Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

anehap
14. říj 2011

@andelka můžu se zeptat? Do normálního mlíka děláš kaše od roku nabo až později? A jak - převařuješ ho nebo jen přihřeješ na ty stupně? Taky jsem nad tím přemýšlela, ale nevím, jestli už normál. mlíko může. Už z něj teda vařím - omáčky a tak, ale stejně to moc nejí, naše jídla minimálně, skoro pořád jí dělám jídlo zvlášť 😒
A pochopila jsem, že jsi taky kojila celkem dlouho - měla jsi potom problém s přechodem na UM nabo ti to malý pil v pohodě?A jí už vaši stravu běžně?Jste starší, tak by mě to zajímalo 🙂
Díky moc 😉

andelka
14. říj 2011

@anehap od 15měsíců, do čerstvého plnotučného. Nepřevařuju. Já taky dělám ještě většinou jídlo zvlášť. No, říká se na vaření od roka, já bych ještě počkala.
Kojila jsem 13měsíců, jeden den prostě ráno místo nakojení dostal UM do hrnečku ze kterého byl zvyklý pít vodu a čaj (teda jiný hrnek, ale stejný druh pítka), vrhnul se na to a zahučelo to v něm. Teď už ráno ňamčí jak vidí že jsem v chystání UM moc pomalá 😅 pije ráno 300ml. Předtím měl to samé mléko v kaších.
Naši stravu ještě moc nejí, jako vařenou, oběd a tak, moc mi to nejde. Nechci mu moc solit, kořenit, a prostě když jídlo odeberu a dochutím až nám, tak mi to nejde, jídlo to líp přijme v průběhu vaření než ke konci. Ale třeba omáčky jdou, nebo něco zapečené, rizoto a tak, to jo.

anehap
14. říj 2011

@andelka díky, a používáš obyčejný krabicový, bio nebo z automatu? My máme teď možnost čerstvé z automatu, ale to zase říkají, že pro děti se to má převařovat....
Tak to je fajn, že UM tak snadno zvládnul - my teda bojujeme, zezačátku si jen cucla, teď už něco málo vypije, ale žádná sláva. Takže poslední večerní kojení ještě radši nechám.A pije z flašky, hrníček odmítá, flašku taky dřív nechtěla, ale teď si dala říct 🙂
Malá naše jídlo nechce hlavně z toho důvodu, že pořád "nekamarádí" s kouskama, takže tak polévku, ale jen pár lžiček....taky solím zatím minimálně.
Jinak máte vybrané na holčičku stejné jméno, jako má naše malá 😉

andelka
14. říj 2011

@anehap krabicové rozhodně ne, kupuju ve flašce čerstvé a někdy i bio. Z automatu bych určitě převařila. U nás byly, ale zrušily se.
no on flašku jakože dudlík neměl nikdy, tak pak až to pítko, a dlouho trvalo než se rozpil, až kolem 10měs. ale vypil z toho cokoliv, tak do toho prostě jednou dostal UM a hotovo. Kamarádce malá též UM moc nechtěla, tak ho dělala napřed slabé a zvyšovala dávku a pak už pila normálně silné jak má být.
Dany se taky nekamarádil s kouskama, dusil se, kuckal, ale časem se naučil, chtělo to trpělivost a počkat prostě.
Jo? Jé, my ho měli vybrané i poprév, ale máme kluka 🙂 tak uvidíme jestli ho tentokrát udáme 🙂

anehap
14. říj 2011

@andelka Dudlík taky vůbec nechtěla, ani flašku s ním,celý první rok ani náhodou, ale teď UM z toho celkem pije, ale ještě radši ho má z flašky s tím měkkým pítkem(MAM). Hrníčky s pítkem taky máme a zkoušela jsem, ale spíš si s tím hrála 😀
Tak snad vám to se jménem vyjde 😎

andelka
14. říj 2011

@anehap my máme právě tu flašku s měkkým pítkem Mam, tři velikosti, malou na UM a větší na čaj 🙂 klasický dudlík ani omylem a do těch tvrdých kouše 😅

anehap
14. říj 2011

@andelka malá se právě taky kouskama dusí a úplně ji to nadavuje a odmítá pak jíst 😉 Jinak rohlík a jiné pečivo kouše, sušenky, piškoty atd a když jí dám do misky uvařené těstoviny, taky ručičkama nabírá a sní je, ale nesmí to mít namíchané u oběda se zeleninkou - to je potom konec 😒 Ale má už 15 měsíců, tak doufám, že časem to půjde....

anehap
14. říj 2011

@andelka
my máme tuhle, tam asi pítko nemá víc velikostí

andelka
14. říj 2011

@anehap pítko ne, flaška 🙂 160,220 a 260ml
Určitě půjde, zvykne si, a když jiné věci kouše...

werry
14. říj 2011

ahoj holky, koupila jsem také ty kaše z DM - jen se chci zeptat, když po kaši ještě kojím, mám dělat mléčné nebo nemléčné, nebo je to jedno? koupila sem i UM babylove, tak jestli to mám střídat, nebo jde o tu mléčnu dávku, ale před usnutím ještě kojím, díky

ciernavila
14. říj 2011

Zdravim! My sme mali v utorok 6 mesiacov, v sobotu bude prva mrkvicka. kamoska vravi ze z toho moze byt zacpa. Da sa tomu nejak predist?

anehap
14. říj 2011

@werry já dávám z DM mléčnou od roku(teď má malá 15měs.), protože dřív nechtěla. Kaši má vždycky tak kolem půl sedmé a po osmé před spaním kojím. Ale můžeš zkusit i nemléčnou bez příchutě a dělat to do UM - záleží, co bude víc chutnat 😉

anehap
14. říj 2011

@andelka aha, to jsem špatně pochopila 😎 , právě jsem si říkala - jednou jsem pítko chtěla koupit náhradní, ale řekli mi, že se neprodává, tak jsem musela koupit celou flašku

andelka
14. říj 2011

@anehap k té mam flašce se prodávají náhradní pítka,já je kupuju v Globusu, mají růžové a modré.

em_ka
14. říj 2011

@andelka na tu mam flasku existuju nahradne pitka?? nikde som zatial nevidela, preco u nas neni globus? 😠

danules
14. říj 2011

Ahoj maminky. Chtěla jsem se zeptat, jak by měl vypadat jídelníček pro 7 měsíční miminko. Děkuji 🙂

sova33
14. říj 2011

@ciernavila Asi tomu moc nepředejdeš, ale pokud můžu ze své zkušenosti říct, já bych začala dýní 🙂 Začali jsme mrkví, po pár dnech mi ji začal bojkotovat (možná právě i kvůli té zácpě), tak jsme koupili skleničku dýně a ta mu chutnala a zase se rozjedl. Dokonce v knížce o jídle kojenců, kterou mám doma, právě jako první příkrm uvádějí mrkvové nebo dýňové pyré.

michamicha
14. říj 2011

@ciernavila nebo zkus cuketu 😉 náš malej se osypával po mrkvi, teď teda taky když jí má častěji, a doktorka mi poradila, že ať zkusím dát místo mrkve spíš cuketu 😉

michamicha
14. říj 2011

@andelka
@anehap já taky kupuju v globusu, stojí tuším 65,-Kč

andelka
14. říj 2011

@em_ka jj, existují. Ale jinde jsme je taky neviděla. Možná kdyžtak na netu.

lubinka26
14. říj 2011

ahojte. chcela by som si overit, ci postupujem spravne 😅 🙂
Bianku prikrmujem od 6. mesiaca, kedze bola kojena. zacinali sme zeleninkou. V 7. mesiaci som jej zacala davat aj maso. striedam kupovane pohariky (alnatura, hipp) s domacou stravou (kvoli zmene maska) roznu zeleninu som uparila v parnom hrnci a potom som ju nadavkovala do avent poharikov. kuracie prsia som tiez uparila a pokrajala na drobno, dala zmrazit do nadobky na lad. jednu kocku masa a jeden poharik ma mala na 2 dni. Pobede jej zvyknem nastuhat jablcko a dam do toho trosku ovsenych vlociek, niekedy jej dam cuckat korku, zvacsa ju zje celu. papa aj kukuricne chrumky. dnes dostala prvykrat kasu na dobru noc od Hami, zjedla polovicnu davku a potom som este kojila. pred vcerom som jej dala prvykrat cestoviny. ryzu som jej este nedavala, je potrebna? s cim ju kombinovat? nie je toho malo, teda jednostranna strava? co dalej zaradit? treba jej davat ovocie kazdy den? dakujem pekne

ciernavila
15. říj 2011

kamoska vravela ze sa da davat ako prve prikrmy aj ryza s jahlemi...Davate jahle? Ako to upravujete?

ajkuska
15. říj 2011

@lubinka26 ryžu jej pokojne daj nie je alergizujúca, neobsahuje lepok, je ľahko stráviteľná a zasýti, ja ju dávam k mäsku, alebo s ovocím.

lubinka26
15. říj 2011

ja viem, ze ryzu mozem, len ju nedavam, ze ci to je chyba. obsahuju ju niektore pohariky, tak ci to staci.
@ciernavila co su jahle?

a co jogurty? mame teraz doma taky pakel s bielou activiou, rozmyslam, ci jej ju nedam. a ked ano, tak kedy? zatial to u nas vyzera tak, ze v noci kojim, rano niekedy chce, niekedy nie, potom zaspava na ciciku dobeda, medzi jednou a druhou papa obed, ked ideme von, tak papa az okolo 6tej teraz najnovsie kasu a ked sme doma, tak ju este okolo 3tej kojim (zaspava tak) a vecer zaspava medzi 8-9 tiez na ciciku.

ciernavila
15. říj 2011

@lubinka26 to je lupane proso. Ani ja som to este nikdy nejedla.

anehap
16. říj 2011

@michamicha
@andelka díky za tip, zkusím se po nich podívat, Globus máme z ruky, ale možná na tom netu 🙂

andelka
16. říj 2011

@lubinka26 jáhly jsou super, výborný je jáhlový nákyp s ovocem, ale malému dělám spíš jáhlové vločky nebo jáhlovou kaši, je to rychlejší 🙂 jsou bezlepkové, dobře stravitelné a moc dobré 🙂

jogurty se obecně doporučují od 8-9měs. bílé min 3,5% tuku a co nejjednodušší složení, žádné škroby, želatina a tak

ladaa20
16. říj 2011

Ahojky holky mam dotaz na ty ktere začinaly s přikrmy od 4m my mame ted ukončeny 5m a mame za sebou mrkev ,brambor,květak,jablko,banan,kuř.maso,vaj.žloutek trochu hrašku ted budem zkoušet špenat hovězi .....zatim vždy jen na oběd vařime domaci stravu přidavame lžičku oleje a mixujem od kdy začit davat svačinky a jake nejlip kdy je nejlepši začit s vločkami jogurty atd a kolikrat tydně maso všude se dočitam ruzne nazory dik za rady

jankadudova
17. říj 2011

@ladaa20 Ahoj. Uf, mate toho dost🙂 My jsme zacali od ukonceneho 4.m kvuli anemii, ale teda hodne pomalu a opatrne, protoze bys mela nejdriv jednu slozku treba 3-5 dni zkouset a postupne pridavat dalsi stejnym zpusobem. Ja jsem asi mesic od zeleniny zacala davat az maso, vajicko nedavam (ale kvuli alergii a ta se vas asi netyka). asi dva tydny potom jsem zacala zkouset ovocne presnidavky, odpoledne jako svacinku, ale ovoce teda opatrne, urcite ne velke mnozstvi. My mame sklenicky, takze jsem davala treba pulku, plus minus 70g. Vlocky - odvekke tema lepku 😉 na doporuceni alergologa mezi 6-8m by se mel zacit podavat, takze mate jeste cas, nic mu neutece a s lepkem obzvlast. Jogurt by se nemel davat drive nez po 9m.

jankadudova
17. říj 2011

@ladaa20 No a jk tu radily holky, vlocky davam namixovane treba k jablicku, nebo davam kasi na noc uz s lepkem. Ted obcas treba po obede dam jednu krupku kukuricnou - on si s ni hraje, zmoula, neco sni, neco vyhodim🙂 a masiruje si tim dasne.