Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jita2
29. kvě 2007

ijet,
že by cecina nebyla už tolik zajímavá?? 😀

raculka,
to je jasný, že mají důvod je vnucovat, ty firmy 😒 Zadarmo to nedělají, jde o reklamu a ta je dobře placená 😎

carodkaa
29. kvě 2007

Ahoj hlokyyy! 😉
normalne ackoliv jsem nikdy na to netrpela, mam najednou desnou sennou rymu to jako znamena,ze jsem alergik??Ja se v tom nevyznam nikdy jsem nic takovyho nemela a Tada ji celou dobu ty normalni mlecny kase 😕 ne ty H.A ☹

carodkaa
29. kvě 2007

jo to melo byt Ahooj Holkyy 😅 😀

mapris
29. kvě 2007

ahojte kočky :o))

jita2,
nééé. Měla jsem tu na návštěvě kamarádku s malým dítětem ze slovenska. Byli tu na týden. Ale každá jsme měli jinej režim, tak jsme si ho drželi a chodili jsme ven různě a tak. Ale oni spali tady v dětském pokoji - který je zatím jako naše pracovna, tak jsem nemohla na pc :o))

raculka,
no, mně to taky tak vychází. Já přikrmuju od půlky 6týho měsíce. Teď máme zeleninu a učím jí na přesnídávky. No, mně kaše doktorka řekla, že nemusim, že Terka přibývá dobře, tak si říkám, jestli je mám vůbec zavést. Jen nevím, odkdy dávat ten jogurt ...
Jinak co se týče alergie. To nám řekla kožní. Terka má odmala furt nějaké ekzémy, až jsme skončili na kožním. A tam nám řekla, že má Terka dispozice na atopický ekzém, ale že se to může projevit do roku nebo i po roce. Manžel má slabé astma a pylovou alergii a u nás v rodině a v příbuzenstvu mělo hodně dětí ten dětskej atop. Jen já jediná jsem ho neměla. Tak proto nám řekla, že mám dávat h.a. mléko. Navíc to Terce pomáhalo, protože měla problémy s trávením a tlačením a tak ... Já jsem si koupila dvě knížky, a tam právě píšou, že mléčné pokrmy až po roce. Tak proto se ptám. Co se týče přesnídávek. Já jsem jablíčko zkusila doma nastrouhat, ale to jí moc nejelo, tak jsem si říkala, že zkusím na chvíli ty kupovaný a až si na to zvykne, tak budu dělat doma. Měla jsem tu na týden kamarádku s 1,5 ročním klukem a ona říká, že zeleninu vaří doma - polévky. Ale že ovoce radši kupuje v přesnídávkách, protože moc nevěří tomu kupovanému ovoci - že prý to bývá dost postříkané. No, s ovocem jsme včera nějak bojovali, ale to víš, bylo to poprvý a asi jsem jí to dávala v nevhodnou dobu. No a taky se snažím dodržet to: že co nová potravina, tak to týden zkoušení. Proto se ptám, jestli kupovat ovocný přesnídávky a nebo dělat doma. Pak to budu střídat, ale potřebuju napřed vyzkoušet, na co terka bude a nebude alergická. Např. jsem jí v týdnu dělala bramborovou kaši s mrkví a dala jsem tam lžičku olivovýho oleje a ona po něm měla průjem ...

verde,
no, jestli ho to chceš naučit do týdne, tak jsi odvaha. Mně to trvalo měsíc, než se terka naučila pořádně jíst, a to teď mi sní jen 150 g a jsem ráda. No, tak to je divnej doktor. Je pravda, že třeba jahody a citrusy jsou alergenni, ale jablko, banán, to předse nevadí ... A co se týče čaje ... Taky všude čtu, že se nemá dávat granulovaný, protože je sladký. Ale když dítě nic jiného nechce, tak ho necháš řvát? To je předse blbost ne?? :o)) Dělej podle svého uvážení :o)) Hodně věcí najdeš na netu a nebo si kup nějakou knížku jako já o výživě kojenců. Je tam dost věcí dobře popsaných. Ale to víš, co dr. to názor :o))) Já většinou píšu doktorce na www.kojeneckavyziva.cz o radu a tam mi odpoví :o))) Taky někdy tápu ... To víš, jsme na začátku.

makelka,
mně Terka nepije čaje vůbec ... Jen teď v těch vedrech něco vypila.

kamhajek,
nesmutni, já taky od včera zkouším a bojkotovala mi přesnídávku jablka, tak to chci zkusit dneska zas.

A co sušenky??? Třeba ty od nestle? Dáváte??, Jsou určené od 6tého měsíce tak nevím, jestli je Terce můžu dát.

raculka
29. kvě 2007

carod- těžko říct,jestli jsi alergik 😒 . Ale dneska má rýmu kdekdo,takže kdyby většina lidí šla na alergo,asi by jim něco našli...ale to je jako s psychologem,taky by nás s čistým štítem neodešlo moc, co ?! 😀 😅
Snad to u vás bude v pohodě i s Tádou .🙂

mapris- já zatím zkusila sušenky od Hami, občas mu jí dám do kočárku,je to jen kousíček a sní jednu denně,takže snad to neva. Ale pozor na složení,některé sušenky obsahovaly dost medu.A kolik je vlastně Terce??

carodkaa
29. kvě 2007

Racul-to jsi me moc nepotesila 😖 je fakt ze dneska jak se ochladilo a zaprselo tak to skoro uplne ustoupilo,tak ja fakt nevim,zatim to H.A.davat nebudu,snad mu tim neublizim 😒

isacek
29. kvě 2007

mapris,
já sušenky od Nestlé dávám, ty malé strašně chutnají.
ale nedělá s tím strašný bordel, tak ji je dávám do přesnídávk
Rozdrobim jí je tam a to ji chutná.Ona mi totiž samotné přesnídávky skoro nechce jíst, tak zkouším různé zbůsoby.
Měli jsme i od hera, ale jsou dost tvrdé a myslím, že obsahují lepek.

raculka
29. kvě 2007

isaček- to s tím lepkem mě nenapadlo, ty od nestlé nejsou z mouky?? Já myslela,že lepek obsahují všechny ty sušenky?? To jsem teda ale blb 😀 😅

isacek
29. kvě 2007

raculka,
no jo, to určitě jsou z mouky 😎 😎 .Ale v těhlech myslím aspoň není med.
Tak to jsem spíš blb já 😀 😀 😎

raculka
29. kvě 2007

carod-já tě chtěla uklidnit,že rýmu má dneska skoro každej 😉 a místo toho jsem tě nepotěšila ☹ Neboj, to bude určitě v poho 😎

raculka
29. kvě 2007

isacek- tak já nevím, asi to vyjde celkem nastejno-všude je asi vejce,mouka,cukr... 😅

mapris
29. kvě 2007

raculka,
bude ji v patek 7 mesicu.

isacek,
no ja ji dala jednu na noc do mlika, tak jsem zvedavu.

raculka, isacek,
mouka tam je, ale jsou bezvajecny a neni tam lepek. Pockam do zitra, kdyztak s nima jeste pockam. Ale musim je schovat pred manzelem. Uz mi na ne sel :o))

isacek
29. kvě 2007

mapris,
tak u nás na ně chodí taky hlavně taťka:o)))...

carodkaa
29. kvě 2007

Holky chtela jsem se zeptat kolik ted davate kase?My 170ml tech 160ml uz mu nestacilo si rikam jestli to neni nejak moc 😕

jita2
29. kvě 2007

mapris,
já jsem ze začátku sušenky dávala, ale jak jsme snědli tu krabici, už jsem je víc nekoupila, můj názor je, že stokrát lepší jsou ty kukuřičný křupky nebo super kukuřičný chlebíky, co tady holky dávají, v těch sušenkách je stejně cukr a kdoví co ještě ☹ A ty chlebíky nebo křupky kukuřičný jsou bez kalorií, prostě bez chutě, přírodní a děti je fakt milujíííí!!!!!! 🙂

raculka,
právě tyto křupky nebo chlebíky nemají nic z toho, co píšeš, jsou geniální a přitom chutný!Já bych mohla dělat chodící reklamu 😀
Naše malá už ani sušenky nepotřebuje, tohle jí plně vyhovuje 😉

mapris,
mouka přece sama o sobě obsahuje lepek, takže to nemůže být bez lepku 😉

carodkaa,
já nedávám kaše dle předpisu, teda neměřím, prostě udělám, a co sní, to sní, sama si řekne, kdy má dost, takže by se nepřecpala, ale nijak moc toho nesní 🙂

isacek
29. kvě 2007

jita2,
taky pořád nejvíc baští ty křupky.Zkusila jsem ji dám i ty chlebíky.
Koupila jsem je ve zdravé výživě bio a jsou o dost tenoučké a malá se mi tím stejně dusila.Jinak ji kousky při jídle problém nedělají, ale tohle a jablíčko už raději ne 🙂 .A to už má šest zoubků, tak nevím co dělá špatně 😵 😖 .

raculka
29. kvě 2007

mapris-taky si myslím, že mouka obsahuje lepek,to by musela být jedině nějaká speciální,ale to ta v sušenkách asi nebude 😅

Co se týče těch křupek,tak u nás moc velký úspěch zatím nebyl.Jak se mu to nalepí na prsty,tak to po sobě pomatlá a nalepí a je konec. 😝 . Jedině ten kukuřičnej chlebík si občas vezme.Ale na to cvičení zoubků občas dám i kousek rohlíku nebo kůrku chlebíka-nesní toho moc-je to spíš na trénink a taky když je v kočárku hodně protivnej,tak se mu zacpe pusinka 😀

carodkaa- tak my dneska měli k večeři 210ml kaše, takže určitě nejste největší jedlíci 😅 . Někdy mu stačí 160, jindy ne, to je různé,podle toho,kolik čeho snědl přes den.Tak se to snažím nějak dle toho odhadnout. 😉
Taky ty kaše jsou většinou od 6.měsíců,tak je asi trošku rozdíl mezi porcí u 6 a skoro 11 měsíčního dítka,nebo ne??

Když jsme u těch porcí,tak se vás hned optám...Pokročily jste nějak se sváčama? Kolik zhruba dáváte jogurtu,ovoce,zeleniny..na jednu porci? A kojíte pořád i po sváče?
U nás to vypadá teď tak,že brzy ráno kojení,pak dopol (spíš ráno..) dostane jogurt(asi 100g) s banánem, pak trošku zapijeme mlíčkem,ale už toho moc nechce.Pak je obídek-zeleninka + maso (asi 200g), a odpol buď nějaká přesnídávka nebo ovoce a ještě mu většinou dám trochu mlíčka.Tak si říkám,jestli už to ovoce není málo.Nezačala jste některá už dávat něco dalšího?? Protože když mi pak zblajzne večer velkou porci kaše a ještě se napije mlíčka,tak mi přijde,že by odpol mohl sníst už něco víc. 😒

carodkaa
29. kvě 2007

Racul-tak my to mam nasledovne 😉
rano-kojeni,kolem pul 11 svaca-jogurt s bananem(asi taky tak 100g)zapije vodou,nejak po 1 obed zeleninka-maso+zapije vodou,kolem 4 kojeni,v 6 frutapura(tu treba dneska uplne vynechal,nechtel)+zapije vodou,pak po 8 kase a jeste ho dokojim.A jednou v noci kojime.Me prijde za takhle ma toho az az.Jen je rozdil,ze ja jak ho nedokojuju po jidlech(nikdy to nechtel.kdyz jsme presli na plnou davku),tak by mel malo kojeni ,tak ho ma jeste odpoledne navic oproti vam 😉 jinak pres den davam ty krupky,ma je rad jen je hrozne nalepenej 😒 ,pak obcas kousek chleba nebo rohliku,jinak nic..

isacek
29. kvě 2007

Holky já vás co ty starší prcky ještě kojíte fakt obdivuju. 😨
Já si nedovedu představit, že bych malou ještě kojila, má už šest zoubků a asi by mi tu cecinu ukousla.A u jídla má vždy tolik práce, že bych ji u sebe ani neudržela. 😵
U nás je to takhle, ráno v osum mlíčko(teď vypije jen tak 90ml), pak v jedenáct přesnídávka(různě upravená), ve dvě maso zeleninový příkrm, kolem páte bílý jogurt+nějaké ovoce(hruška, banán, jablíčko), a pak v osum mlíko nebo kaše.Kaši dávám tak jednou za tři dny, ůčinek má stejný jak mlíčko.
A pak se budí cca kolem druhý na mlíko a to vypije 210ml.
Teď to máme už celkem pravidelný.A do toho ji občas dám křupky a čaje nebo šťávičky mi přes den vypije kolem půl litru.A tý kaše mi sní kolem té 120ml.

ijetka
30. kvě 2007

Už jsem psala že malej poslední dobou o cecinu přes den nemá zájem 😲 když už tak jenom ucucne odpoledne, za to v noci boduje 😀

S obědama je to u nás na štýru, moje díte se snad nenaučí jíst normálně, včera opět 3-4 lžičky a konečná 😠 já jak prase on taky 😠 vaření jsem vzdala tak kupuju 😒
Křupky miluje a teď jsem si uvědomila, že sušenku neměl hooooooodně dlouho 😕 , křupavej chleba mu nedávám páč je baštím já, no to jsem ale macecha co? 😅

ijetka
30. kvě 2007

Ještě jsem zabudla 😠
kaše taky neměřím máme svojí "míru" v talířku, někdy ji sní celou jindy ne 😕
a šťávy mi poslední dobou vypije 2 hrnečky, tak že necelý půllitr

mapris
30. kvě 2007

raculka,
asi máš pravdu. Už jí to asi nedám. Dala jsem jí totiž jednu večer do mlíčka, vzbudila se mi ve 3 a pak jedla v půl 9, a teď mi půl hodky brečela, než usnula. Tak nevím, jestli to není tím přechodem na jiný mlíko a nebo tou sušenkou. A nebo ovocem - já jsem včera zkusila frutapuru hrušku, protože jabko mi nechtěla. Někdy jsem ve stavu, že NEVIM a jsem v koncích ...

isacek,
zrovna jsem si na tebe vzpoměla a chtěla jsem se tě původně zeptat, jestli ještě krmíte v noci. Protože podle krabice na mlíku by měla mít malá (moje) 4 dávky, to má, ale s tou v noci je to pět. Tak jestli to vadí nebo ne.

isacek
30. kvě 2007

mapris,
já se podle té krabice neřídím.
Dávám malé jak potřebuje, ale ona má naopak míň.
Tak se snažím, aby měla aspoň ty tři dávky.Ale někdy má jen dvě i s tou v noci.To určitě nevadí, přeci ji nebudeš trápit, když ho chce.
Už jsem se snažila odbourat mlíko v noci, ale bez uspěchu.Malá řvala dokud jsem ji to mlíko neudělala 🙂 a čaj mi plivala.
Buď ráda, že Ti to mlíko chce.Kdyby ho naopak odmítala, bylo by to horší.
A co teď dáváš za mlíko??

ijetka
30. kvě 2007

isacku
ještě se vnoci malá tak často budí?? Měli jste taky myslím krušný období, ne??

carodkaa
30. kvě 2007

Ijet-to,ze nema zajem pres den je urcite tim,ze vypije hodne ty stavy pres den,kojeny dite ma v tomhle veku vypit jen kolem 200ml vody,caje nebo stavy,prave aby si to pak neubiral na tom kojeni 😉

isacek
30. kvě 2007

ijetka,
jen občas, když ji trápí zoubky.
Ale už je to mnohem lepší.Sice spí minimálně přes den, ale pak to dohání v noci. 🙂 Dneska se vzbudila jen dvakrát a spala od osmi do osmi.
A tobě se ještě budí?A budí se Ti malej na jídlo pravidelně?

ijetka
30. kvě 2007

No nevím tím to asi nebude, páč mu cecinu dávám ale nic 😒 a už mi párkrát vypil i vodu, a cecninu tak ynechtěl tak že to nebude ani tím, že šťáva je sladká, no možná už nebude mít zájem ale v noci mě ujištuje že zájem má 😅 nebo je vyčůranej, a chce vědět jestli v noci jsem u něj doopravdy já 😀

carodkaa
30. kvě 2007

ijet- podle me kdybys dala ty vody jen 200ml na den tak si podle me prso urcite veme 😉aby nemel malo toho kojeni i kdyz je fakt ze vy si to vynahradite v noci,ze 😀 😎

isacek
30. kvě 2007

holky,
jaké dáváte jiné ovoce krom jablka, hrušky a banánu??
Chtěla bych zkusit dát i něco jiného, ale nevím co už můžou.

dashak
30. kvě 2007

isacku, můžeš zkusit broskve, nektarinky, ale zatím ještě v obchodech moc nejsou.

Já v létě budu malé dávat už i ostružiny ze zahrady a možná jahody, ale z těch mám trochu strach. Ale zase si říkám, když může jahodovou přesnídávku, tak proč ne jahodu.

Mudra mě říkala, že v podstatě ovoce, které je zdejší je pro dítě vhodné, nesmí akorát citrusy. Ale možná že už v roce jo. Snažím se dávat ovoce sladké, když má kyselé jabko, tak v noci se budí od bolení bříška.