkou. Potom môžeš aj cestoviny-bezvaječné a aj ryžu, zdravšia je naturálna, skúste ju 🙂
Kašičky mám aj vo fotoblogu, mám tam článok, kde si môžeš prečítať, ako sa ktoré pripravujú. Môžeš ich pomaly začať dávať. Dúfam, že vám zachutia 🙂
Jaj a aj kukuričné chrumky, ryžové chlebíčky na cvičenie žuvania môžeš..🙂

belusa
1. led 2012

@kukujka ahoj a keby som Ta poprosila o tie recepty dalo by sa?Dakujem

okcelok
1. led 2012

@juana21
@careamell moc vám děkuji za rady,ale nejsem si teď jista,jestli můžu od zítřka začít najednou s masozeleninovým příkrmem,pak jí dát těstoviny s mrkví,do toho ovocné přesnídávky a kaše. V jakém pořadí bych měla postupovat?

millka11
1. led 2012

@careamell
Ahoj. Chcela by som sa spytat:Citala som vyssie, ze si pripravujes doma pre svojho drobca kase - super napad. Otazka - mozu sa doma uvarene kase potom skladovat v chladnicke den ci dva?
Tatiez som citala, ze jogurt zvycajne davas na olovrant. O kolkej je to asi?Moj takmer 9m syncek olovrantuje okolo 17.00+-. Je to neskoro? Potom este samozrejme pije mlieko a ide spat povedzme okolo 20.00.
Este sa chcem spytat, kolko asi toho jogurtu? Polovicka 150g kelimku je vela? Malo? Pridavas k tomu aj detsku vyzivu alebo cerstve ovocie?
Vopred vdaka, ak mi mozes odpovedat.

careamell
1. led 2012

@okcelok
Nie v jeden deň všetko 😉
Zajtra vyskúšaj zeleninovú polievku s mäskom a pridaj trocha vločiek. Na večeru samotný banán alebo jabĺčko. Všetko po troškách a každý deň pridávaj. Isto to bude aj pre malú nová chuť a uvidíš, či jej vôbec bude chutiť. Možno ti spapá len lyžičku. Kašu vyskúšaj v týždni niekedy na raňajky, ovsenú, alebo pohánkovú. Cestoviny a ryžu daj aj o týždeň. 🙂

careamell
1. led 2012

@millka11
Ahoj, ak si spravíš kašu, tak na druhý deň môžeš ešte dať, na ďalší deň už by som malému asi nedala. Dajú sa aj zamraziť, to som ale neskúšala, radšej si pripravím čerstvú.
My olovrantujeme asi okolo tretej, štvrtej. Môžeš ho dať aj ako večeru, potom sa napije aj mliečka a zasýtený je iste dosť. Jogurty deťom dosť berú, takže dokážu zjesť aj celý. Aj môj malý zje niekedy celý, niekedy nie, ako mu chutí. Pridávam doň občas domácu presnidávku, ale pridávam ho aj do kaší. Keď sa mi niekdy nechce, zalejem pohánkové vločky vriacou vodou, za minútu sú napučané, pridám presnidávku, alebo banán, dve-tri lyžice jogurtu a pomixujem. Večera ako vyšitá a malému chutí. 🙂

denisacelesta
2. led 2012

ahoj. Já začala s příkrmy v půl roce. Zkusila jsem bio mrkev vařenou, vyplival ji. Pak jsem zkusila od Hami a Hipp mrkev, švestku, meruňku, dlabe jak šílený. Já mu nic nutit nebudu, pak vzniká averze k jídlu.

salsiccia
2. led 2012

ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli je tu nějaká maminka předčasně narozeného dítěte. syn se narodil 34+2, tzn. odpočítávám šest týdnů. za tři týdny mu bude šest měsíců a chtěla jsem původně kojit až podle korigovaného věku, ale už mě to celkem opouští, protože vidím, že je na jídlo připraven (jak to vidím, to nejde říct 🙂 ), mám prostě najednou pocit, že čekáním bych ho spíš brzdila, než že bych mu prospěla.
máte s tím někdo zkušenosti nebo máte na to nějaký názor?
vzhledem k tomu, že je nejspokojenější, když může cokoli nového ocucat, chtěla bych lepek dát ve formě rohlíku, myslíte, že to je ok?
super nápad zamražovat do tvořítek na led 🙂

sarunatko
2. led 2012

Holky, prosím vás, moje dcerka po zavedení příkrmů už moc nechce mlíčko ode mně. Dá si ráno, dopoledne, pak má oběd (zeleninku), pak jí nabízím mlíčko dvakrát odpoledne, ale už moc nechce. Večer dávám kašičku - kupuju rýžovou krupici a rozmíchávám ve vodě, protože mléka tolik neodstříkám a UM jsem jí dávat nechtěla. Myslíte, že jí to stačí? MM má vlastně pořádně jen ráno a dopoledne, to odpoledne se fakt už moc nenapije, spíš si jen tak cucne. Mám koupit UM a aspoň tu večerní kaši jí dělat s mlékem?

sussanah
2. led 2012

@sarunatko a pije ti v noci? Hodne deti si to dohani prave v noci. Zkousela jsi nabizet kojeni i po jidle? Protoze pokud to co pises je jedina mlecna davka, opravdu by to bylo malo a bylo by dobre, aby kase byla s UM. A co teda odpoledne ji mezi obedem a veceri-kasi?

sarunatko
2. led 2012

@sussanah V noci se vzbudí maximálně jednou, někdy vůbec. To pak pije. Mezi obědem a večeří si párkrát cucne mlíka, ale nic moc. Dvakrát jsem jí zkoušela dát banán, tak ten slupla, ale to pořád neřeší to, že mám strach, že má málo mlíka. Jako hladová asi není, když to mlíko nechce a ani nebrečí.

sussanah
2. led 2012

@sarunatko pokud pres den nepije, bylo by dobre, aby v noci pila aspon jednou. Jakoze budit kvuli tomu fakt nee, ale kdyz uz se budit zacne, tak radeji nakoj. Takze ma denne 3-4porce kojeni, pokud se v noci vzbudi. Jak dlouho to trva? Muze to byt treba prechodne obdobi. Jak casto a po jake dobe od obeda ji nabizis kojeni? Zkusila bych treba odpoledne nabidnout kojo az po 3h od obeda, treba se najednou potom napije vice. Kdyby to vychazelo na 4poradna kojeni za den/24h ( s tim ze jedno treba pocitam nekolik mensich pocucani), tak bych byla v klidu. Kazdopadne kasi s UM bych asi na tvem miste zvolila.