Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

jezibosorka
7. bře 2012

@cicimon no sa hlasim, sama som sa cudovala, urobila som klasicku kuraciu polievocku bez soli a korenin, zo zaciatku, som mu podavala kusky zeleniky a maska, no a potom sa rozpapal pekne, papal z lyzicky aj vyvar , 😵 No ja az od roka zacnem s kravskym mliekom, a prve asi s kyslou smotanou zacnem, jogurtom velmi neverim rovnako ako tavenym syrom, ako nepaci sa mi zlozenie, postupne sa dopracujeme urcite aj k tomu, ale teraz bude mat 9 mesiacov, chcem prv vsetku zelenku dat, nemame sa kam ponahlat, nechcem mu vsetko naraz namiesat, pomaly aby travenie malo cas sa prisposobit novym potravinam..... 😉

snufi
8. bře 2012

Za 14 dní budeme mít 8měsíců a papáme jen 80g příkrmu (když se povede tak 100g). Ať už je to kašička, zeleninka, ovoce. Víc toho prostně nechce. Začne se nadavovat a konec. Máte s tím někdo zkušenosti. Příkrmy dáváme už 2 měsíce, tak mi to připadá hodně málo... Jsou tu i jíná miminka co tak málo papají :o))

lyongirl
8. bře 2012

@snufi môj druhý syn jedol hrozne máličko, tiež mu trvalo pár mesiacov, kým sme sa do toho dostali, ja som mu jedlo nikdy nevážila, ale presne ako píšeš, je jedno, čo jedol, zjedol toho hrozne máličko, len pár lyžičiek, ale trpezlivosť sa vyplatila. Po pár lyžičkách ho naplo a to bol koniec, nepamatám si presne, koľko to trvalo, ale v 8 mesiacoch zjedol fakt len pár lyžičiek, tak viac začal papať až okolo roka, alebo po roku. Jedlo som mu varila a mrazila v takých maličkých umelých pohárikoch z Tecsa, určite menších, ako 150g pohárik jedla a on mi z toho zjedol cca 1/3. Možno zjedol, keď to tak prepočítam nejakých 30-40g...

ma.ja
8. bře 2012

berušky děkuju moc 🙂 s příkrmama jsme začínaly asi ve 4,5měsíci, zvládly jsme postupně mrkev brambor a masíčko a teď jsem koupila mléko od 6+ a překvapilo mne, že je tam 2-3dávky denně....takže jsem hledala, jak dát ovoce, zda vařené....
i se mi povedlo najít nějaké recepty...takže dík...čerpám u vás inspiraci....teď zrovna chci koupit batáty 🙂 ty se upravují stejně jako brambory???

beruska24.9.
8. bře 2012

@ma.ja - batáty vařím s ostatní zeleninou. dají se prý i upéct (umýt, propíchat, zabalit do alobalu), ale to jsem zatím nezkoušela.

ma.ja
8. bře 2012

@beruska24.9.dík 🙂 já mam mrkev navařenou a danou po porcích v mrazáku 🙂

beruska24.9.
8. bře 2012

@ma.ja - v mrazáku mám pouze pidibalíčky mixovaného masa, zeleninu a brambory vařím. snažím se vždy navařit na dva dny, druhou porci dám do ledničky.

cicimon
8. bře 2012

@snufi moja zhruba do roka nezjedla viac ako 100 a teraz tiez ovela viac naraz nezje... neries, pokial normalne rastie - a je este malicky, takze este stale je prenho najdolezitejsie mlieko

katuska_za
8. bře 2012

Ahojte, som uplne zufala... zacali sme s prikrmami asi pred tyzdnom.. maly spapa max 20ml co je myslim si pekne, chuti mu mrkva aj brokolica ale odmieta mi pit mlieko ☹ a niekedy nechce papat absolutne nic, je to boj..... :((( skusala som aj jablko a ani to nechce.. niekedy zje par lyziciek inokedy nic...

lupinek82
8. bře 2012

Holky, čím mazat chlebík v 8 měsících? Potřebuju něčím nahradit kaši na večeři, která nám moc nejede. Napadá mě máslo nebo lučina...

careamell
8. bře 2012

@lupinek82 Oboje by si už mohla. 🙂

lupinek82
8. bře 2012

@careamell Zítra to zkusím, ještě němá zuby, tak to snad nějak udásní 😀

cicimon
8. bře 2012

@katuska_za no tyzden je malo na to, aby si zvykol - musis byt trpezlivejsia, ono to casom pride... a to mlieko, tak snad to je len docasne, treba skusat dalej

careamell
8. bře 2012

@katuska_za Keď bude hladný, tak si vypýta papať. Pokiaľ pekne prospieva, tak by si si nemusela robiť starosti. Ovocie ešte nedávaj, až o mesiac a nechaj mu zatiaľ tú zeleninku. Možno má teraz také obdobie. Koľko má pocikaných plienok denne? Ak je to okolo 8, tak sa netráp 🙂

snufi
8. bře 2012

Maminky ještě mám jeden dotaz. Malá začala blinkat po zavedení příkrmů. Nemáte s tím někdo zkušenost. Když měla jen mléčko tak nikdy neblinkala, až jsem začala dávat příkrmy ☹

careamell
8. bře 2012

@snufi Skús jej príkrmy ponúknuť neskôr. Počkaj týždeň, možno ešte nie je na ne pripravená.

2hanah
8. bře 2012

Mně se osvědčil recept, ale samozřejmě až ozkoušíte všechnu tuto zeleninu, kousek kuř. prsíček nebo líp králičí maso, ale opravdu jen malý medailonek, zhruba jeden nebo dva malé brambory, asi 3 větší mrkve a aby to dětem chutnalo, přidávala jsem půl čerstvé červené řepy, dodá jídlu slaďoučkou chuť a barvu, vaříme asi hodinu a rozmixujeme, zbytek se dá zamrazit a máte navařeno na víc dní. Dávala jsem od pěti měsíců, takhle nám to nakázala pediatrička.

2hanah
8. bře 2012

@snufi A nemohla dostat nějakou nadýmavou zeleninu? Třeba brokolici? Nebo nespapala toho hodně? Taky bych asi ještě týden počkala a zkusila bych úplně jinou zeleninu.

beruska24.9.
9. bře 2012

@snufi - trochu výš řešíš, že v 8m. jí hrozně málo jakéhokoliv jídla a pak se začne dávit a víc nechce........nesnažila ses ji dát toho příkrmu trochu víc než byla ona sama schopná přijmout?? Vím, že u první dcerky jsem také pořád řešila, že první 2 měsíce nechtěla moc jíst a snažila jsem se ji nějak ´´přesvědčit´´........

@careamell
@2hanah

snufi
9. bře 2012

@beruska24.9. Nevím, já jí toho ani moc nedávám. Prostě když už nechce, tak víc nepapáme. Ale ona někdy začně zvrace po první lžičce, jakmile ucítí jídlo na jazýčku... Je to nějaké divné. V PO jdeme k MUDr. třeba nám něco poradí.

beruska24.9.
9. bře 2012

@snufi - aha, tak zkus do pondělí příkrmy vynechat a dávat jen mlíčko. pak dej vědět, jak to dopadlo.

maličká papá příkrmy 1,5m., obědu sní odhadem tak 100-150g a přesnídávky (přesnídávky s jablkem - víc zatím nemáme vyzkušeno) odhadem tak 80-100g. také to nechávám na ni.

ale je pravda, že ani jedno dítě mi po příkrmu nezvracelo (ťuk, ťuk). u starší (první dítě) jsem právě dost stresovala, že nechce papat, proto mě napadlo, to větší množství, než dítě zvládne 😉

katuska_za
9. bře 2012

@careamell on ma lieky na odvodnovanie takze tazko povedat kolko ma pocikanych plienok.. v kazdej ma nacikane omerne dost.... v noci spal 9h v kuse bez jedla a rano vobec neplakal ze je hladny len sa sam zacal hrat v postielke... ked som mu ponukla mliecko tak moc extra teda hladny nebol a jedol len tak trochu ale po boji vypil 200ml no trvalo nam to zas vyse hodiny... :( snad coskoro ho to prejde bo sa bojim ze mi schudne.. on nkdy na jedlo neplakal uz od narodenia.. mozno to je tym ze je downik

pissskotka
9. bře 2012

@elana jo jo v pohodě, líbí se mi tvůj názor. Ráda bych malému dala jen to nejlepší, ale problém je v tom, že tchyni mám dvě patra nad sebou, takže tam s malým musím chodit každý den a ta mu pořád něco vnucuje a když řeknu svůj názor tak jsem ještě já ta špatná a nezkušená, vždyť ona přece vychovala dvě děti..takže asi tak to mám..ale děkuji..

careamell
9. bře 2012

@katuska_za Ak by to trvalo dlhšie, tak sa poraď s detskou lekárkou, držím palce 🙂

elana
9. bře 2012

@pissskotka jsem ráda, žes ho přijala s nadhledem a neurazila ses... 😵 Chápu, že v takovéhle přesile se těžko těm "moudrým" radám čelí, koneckonců ona to nemyslí špatně; ale prostě věda jde v tomhle hodně dopředu a to, co platilo před 30 lety, kdy měla děti ona, už dneska neplatí, možná dokonce se usuzuje, že je to škodlivé (viz. to předčasné posazování např.), prostě doba je jiná, její děti (tj. "my", naše generace) taky lítaly po sídlišti s klíčem na krku celé prázdniny...a dneska co? nechat lítat venku dítě už si netroufneš, doba je jiná.

jestli bude s lipánkama otravovat, tak jí řekni, že ale nechceš, aby mu kupovala chemický bobíky, ale ať mu teda udělá poctivý domácí.

lupinek82
9. bře 2012

Maminky, jak Vám děti papali chleba? Holčičce chutná, ale občas se stane, že se zakucká a pak dáví ☹

Jinak doporučuju zkusit omajdu ala svíčková, měla dnes u nás velký úspěch.

beruska24.9.
10. bře 2012

@lupinek82 - starší nejedla, právě proto, že se s ním dávila. rohlík milovala 😵
mladší jsem také zkusila chleba, stejný výsledek. na housce si pochutnávala včera a byla snad až v 7-mém nebi 😵 😀

lupinek82
10. bře 2012

@beruska24.9. Tak dneska zkusím rohlíček🙂)

beruska24.9.
10. bře 2012

@lupinek82 - ještě mě napadlo, nevím jestli víš - rohlík den, dva starý - nenadýmá a drobí se, takže se prťatům líp jí 😉 jen ty budeš mít co uklízet 🙂

lupinek82
10. bře 2012

@beruska24.9. Nechám je do zítřka, dneska jsem zkoušela dát na žužlání a rohlík v celku cucá pak vytahuje a matlá ho po mě, rohlík na kolečka cucá, po půlhodině ho vyplivne, ale zase se zabaví...🙂

Takže dneska měla zase kaši:(