Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

briketa
14. bře 2011

@vivien6 z hrozna prehana. Na hnacku - pevne banany (nie zhnednute), biela ryza, biely ohriankovany chlieb nasucho zuzlat, vela tekutin ( elektrolyticky roztok pre deti z lekarne), probiotika na upravenie mikroflory. Posluzi aj obycajny biely jogurt, nie smotanovy. Taky ten uplne klasicky kyslasty s kratkou trvanlivostou

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
piacere
15. bře 2011

@em_ka súhlasím. Môj malý bol kojený necelé dva mesiace. Zatiaľ bol "chorý" len raz... sople, raz v noci teplota.. dostal sa z toho bez liekov za dva dni. Poznám (odtiaľto z MK) detičky, ktoré sú dodnes kojené a majú za sebou už x antibiotík a nonstop sú choré... 🙂

sussanah
15. bře 2011

@vivien6 na prujem je urcite dobry banan, ryze, dusena mrkev. hrozno urcite uz davno muzete, myslim, ze se muzde nedky od 8m.

cicimon
15. bře 2011

@sussanah myslis ze moze hrozno so supkou? ja som jej dala dnes prvy raz tak 6 bobuliek, velmi jej chutilo, sice som jej to osupala, ale myslim ze by to mohla zvladnut aj so supkami....ci?

sussanah
15. bře 2011

ja myslim, ze uz je dost velka, mohla by. Ale zalezi na tom, jak dobre ti kouse, aby zase tu slupku nevdechovala nebo tak neco 😕 Zkus ji to rozkrojit i se slupkou a uvidis. Ja jsem urco v tom roce davala cele bobulky, ale maly je velmi zdatne kousal, s vdechovanimveci jsme nikdy nemeli nejmensi problem.

cicimon
15. bře 2011

@sussanah napr kukuricu a hrasok zje v poho cely v jedle.... ale dobry napad jej to hrozno pokrajat a len vybrat kostku, to myslim ze by pre nu nemal byt problem

sussanah
15. bře 2011

@cicimon tak to si myslim, ze zvladne v pohode. Muj uz tu pecku i plive ven 🙂 Obcas teda vyplivne i slupku, proste si vybira 😀

mona777
15. bře 2011

@andelka
@em_ka aha rozumiem 🙂

maarrtina
15. bře 2011

Ahoj mohli by jste mi poradit. Malá bude mít 4 měsíce od začátku je na UM, mám ji začít přikrmovat. Naše doktorka doporučuje od uk. 5. měsíce. Ale většinou píší, že když je dítě na Um tak se může začít od uk. 4.
A myslím si, že to malé už ani nestačí to mléko, protože jí dávám 200ml UM a za 2 - 2,5 h zuří, že má hlad.

bubelko
15. bře 2011

@maarrtina v podstate mozes zacat prikrmovat od ukonceneho 4. mesiaca. kazde dieta je ine, treba sledovat aj to, ako sa sprava. ci ta pozoruje pri jedeni, ci prejavuje zaujem o jedlo, ktore jes. ak ano, skusit mozes. ono uvidis, ako to pojde. my sme kojili a starsieho som prikrmovala od ukonceneho 4. mesiaca, mladsieho od 4,5. a rozjedli sa v priebehu niekolkych dni. kamoska, ktora nekojila skusila tiez tak, ale maly nejavil zaujem, takze nakoniec zacali az po ukoncenom 6. mesiaco, je to individualne 😉

simkat
15. bře 2011

@maarrtina Ahojky, my sme taky od začátku na UM. Malej dostává 5x200ml mléka a pořád mu to stačí, i když už 14 dní přikrmuju zeleninou. A kolikrát za den jí dáváš?

vivien6
15. bře 2011

@em_ka chcela som dopisat,ze ale vzdy to neni pravda..len som sa ponahlala.moja bola kojena do 4 mesiaca,potom UM a bola chora len raz,aj to ked sme boli na slovensku,kde je ina klima...suhlasim..
@briketa
@sussanah hrozno som chcela dat uz davnejsie,ale vzdy boli v obchode kysle a nevedela som presne od kedy.. vdaka.. nevedela som si vcera spomenut,mala bola u svokry,ta vravela,ze jej dala na obed len zemiaky kvoli hnacke... tak uz viem..

sussanah
15. bře 2011

@vivien6 no jo, chce to vybrat fakt pekne, coz je nekdy nadlidskt ukol 😒 KAzdopadne z ovoce jsou proti prujmu jeste dobre boruvky. Ty mame doma zamrazene z leta nebo dej ve vyzive, u nas to taky pekne zabira.

sussanah
15. bře 2011

@em_ka @piacere uz jsem to tu myslim psala, ono dost dobre nejde srovnavat jednotlivce, zda byl/nebyl kojeny a zda byva/nebyva nemocny. Jednotlivci se v tomto mohou znacne lisit, vyzkumy jsou delane na zaklade uplne jinych "skupin" (nekolikanasobne vetsich), kde potom vychazeji kojene deti bud jako mene nemocne nebo kdyz uz nemocne, tak s mensim mnozstvim komplikaci a rychlejsi rekonvalescenci 😉 Kazdopadne ja vidim zatim ten obrovsky rozdil (kdyz je maly jeste kojeny) v te jeho schopnosti ty nemoci zpracovat lepe, jde videt, ze pokud chytneme oba dva rymu/chripku, tak ja se trapim tyden a kolem neho to v podstate jen probehne. Kazdopadne bych rekla, ze ty rozdily jsou vazne individualni, strasne moc dela taky spousta jinych veci jako je pestra strava s ovocem a zeleninou, pravidelny pohyb a otuzovani, tohle proste zadne kojeni nenahradi 😉 Kojeni je proste jen takovy maly bonus navic, bez ktereho se da ale uplne v pohode zit a mit imunitu ukazkovou 🙂

simkat
15. bře 2011

Holky, jakej dáváte čaj? 🙂

sussanah
15. bře 2011

@maarrtina jak psala bubelko, je to fakt individualni. Ja osobne bych i s UM radeji jeste ten mesic pockala, ale pokud zacnes, tak ji sleduj, jak bude reagovat. Pokud by ti to odmitala, muze to byt tim, ze na to proste jeste neni pripravena. Taky musis pocitat s tim, ze se ti treba hnedka pekne nerozji, muze to trvat klidne i mesic, nez to teprve bude mit nejakou "uzitkovou" hodnotu 😉 Jak dlouho uz ma to hladove obdobi? Taky to muze byt jen nejake momentalni rozpolozeni. Porad se s dr a rekni ji, ze mas opravdu pocit, ze ma hlad, ze ji mleko nestaci, uvidis coti na to rekne.

andelka
15. bře 2011

@simkat dětský Leros. Ale hodně ředím vodou a asi přejdem brzo na samotnou vodu. 🙂

bambulkabambulkova
15. bře 2011

ahoj dneska sme boli v poradni mali ma 3mesiace a skoro 2tt ale je aj velky ma 7820g ...povedala doktorka ze mu mam dat uz papat pomallicky kupila som hipp ovocne prirkmy v skle co su javblka s banany a broskynou,potom zeleninovu zmes a karotka a jablky ktore mu mam dat prvu a kolko lyzic???a chcem sa opytat je na nich napisane id 4mesiacov to nevadii?a s fenykloveho cajiku mal krce ovplivnuje ttoto dako nie ze zaz bude mat krce napiste mi internu postu dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeem

andelka
15. bře 2011

@bambulkabambulkova teda dřív jak v ukonč. 4měsíci bych děcku příkrm nedala. A i pak hodně pomalinku mrkvičku, co nejpřírodnější a jen po troškách. Ovocem nezačínat. Banán dost staví, tak ten bych určitě nedala. Ovoce se dává tak 4 týdny po začátku přikrmování, když už dítě sní celou dávku zeleniny na oběd a nepotřebuje pak mléko. A u tak malého miminka (jasně váží dost, ale myslím věkem) bych si dávala hodně bacha, aby ty první příkrmy byly jemné, bio a bez jiných přísad. Takže u skleniček hodně koukat na složení. 😉

maarrtina
15. bře 2011

@bubelko malé dávám 5 x denně a v noci jednou 2x jak kdy. A když mě vidí jíst tak mě příjde, že by si dala taky. Tak nevím. Uvídíme přístí týden jdem k dr. na kontrolu.

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@andelka dakujem ti kupila som hipp a babylova ktoru by si mi odporucila znacku??

bubelko
15. bře 2011

@maarrtina no s tou davkou UM ti ja neporadim, to sa pytala @simkat 🙂 ale pockaj, co povie doktorka, ved tyzden nie je tak dlho. 😉 hlavne jej povedz, ake mas pocity a uvidis, co ona na to 🙂

andelka
15. bře 2011

@bambulkabambulkova no já jsem měla karotku Alnatura a Babylove, to je čistá zelenina s vodou. Hipp neznám složení. Ale co vím tak třeba Hami první lžičky nemají složení nic moc.

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@andelka mam hipp a babylova moj syncek je dost citlivi napr s cajiku mam krce bojim sa aby nemal s prirmu ja som chcela pockat ale doktorka povedala ze mam dat ah zajtra skusim jednu lyzicku babylova ale aku chut mam dat doma mam viac

sussanah
15. bře 2011

@bambulkabambulkova kdyz ty chces pockat, tak proste pockej a na doktorku se vyprdni. Je to tvuj syn ne jeji 😉 POkud ti prospiva (coz viditelne prospiva 😉 ), tak je vse jak ma byt a zbytecne ho nezatezuj prikrmy, kdyz jeste navic sama tak uplne nechces. Jeste se zeptam, kojis? Pokud ano, tak to uz vubec neres, nektere plne kojene deti pribiraji fakt docela hodne. Pokud te to potesi, muj maly nebyl sice az takovy valibuk, ale v 3m tech 7kg mel, v 6m mel 8,5kg, prikrmovat jsem zacala v 5,5m a rozhodne si nemyslim, ze by do te doby trpel. A jsem za to s andelkou, mimco pred ukoncenym 4m by ten prikrm fakt dostat jeste nemelo a pokud to tva pediatricka nevi, tak si myslim, ze je to opravdu velke minus jejiho vzdelani 😠

berenika39
15. bře 2011

@bambulkabambulkova ahoj, už jsme spolu debatili, pamatuješ? 😉 tak čti, budu se snažit, aby to bylo srozumitelné 😉 😉 .
Nejméně do konce 4. měsíce by mělo mimčo dostávat jen a jen mléko. Je jedno, jak je velké, důležité je to, že má ještě v bříšku všechno nepřipravené na jiné jídlo....potřebuje na to čas. nAvíc píšeš,, že má bříško citlivé, tím spíš by bylo lepší nechat mu jen mléko. Doktorka to asi myslela dobře, ale ne hned ....
Když mu teď dáš něco navíc, nebude to nejspíš umět strávit, zpracovat. Zatím zvládá jen mlíčko. Proto na těch skleničkách píšou od ukončeného 4. měsíce. Tak - to je první věc - ted mu nic nedávej a počkej nejmíň dva týdny. Pokud má hlad, mlíčko můžeš dávat o jednu dávku víc denně. Kolik vypije za den, tušíš? Napiš.
Druhá věc - až dosáhne 4 měsíce, nebo později - první, co by měl dostat, je obyč. mrkvička. klidně ze skleničky, ale obyč samotná, bez ničeho. Fajn má Hipp, Babylove. Pár dnů jen to, nic jiného. Pak postupně přidáš brambor. Pak zase napíšeš a něco vymyslíme.
ovoce, pokud doma nějaké máš, klidně schovej do skříně a nech ho tam. Jakoby nebylo. Až po nějaké době, kdy bude jíst zelleninu, se přidá ovoce.
Ok?

bambulkabambulkova
15. bře 2011

@berenika39 ano pockam tym prikrom sa nic nestane dakujem vam kocky aj si myslim staci o chvilku bude papat dakujem vam pekne 🙂 🙂 🙂 🙂

berenika39
15. bře 2011

@bambulkabambulkova dobrá volba a zase napiš. něco se tu vymyslí a poradíme ti. mějte se 🙂

andelka
15. bře 2011

@bambulkabambulkova opravdu jsem zajedno s holkama, a tvoje Dr je fakt divná. Přikrmovat od ukonč. 4 měsíce je ten nejdřívější termín, teď už se od toho i ustupuje a pokud dítě na UM prospívá není rozdíl v začátku příkrmů u kojených a nekojených dětí. Navíc když má malý citlivé bříško. Všechno hoď zatím do skříně, to se nezkazí. A začátek fakt s mrkvičkou - já jsem ji dávala po troškách 5 dní, aby si to trávení zvyklo. Pak zas 5 dní v kombinaci s bramborem, pak s brokolicí, dýní,... ale to máte ještě čas. 😉