Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

luthien.k
13. dub 2012

@katyxq škoda že nemůžu dávat like, konečně někdo, kdo radí věci kolem alergií, co mají hlavu a patu 🙂

katyxq
13. dub 2012

@luthien.k Když si člověk najde dobré informace a ne jedna paní povídala 😉, aneb Martin Fuchs - Alergie číhá v jídle a pití byla moc dobrá investice 🙂.

hlasil
14. dub 2012

@katyxq Ahoj, mohla bys mi poradit, jak správně zavést lepek? Mám už doma ovesné vločky, takže začnu lžičkou povařených do zeleninky. Mám je dávat každý den těch několik dní, nebo je lepší to rozložit obden na delší období? A co množství - stále tu jednu lžičku nebo přidávat? Až vyzkoušíme oves, jak ty další? Našla jsem u tebe v článku, že následuje ječmen a žito, ale kde je vzít? Kaše zatím nedáváme, takže tudy pro nás cesta nevede.
Tu knížku už jsem si objednala v knihovně, díky za tip 🙂

beruska24.9.
15. dub 2012

opět bych potřebovala radu, i když se to tak úplně netýká příkrmu. maličká 7,5m. mi začíná odmítat mlíčko (nutrilon). nejspíš to bude tím, že má rýmu. v noci vypila dávku (už nějakou dobu mlíčko v noci nepila), přes den většinou nedopije nebo ho vypije až po mnohem delší pauze než doteď. jinak má na sváču ovoce/přesnídávku a na oběd zeleninový/masozeleninový příkrm. to sní jak kdy - někdy víc, někdy míň.
tak by mě zajímalo, jestli to mám nějak řešit, nebo tomu těch pár dní nechat volný průběh a doufat, že až rýma přejde, začne zase mlíčko ´´normálně´´ pít......

llluckaaa
15. dub 2012

@beruska24.9. U nás krátkodobě při nemoci taky nechtěla Kačka moc pít, ale jak se uzdravila, tak zase vytáhla za chvilku celou flašku. Tak snad to bude podobné i u vás 😉

beruska24.9.
15. dub 2012

@llluckaaa - jen co mě dnes zarazilo, že mlíčko ráno nechtěla, jen potáhla a vyplivla a vody se po sváče napila. a tu má také z láhve 😕 tak snad se potom po uzdravení zase rozpije 😉

katyxq
15. dub 2012

@hlasil Jednodruhové vločky seženeš ve zdravých výživách 😉, tam seženeš i docela široký výběr nemléčných neslazených kaší. Já bych to množství zvedla postupně z jedné lžičky až na jednu lžíci (ale patent na rozum nermám 🙂).
A jestli každý den nebo třeba jen párkrát do týdne, to si nejsem jistá. Možná poradí @luthien.k ?

luthien.k
15. dub 2012

@hlasil můj názor je ten, že od jedné lžičky, vždy několik dní po sobě jeden druh obiloviny s lepkem (3 - 5) - pořád tu jednu lžičku, aby se vidělo, zda není alergie na obilovinu a poté dávat několikrát do týdne vzrůstající množství. Čili nejprve zavedeš tu obilovinu a pak ji občas dáváš a to samé s další obilovinou atd.. Na plnou dávku obiloviny s lepkem se má najet až mezi uk. 8 a 9 měsícem, ale pak to plnou dávku chce, aby se případná celiakie projevila - její latentní průběh je totiž to, co ji činí tak nebezpečnou díky nespecifickým příznakům.

hlasil
15. dub 2012

@katyxq
@luthien.k Holky, děkuju. Včera jsme dávali poprvé maso, tak až bude zajeté, začnu s tím ovsem. Malýmu už je 8. měsíců, tak je nejvyšší čas. Kolik je tak ta plná dávka? A jak by se případně celiakalie projevila - stejně jako ostatní potravinové alergie? Abych to případně odlišila od reakcí na další nové potraviny.

graceful9
15. dub 2012

ženy, ja som teraz mimo úplne,,,,mamina mi hovorila, že mrkvičku nám dávala surovú, aby nás "nezapieklo" a tu všade čítam, že varenú,,,,,tak čo? a strúhate alebo mixujete? a v normálnom veľkom mixéri? ponorný to zvládne?

daisy14
15. dub 2012

@graceful9 surovou mrkev 4 měsíčnímu mimču??? to snad ne, jak by to asi jedla? Rozhodně vařenou a mixovat, postrouhanou Ti nesní, pokud s příkrmy začínáte., takže mixovat všechno co jí budeš dávat.

katyxq
15. dub 2012

@hlasil Plnou dávkou se, předpokládám, myslí náhrada jednoho kojení - tedy jedna porce kaše (150-200ml). Když budeš dávat tu plnou dávku, tak bych nic nového nezaváděla, právě kvůli rozpoznání případné reakce.

katyxq
15. dub 2012

@graceful9 Syrovou mrkev 4 měsíčnímu miminku, no nestačím zírat 😕, brrr, to jsou teda rady 😠.

beruska24.9.
16. dub 2012

@daisy14
@graceful9
patřím mezi macechy 😀 které nikdy nemixovaly, pouze mačkaly vidličkou (vyjímka maso, to je nutné mixovat), u obou dětí.
jinak syrovou mrkev si takhle maličkému miminku také neumím představit 😕

graceful9
16. dub 2012

@beruska24.9. tak ja neviem, ale ona sa čudovala, že varenú, že z toho zapeká,,,,možno iba nad parou robila, alebo čo,,,

katyxq
16. dub 2012

@graceful9 Ano, mrkev může způsobit zácpu, ale je to individuální a předem se to odhadnout nedá, na první příkrm se dá místo mrkve dát jiná zelenina - třeba cuketa, brokolice (ta může nadýmat), dýně, samozřejmě vařené!

elana
16. dub 2012

@graceful9 já ji taky zkoušela syrovou (ne teda ve 4m, asi v 5ti), nastrouhat najemňoučko na kašičku...jedl to úplně normálně (někdo tu psal, že postrouhanou nesní, tak sní a nemá problém, je to stejný jak jabko konzistencí) a chutnalo mu, však syrová mrkev je na chuť výborná, je spíš jako ovoce než zelenina a taky je pravda, že zatímco vařená staví, tak syrová prohání. Nicméně zkušenost dobrou nemám, nesedělo mu to, takže jsem přestala a už nedávám.
@beruska24.9. s mlíčkem uvidíš...může to být nemocí, jsou děti / lidi, co nesnesou během nachlazení mléko a mléčné produkty a vynechávají to...ale může to být taky jen vývojový krok, v tomhle věku plno dětí začne UM odmítat, jsou prostě už přepité, znají plno jiných chutí a vůní, tak proč zas to samý mlíko 😝 🙂 Já jsem ranní snídaňové nimrání vyřešila tak, že ho dělám míň a jednu odměrku UM nahradím 1 odměrkou ochucené mléčné kaše. Rázem z toho má "granko" (banánové, jahodové, vanilkové)a vytáhne to jak malinu. Naštěstí v noci pije mlíko hezky a odpoledne už má místo něj jogurt.

graceful9
16. dub 2012

@elana práve som volala s mamou, vravela, že najskôr varenú a až potom surovú, takže som to tu ja doplietla,,,,

beruska24.9.
16. dub 2012

@elana - vypadá to, že to je nemocí. v noci už min. měsíc a půl mlíko nepila, teď druhou noc po jedné noční dávce měla, jinak neusnula. přes den ho pije jak kdy, někdy vůbec, někdy něco jo. to samé včera udělala s obědem - odmítla. nabízím, nenutím, sama si ´´řekne´´. třeba zrovna nemá chuť, když ji trápí bacil 😉

beruska24.9.
16. dub 2012

@graceful9 - u nás vařená ve vodě, jako první příkrm a v pořádku. sice malinké množství a i do mixu zeleniny dávám mrkve méně 😉

amymol
20. dub 2012

Maminky, asi 14 dní dávám prckovi (nyní 4,5měsíce) v poledne zeleninové příkrmy a potom se dopije mlíčkem. Kdy začít s ovocem? A to se má dávat na svačinku a zase zapít mlíčkem? Nebo místo zeleniny v poledne? A už mám začít zkoušet dávat na noc kaši? děkuji za rady, trošku v tom ještě plavu 😅

jarkalada
20. dub 2012

@amymol až se vyzkouší většina zeleniny, může se ovoce. Většinou se asi udává tak po 3-4 týdnech od zeleniny.
Nám Dr. radila dát ovoce na dopol.svačinku, až jako oběd dát zeleninu - prý kvůli lepšímu kakání 😎
Nejdřív ti asi nesní tolik, aby se toho najedl, takže my dáváme pak dopít. I když teď už k obědu sní cca 140g, tak mlíčko pak maj už jen trochu (30-40ml) spíš jen na žížu.
Kaši (my) dávat nemusíme, když pěkně prospívaj a spí celou noc jen po mlíku, tak prý je zbytečná.

amymol
20. dub 2012

@jarkalada Tak to máme ještě pár dní čas na ovoce. Je pravda, že té zeleniny ještě moc nesní, záleží jak která mu chutná.. Malej krásně prospívá, jí mlíčko co čtyři hodiny, více častěji nechce, v noci spíš po pěti - sám se vzbudí. Takže celou noc nespí, ale to mi zase až tak nevadí.. Ještě se zeptám doktorky, co zase doporučuje ona... Ještě dotaz, ohříváš trochu ovoce, nebo ho papají studené?

elana
20. dub 2012

@amymol já jsem s ovocem tak dlouho nečekala, určitě jsem nevyzkoušela nejdřív všechny druhy zeleniny...je to víceméně na Tobě. Dávám ho na dopolední svačinku, nastrouhám, banán namačkám, trochu do toho přidám 100% ovoce z těch malých kelímků (Hipp, Hami, Sunárek), aby to šlo líp do krku a ještě tam přibyl další druh, trochu ohřeju, aby to nebylo studené a dávám. Cca. od 8měsíců do toho mačkám ještě 1 sušenku, ať to je sytivější. Nabízela jsem ze začátku mlíčko po tom, ale nechtěl ho-já se nedivím, zapíjet ovoce mlíkem by mě taky netankovalo🙂

s kaší přesně-dokud miminko spí v noci klidně a tak dlouho, jak jsi zvyklá, je kaše zbytečná. Teprve když se začne budit neobvykle brzo, přichází její čas.

jarkalada
20. dub 2012

@amymol ohřívám všechno, tak aby to bylo vlažný. Tuhle jsem jim dala banán a tak se na to divně tvářili - až potom mi došlo, že byl přinesenej hned z krámu a úplně studenej. Tak i ten jsem jim pak trošku ohřála.
Ze začátku jsem jim dávala zeleninku samotnou /jen mrkev, jen brokolice atd/, teď jim k tomu vždycky smíchám třeba i bramboru/rýži - aby je to víc zasytilo.
Ale na to se zeptej dr., ta ti nejlíp poradí a zná vás

jarkalada
20. dub 2012

já se teda zeptám, když se už přidali další lidi 😎 - normálně jim vařím příkrmy sama, jen to, co doma nemám /telecí, králika 😀 ) dávám ze skleničky. Tudle jsem koupila ve skleničce dýni-zdá se mi to, nebo to smrdělo fakt jen mně? Jsem to ochutnala a normálně mě z toho natahovalo.. 😝
Chutná to někomu z vás (konkrétně ta dýně) ? Tak jsem jim to nedala 😠

tajemna30
20. dub 2012

@jarkalada já dýni dávám ze skleničky malá ji miluje, a je moc dobrá, chutná i docela mě. Kupuji Alnaturu. 😉

amymol
20. dub 2012

@elana Tak s tou kaší ještě počkám.. On se nají ráno kolem 8-9 a pak v poledne obed - zelenina a mlíčko. Tak bychom mohli za chvíli zkusit to ovoce v tomto mezidobí.. Uvidím, třeba to dopoledne nebude chtít a budeme muset dávat až odpo...
@jarkalada My zatím zkoušeli mrkev, bramboru, potom dohromady, brokolici a dnes je na řadě cuketa... Ale brokolice žádný velký úspěch 😀 Jj, zeptám se jí příští týden až půjdeme očkovat.
děkuju holky

jarkalada
20. dub 2012

@amymol tak my tu dýni měli od Hami.
No my máme taky tak blbě rozhozenej den. Vstávaj kolem 7:30, takže snídáme až tak po 8h., teď zrovna jim na páře dělám hrušku s jablíčkem, to budou mít po 11h, a oběd tedy míváme kolem 15h. Pak mlíčko ještě kolem půl sedmé a v polospánku po 22h. Pak spí do rána. Zrovna včera jsem se ptala na kontrole, jestli máme ještě tak pozdě - a prý to neva, když pak spí a že těch 5 jídel za den bysme měli dodržet.
Já jsem jim ovoce taky dala už někdy pod dvou týdnech od zeleniny. Ale všude se uvádí ty 3-4 týdny.
Mmch cuketa nám moc chutná.

amymol
20. dub 2012

@jarkalada Já zatím skleničkuju, vařit asi začnu až bude nějaká lepší zelenina v létě.. Oběd v 15 hodin - to je taky dobrý 😀 A jak vaříš to ovoce v páře? Oloupeš a dáš na pařníček na knedlíky a pod to v hrnci vodu? Nebo máš nějaký spec. přístroj? A jablko syrový, jen rozmixovaný nedáváš? Vždy jen takhle povařené?