Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
25. bře 2011

@julienka ahojky 🙂 No mám obyčejný kuskus (celozrnný jsem už snědla) a zalila jsem to vařící vodou asi 1:2 a zakryla pokličkou a nechala nabobtnat. Jelikož se mi to i pak zdálo trošku tvrdší (a neodhadla jsem to s vodou, dala jsem trošku víc), tak jsem to ještě chvilku povařila. A smíchala jsem to jak píšu výše. Bylo to strašně dobré, málem bych to malému snědla 😀

mona777
25. bře 2011

@andelka jeej závidím vám - moj David nejak posledné dni strajkuje - nechce nič ani moje mliečko ☹ Neviem či mu nedávam vela zeleninky - napr. dnes mrkva, zemiak, kuracie masko a nový druh zeleniny - zelená fazulka - tú som však dala na kraj a len jednu lyžičku papal. Myslíš že je to vela zeleniny na raz?
- tie všetky už skúšal po jednom - takže preto som mu ich dala všetky uvariť s maskom

ratatooy
25. bře 2011

@leny84 už ti určitě někdo poradil,mi jsme kaši dali na večer ale nemysli že je to zázrak na spaní 😀 normálně se budí po kaši stejně jak po mlíku,uvidíš jak to snese,mi jsme neměli s ničím problém hned papal všechno,kromě špenátu a květáku.na něm je uplně vidět jak by chtěl všechno ochutnat,jak něco jíme mi tak dělá jak zvíře musím mu vždycky něco taky dát,přesnídávku nebo tak.

ratatooy
25. bře 2011

kolik je si tak plná dávka zeleniny k obedu a za jak dloho po tom vaše děti pijí mléko?

ratatooy
25. bře 2011

@fatima30 jej kari?já ho mám taky ráda ale pro malé dítě i přes mléko si myslím že je to dost drastické koření,i mě z něj někdy je blbě ale miluju ho taky,

andelka
25. bře 2011

@mona777 děti mají někdy období kdy moc nejí, třeba mu rostou zoubky . Nemyslím že by to bylo tou kombinací zeleniny. Ve skleničkách taky bývá brambor, maso a aspoň dvě další zeleniny.

@ratatooy u každého jinak 😀 obecně mezi 150-250g. Dany jí tak 160g. Mlíčko už nepije, ale když pil, tak do 15minut po obědě. Teď to zapíjí čajem.

simkat
25. bře 2011

@ratatooy náš prcek sní tak 180g (zatím papáme třetí týden zeleninu)..., už mu ani nedávám UM, jen to zapíjí čajem, cca 15 min. po obědě (moc mu ale nechutná, Leros heřmánkový) 🙂

ratatooy
26. bře 2011

jo tam mě malej sní jak kdy někdy tu malou skleničku 125g někdy mín a mlíko pije tak za dvě hodiny,jinak mu taky dávám čaj od hipp ty mu chutnají všechny i ten bylinkovej

simkat
26. bře 2011

@ratatooy hm, čaj od hipp máme taky, ale ten už mu vůbec nechutná 😖

janica81
26. bře 2011

Ahojte 🙂

idem sa opýtať skúsenejších mamičiek ako pokračovať, začali sme tento tyžden s príkrmami a zatial len zeleninku, budúci týžden este chcem asi cistu zeleninku, ale pediatricka mi povedala, ze nie je zle zaradit aj lepok....chcem sa spýtať čo poradíte a v akej forme 😀 dakujem

andelka
26. bře 2011

@janica81 nejmírnější forma lepku je oves, jemné ovesné vločky. Ty se dají namočit do vody a pak povařit a vzniklá kaše se přidá do zeleninky. My jsme zaváděli později, až od 8měsíce, takže jsem to dávala do ovoce. Teď dávám lepek ve formě kaší (3zrnnou, 8zrnnou, Nomina super) nebo v ovocných příkrmech (Nestlé s cereáliemi, Babylove ovoce s musli, Babydream jabko, mrkev, oves apod.) a teď jsem začala dávat těstovinu - kuskus do zeleniny na oběd.
Začíná s eopatrně, po malém množství a jen občas a postupně se zvyšuje frekvence a množství. My už teď máme lepek skoro každý den.

romana.st
27. bře 2011

Ahoj holky,
poradíte mi prosím, jaké odpolední svačinky pro malou (má 8 měsíců) a je kojena.
Dopoledne má na svačinku přesnidávku. Zkoušela jsem jí dát jogurt, ale to odmítá. Kaši jí dávám na večeři a někdy je to boj. Zkoušela jsem jí koupit i ty hotová mlíčka a musela jsem jí to podávát po lžičkách (Opava). Zkoušeli jsme X dudlíků a saviček, ale žádnou nechce ☹
Děkuji moc 🙂

meo
27. bře 2011

@romana.st Tak zkus ten jogurt zamíchat s troškou přesnídávky, aby to bylo trošku sladké.

mona777
27. bře 2011

baby, od zajtra by som chcela dať malému špenát - mam mu to dať zo zemiakom? možem dať špenát mrazený - len ho odmraziť a zohriať a tak mu to dať? díky
doteraz som davala mrkvu, zemiak , brokolicu, cuketu, tekvicu, kaleráb. No a momentálne nemam iné bio - tak by som chcela špenát - asi ten je ešte taký stravitelný - či nie?

cicimon
27. bře 2011

@romana.st ked je kojena tak UM radsej nedavaj a ani z flase. skor bud rada ze nechce pit z flasky. mozno nechce jest tak vecer... moja je napr o 17tej ked dojdeme z vychadzky ale neskor ked jej este davam uz nezje nic. moja cisteho jogurtu zje len par lyziciek ale ked jej do toho dam ovocie/vyzivu a pod tak je viac. skus jej dat kasu po vychdazke, mozno bude viac hladna a viac zje. a mozno jej nie vsetky kase chutia... moja ani za nic nezje tie krabicove - nestle a pod, tak robim len obilninove s ovocim a tie zje v poho.

irafa
27. bře 2011

@romana.st ja měla uplně stejnej problem mala nehctěla přikrmy stejně jako tvoje mala a dudliky taky ne až v deseti měsicich nastal zlom začala pěkně jist polivky a přesnidavky a dudliky taky nechtěla ani flašu a pak jsem koupila nuk flašu plastovou s měkkou savičkou ja nani napsano vhodna pro kojene děti a tu mi v deseti měsicich vzala s čajikem dřiv nechtěla takže byly vice meně kojena plně do deseti měsicu pak se ji teprve zalibilo i něco jineho takže pokud ti pěkně spi a stači ji od tebe mličko tak bych to nelamala nasilim ona nato dojde sama musiš skoušet pořad nabizet a pak uvidiš rozpapa se a budeš mit velkou radost my doteď kaše nejime nechce je tak to řešim že ji dam třeba to co ji zbylo od oběda bramburku s brokolici a masikem neboj všichni se to nauči a i tvoje panenka 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😵

andelka
27. bře 2011

@mona777 no já se ve špenátech moc nevyznám, nevím jestli i v bio může být hodně dusičnanů. 😕 Každopádně pokud to jde, tak se odkrávají kousky listů, stonky se oddělávají. U mraženého nevím jestli to jde. A pak záleží jaký máš, jestli listy, krájený, sekaný...aby to bylo jemné. Já dávám špenát jen ze skleničky.

mona777
27. bře 2011

@andelka no verku aj ja som radšej kúpila v pohariku špenát - dnes v tesku 🙂

andelka
27. bře 2011

@mona777 a jakou značku? Mi přijde že se moc vybrat nedá, zatím jsem viděla myslím jen Hami špenát s bramborem a Hamánek králík se špenátem a bramborem. 😒Škoda že nedělají samostatný.

mona777
27. bře 2011

@andelka no ten som pozerala ale nakoniec ako pozerám do chladničky tak som kúpila kukuricu s bramborem Sunarek 😀 😀 ale nevadí bude kukurica a potom špenát - tiež som pozerala že len od hami

andelka
27. bře 2011

@mona777 tak to je dobrej špenát 😀

garfieldka
27. bře 2011

Ahoj, mám 3měsíční dvojčátka a chtěla jsem se zeptat, jestli se musí opravdu dávát příkrmy nebo nějaký jiný dobrůtky až od ukonč.4.m nebo jste dávali něco už v těch 3.m a co? Nekojim a dávám Sunar. Prosim o radu, děkuji 🙂

caramilla
27. bře 2011

@garfieldka Doporučuju příkrmy až od 6. měsíce. Četla jsem teď "Aby dětem chutnalo" od Fořta, tak proto🙂
On právě doporučuje, že nekojené děti potřebují opatrnost s příkrmama více než kojené - ač v drtivé většině knih se píše, že nekojené děti mohou zeleninu dřív. On pro nekojené i kojené doporučuje nejdřív ukončený šestý. A ideálně později.

ALe já jsem jedla zeleninu od 3. měsíce a taky žiju🙂 (Máma měla málo mlíka, sunar dávat nechtěla - nebo nevím - a kašičky jsem nežrala🙂

andelka
28. bře 2011

@garfieldka do 4.měsíce určitě kromě UM nic. A příkrmy nejdřív od ukonč. 4.měsíce, ale jen když by měly hlad, nebo nepřibíraly, jinak jim minimálně do 5.měs. nic neuteče a když budou i pak spokojené na UM, tak klidně začít stejně jako u kojených dětí. Ty skleničky od 4měs jsou beztak jen marketingový tah, aby si maminky myslely, že NUTNĚ musí začít, jinak udělají něco špatně.

mishad
28. bře 2011

Mamči, jak děláte pro vaše prcky na svačinku jablíčko? Spíš vařené, nebo jen nastrouhané syrové? Mám doma pěkné jablko a banán a uvažuji, jak na to....do těd jsem dávala hotové kelímky 100%, ale chtěla bych dělat i domácí ovoce. Zeleninku k obídku dělám pouze svoji, ale ovoce kupuji, ptž více Nikolce chutná. A nějaké další tipy na svačinku? Nebo takto malým dětěm nevadí, že by měly denně jablko s banánem? Kujíí 😉

dagmarkaaa
28. bře 2011

@mishad pokud máš tyčový mixér tak doporučuju to jablíčko rozmixovat čerstvé, vařením ztratí vitamíny a když ho nastrouháš tak se to nejspíš bude malé hůř polykat a moc toho nesní.

mishad
28. bře 2011

@dagmarkaaa děkuji děkuji, takže oloupu, rozmixuji a k tomu banánek 🙂 Skvělé díky M.

evlyn
28. bře 2011

@mishad Zkus hrušky - nechat je chvilku - den dva, změknout na parapetu, pak oloupat a rozmixovat - jsou naprosto úžasné. Nebo sehnat mražené švestky - např. Kaufland je má, popř. třeba meruňky - ty mám zatím od sestřenky cukrářky - kupuje je ve velkém, sama jsem na ně nikdy nenarazila...

Jinak dnešní recept na batáty, který měl velký úspěch - nakrájet batáty na pidi kousky, k tomu přidat cuketu (podle receptu jsem ji naškrábala škrabkou na brambory), a malý pórek na kolečka. V receptu byl ještě chřest, ale tím doma nedisponuju, tak jsem ho vynechala, naopak jsem přidala jedno jablko bez slupky nakrájené na kousky. Tohle všechno zamíchat, dát na alobal, přidat kousek másla a rozdrcený stroužek česneku (pak se vyndá, je jenom pro ovonění) a zabalit do balíčku. Péct v troubě (u mě horkovzdušná) na cca 175st po 20-25minut až bude zelenina měkká. Před podáváním odstranit česnek, zbylou zeleninu buď rozmixovat, nebo jako u nás pomačkat vidličkou.

andelka
28. bře 2011

@mishad já jsem zatím jabko pokrájela a povařila a pak rozmixovala. Jednak mi donedávna nechtěl kousky, druhak je to stravitelnější. Ale už jsem zkoušela i přidat do přesnídávky (100g a my jíme víc, tak většinou nastavuju) nastrouhané jabko a pohoda. Mám plastové, které strouhá fakt najemno. A jebko s banánem máme tak co 3 den, protože banán ho staví.
Dneska sjem koupila hrušky, tak se těším až změknou, že mu je dám. Asi taky už jen nastrouhám. Možná nahrubo a trochu povařím. Nebo část povařím a část nechám zasyrova.

norikk
28. bře 2011

ahojte, tak u nas je to bieda......7 dni sme uz skusali prikrmy, ale ani jedna lyzicka nesla dole krkom....4 d i mrkva, 3 zemiak, vcera sa nepodarilo lebo sme boli na vylete....ani neviem,ako mu to mam rozmiesat, lebo nechcem davat ani vodu, kedze varim nad parou a dojcenksu tiez nie, mam iba MM......potrebujem povzbudenie,ze mu to zachuti, raz.....a neviete kde najdem, sladky zemiak?? v hypermarketoch??