Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mikulka
23. kvě 2009

martina, já bych okurku uvařila stejně jako cuketu. tedy oloupat, nakrájet a povařit tak 7-10 min.

holly, tuším, že až do 9. měs. není třeba dávat navíc další tekutiny mimo mléka. Do 9. měs. by ale mělo být kojo min. 3x denně. Od 10. měs. 2x denně.
Kaši netřeba zapíjet, proč když ji děláš z MM. Akorát pak večer těsně před spaním zkus ještě nakojit. 😉

zoeno.1
23. kvě 2009

elanela, mala spapala 200gr a ja som ju este ponukala MM a ona si este dala aj to....no a teraz zje 300gr zelenino-mesoveho prikrmu ,ale to uz jej nedavam MM 😅 😅 😅

holly ako pise mikulka,ked jej das kasu,tak potom este pred spanim ju nakoj-kolko vypije tolko vypije.
mne tych 200ml vody pije zhruba tyzden,a som rada,pretoze mame kojenie uz len rano, doobedu a vecer a ktomu vonku je okolo 34st. co je aj dost 😅 no a co ti povedala dr,,ze jej mas dat po prikrme 30ml vody...hm...no 1. hned po prikrme sa neodporuca davat pit,treba pockat aspon 15-20minut
2.mne dr .povedal,ze jej nemusim davat ziadne tekutiny do 8.mesiaca,ze MM staci...takze ked vravis,ze este mate stale dost MM tak to neni nutne,hlavne ju nenut.ale zas na druhu stranu si myslim, ju mozes trochu ponukat,ale to hlavne preto nech si zvyka na flasku/poharik,aby si s tym nemala problem,ked bude starsia ,alebo ked nastanu velke tepla,alebo ked bude nedajboze chora (to dufam,ze nie 😵 ) 😉 inak ked moja mala tolko co tvoja,tak veru este nic nepila 😉 dovtedy som ju asi iby dvakrat ponukla 😉

martina ani ja neviem ako sa uhorka robi.este sme ju ani nedavali,takze aj ja ocenim,ked to tu niekdo napise 😀

inak tento tyzden sme boli u dr. a som mu vravela,ze posledne dva razy co som malej dala zltko ku zeleninke na obed,tak mi vyvratila cely obed a on mi povedal,ze vseobecne sa aj zltko neodporuca do roka,niezeby bol alergen ako bielko,ale ze moze obsahovat bakterie,salmonelu a tak,takze ja jej ho asi uz nebudem davat,sa bojim,ze sa mi zas povracia 😝 inak nechapem...kupujem bio a vzdy cerstve a bolo poriadne uvarene (dr.odporuca 6-7minut) 😕

shaula
24. kvě 2009

Zoeno, ale pokud vím, tak se má vajíčko natvrdo vařit minimálně 8 minut... O tom, že by se měl i žloutek dávat až od roka, jsem neslyšela,m právě naopak...

saska.t
24. kvě 2009

tiez som nikde nepocula ze zltok az od roka da sa zaradit hned po zaradeni mäska do stravy no my sme zacali neskor, viem ze zltok od roka iba u deticiek s potravinovou alergiou, to som pocula 😉

zoeno.1
24. kvě 2009

shaula ja som to vajko varila 10minut.... 😕 tak neviem a ani ja som to o tom zltku este nepocula,ale je zas pravda,ze som v zahranici a nie vsade sa zavadz.prikrmy ako na slov. a v cech. 😉

smardik
24. kvě 2009

já žloutek dávám a v pohodě, ale my vajička nekupujem, těm moc nevěřím ale máme domácí. Jinak uvařím příkrm, ke konci tam dám žloutek a nechám ještě tak 10minut povařit, rozmixuju a podávám.

shaula
24. kvě 2009

Zoeno: aha, tak 10 minut je dost, ale to jsem z tvého prvního příspěvku nevyčetla 😉 Asi bych ho na chvíli vynechala a pak zkusila znovu.
Smardik: já vařím vajíčko zvlášť, pak bílek zdlábnu já a žloutek rozmačkám a rozmíchám v hotovém příkrmu.

zoeno.1
24. kvě 2009

shaula no ja som to tam na zaciatku napisala ako hotentot 😀 inak aj ja som ho tak robila ako ty

suziad
24. kvě 2009

flasku som neskusala vymenit ale ponukala som jej aj s avent hrnceka a nif 😠

zuzik_p
24. kvě 2009

Ahoj mamky, asi 2 stranky dozadu tu bezele diskuze o okurkach. Ptala jsem se zkusenejsi kamaradky, ta ji zacala davat az od 9.mesice, pry je dost tezka.

shaula
24. kvě 2009

www.koleni.net říká taky od 9 měsíců. Já jsem zatím nedávala, taky i z důvodu nejasné úpravy 🙂

holly1
24. kvě 2009

no ještě k tomu pití - já kojím minimálně 4x denně, někdy i 5x, ale zdá se mi, že když je teď venku dost teplo, měla by se ještě trochu vody napít. Ale nějak nám to nejde - zkusila jsme hrneček s pítkem, tak to trošku okusovala, ale vůbec netušila, na co to je. Lžičkou jí všechno vyteče a z flašky vodu taky nechce /ani s jablíčkovou šťávou/. Přitom z flašky pít umí. NO tak zatím to asi nevadí, máme dost toho kojení, ale až bude opravdu pařák a bude i starší, tak se bojím, že na tom budeme stejně. Prosím nevíte někdo, kolik tekutin - a kolik z toho mléka a ostatních tekutin - by měla miminka vypít v jednotlivých měsících? Na ty počty kojení se mi to zdá zvláštní, každé mimi přece na jedno kojení vypije něco jiného. Já kojím před snídaní, na snídani, na dopolední svačinu, odpolední svačinu a večer má kaši z MM, dokojovat už moc nechce... Myslíte, že je to v pohodě?

kacka.va
24. kvě 2009

holly: naše malá do teď moc nepije, doktorka říkala, že pokud normálně čůrá, tak to nemám řešit, že prostě některé děti jsou slušně řečeno nepijani (ona to teda řekla trochu jinak 😉), takže nemám hledět na tabulky. U nás už je dobré, že jí nechávám hrneček na malém stolku a když má žízeň tak se dojde napít

zoeno.1
24. kvě 2009

holly neboj ona sa to nauci 😉 aj ja som sa s tym trapila,ked nechcela pit a naucila sa,daj jej cas,kojenie mate pekne,myslim,ze je ho dost a ked po kasi pred spanim uz moc nechce ,tak proste jej to staci 😉 ak nema znamky dehydratacie,tak to neries 😉 no a k tomu mnozstvu-tabulky na to nepoznam.mne dr.len povedal,ze do 8.mes. jej staci MM a teraz,ze kolko vypije tolko vypije....ale to sa uz asi opakujem 😅 ...no co,opakovanie matka mudrosti 😀 a ked bude moc teplo a este ti nebude chciet vodu,tak jej ponukni prsicko (aj ked si myslim,ze dovtedy sa to nauci 😵 )

holly1
25. kvě 2009

ok, díky, tak snad máme tekutin dost, budu to s tou vodou zkoušet, třeba to časem pochopí 😉 Mikulka, odkud máš informaci o těch počtech kojení do 9.m. a pak?

tinka19
25. kvě 2009

ahojky..možno mám síce blbú otázku,ale radšej sa opýtam...špenát kupujete aký,mrazený? dííík 😒

cupi
25. kvě 2009

Tinka, špenát by se z důvodu vysokého množství dusičnanů měl podávat pouze ze skleničky a jen občas. Já dávám Hami jemný špenát s brambory. 😉

zoeno.1
25. kvě 2009

tinka ja kupujem mrazeny BIO a davam ho tak raz za tyzden 😉

agalia
25. kvě 2009

Ahojte kocky, co davate deturencom na desiatu? A ake mnozstvo napriklad jablcka? Davate surove alebo aj obvarite? A este ako casto masko-kolkokrat za tyzden? Ja zatial nechcem davat vodu-maly papa MM, takze do 9.mes. len MM - ale zase ked su taketo tepla no neviem, ako to robite na prechadzke, zoberiete prevarenu dojcensku vodu do hrnceka-alebo ako to uskladnit v takychto teplach? VDAKA

holly1
25. kvě 2009

agalia, podívej se na www.kojeni.net, je tam toho o zavádění příkrmů dost

levik82
26. kvě 2009

ahojte,
chcela by som sa opytat... ked varim malemu obed tak stale zatial vlastne len zeleninka plus nejake mäsko. zemiaky moc nedavam, nechutia mu a pre mna nepohodlne lebo varim vecer a zemiaky nehccem skladovat 🙂 a ryzu som tiez este tak nedavala. viem ze ryza sa moze od narodenia, ale mam to tak mixovat ze mäso zelenina a ryza? alebo staci to mäso so zeleninou? alebo napriklad pohanka mäso zelenina? a to vsetko mozem varit spolu v jednom hrnci???
zatial davem iba desiatu ovocie a obed zeleninka plus mäsko.

smardik
26. kvě 2009

levik já vařím večer a dám to mističek a druhý den to malému dávám a v pohodě, je to naprosto normální a vše vařím v jednom hrnci. Zkoušela jsem i rýži s masem a zeleninou ale na rýži mu něco vadí-zvrací po ni tak ji nedáváme, ještě jsem dala těstoviny a ty mu chutnali-bezvaječné ale zatím je měl jen 1x. Tomáškovi jen maso a zelenina nezasytí, musí mít nějakou přílohu a nejčastěji jsou to ty brambory, zkoušeli jsme bataty - ty mu teda jeli víc než normální brambory. mám koupené vločky a pohanku a budu dávat jako přílohu takže k tomu dostane zeleninu a maso nebo žloutek - ale ten většinou dávám do polívky

shaula
26. kvě 2009

levik, já vždycky dávám i přílohu - střídám brambory, rýži, pohanku, jáhly, teď už i těstoviny a chtěla jsem zkusit kuskus, ale zjistila jsem, že mi doma došel🙂 Tak až zase koupím. Taky chci zkusit batáty nebo topinambur (snad jsem to nespletla🙂
Jinak přílohy (kromě brambor) vařím zvlášť, zeleninu, brambory a maso dohromady.
Vařím na 2 - 3 dny dopředu a není žádný problém uvařené jídlo (i to, které obsahuje brambory) skladovat v ledničce.

levik82
26. kvě 2009

dakujem 😉 hm...tak skusim pridat asi aj ryzu a zemiaky. uvidime. ryzu nevarit s mäsom preto aby neprihorela alebo ako? a pohanka sa ako dlho vari cca.???

shaula
26. kvě 2009

levik - no já to vařím zvlášť spíš ze zvyku... Myslím, že by nebyl problém, abys to vařila dohromady. Pohanka cca 5 - 10 minut. Já to ochutnávám, a až je měkká, je hotová🙂

amira55
26. kvě 2009

Ahojte holky my začali s příkrmy cca. před 14 dny a papáme brambor,brokolici, květák, mrkev a zajímalo by mě co můžu ještě přidat zdá se mi to už trochu nudný.malýmu je sice skoro 7 měsíců ale jsme narození dřív takže tím co od šestýho se řídít nechci když teprve začínáme....
rýži může že?a co postupně k základním zeleninkám přídávat?
jak jste to děláte vy?
jsem četla že je lepší dělat v páře...

shaula
26. kvě 2009
holly1
26. kvě 2009

shaula, jak vaříš dohromady zeleninu s masem? Vždyť zelenina trvá 5-10 min. s maso minim. hodinu, ne? (maso jsem zatím nevařila, tak nemám zkušenost) - nebo to maso nakrájíš na tak malinké kousky, že to je hotové stejně jako zelenina??? Já dělám zeleninu na páře, to s masem asi nejde...? Potom bych se chtěla zeptat na pohanku - mám doma lámanku, ale vůbec nevím, co s ní. Má se nejdřív vyprat jako rýže? Jak dlouho se vaří?

holly1
26. kvě 2009

amira, ještě zkus cuketu, špenát (ve skleničce) a dýni - výbornou bio dýni mají v dm drogerii od alnatury. Pak můžeš zkusit rýži, pohanku, jáhly, vločky jako přílohu a za 2-4 týdny i maso (kuře, krůta, králík, telecí). K tomu jsem se ale zatím nedostala, takže praktické zkušenosti nemám. No je to trochu jednotvárné, to je pravda. Nic moc invenčního se na tom vymyslet nedá.

shaula
26. kvě 2009

Masa vařím takové "oříšky" cca ve velikosti 1/3 kuřecího řízku. Hodinu to podle mě je zbytečné, ke zničení bakterií stačí, když maso uprostřed dosáhne určité teploty (tu si přesně nepamatuju) po dobu několika minut, a to určitě netrvá hodinu. A mrkev zase není hotová za 5 - 10 minut. Měkkou zeleninu typu cuketa přidávám až před koncem.
S párou nemám žádné zkušenosti.
Lámanku neperu, protože mi propadávala sítkem🙂 On z toho vznikne takový sulc, aspoň mi to ten příkrm hezky spojí. Je hotová za pár minutek, já to prostě vždycky ochutnávám.