Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ijetka
13. únor 2007

Já taky používám tyč. mixér a banán taky jen rozšťouchávám, teď ho dlouho neměl. Jeho nadobí myju normálně s naším akorát ho oplachuju v horký vodě. Lahvičky nepoužívám páč se mi Kubík naučil pít z toho hrnečku s násoskou 😀
Mám pro něj takovou šikovnou misku z které se hezky nabírá jídlo a malou lžičku 😅

jita2
13. únor 2007

hele ijetka,
ty překvapuješ...už i hrneček..já jsem to zkoušela taky, ale malá ještě neví, že musí zaklonit hlavu, aby něco teklo...jak to u vás funguje??

ijetka
13. únor 2007

Malej ho hryzal ze všech stran, ale došlo mu co a jak aby to teklo, má ho nejraději v leže (ještě se nastalo, že by se zakuckal)chvilku ho kouše, pak si cucne, ale nenechávám mu ho celý den.

raculka
13. únor 2007

no jo, kubajz od ijetky je šikulka- napřed nočník,teď hrneček, a to si pořád jeho mamina stěžuje, že nemá ani zoubek 😀
Tak jsem teď studovala knížku a časák,kde shodně píšou, že je lepší zvykat na nemixované,ale jen propasírované,prý se děti učí pak lépe jíst větší kousky.Ale to vůbec nic proti mixování,uvidím,až začneme,vyzkouším to pasírování a když to nepůjde,tak budu mixovat.Taky píšou,že děti co jsou jen kojené a neznají pití z flašky,tak se hned učí na hrníček,možná proto ten ijetky nemá problém.
Ten náš pil z flašky jen párkrát,když jsem musela odejít,zvládl to,ale nadšenej nebyl,holt to mateřské balení je nejlepší 😀
A lžičky máte hodně hluboké nebo rovné? Viděla jsem prodávat obojí,četla jsem zase někde,že je lepší učit jíst obyč ( ne tou moc rovnou),aby se dítě naučilo normálně.To je informací,pak se v tom má někdo vyznat 😅
Ale díky za cenné rady,určitě je využiju. 😉

jita2
14. únor 2007

No já taky malé nedávám maso-zeleninové příkrmy úplně na kaši, ty kupované jsou teda kašovité, ale já dělám domácí, tak to má docela kousky, a malá s tím nemá žádný problémy, ne vyloženě kusy...ale žvýká perfektně...

ijetka
14. únor 2007

raculko
ty jsi to tak hezky napsala 😀 😀
možná na tom něco bude.. 😕
já bych se bála, s tím nemixovaným, že se třeba zakucká no stejně to jednou přijde 😉

Lžičku mám tak akorát ani mělkou ani rovnou, to jsem ti poradila viď? 😅

helik
autor
14. únor 2007

ijetka
gratuluju k 7 měsícům 😉

S tou lžičkou do mě babička hustí, abych ho nezvykala na žádné zvláštní umělohmotné, ale ať mu dám obyčejnou kovovou. Tak jsem dala a on si zvykl.

No a taky mi zatrhla pítko, prý ať mu pak dám rovnou hrnek, asi tu babi nesmím tak poslouchat, protože to pítko může být fajn 😒

Dneska dostal David brambor a špenát od Hippa - jé, ten prskal a kroutil se - ne, tak špenát nám nejede ani zanic.

Holky, daly jste některá hrušky? Já mám koupený hrušky Hipp, ale teď mám strach, aby to nenadýmalo, nemáte některá zkušenost?

jita2
14. únor 2007

ijetka,
grauluju k narozeninkám..... 🙂

helik,
my jsme dávali hrušku jako přesnídávku a ještě jsem neviděla, že by něco tak rychle zhltla..no a mě to chutnalo taky hrozně moc..my jsme ji dostali a teď nevím, jestli to bylo od hami...už nevím značku, ale nadýmání určitě u nás nehrozí, to skončilo nějak 3. měsícem....ale je opravdu výborná...

dashak
14. únor 2007

Raculko, my máme silikonové lžičky od mamu, protože já jsem s těma kovovýma na to neměla nervy. Malá si s nima totiž dělá dobře 😀 Zmáčkne tu lžičku a kouše do ní (rostou nám zuby)a bylo hrozné to z těch zubů dostat a ten zvuk 😝

Helik, to asi celkem potrvá než bude pít z obyč hrnku. Aspoň naše malá si hlavu neláme- pije, pije a pak někam ten hrnek pohodí, takže je velká výhoda, že je nekapající 😎
A za kolik kupuješ Hami 2? Já jsem s úžasem zjistila, že v lékárně je jen za 119,- 😲 Já ho vždycky kupovala u Rossmanna za 159,- nebo v akci za 119 měli párkrát i v Tescu nebo v Hypernově. Dneska jsem se schválně v Tescu dívala a stál 189,- 😠 To je celkem nářez rozdíl 70 kaček na balíku, to když koupím 3 balíky, tak mám 1 zadarmo 😉

ijetka
14. únor 2007

Jé holky Kubík vám moc děkuje za gratulace a já taky 😀

Hrušku jsme už dávali a dáváme, nenadýmá nás (to jsme si užili taky dost)
má jí ještě raději než jablíčko, měl i přesnídávku i jako ovoce

Doma máme lžičku umělou, ale vedle u mamky baští klasickou nerezkou 😅

raculka
14. únor 2007

Ahojky,tak vám díky za zkušenosti.
Lžičky už mám nějaké umělky(nevím přesně,prostě to není kovový),mírně hluboké.
Ještě se chci zeptat k vaření-dusíte to v kojenecké vodě,nebo děláte na páře?
Jsem netušila,že to bude taková věda 😅
jita2- a ty jídlo mixuješ nebo ne??
Jinak taky nejdříve zkusíme pítko,ne obyč hrnek.I když to třeba ani nebude potřeba,záleží,do kdy budu kojit a jak bude šikovnej.8-)
Je mi jasný,že naše maminy by dítěti dali příbor se svíčkovou už v půl roce 😠

jita2
14. únor 2007

raculka,
vařím v koj. vodě a jídlo jedu přes masový strojek, přes ty menší dírky, a stačí to bohatě...jen když to zamrazím, tak to z toho vysaje tu vodu a je to suché a malé to nejde do krku, tak to musím ještě ředit, lépe se mi osvědčilo jídlo zavařovat do skleniček...

ijetka
14. únor 2007

No já už v koj. vodě navařím a to máme prcky skoro stejně staré, no psíš mladé 😀
Dr. říkala, že už to není potřeba 😕

raculka
14. únor 2007

holky,když jsme u toho jídla, jak dlouho skladujete uvařené jídlo v lednici-myslím pro vás,když vám zbyde víc porcí??
Já třeba 3 dny, ale moje máma z toho má skoro záchvaty, tak nevím, jak dlouho se může jídlo skladovat. 😅

ijetka
14. únor 2007

No u nás (hlavně když dělám omáčku nebo guláš, nemám odhad) taky tak 2-3dny, ale ten třetí den je maximum. Takovej segeďák je nejlepší 😀

jita2
14. únor 2007

raculko,
to se ptáš na zajímavou věc 😀 , moje mamka byla zvyklá skladovat jídlo v lednici 3-4 dny, a jak to viděl můj muž, tak se málem vyvrátil...a já už ho chápu...zkus se na to jídlo podívat druhý den pod mikroskopem, tak ti naskočí pupínky, co po něm všechno leze...ty bakterie se na něm tvoří opravdu rychle, a kdoví, co všechno, druhý den je to ještě OK, to my jíme..ale jinak třetí den nehrozí....ale jak píše ijetka, třeba guláš, tak to jo...to se musí rozležet..

no a s tou kojeneckou vodou se já sice neptala, zase jsem zapomněla 😀 , ale voda z vodovodu obsahuje moc svinstev, hlavně je přechlorovaná a kdo ví co ještě, tak toho chci malou ještě nějakou dobu ušetřit... 😉

ijetka
14. únor 2007

Co se týká tý vody, mě řekli na úřadě, že jí podléhá nejpřísnější kontrola, dřív PETky nebyly

Jé holky já si pamatuju, když byl brácha mimi (je o 6 let mladší), tak jsem chodila a taťkou ke studánce pro vodu, měla jsem svojí bandasku a v té jsem i já nosila vodu pro brášku. Bylo to moc hezký. A dneska nějaká studánka nehrozí ☹ bylo by to o žloutenku 😒

raculka
14. únor 2007

hm,tak to jste mě nepotěšily, radši to budu dávat rovnou na mrazák,ale mě to z mrazáku přijde takový divný na chuť, horší než 2-3.den z lednice 😒
ale samozřejmě až budu vařit pro malýho,tak to bych dala jen 1.den staré,u nás prostě z toho nedělam takovou vědu,ale asi začnu 😀
jita2- jsi chemička??? (ten mikroskop)

Co se týče vody,nedávno to testovali,voda z vodovodu je prý někde dokonce kvalitnější,než ta v Pet lahvích.Ale kojenecká je přísně hlídaná,tam by to nemělo hrozit.I když dneska, kdoví........ 😖
Já když jsem vyvářela lahve,tak byly pak celé pokryté takovým bílým povlakem,nevím, jestli je to chlorem nebo tvrdostí vody??? Snad to nemůže nijak vadit? Je pravda,že v konvici máme vodní kámen pořád.
Ijetka-jo studánky,to už je dneska o hubu.Ale pár jich ještě hlídaných je,kam si lidi jezdí pro vodu. 😉

macejka
14. únor 2007

raculka

já koupila umělohmotné lžičky v DM drog,,je jich asi šest v balení,stály asi 40.- a nejsou moc hluboké. Ale jsem s nima spokojená a malej si taky nestěžuje 🙂 🙂
To bílé v té vodě by měl být vápník,alespoň v té kojenecké a není to na škodu.V normální vodě z kohoutku to bude asi chlor neboto bude tím kamenem,podle toho jak kde je voda tvrdá.Aspoň si to myslim 😕
A předpokládám,že do koj.vody by snad nedali žádný sajrajt,ale co "napouštěj"do jiných pet lahví to nikdo neví takže bych řekla,že je to nastejno jako voda z kohoutku.
No a jídlo skladujeme také tak dva-tři dny jak kdy to vyjde,ale většinou ty dva dny.Já když vařim tak většinou víc,aby to právě na druhý ještě bylo.ale né vždycky.

macejka
14. únor 2007

helik

na zítřek mám pro malého také špenát s bramborem od Hippu,tak jsem zvědavá jak se na to bude tvářit.Ale velké naděje tomu nedávám,dneska dostal příkrm s masem tak to bude v chuti hooodně velkej rozdíl.No,ale nechám se překvapit 😀

dashak
14. únor 2007

Macejko, já když dala malé špenát, tak plakalo, že měla málo. Strašně ji to chutnalo.
Plastové lžičky z DM jsme od někoho dostali, tak jsem nějaké poslala k babičce, ať máme čím papat na návštěvě. S těma kovovýma to je 😝

jelenice
14. únor 2007

Ahojky holky.Vaříte malým doma nebo to jen kupujete?Já malému zkoušela vařit,ale plival to víc jak kupované.

helik
autor
15. únor 2007

jelenice,

já zkouším to i to, ale zatím mu taky víc jede kupované, ale ne všechno - špenát od Hippa neuspěl 😀

Víš, třeba bych asi nekoupila jablíčkovou přesnídávku, když mám doma jablek dost, ale třeba meruňkovou, tu mu doma jen tak lehce neudělám....nebo hrušky.

Macejka
no tak to jsem zvědavá, schválně toho ochutnej, připadá mi to jako hroznej blivajz, pokoušela jsem se mu to schutnit Glukopurem, ale nedal se obalamutit 😖

jita2 ijetka

tak dneska tu hrušku prubnem 😉 Díky.

S tou vodou - kojeneckou dávám do mlíka a normální z kohoutku do vaření. Myslím si, že není tak závadná, jak se o ní tvrdí - možná trochu záleží na místě, odkud tu vodu vodovod bere - vím, že třeba v Brně se jedné vodě, která teče z Pisárek říká pisuárecká 😅

U nás taky bývala studánka, to je škoda, že už není. ☹

ijetka
15. únor 2007

Tak jsem si dneska plánovala, že dám Kubíkovi prvně žloutek a zase ne protože má ještě zbytek (půl skleničky) od včera.
Zeleninu s králičím masem, ty masozeleninový jsou dobrý 😅

Koupila jsem mu taky od frutapury přesnídávku jablko-švestka a ta mu taky jede, ale hruška je hruška 😀

dashak
15. únor 2007

Jelenice, já dělám jídlo doma, kupované dávám jen když někam jedem nebo s telecím nebo králičím masem, ať má malá změnu.
Domácí ji jede, má vždycky boule za ušima. Dávám hodně mrkve, aby to bylo sladší a dělám to na páře, takže to má zase trochu jinou chuť a hlavně si to uchová více vitamínů.

jelenice
15. únor 2007

U nás je problém každou lžičkou,kterou by měl sníst.Zkusím to na té páře a uvidíme.Díky moc 😉

jita2
15. únor 2007

raculka, ¨
na to nepotřebuju být chemička 😀 , mám chytrýho manžela, který si vše potřebné vyčte nebo nějak zjistí...ono je to totiž celkem logický... 😝

raculka
15. únor 2007

jita2- tak to tu teď vypadám asi za blbečka 😅 😀 -p
Jinak jak sleduju kamarádky a čtu,tak všichni dost vychvalujou jídlo kupované ve skleničkách.Já jsem možná trochu staromódní,ale asi budu zkoušet nejdříve to domácí.Prý to může být až 20 pokusů,než to dítko přijme,takže to chce hodně trpělivosti.No uvidíme,třeba nakonec budu dávat taky kupované.Finančně to prý vyjde skoro levněji a zelenina teď prodávaná není nic moc 😝

macejka
15. únor 2007

jelenice,raculka

já zatím kupuju příkrmy ve skleničkách,to,co jsem doma uvařila nemělo moc úspěch,ale budu také vařit spíš až když toho spapá víc 😉

helik

tak špenát s bramborem úspěch neměl,pouze pár lžiček potom to začal plivat a začal brečet tak mu to asi fakt nechutnalo 🙂
Zítra už mu to dávat nebudu a zkusím zeleninu s kukuřicí tak uvidíme 😉

dashak
16. únor 2007

Raculko, to bych neřekla, že domácí vyjde dráž - kupované vyjde kolem 30Kč a doma řekla bych tak 5-10kč-2mrkvičky, 2 brambory, nějaká brokolice nebo hrášek a kousek masa. Ale je s tím víc práce, to jo. Ale my utratíme už tolik peněz za mlíko a taky za čaj(malá vypije běžně 8dcl za den), že aspoň tady trochu ulevím peněžence. A když můžu, tak oškubu tchyńu o nějakou mrkev a brambory, takže to máme domácí. Jinak mi mamka radila, když kupuju mrkev v obchodě, tak ať beru tu s natí, na té se pozná, jestli je čerstvá, je ale podstatně drahší než jen ta kořenová.

Macejko, to je škoda, že Filipkovi špenát nejel, Ivanka ta si celkem pochutnala. Poprvé měla jen samotný dělaný na páře s masem a podruhé jsem ji do toho přidala trochu koj. mlíka a nasekala žloutek.
Jinak malá má hrozně ráda koprovku, ta je fajn sladká, dělám ji taky z koj. mlíka a čerstvého kopru, ale to vy ještě nemůžete, protože je tam mouka.