Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
9. led 2011

@dana3262 no i kdyz jste zacali s prikrmama pozdeji, tak prepokladam, ze jinak se maly vyviji normalne ne? 😉 proste 6m mimco oblbnes, 11m kluka uz teda o dost hur 😀

dana3262
9. led 2011

@sussanah no jo..to jsem potrebovala vedet..zmenil pristup k potrave 😅

sussanah
9. led 2011

@dana3262 ber to taky tak, ze ani ty nemas jeste maleho prokouknuteho co se jidla tyce, kdyz jste v podstate zacali pred mesicem, ne? 😉 Vsak ono to pujde, jen to asi budes mit o fous slozitejsi v tom, ze pri zvykani si na nove veci uz ma maly mnohem vic rozumu a mnohem durazneji se bude vsemu novemu branit 🙂

martinapro
9. led 2011

Ahojte holky, můj malý bude mít 13tého 8 měsíců a s prvníma příkrmama jsem začala až od ukončeného 6 měsíce.
přiznám se, že jsem malému dala jako první příkrm ovocnou přesnídávku. Taky ze začátku nevěděl co s tím, ale zvykl si rychle. Když jsme byli u babičky dělala polívku a než ji osolila o dochutila, trošku odlila i se zeleninkou, rozmixovali jsme to a malý si pochutnával. Takže teď to dělám tak, že každé 3 dny dělám polévku - vždy vývar buď kuřecí nebo krůtí a do toho dám spoustu brambor a mrkve, taky trošku cibule. Pak malému vždy odleju a rozmixuji i s masem. Má to vždy tak na ty 3 dny. Pak dávám ty ovocné přesnídávky a dnes jsem dala poprvé i kaši před spaním. Adámek se hodně v noci budí a taky je stále závislý na kojení. V noci se přisaje 2x i 3x. Tak uvidím jak bude dneska spinkat.
Zkoušela jsem už dávat i uvařenou mrkvičku jen tak rozmačkanou vidličkou, ale to mi odmítá jíst. Když mu to naředím a rozmixuji, je spokojený jak želva a všechno spapá. Poraďte jak ho mám naučit jíst tužší jídla, co je zaručené?

sussanah
9. led 2011

@martinapro ja bych zacala v podstate tim, ze kdyz mixujes to polevku, tak proste vypni mixer o kousek driv 😉 Nebo cat te uvarene zeleniny jen roztlac poradne vidlickou a vmichej do te rozmixovane polivky a postupne pridavej pomer toho roztlaceneho ku tomu mixovanemu. A neboj, vsak maly je jeste maly, vsak on se to nauci 🙂

dana3262
9. led 2011

@sussanah vlastne pred 2 mesici. Ale je to fakt. Ze zacatku mu smakovalo vsechno a ted uz asi neoceni kdyz do nej budu cpat kazdej den bataty a cuketu 😀 pochopila jsem a zapracuji na naprave 😉 diky
P.S.: Obcas ctu tve prispevky a libi se mi 😉

sussanah
9. led 2011

@dana3262 😉

ija1
10. led 2011

@andelka - tak jsem zkousela Hollandii, a mela po ruce pripravenou presnidavku, a musim rict, ze vubec nebyla potreba, poprve se zakrenila, podruhe uz lepsi a po ctvrte lzicce sama rychle hned otvirala pusinku, ze chce jeste, napoprve mi snedla 160ml uplne v pohode, a fakt me prekvapila, ja sama moc bily jogurty nee.......... tak jsem rada ze Alenka neni vybirava po me 🙂

andelka
10. led 2011

@ija1 tak to je super 🙂 Já dávám zatím 125g, ke konci už otvírá pusu méně nadšeně, tak je to myslím akorát.

jankabr
10. led 2011

holky - uz jste to tu resily, ktera znacka (Sunarek, Hipp, Hame) ma lepsi ciste zeleninove prikrmy, resp. i ty masozeleninove? Ja jsem posledni hodnoceni na netu nasla tak z roku 2008, kde si nejlepe vedl Sunarek, pak Hame, pak tam byla nejaka Humana a nakonec Hipp..

jondula
10. led 2011

Zdravím, já začala dávat příkrmy taky od ukončeného šestého měsíce. A taky jsem musela postupně míň a míň mixovat. Pomohlo to. 🙂 Taky jsem přidávala do oblíbených jídel trochu toho neoblíbeného a postupně zvyšovala dávky, až si malý zvykl 🙂 Super stránky na příkrmy jsou www.kojeneckavyziva.cz Jsou tam tipy na příkrmy, aby nebyly furt stejný a taky pár dobrých rad, jak s příkrmy začít.

apollo11
10. led 2011

Nemáte nějaký tip, co dávat k pití? Holčička mi nechce pít nic než MM.. na vodu se ksichtí, jako by to bylo bůhvíco 🙂 zkoušela jsem dětský čaj Leros, ale ten taky nechtěla (myslím, že ten heřmánek může být asi trochu hořký - mně ale ten čaj chutná 😉 ) Co třeba fenyklový? Nebo co ještě? Nic sladkého samozřejmě dávat nechci. Nejlepší by byla ta voda.. asi to chce trpělivost

lio
10. led 2011

@apollo11 ahojky, já začla fenyklovým, po kapátku, pak se mi na to ksichtil jak dyž mu dávám nevím co, zkusila jsem LEros ten baby a jak říkáš, mi chutná, ale prcek se zase ksichtí. ale je fakt, že začínáme, takže si musí zvyknout.
takže asi trpělivost.

jinak už vás nějaký ten den čtu, my začali s příkrmy, nekojím, a brambora je tedy největší hnus světa 😀 kde kupujete zeleninku pro prcky? já začla skleničkama alnatura ale chci začít vařit, protože sleničky ještě nespotřebujeme celé a zbytečně se vyhazuje.
Nějaký tip na knihu o výživě pro prcky, kdybyste měly, šup sem s tipem, děkuji !!

jankabr
10. led 2011

a jeste jeden dotaz - nezkousela jste nektera to, co koupite ve sklenicce otevrit, zamrazit po mensich castech a pak prckovi ohrivat ? Tim by se sklenicka, ktera se asi ze zacatku nespotrebuje cela, rozdelila na mensi dily a spotrebovala cela, ne?

mishad
10. led 2011

@apollo11 a co kdyby jsi zkusila čajíky granulované třeba od Hippu? Nám dr. říkala, že jsou šetrnější pro děti granulované čajíky než sáčkové. My používáme právě od Hippu granulovaný heřmánkový a je dobrý, malé moc chutná. Pokud by se ti zdál sladký, nemusíš dávat na 100 ml lžíčku čaje, jak píšou, ale třeba jen půl lžíčky, v podstatě tím tu vodu jen jako obarvit, aby to chytlo jemný nádech a nebyla jen obyč.voda 🙂 dělají různé druhy, všimla jsem si minule v DM, že mají nějaký granulovaný : pro celkovou pohodu 😉

apollo11
10. led 2011

@lio Pokud chceš opravdu kvalitní zeleninu, zjisti si, kde v okolí prodávají bio.. většinou to vozí třeba jednou týdně.. my jsme teď koupili bio mrkev, uvařila jsem, udělala pyré a nacpala do mrazáku, příští týden bude dýně 😉 moc variant ale teď v zimě není. Nebo kupuju normální mraženou. Brambor (taky normální z obchodu) jsem už párkrát dala, v kombinaci s jinou zel. to ujde. Jinak taky občas použiju skleničku alnatura nebo ji smíchám s další zeleninou, hami je podle mě na nic (resp. občas dost divný složení). Zatím jsme ještě moc nepokročily, takže tipy na recepty moc nemám 🙂 jedeme pořád to samý, nějaké pestřejší variace plánuju až tak od 8m.

lio
10. led 2011

@apollo11 jj na freshbedynky už jsem koukala....když kupuju skleničku tak alnatura, ale moc u v našem DM toho nemaj, jen mrkvičku a pastynák a pak až mixy....ještě mám skleničkovou dýni a pastyňák, tak zítra dám jedno z toho, protože brambora mu dneska pěkně zvedla žaludek.
Nebo mám zítra přidat brambor do mrkvičky,kterou v poho baštiL?
a když baští mrkvičku, ale ještě nesnědl skleničku, mám dávat další druhy, nebo můžu tu mrkvičku už s něčím ozkoušeným smíchat?
zatím tedy mrkvička , brambora....

lio
10. led 2011

@apollo11 a nejde mi moc o receptíky, nevím, co bych ze dvou druhů kouzlila za zázraky, spíš jak správně na to, zmatená jsem jak beruška 🙂
doktorka mi řekla, že už mám dávat kaše, ale malej spí docela v poho a tak se mi do nich zatím nechce.

sussanah
10. led 2011

@apollo11 ja byla z piti taky trochu zoufala, zpocatku nechtel nic jineho krome mm pit, ale casem si zvykl. Osvedcilo se mu nechat piti proste nekde na dece, on si s tim stridave hral, az se naucil z pitka pit a bylo 🙂 Uplne za zacatku mi ale pil lepe z hrnku, tak muzes zkusit to, aby alespon zapila jidlo. Na piti jsem davala v podstate jen vodu nebo domaci most jablkovy redeny vodou (zkus se podivat po mostech nebo 100% juice a nared vodou alespon 1 juice :2 vody). Caje jsem mu taky davala ruzne byline, ale to mi pil jen obcas. U te vody jsem treba po case zjistila, ze nema rad odstatou vodu, takze jsem ji menila tak co 2-3h a bylo to v poho. Osobne jsem dost proti granulovanym cajum, je to v podstate jen barvivo a cukr, prinos 00nic..
Kazdopadne se s pitnym rezimem zatim moc netrap, proste nabizej, ale netlas. Nejsou ted vedra a pokud dost pres den kojis, tak ma mala urco vic nez dost tekutin. Vsak ono to prijde 🙂

sussanah
10. led 2011

@lio no uprimne, tobe ty neslane brambory rozmixovane s vodou chutnaji? 😀 Maly je taky nesnasel, zacal je jist, az kdyz jsem mu je nemixovala, ale jen lehce pomackala a dala s maslem, to se az za usima olizoval. Do te doby mohlo byt v jidle max 1/3bramboru, jinak mi to nejedl 😉
A na kase se vykasli, vsak jste ted zacali s obedem, tak proc mu rvat hned kasi na vecer. Navic pokud mas dost mlika i vecer (nevim jesli kojis nebo davas um), tak nevidim ani moc duvod.

lio
10. led 2011

jinak nás dneska brambora znechutila natolik, že po ní usnul, žádné domlíčkování se nekonalo, ale po vzbuzení to přijde, tkaže zítra dáme něco jiného, brambůrku dáme pozítří do mrkvičky,at se mu to neznechutí 🙂 u mrkvička byla totiž děsná sranda .-)

lio
10. led 2011

@sussanah nekojím, a nevypije zdaleka max dávku, ale prospívá v pohodě, má už přes 7 kg ve 4,5m.
navíc jsme alergická rodina (naši rodiče) takže jsem trochu opatrná a i s kašema chci počkat do toho 6 mes. díky
jinak brambory nechutnají, máš recht a po té sladoučké mrkvičce to musí být šok 🙂))

sussanah
10. led 2011

@lio vsak to ma maly krasnou vahu, tak opravdu nevim, proc davat kase. Jestli navic jak pises, jste alergici, tak orpavdu neni kam spechat 🙂 Ja teda kase davala hned jako prvni prikrm (zacala jsem hned obed a vecere najednou), ale proto, ze jsem vecer nemela mliko a chtela jsem dal kojit. Takze jsem dala kasi cca 2h pred spanim, tim adem vynechala jedno kojo a na uspani uz jsem mela mlika dost. To treba beru jako opodstatneny duvod, ale pokud ty sama nechces a neni ani zadny jiny duvod jako treba neprospivani, tak fakt neresit 😉
Ty brambory ja fakt vmichala, jinak to neslo. Ale co, vsak je i jina zelenina a dobra 🙂

lio
10. led 2011

@sussanah hrozný jak je člověk furt na váškách 🙂
jinak jo, je spousta zeleniny, ale trochu blbá doba na zavádění příkrmů, v zimě :-/ takže si moc rady nevím 🙂
no ale každopádně brambora ho tak znavila a otrávila, že usnul.
Ráno měl jen 90ml víc ani tuk a jsou to 3,5hod takže evidentně sí bere, co potřebuje a žádá, takže se spíš tak otukáváme a seznamujeme s něčím novým a já se zatím naučím co a jak 🙂
a ok, řeknu Domčovi, že díty tetě z Koníka mu maminka bramboru dávat nebude - samotnou a pak ji do něčeho vmíchá 🙂

apollo11
10. led 2011

@sussanah Vím, že jsi mi nedávno radila s tím množstvím mlíčka, tak se tě zeptám 😉 Já právě kojím teď už jen 5x denně, v noci nepije.. dřív to bylo 6x, teď se to ustálilo na těch pěti. A právě nevím, zda jí to stačí jednak co do tekutin a jednak jako mléčná dávka.. teda teď zatím určitě, ale chtěla bych brzy jedno kojení nahradit úplně jídlem, a nevím, zda by pak toho mlíka měla dost, když nekojíme v noci. Samo, u každého je to jinak, ale obecně kolik mléka/kojení denně by měla mít okolo těch 8m?

apollo11
10. led 2011

@lio jo, samotný brambory jsou hnusný 😉 ale napůl s mrkvičkou se to dá. Hlavně myslím, že tam vadí takový ty hroudy, co se dělají, musí se ta kaše opravdu důkladně rozmixovat, malé z toho jinak navalovalo. A kombinovat druhy už určitě můžeš, pomalu a postupně.

ija1
10. led 2011

@jankabr - ciste zeleninove nasi male chutna zahradni zelenina od Hami, a i od Rossmana - babylove.......... maji v tom docela dost druhu zeleniny...........
a pak v DM Alnatura - pastinak, nebo dyne.........s bramborem...........
a masove...... tam asi zalezi co komu vyhovuje........ ja obcas dam Hamanek nebo Hami...
treba sunarek se mi nelibi kvuli slozeni............a Hipp konzistenci.........

jankabr
10. led 2011

@ija1 diky moc, tohle rozhodne pomohlo 😉

sussanah
10. led 2011

@apollo11 ja fakt nevim presne ty hodnoty po pul roce pri zavadeni prikrmu, nejak jsem to neresila 😅 Po tom roce je to tusim 500ml (teoreticky, vcetne syru, jogurtu, kase atd), ale moje dr v tom ma vcelku zdravy nazor a rikala mi, ze u kojeneho ditete se to tak neresi. Vzdycky po mesici ubrat davku kojeni a nahradit jidlem a ze mimco si behem tech kojeni vytahne co potrebuje, at uz se to tyka mlecna davky nebo piti. Takze ja to tak delala (pred zavadenim prikrmu jsem kojila 6x), ale kolem 9-10m jsme se dostali na 3x kojo pres den a s tim jsme v podstate doted. Pokud nechces vice nahrazovat um, tak alepson to doho roku bych ty 2-3x kojeni pres den nechavala. Ono uvidis, ze jak bude mala vic a vic jist, tak se bude i mene kojit (nemyslim az tak pocet, jako spis vypite mnozstvi). Za takove 2-3m uz to pro ni nebude plnohodnotne jidlo jako dneska, ale v pohode se ti treba rano nakoji a za pul hodky zboucha snidani. Ja myslim, ze za chilku klidne to jedno kojeni muzes plne nahradit obedem a byt uplne v klidu. Duveruj te svoji princezne trochu, vsak ona si rekne, jestli ji bude neco chybet 😉

sussanah
10. led 2011

@lio tak at mu chutna 🙂