Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zdenka821
20. lis 2010

@cheerlady práve preto som tie nekupovala, ale tie Sunarky, sú také hrubé, menšie a výborné 🙂

sussanah
20. lis 2010

@katherine27 ale presne o tom to je, ani ne tak o tom, co kdy a jak presne (kdyz pominu alergie a pripravenost travici soustavy), ale hlavne o stravovacich navycich. Ano, muze mit dite obcas piskot, ale kdyz bude zvykle, ze ho dostane asi tak 100x denne, tak se nelze divit, ze bude sladke vyhledavat i v dospelosti. Ja mela taky stravovaci navyky nic moc, clovek na sobe musi zapracovat. Je to fakt, dite proste odkoukava a kdyz ja mu budu chtit dat na svacinu bily jogurt ale sama si dam cokoladu, tak je jen otazka casu, kdy mi bily jogurt vykype na hlavu 😀

boruuvka
20. lis 2010

@zdenka821 s pečivem bych počkala. Zkus dáte ten jogurt odpoledne a nějakou tu chrumku 😀

boruuvka
20. lis 2010

@sussanah jooo, tak z toho mám taky obavy, že nepůjdu příkladem 😀 to abych sušenky pak jedla potají, cooo? 😀

cheerlady
20. lis 2010

@sussanah no moj ma este len dolne jednotky aj to nie su este cele vonku,ale zuzle vsetko aj to,co nemusi 😀 no musim ich pozriet v obchode,lebo doteraz som sa v takychto veciach nevyznala 🙂

sussanah
20. lis 2010

@zdenka821 hodne zalezi jaky dzem, my mame domaci marmeladu, varenou bez cukru, takze tu mu davam asi od 8-9 mesice trosku do kase. Osobne kupovane marmelady moc rada nemam (kamaradka pracovala na farme jahod a videla, jake veci jdou do marmelady 😖 ) Rohlik s maslem ja davala asi taky od toho 9m, syr tvrdy tucny (ne 30%, ale poctivy 40%) asi od 10m.

cheerlady
20. lis 2010

@zdenka821 no ja som nevedela ako vyzeraju,ale uz som sa poucila.

baby,tak ja by som bola teda priklad,ja si den bez sladkeho neviem predstavit-to mi zostalo z tehu! 😀 😀 😀

boruuvka
20. lis 2010

@cheerlady tak tak 😀 😀 😀

sussanah
20. lis 2010

@boruuvka ja myslim, ze vseho s mirou 😉 Kdyz ja mam ted na neco chut, tak si dam a maly pokud chce, tak dostane piskot. Ale nastesti miluje jablicka, takze kdyz ma chut, tak si spis i rekne o jablicko nez o piskot 🙂 Podle me uplne odpirani sladkosti (rekneme po tom roce) taky nema smysl, protoze odpiraneho nejvetsi krajic 😉 Proste podle me by dite melo postupne poznat vsechny chute, vcetne casem hambace z macdonalda a chipsu, ale melo by uz vedet, ze zakladem jidelnicku to neni a nikdy by byt nemelo.

boruuvka
20. lis 2010

děvčátka já dnes končím - Sárinka bude vstávat zase v 5, a noc je tááák krátká 😖

bubelko
20. lis 2010

@zdenka821 ja davam chlieb s maslom od 9 mesiacov, ale cisty chlieb jedli uz ako polrocni - zo zaciatku len korky a potom neskor aj krajce 😉

katherine27
20. lis 2010

@sussanah súhlas, netreba sa na deň držať tabuliek.A tiež neznamená, že svojmu synovi nedám piškot alebo niečo sladké, jasan, dám..ale snažím sa , aby zeleninka, ovocie prevládalo a hlavne sa snažím o rôznorodosť. 😉

p69majka
20. lis 2010

@adelaine 🙂 aj nabudúce.

p69majka
20. lis 2010

@cheerlady ahoj. my máme tak rovnako staré deti a zatiaľ jedálniček nemením, ešte máme čas. Prečo to chceš zmeniť? Akurát my to čo vy máte na desiatu, máme na olovrant, lebo malá mi spinká cez desiatu. 🙂

p69majka
20. lis 2010

@cheerlady ahoj. ja som ich mala tie Nestlé jogurty z Metra. No mali sme iba 4 kusy zatiaľ. Inak sú dobré, ale často ich nechcem dávať, radšej ten biely, len malej som skúšala a nechutil, tak skúsime neskôr. 🙂

p69majka
20. lis 2010

@zdenka821 ahoj. Ráno mliečko, pred spinkaním mliečko, obed: zelenina s mäskom / 2-3 krát do tt mäso, 1krát do tt žĺtko k zelenine/, pred spaním mliečko, olovrant: ovocko alebo výživa alebo nemliečna kaša s ovocím, večera: mlieko alebo mlieko s troškou kaše. Zeleninové kombinácie: Zemiak, mrkva, kuracie. Brokolica, mrkva, ryža. Mrkva, cuketa, teľacie, bezvaječná cestovina. Špenát, zemiak, kuracie. Mrkva,petržlen, králik. Brokolica, mrkva, ovsené vločky. Kaleráb, mrkva, žĺtok, ryža. Do zeleninového príkrmu dávam pár kvapiek oliv.oleja po dovarení. Počas varenia kmín a po dovarení petržlenovú vňať. Zeleniny rôzne kombinujem. Ako som písala hore a všelijako inak. Iné druhy zeleniny sme zatiaľ nemali. Ovocko: hrušky, jablká, banány, slivky. Marhuľová výživa nechutila, broskyňová áno. Dnes sme mali prvý krát čučoriedkovú výživu a chutila. 🙂 Do ovocia niekedy dávam nastrúhaný keksík Nestlé. Ovocie kombinujem. Kašu robím nemliečnu ryžovú alebo kukurično ryžovú s ovocím alebo s výživou. 🙂

p69majka
20. lis 2010

@zdenka821 a ešte počas dňa sem tam kukuričnú alebo ryžovú chrumku, kúsok rožteka požužlať. 😀

p69majka
20. lis 2010

@cheerlady kúsok rožteka , ja dávam koniec takého tvrdšieho a sedím pri nej. Ona toho moc nezje, skôr sa s tým hrá. Tie chrumky kupujem v Jednote, máme kukuričné a ryžové, majú aj pohánkové od Ravity. Tie chrumky rozžužle tak, že ešte jej nezabehlo, ale všetko je od toho polepené, aj malá 😀 dnes to mala na oku, nose aj vo vláskoch 🙂 no aspoň pobrúsi ďasienka.

p69majka
20. lis 2010

@katherine27 ahoj. to máme asi viaceré problém s babkami, čo sa týka názorov na jedlo a obliekanie našich detí. Robím si po svojom, ale priznám sa, že niekedy pri mojej mame prižmúrim oko 🙂 .Ja teda, čo sa jedla týka, tak mám rada všetko okrem žemlovky a nákypu. Môj muž bol vyberavý, ale už som si ho naučila a zje všetko, čo uvarím. 🙂

p69majka
20. lis 2010

@cheerlady ahoj. Ja mám tie Nestlé keksíky a tiež som skúšala dať Sárke žužľať a to bolo o ničom, tiež z toho hneď odvalila kus a mňa skoro porazilo, keď som jej to mala vyťahovať. Odvtedy jej ich len strúham do ovocia, výživy. 🙂

cheerlady
21. lis 2010

@p69majka ahoj majka,ja nechcem menit jedalnicek,len som sa pytala,ci uz nie je cas zaviest nieco aj na olovrant,kedze je prikrmovany uz skoro 2,5mesiaca 😉
a ja tiez tie susienky od hami drvim do ovocia/vyzivy 🙂

p69majka
21. lis 2010

@cheerlady Ja ešte počkám tak do 8 mesiaca a skúsim s jogurtíkmi. 🙂

zdenka821
21. lis 2010

@p69majka Ďakujem 🙂

maryanna
21. lis 2010

@zdenka821 sú ako kukuričné vyzerajú rovnako tvarovo len pohánkové su hnedšie z pohánky, a ryžové také biele.......a neboj sa nezabehne, už je veľký, a vôbec to nezávidí od zúbkov, ak majú zuby malinké deti je to na nič lebo ich nevedia aj tak používať, a sú deti čo nemajú zuby do roka a pokušu aj kusky......ďasná sú silné rozomelú potravu ako zuby.......mne teo od asi 7 meho mesiaa papá rožok sám si ho dával, spapl, požužlal....deti sú šikovné , treba ich nechať nech sa niečo naučia..
@katherine27 súhlasím, mne od malička dávali veľa veľa ovocia a skoro žiadne sladkosti do 3 rokov, a výsledok? milujem ovocie, jem ho na kilá, a sladkosti mi nechutia veľmi......ale tiež, mala som veľmi pestrú stravu ako malá a teraz zjem všetko a všetko mám rada.......

cicimon
21. lis 2010

@maryanna a od akeho "veku" mozu deti same jest nepr piskoty -cele, nie mrvene? som tu mala na vikend svokru a musela som bojovat s nazormi typ ze "piskoty sa mozu od 3mes, piskotu moze sama celu jest, nech je kedy chce a kolko chce, pitie detto" .. ked nechce obed o 12tej nech jej dam o 13tej...no jasne, jest bude cely den 🙂) a o mesiac si myslia ze jej daju jest uz vsetko..

sussanah
21. lis 2010

@cicimon ja jsem teda piskoty dala az v roce, ale co se tyce celych kousku, tak v podstate ve chvili, kdy si s tim poradi 😉 Muj zvladl krupky kolem 7, rohlik cely kolem 9m, do te doby jsem mu dala vzdycky kousek do ruky. Pokud davas nejake druhy piskotu, tak proste ji ho zkus dat cely a sleduj, co bude delat. Pokud si ho nacpe cely do pusy, tak zkus ukazat, ze nee, ze musi nejprve ukousnout. A ppokud to nepujde, tak jeste proste cas nema 🙂 Podle veku tohle tezko rict, to je to same, jako od kdy maji mit deti kousky v jidle a ne pomixovane, nektere muzou kousky v 8m v pohode, kamaradky dcera ma v roce jeste mixovanou, proste neni schopna to jinak snist 😉

cicimon
21. lis 2010

@sussanah dik, mne sa to tiez zda este skoro...ja jej piskoty este nechcem davat... a tiez si nemyslim, ze by to uz vedela kusat. Starej generacii je tazko vysvetlit niektore veci....ze preco piskoty od 3mes nie a pod 🙂)

vivien6
21. lis 2010

@sussanah @cicimon aj ja musim malej mixovat stale.a vsetko... neni schopna nieco pozut...este aj ryzu nezvladne...sice ma uz dva zuby ale aj tak. jedine kukuricne chrumky pozula. aspon ze to 😀

cicimon
21. lis 2010

@vivien6 moja ryzu v poho, dnes som jej dala burizony do vyzivy, ale piskoty sa mi zdaju este prilis..

vivien6
21. lis 2010

@p69majka aj moj muz je vyberavy.. ked bol maly jeho jedalnicek bol bohuzial nic moc a teraz ked som nieco uvarila co nepozna tak mi povedal ze on neni na to nauceny 😀 povedala som ze tak si bude musiet zvyknut.. a teraz v pohode 🙂