Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mona777
8. bře 2011

@andelka takú nemam - len obyčajnú

andelka
8. bře 2011

@mona777 bez takové bych neuvařila nic 😅 Ale tak dá se celková váha zvážit i na normální. Já jsem na začátku vážila právě i kolik čeho dávám. A nejlepší je při vaření klasických věcí, že dám misku na vypnutou váhu, zapnu, dám mouku, vynuluju, mléko, vynuluju, cukr, vynuluju, je to rychlé, čisté...super.

mona777
8. bře 2011

@andelka asi si ju kúpim - si ma presvedčila 🙂

ija1
8. bře 2011

ja se na to ptala doktora a on rikal, ze by mela obrovsky mastny stolice a vypadala by divne, kdyby mela alergii na lepek, ze by mela porad prujmy, hodnekrat denne....a ze pry by se to stejne hnedka nepoznalo..........tak nevim,..............
@julienka - tak snad je to ze zoubku......... malou trapej ctyri uz druhej mesic,.......... chvilku jo, chvilku ne............

ija1
8. bře 2011

a co je mi jeste divny ze lepkovy kase a lepkovy susenky sunarky papa uplne v pohode a po tech teda prujem nema, max po rohliku a chlebu,,,,,,,tak nevim............

daniella_vivien
8. bře 2011

mam babtko 4 mesiace a jeden tyzden stare, nedojcim. kedy mam zacat s prikrmom...vela ludi mi vravi ze by som uz mala zacat, ale neviem ci to est nieje priskoro??

julienka
8. bře 2011

@ija1 no tiez si myslím, že by reakcia na lepok mala iný priebeh 😉 hnačky by nastúpili podľa mňa hneď, ale podľa toho, čo popisuješ, to nie je náš prípad. Asi sa ozvali prvé zúbky. A možno sme niečo spapali, čo nám nesadlo :-P A možno to bol bacil.. ktovie 😉
Ináč, po zavedení toho lepku, to sú "kvalitné" kaky 😎 😎 😎

julienka
8. bře 2011

@daniella_vivien vraví sa, že sa môže od 4tého mesiaca, ale nemusíte sa nikam ponáhľať.. pokiaľ priberá pekne, nestagnuje, nežeňte sa.. počkaj aspoň do toho piateho mesiačika 😉

ija1
8. bře 2011

@julienka -no prave ze u nas ten prujem po rohliku treba taky neni hned, ale po 2-3 hodinach........... a dneska mela prujem pul hodiny po normalni stolici ac rohlik mela vcera dopoledne........tak nevim, asi zoubky, nastydnuti........

vivien6
8. bře 2011

@sussanah vyskusame dneska v noci,hadam sa chyti.. 🙂 no tak to mas pravdu,ale kojene deti su castejsie hore,ako tie na UM,ale vidis moj pripad to neni .. dakujem ti velmi pekne za radu,pomohla si mi..

sussanah
8. bře 2011

@vivien6 doufam ze to zabere 🙂 Ja jsem rada, ze se maly zase ustalil a v noci kojit nechce, zato pres den se zase rozjel 😒 No redit to nemuzu, tak to s nim jeste chvili vydrzim 😀
S tim kojenim a onemocnenim jsi to asi myslela naopak, ne? 😉 Ono ale podle mych zkusenosti se to ani tak netyka toho, jestli dite onemocni nebo ne, ale spis toho, ze kdyz uz onemocni, tak kojene deti maji prubeh nemoci obvykle lehci, hlavne i proto, ze u nich (v pripade casteho kojeni) nehrozi dehydratace, coz mame taky vyzkouseno.. Ale jinak je to i hoodne o genetice, nekdo ma holt silnejsi a nekdo slabsi korinek 😉

lublana1
8. bře 2011

...ahojte baby, poprosim vas o nejake tipy... nakolko mame uz 8 mesiacov a dva tyzdne, davam uz aj namiesto olovrantu-mliecka, stravu, teda doteraz jogurt. zaujimalo by ma, ci mate aj nejaky iny typ na olovrant, nakolko kazdy den jogurt by som nechcela davat. na desiatu davam ovocne vyzivky, ale to sriedam kupovane a domace, niekedy nadrvim 2-3 piskotky, zatial bezlepkove, nakolko s lepkom chcem pockat do ukonceneho 8-meho, takze zatial ani ovsene vlocky, ani chlebik a rozok nechcem davat na olovrant. vopred vam dakujem za vase rady a odpovede... 😉

cicimon
8. bře 2011

@lublana1 skus kasu na olovrant

lublana1
8. bře 2011

@cicimon ...kasu davam na veceru, zatial nemliecnu... 😉

julienka
9. bře 2011

@ija1 urcite 😉))) myslím, že sa nemusíme znepokojovať. Nám sa už stolica našťastie upravila 😉 a čo som sa rozprávala s kamarátkou, tak aj oni po zavedení lepku majú "kvalitné kaky" 😉))) takže je to asi normálne. Telíčko si musí zvyknúť znova na niečo nové

lidiab
9. bře 2011

Ahoj, zadala jsem otazku ohledne jogurtu a spousta maminek mi odepsala ze je na jogurt jeste brzo. Je tady nekdo kdo daval jogurt tak brzo? My to mame narizene obezitologem, i jidelni plan mame jiny nez je bezny. Ovoce davam hned rano, coz je velky boj, pak UM, pak obed kolem te 12 a odpoledne mam prave davat ten jogurt nebo chlebovou kurku (toto mi prijde uz jako uplna silenost v 6. mesicich). Mate nekdo podobnou zkusenost?? Bojim se kdyz do nej zacnu tak brzo rvat ten jogurt tak ho zacne odmitat 😠
Ted prave premyslim ze bych ten jogurt davala rano, pac ovoce do maleho rano opravdu nenacpu. Jsme v rozpacich zda se mame ridit temito doporucenimi nebo to delat tak, jak se to dela bezne a jak to doporucuje nase pediatricka 😒 Nevim si rady. Jinak na tu obezitologii jsme se dostali nahodou, nerekla bych ze je maly tlusty, ale dle doktoru z Motola ano. V okoli i tady na konikovy jsou vetsi deti a na obezitologii nedochazeji. Maly za dva tydny zhubl 200gr, dle obezitologa je to vyborne, nam to rve srdce ☹

andelka
9. bře 2011

@lidiab 6měsíční dítě má dietu? to je vtip? Vždyť je ještě malinký, jak se začne víc hýbat (nevím jak jste na tom s pohybem, jestli se kutálí, plazí, leze, stojí...) tak to spálí. Je běžné že kolem třičtvrtě roku se dětem váhové příbytky sníží nebo úplně zastaví. Taky nepočítám, že by měl Dany za 2 měsíce zas o kilo víc, když teď co je vzhůru tak nepoleží na místě.
Jinak 3 příkrmy mi na půlroční dítě přijdou docela dost. ale asi jste začínali dříve s nimi, že?
Já bych to s tím jogurtem nehortila, počkala bych. A četla jsem že je lepší ho dávat dopoledne a ovoce odpoledne, tak to tak dělám.
Kolik malý měří a váží?
Jako - kamarádčin chlapeček vážil ve 4měsících asi 10kilo a nikdo to neřešil. Byl kojený, a to se moc odpírat a regulovat nedá, zvlášť v prvním půlroce. Ale myslím že taky s příkrmy začínali trošku dřív, že jak byl velký, tak musel být kojený často a už se to nedalo.
Ale jako dávat miminku dietu mi přijde na hlavu.

alias313
9. bře 2011

lidiab moj maly zacal jest jogurty okolo 6 mesiaca a chutí mu dodnes 😉 teda ale s tou obezitologiou by som to urcite neriesila. kazde dieta je predsa individuálne, jedno chudšie, druhé buclatejšie. kamška ma dcerku a ta je tiez buclatejsia a doktorka jej zabila že malá nemá toľko jesť (pritom zjedla asi toľko ako môj malý v jej veku)....tak radšej vymenila doktorku. A teraz ako začala malá chodiť, tak jej tá rozkošná buclatosť mizne...

lidiab
9. bře 2011

@andelka Ma 72cm a vcera mel 9320gr, pri narozeni mel 3430gr. Uznavam ze by mel mit neco kolem 7kg, ale u manzela to bylo stejny, take mel v pul roce kolem 9kg a pri narozeni neco kolem 3,5. Pred dvema tydny mel 9520gr, takze nejen ze pribrzdil v tom pribirani, ale dokonce zhubl. Uz jsem si myslela ze nam daji pokoj, jenze ne, za dva tydny tam mame jit zase ☹ K obezitologovi jsme se dostali pres ORL, protoze se pani doktorce zdalo ze maly spatne dycha protoze je tlusty a ma tri brady. Jeste dostala vynadano i nase pediatricka, ze pry nam mela prikrm naordinovat uz ve 4. mesici.
S prikrmy jsme zacali v ukoncenem 5. mesici. Do 5. mesice byl castecne kojeny. Dieta spociva v tom, ze mame co nejvice omezit UM, to UM co mu davame co to jde sidit vodou a co nejvic nahrazovat prikrmem. Nedavat moc brambor, takze je nedavam temer vubec a nastesti mu to chutna i bez nich. Do dvou tydnu by mel mit tri prikrmy a pak zavest kasi, takze kolem tech 7,5 mesicu by mel ,dle obezitologa, UM mit jen dvakrat denne! Nemame davat sklenicky, pac jsou pry o hodne vydatnejsi nez doma varene, takze varim doma uplne vse, sklenicku (ovocnou) mel za dva tydny dvakrat. Jinak vsechno domaci a bio. Hybe se dost, jeste se neplazi, ale porad je na podlozce a neco vyvadi.
Ja jsem se teda rozhodla ze ten jogurt budu davat rano, tak jak to delas ty a jak to dela naprosta vetsina maminek. Nevidim duvod proc bych ho mela davat odpoledne a rano ovoce. Chapu ze ma ovoce mozna vyssi energetickou hodnotu, ale ovoce do maleho rano fakt nenarvu.

@alias313 ja strasne lituju toho ze jsme tam vubec sli na tu obezitologii kdyz nas poslali, meli jsme se na to vyprdnout.

andelka
9. bře 2011

@lidiab Podle mně je trošku udělanější, ale plno dětí váží i víc jak on a o dietě neuvažují. Dany měl při narození 3,2kg a jako plně kojené mimino v 6měsících 8kg, v 8 měsících 9kg (při dvou příkrmech). Já nevim, ale kdyby mi někdo říkal, že je malý tlustý a mám mu ubrat mlíčko (i když ho v tomto věku potřebuje) a narvat mu plno příkrmů, tak bych ho asi kopla do... Ony často děti kolem toho půl roka, dokud ještě nemají tolik pohybu jsou oplácané, protože mají energeticky vydatné jídlo (MM méně než UM, ale i tak..) Ale od půlroka do roka se pomalu stejně příkrmy přidávají a děcka se začnou tak hýbat, že to prostě vydají tu energii. Pokud do něj nebudeš rvát příliš sacharidů, tuků, cukrů, tak prostě bych to neřešila. A stejně blbě se začnou děti stravovat až po roce, kdy si už rodiče myslí, že můžou všechno. Ale klasické příkrmy by problém být neměly, ani UM. Vždyť v tom 8měs, kdy děti začnou víc lítat, už stejně mívají UM tak 2x denně. Nevím proč vás stresují od miminka.

piacere
9. bře 2011

@lidiab neblázni 😲 Pol ročné dieťa na diéte? Kašlite na to, stretla som sa tu aj s ťažšími deťmi, ktoré diétu nemali 😕 Mne to príde strašne pritiahnuté za vlasy u tak malého bábätka.... diétu by som zrušila... detto lekárku.... Zmeň pediatra 😉

lidiab
9. bře 2011

@piacere No prave ze nas tam neposlala nase pediatricka! Dle jejiho nazoru je vse v norme, maly je zdravy, pohyblivy kluk. Na tu obezitologii jsme se dostali tak trochu nahodou.

@andelka Jo, ja uznavam ze neni hubenour, to ani nahodou. Ale prave nez jsme sli na tu obezitologii prestal rychle pribirat, proste to byla takova nestastna souhra nahod a ja lituju ze jsme tam vubec sli. Ted bych se na to vyprdla, jenze uz tam chodime a uz to chci dotahnout aby to bylo uzavrene. Doufam ze za ty dva tydny uz nas nechaji byt. Obezitolog nam dal i hodne uzitecnych rad, takze za neco jsem mu i vdecna. Ale proste si myslim ze na to jde moc zhurta, ma tam stovky deti, svuj vlastni postup a na nejakou individualitu kasle, nema cas to zkoumat.

piacere
9. bře 2011

@lidiab no tak potom už vôbec nechápem načo to riešite... práve som v krátkych správach zazrela info: "8600g... písala to mamička 4-mesačného dieťatka....

lidiab
9. bře 2011

@piacere Psala jsem to nahore...syn ma od 2. mesice problem s dychanim v noci. Zadny ORL lekar nemuze prijit na to, co mu je. Az jsme se dostali do Motolu (nemocnice v Praze) na detske ORL. Tamni doktorka usoudila ze maly spatne dycha protoze je tlusty a ma tlusty krk a tri brady. Tak nas poslala o jedno patro niz do obezitologie a tam se uz nas chytl obezitolog a nechce nas pustit. On se skalopevne drzi jedne jedine teorie - ze dite ma v pul roce mit dvojnasobek porodni vahy, coz syn nesplnuje 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
piacere
9. bře 2011

môj malý sa narodil s váhou 3100g, v pôrodnici schudol na 2800g a na pol roka mal 7500g 😉 tiež dosť... teraz má 8 a pol mesiaca a váži 8300g 😉 takže ono príde čas, keď sa začne dieťa viac hýbať (náš neobsedí sekundu 😅 ) a ten rapídny prírastok na hmotnosti sa zastaví, dieťa to vyskáče... určite by som nesiahala po diéte... 🙂

miskatn
9. bře 2011

ahojte, som tu prvykrat, prave by sme mali zacat prikrmovat. sme z bratislavy, ak ste niektora tiez odtialto, kde zvyknete nakupovat pre dieta zeleninu? babku so zahradkou nemame a do tesca sa nam moc nechce, dakujem velmi pekne 🙂

piacere
9. bře 2011

ináč, ako ste tu spomínali tie sladké zemiaky, tak my sme dnes vyskúšali... malý sa oblizoval až za ušami a spraskal to ako keby som mu týždeň nedala jesť 😀 Ja by som to nezjedla, je to "nechutne" sladké 😅

andelka
9. bře 2011

@lidiab no, víš co, něco na tom možná bude - můj muž začal chrápat potom, co dost přibral. Ale řešit to u malého miminka, když je pravděpodobné, že za pár týdnů/měsíců může být samovolně všechno jinak....doufám, že za ty dva týdny už vás pustí.

cezarka7
9. bře 2011

Ahojte, nechce sa mi hrabat v teme 😝 , tak sa spytam takto:
uz vyse tyzdna prikrmujem (4dni mrkva, teraz zemiak) - co znamena 1 max 2 male lyzicky denne, viac mu nesmakuje ;) ale lepsi sa to uz...
chcem sa spytat odkedy ste davali vodicku, ci cajik? a kolko? stale iba kojim. dik