Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dan.dy
13. lis 2009

Môj drobec má 6 mesiacov. Začala som mu dávať varenú zeleninku. Mrkvu, zemiak, brokolicu, karfiol, cuketu. Uvarené a popučené nadrobno vidličkou. Aby to bolo redšie, tak pridám buď ten vývar, alebo svoje odstriekané mliečko. Nemixujem, lebo ani staršiemu som nemixovala a nebol problém. Prvý deň mu ani jeden druh zeleninky nechutil, ale teraz sa nevie dočkať ďalšej lyžičky. Dávala som mu tak 3 dni po sebe ten istý druh zeleniny. Teraz mu začnem miešať viac druhov zeleninky spolu. Ovocie mu dám od 7 mesiaca.
Stále ho ešte dojčím, ale vyzerá to tak, že začnem chodiť do práce. Viete mi prosím poradiť, akú prvú kašu by som mu mala kúpiť, či mliečnu alebo nemliečnu a od ktorého výrobcu? Mliečka mám svojho dosť, takže by som vedela vymiešať aj so svojím mliečkom.

aponchie
13. lis 2009

ten nutrilon ma tu prvni kasi od 4m je strasne dobra me teda chutna moc 😀

dan.dy
13. lis 2009

A ten nutrilon sa zarába do vody alebo do mliečka?

rimmel
13. lis 2009

vody.. 😀

ojo
13. lis 2009

díky za rady... 🙂

Tomáš už vyzkoušel: mrkev, brambor, špenát, cuketu i tu brokolici a vše v pohodě...někde to bylo i s rýží a tento týden už s krůtím masem...vše v poho, žádný bolebřuch 😵

jenže to vše zkoušel ze skleniček, ale teď už bych to ráda vařila 🙂 ...jen nějak nemam cit na to, co mu můžu míchat a tak...a furt dávat mrkev s bramborem nebo podobně mi přijde dost jednotvárný 😕 no možná se mi to zdá... 😅

myslela jsem, jeslti třeba můžu smíchat mrkev, brambor a brokolici nebo tak... 😉

shaula, z těch stránek jsem si to vytiskla, ale nejsou tam konkrétní recepty 😅 což právě potřebuju, páč sama jaksi nemám cit pro vaření, co se k sobě hodí, kolik čeho a tak 😅 já jsem vyloženě kuchařkový tip 😀 😀

lily1983
13. lis 2009

ahojte,
dadule4 tak ja davam malej aptamil, zijeme v irsku, tu nieje nutrilon, a ze je to to iste, by som nemohla povedat, boli sme doma v SR a dala som jej nutirilon, dopadlo to velmi zle, mala hnacky tri tyzdne, takze tak 😖
dnes sme napriklad velmi malo papali, a spali, neviem, cim to bolo, takyto den sme hadam este ani nemali, takeze vravim, kazdy den je uplne iny..ajked menej papala cez den, tak v vecer sa dobre napapala pred spanim, ale dnes......neviem....asi dasna...som z toho nestastna.jedina pozitivna vec, ze ten obed lyzickou jej velmi chuti, to spapa. ani nebudem ratat kolko dnes malo vypila. a uz aj vcera vecer bola nervozna a nepapala poriadne, tak som myslela, ze jej uz nechuti ta ryza co sa zaraba s UM, tak som jej dnes kupila novu , ochutenu, prvy krat som jej to dala, a nic, lyzickou vobec, a z flase trochu ale plac, a potom uz zalomila od unavy... ☹ ☹

shaula
13. lis 2009
rimmel
13. lis 2009

lily a preco tak skoro prikrmujes? nepriberala poriadne?

fifa79
13. lis 2009

ojo: já jsem taky zkoušela napřed po jednom druhu a teď už míchám dohromady.Třeba brambor+mrkev..to je vždy základ a pak k tomu přidám třeba brokolici, cuketu, patizón, petržel,květák.Teď chci vyzkoušet červenou řepu a taky začínat přimíchávat maso a žloutek.Vždycky jsem pozorovala i jak po jaké zelenině kadí a pokud to bylo v poho tak ji dávám.

Chci se zeptat ostatních.....začínáme dávat ovoce, ale moc mu to nechutná,nadavuje se.Měli jste to taky tak. Mám s ovoce ještě počkat nebo po lžičkách zkoušet než tomu přijde na chuť.Zeleninku má rád.Předem všem děkuji za rady a odpovědi.

lily1983
13. lis 2009

rimmel pretoze sme na UM, a zacala som jej davat len vecer ryzovu kasicku a potom len mrkvicku, sladky zemiak, a brokolicu, a zajtra cuketu..skusila som aj jablcko, ale to zacnem praktizovat az od ukon.piateho..
ale asi zrusim tie kase vecer, nezda sa mi, ze to je nejaky rozdiel, asi jej budem davat iba obed, zeleninu a to ovocko...a inak aj nepriberala poriadne na zaciatku, a aj celkovo neskor, ale teraz je to uz v pohode.

berenika39
13. lis 2009

ojo, právě to "jednotvárný" je pro děti to nejlepší...oni neznají nic jiného, takže nemohou přece srovnávat....věř tomu, že pro jejich zažívací systém je právě ta jednotvárnost ideální. Točila jsem snad dva měsíce pořád jen zeleninu s něčím pořád dokola. jedl v pohodě a to, že ty máš dojem jednotvárnosti je jenom tvůjpocit, nic víc. Klidně vař pořád to samé, je to tak v poho.

fifa79, možná bych zkusila týden,dva počkat, nedávat, a pak znovu, všechno má svůj čas, oni sami si řeknou, kdy jsou připravený dát si něco dalšího. nic neuspěcháš. Byla by škoda, kdyby si k ovoci vyrobil nějaký odpor, je to dobrý zdroj vitamínů na celej život.

emanka
13. lis 2009

ja som malej tiež dávala po jednej zeleninke, potom jak fifa, zemiak s mrkvou a vždy som jej k tomu ešte niečo primiešala - brokolicu, špenát, kardiol...do konca aj pastrňák a to neviem, či som niekedy ja jedla 😀 ...ale malej chutí! A teraz jej dávam už vyše týždňa zeleninovú zmes s ryžou, alebo so zemiakmi...a nerobí jej problém, že má stále to isté, teší sa tomu🙂))

A mliečko tiež dávame nutrilon, na večeru, ale iba tú ryžovú, tie s príchuťou jej ešte nechcem dávať...a za týždeň-dva začíname s mäskom a so žltkom a až potom s ovocím.

Baby, aj mäso mám skúšať 3 dni po jednom druhu? Díky.

ojo
14. lis 2009

holky, díky 😉 přesně to jsem potřebovala slyšet 😵 😎 😎

fifa79, já už malýmu ovoce zkouším, zatím jen hrušku a jablko 🙂 ...jabko mu moc nejelo jako hruška, asi proto, že bylo trošku kyselejší od hrušky a taky jsem zkoušela banán, ale ten mu zatím vůbec nejede 😅 a normálně jsem mu to trošku přihřála, možná ten banán nechtěl, že byl studený, ten jsem neohřála 😅 no zase ho ozkoušíme za pár dní 🙂

rimmel
14. lis 2009

emanka hovadzie a bravcove az od 8mesiaca mozes davat...z MOJICh zdrojov 😉 lebo som si ista ze par mamiciek suhlasit nebude, ak chces poslem ti link kde vysvetluju preco az od 8m

dadule4
14. lis 2009

lily, tak to asi budou zoubky.. my jsme s nutrilonem spokojení, záleží na co si mimčo zvykne, pak už asi těžko vezme něco jinýho. včera poprvý jsem malýmu dala tu přesnídávku odpoledne, měl jablíčko a mrkev, dala jsem zapít vodou, zase nechtěl, ale dneska už v pohodě - ne úplně ale o hodně lepší , všechno to chce trpělivost 😉
tak ať je malý zítra líp, nic jí netrápí a pěkně papká!

lily1983
14. lis 2009

ahojte,
dadule, dakujem 🙂 no dnes to bolo o nieco lepsie tiez, uvarila som jej novu kombinaciu, broko, brambor, a mrkvu, a trosku cukety, to len na skusku, ak bude vse ok, zajtra dostane viac..a vizera to tak, ze chutila a neublizila. a vecer jej tie kasicky nebudem davat, len trosku tej ryzovej do mliecka, lyzickou uz vobec nie vecer
😖 ..ani mne to nechuti, taky grc.
ty si dala mrkvicku a jablko cerstve?a chutilo malemu? nebolo to kysle? to som zvedala ako sa bude nasa tvarit, ked bude toto kostovat? vedia hadzat vyrazy tvare, ked maju novu chut. 😀 😀 😀
s tym nutrilonom,a aj s tymi inymi ´mliekami je to asi o tom, ze na co si mimi zvykne, viem, ale len preto som to napisala, lebo vela ludi to prirovnava, ze je to to iste, a to nieje pravda, aj ina firma to vyraba, konzistencia je ina, ina chut..
davas malemu cajik, ked nechce vodu? skusaj, nic ine ti nezostava.to je to naj pre male, nemusi pit sirupy potom a take umele veci.

baby poznate take tie jogurty pre deti,nechapem, ako to môze byt skladovane normalne v regale, a nieje to v chladnicke???to je zdrave?ved to musi obsahovat tolko Ecok, a aj tie hotove jedla.to nikdy malej nedam!

jajka82
14. lis 2009

Ahojte, chcela by som sa opýtať, Doktorka mi včera povedala že môžem začať Miška prikrmovať, najprv mrkvičku, potom akú kolvek zeleninku. Mne sa to zdá dosť skoro ja ho ešte stále kojím, aj keď toho mliečka je po menej, musím ho dokrmovať nutrilonom.

A ešte sa chcem spýtať, keď je na čajíku, alebo na flaštičkách z jedlom napísané napr. od ukončeného 4 mesiaca, čo to znamená, že to môže papať, alebo piť odo dňa kedy dovršil prvý krát 4 mesiace, alebo keď už má presne 5 mesiacov a skončil celý 4 mesiac. Moja svokra ma dosť zmiatla, čiže neviem vôbec ako to je.
ďakujem

shaula
14. lis 2009

Lily - nikdy neříkej nikdy 😀

Jajka - je to jednoduché - ukončený 4. měsíc je tehdy, kdy dítě dosáhne věku 4 měsíce. Vždyť to je logické - není žádný nultý měsíc, od narození přece běží první měsíc a ten končí tehdy, když je dítěti 1 měsíc - a tak dále. Stejně tak když řekneš "v prvním roce života" tak přece myslíš období od narození do 1 roku 😉 Přijde mi úsměvné, že se na tohle někdo ptá - teď nemyslím osobně tebe, ono je tu na počítání měsíců dokonce založené celé téma 😀

shaula
14. lis 2009

Ale chtěla jsem doplnit - neřiď se tím, že je na skleničce uvedeno "od ukončeného 4. měsíce" apod. Řiď se zásadně a jen složením, výrobci do toho jsou schopni nacpat neuvěřitelné věci 😉

lily1983
14. lis 2009

jajka no ja mylsim, ze je to ked dovrsi styri mesiace, lebo ked ma pat mesiacov, ma pat a nie styri 🙂
ale nedavaj mu co je v obchode, ked nemusis, najlepsie je to, co doma pripravis z cerstvej zeleniny alebo ovocia, na ine ma este cas, a radsej vodu ako cajik, ajked niektore mamicky davaju len caj, ja som to tiez tak robila, ale stale to nieje dobre davat, len ked vazne vidis, ze potrbuje, ze si musi prdnut 😀 mna doktor uplne zvozil, a mal asi pravdu.voda nastasie zabrala a je to dobre aj do buducnosti, nebudes mat problemy, ze nebude chciet vodu.
😉 drzim palce 🙂

ojo
15. lis 2009

zdravím 🙂

tak jsem včera vařila mrkev, petržel, brambor a moc mu to nejelo 😒 ...ale to bylo asi tím petrželem 😅 dneska jsem dala jen mrkev a brambor a už to bylo ok 😉 zítra tam už něco přimíchám navíc 🙂

a taky mi děda přinesl Sunárek ovocný s mlékem 😕 ve složení bylo, že obsahuje polotučné mléko 20% a že je to od ukon. 6.měsíce...co si o tom myslíte?? 😕 já myslela, že mléko se může až dýl 😅

a taky se mu udělala vyrážka na tělíčku a na ručičkach 😲 ☹ vůbec nevím, z čeho to může být, jestli to je alergie na tu zeleninu 😕
včera jsem ho také večer natřela mlékem lopidoop (nebo tak nějak) na doporučení dr. že máme hroší kůži a taky jsem mu dneska přeoblíkla krátký bodyno a hned po tom se mu to vyházelo...ráno nic neměl, tak jestli to neni z toho bodýčka 😕

máte zkušenost s těmihle alergiemi?? za jak dlouho zmizí??

emanka
15. lis 2009

rimmel, dík...to viem, že ešte nemôže hovädzie a bravčové...môže kuracie, morčacie, králičie...ale nevieš, či musím dávať 3 dni kuracie, potom vyskúšať 3 dni morčacie atd? A môžeš poslať ten link, rada si prečítam niečo ďalšie 🙂
Ďakujem...

maatkka
15. lis 2009

ojo a v com perete? v nejakom detskom prasku? nepouzivate avivaz? zehlis malemu veci? na to sa mna hned dr. pytala ked sa mala trosku osypala...
inak ani podla nasej dr. by nemal byt petrzlen medzi prvou zeleninkou na papanie... dobre si maly vybral 😉

emanka
15. lis 2009

ojo a dávala si 3 dni každú zeleninku? ak áno a včera si mu nedávala nič nové, tak to bude asi z prášku, ale ak si ani ten nemenila a malému to neprejde do zajtra, tak by si asi mala ísť k dr.

katy2
15. lis 2009

ojo, podla mna je to z petrzlenu. Je to silny alergen. Ja by som ho nedavala...

ja sa musim pochvalit, ze mala uz krasne zacala papat prikrmy... Vymenila som lyzicku a nestiham jej davat, co tak otvara pusu... Predtym pusu nechcela otvorit ani za svet.... Dnes papala mrkvu, zemiak a trosku brokolice a dala som do toho 1 odmerku UM.... Velmi jej to chutilo. Tesim sa.... Takze podla vsetkeho bol problem v lyzicke.

emanka
15. lis 2009

Katy, tešíme sa s tebou 🙂 🙂 🙂
...moja tiež raz nechcela papať kašičku, tak som ju po nej dojedla a zistila som, že tá lyžička je už trošku poškodená a aj ma to trochu bolelo, takže ju to muselo bolieť dosť 😖 ....na druhý deň som jej dala novú a opäť krásne papá...takže ak mala blbý tvar tvoja lyžička, tak asi jej to fakt vadilo...pri tom krmení musíme myslieť asi fakt na všetko 😀

shaula
15. lis 2009

Pokud vím, tak petržel mezi alergeny nepatří. Sice se opravdu nezavádí mezi úplně prvními příkrmy, ale cca od 7 měsíců se už může podávat. Našim klukům naopak jídla s petrželem chutnaly, protože to dodalo aroma 😉

katy2
15. lis 2009

shaula, asi mas pravdu, ale ja usudzujem z toho, ze poznam dost vela dospelych ludi, ktori nemozu ani zeler ani perzlen, maju z toho silne alergicke reakcie... o to viac by som to predpokladala u dietatka...
emanka, ved to, ani vo sne by ma to nenapadlo, ale bolo to asi tym...

ojo
15. lis 2009

no my už dáváme příkrmy asi měsíc...takže jedině z petržele 😅 a neni to vyloženě červená vyrážka, spíš jako když má husí kůži a malililinko jsou ty pupínky do růžova a je to vidět jen na denním světle 😕

peru stále v tom samém prášku jako na začátku, ale přestala už jsem žehlit, ale to už je taky asi už měsíc 😅

počkám do zítra a kdyžtak zavolám dr. 😉

jajka82
15. lis 2009

ďakujem Shaula a Lily presne som si to tak myslela že keď má 4 mesiace tak má 4, ale moja svokra začala že to nie je pravda ukončený 4 mesiac je keď začína 5 mesiac, ja som si myslela že už blbá, ďakujem že ste ma uistili čo som vedela.
Lily1983 ja viem že je najlepšie keď dieťatku navarím, len ja sa bojím že čo predávajú v obchodoch zeleninu, že sú tam samé dusičnany, aj trhovníci čo donesú tak poniektorí nakupujú v metre.

A to že máme 4m a 2 týždne nie je to skoro Miška prikrmovať?