Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

zevina
22. čer 2007

odpolední sváča by měla být mléčná, buď jogurt, nebo kojení-UM

zevina
22. čer 2007

i když my se tím moc neřídíme, protože náš malý zrovna dvakrát jogurt nemiluje, trochu ho sní, ale žádný zázrak, a nepomáhá ani vylepšovat ovocem nebo přesnídávkou 😖 tak ho dávám jen 2x týdně, čistě pro zkoušku, jestli mu náhodou nezachutnal 😅

jita2
22. čer 2007

macejka,
tak o tom tmavým pečivu to slyším prvně....i v knížečkách jsem četla, že se doporučuje místo bílého pečiva tmavé, protože je 100% zdravější a to bílé je nezdravé jak pro děti, tak pro dospělé....ale co, všude píšou asi něco, my teda boleníčko nemáme. 🙂
Jinak je pravda, že je spousta výrobků ošizených a dobarvovaných a my si to kupujeme jako celozrné pečivo...hajdaláci jedni 😀 😀

My dáváme odpoledne UM 🙂

zevina
22. čer 2007

taky dávám tmavý žitný chleba (máme ho rádi i my) ale celozrnné výrobky zatím nee, ty semínka jsou pro děti zatím těžko stavitelné, i musli se má dávat nejdřív od roku 😉

nomisek
22. čer 2007

ahoj holky, koukám, že dáváte všichni jogurt až odpoledne. Myslíte, že je lepší ho dávat odpoledne. My ho totiž dáváme dopoledne ale nesníme celý 😖

zevina, zkus dát do toho jogurtíka dětský sušenky. Já malí dávám také aktivii a přidám jí tam rozmačkaný sušenky od Sunaru. malí to moc chutná 😀 samotnej mi taky nesní.

jita, taky jsem najela od začátku na zdravou výživu, dávám malé jenom celozrnné (tmavé). Mě vychovávali na bílém pečivu a teď mi to dělalo problémy si zvyknout na tmavé. Ale chutná nám už 😀 😀 😀

zevina
23. čer 2007

nomisek, zkusík to teda šmrncnout sušenkama a uvidíme 😉

jita2
24. čer 2007

Jojo, zrníčka bych ji taky nedávala, to by asi nestrávila 🙂

Nomisek,
já dávám jogurt dopoledne, těžko říct, kdy je to lepší, vcelku je to asi jedno, jen jsem tady jednou četla, že odpoledne je pro mimi hůř stravitelnější než dopoledne (ale možná se mluvilo o ovoci v této souvislosti), takže přesně nevím, ale my dáváme na dopolední sváču 🙂

mapris
24. čer 2007

ahojte holky,
no, co se tyce celozrnnyho peciva - detem se pry davat nemaji - ale je to v tom smyslu, kvuli tem seminkum co obsahuji. A jinak tmave pecivo - jak tu nekdo psal - je opravdu stejne jako bile pecivo.

Jogurt zacnem davat pristi tyden, ale kdy, to nevim. Dopo davam mlicko. Spis to zkusim taky odpo. Muj synovec ho jist nechce - je mu rok - a tak ho sestra trosku oblbla tim, ze dala do misky jogurt, doprostret trosku presnidavky a tu mu vzdycky trosku namoci do toho jogurtu. Jedna moje kamaradka mi rika, at Terku naucim na bily jogurt samotny a s nicim ho nemicham, protoze jeji 4lety syn ho pry jedl tak do dvou let a ted ho do nej nedostane a je to pry skoda.

dashak
24. čer 2007

my začli dávat jogurt s banánem. Teď to vesměs smíchám ještě s piškotama a nějakým dalším ovocem jako broskev, hruška, jahody..., ale sní ho i samotný, akorát toho je pak málo a musím ji za chvíli ještě něco dát.

nomisek
24. čer 2007

ahojky, taky si říkám, že dávat jenom jogurt je docela málo. Když si dám jogurt já, tak mi to teda jako jídlo nestačí 😖

jita2
24. čer 2007

maprisku,
není všechno tmavé pečivo jako bílé.Když je psaný žitný chléb, tak je ze "zdravé" tmavé mouky 🙂

nomisek,
Zoe nemá určitě tak roztáhlý žaludek jako my dospělí, ale je pravda, že se po něm rychleji vyhladoví než když třeba po mlíčku 😉

nomisek
24. čer 2007

jita2, musím ale říct, že zase třeba malá po jogurtu vydrží dlouho. Nevím jak to dělá.... a když jí někdy dopřeji pribiňáček, tak to vydrží hooooodně dlouho. Jo a na ten pozor. Doktorka mi říkala, že je to nejhorší, co můžu dítěti dát. Sice to vyrábí pro děti, ale je to prý tak tučný, že jsou z toho pak obézní děti. 😨 😨 Jednou jsem potkala paní, která měla tříměsíčního chlapečka a povídala mi, že mu prý 1 pribiňák nestačí. Tak jsem kulila oči. Malá mi sní sotva půlku. 😖

jita2
24. čer 2007

nomisek,
to s těma pribiňákama je fakt, to už jsem měla v těhu jasné, že ho malá do dvou let neuvidí, proč taky ji cpát tučným, i z toho důvodu, že bude mít dispozice po nás, tzn. žádní štíhlouni nejsme 😀 😝
Já když dám malé jogurt dopolčo, tak vydrží dvě hodinky jen proto, že je prospí. 😉
Mamka taky viděla ve městě v jídelně starší paní, jak krmí tak 3-měsíční mimi pribiňákem....no jo, to jsou ty kozy (pardon 😝 ) 😕 🙂

dashak
24. čer 2007

zdar babky, nevím jak pribiňák, ale tchýně měla minule v ledničce ostraváčka, prý ať ho klíďo dám. Ty voe, jak jsem si přečetla to složení, tak jsem málem omdlela 😝 - ani nevím co to je za věci - karubin, jakási guarová guma, teď nevím, jestli to dobře píšu, našlehané dusíkem, no mazec. Jo a taky je to z tvarohu, ten se může od roka. Já to prostě taky dlouho dávat nebudu. Když mi jí zdravý bílý jogurt a do toho ovoce, tak vím, co ji dávám a jsem v pohodě

jita2
24. čer 2007

dashi,
no myslím že Ostraváček, Pribiňáček, Laskymáček a nevím co ještě se vyrábí, jsou na stejný způsob 😒 😉 Jo jo, není nad bílý jogurt s ovocem,přesně tak!!!!!! 🙂

nomisek
24. čer 2007

no jo ženský, ale máte vidět, jak jim ty tučný pěkně jedou 😀 😀 😀

jita2
24. čer 2007

To jo, oni hned vědí, co je dobrý 😝 😀

nomisek
24. čer 2007

no i když jak kdy. Naše malá ta má raději celozrný rohlíček než třeba obyčejný chleba s máslem 😝

jita2
24. čer 2007

No tak to je krásný, když je tak naučená, dětičky si na to zvyknou, jak je naučíme, tak budou papat a rodiče jdou samozřejmě příkladem 😉 To abysme se s manžou hoooodně polepšili 😀 😀

nomisek
24. čer 2007

to je díky tomu, že první co dostala byl celozrnej rohlík, tak obyč jí moc nejede. 😎 tak to já se snažím jít také příkladem, už jen v rámci hubnutí 😀

kamhajek
25. čer 2007

Holky co dáváte activii, dáváte normální nebo sladkou? Asi normální co, mě přijde strašně kyselá.

nomisek
25. čer 2007

kamhajek, já dávám jak kdy. jednou sladkou, jinky obyč. Obyč ale jedině s příměsí 😀

prochi
25. čer 2007

Kam vítej zpátky z dovči! My dáváme normální, ale míchám mu ji s trochou přesnídávky. Samotnou ji sní taky, ale jednou mi po ní hodil pěknou šavli.

Jinak my dáváme jogurt dopoledne, protože nevim, čím to je, ale dopoledne mi ovoce ani přesnídávky vůbec nechce jíst. Takže dopol. má activii s půlkou přesnídávky a odpol. samotnou přesnídávku, frutapurku popř. samotné ovoce (miluje nektarinky, minulý týden jsem si přivezla bedýnku meruněk, po těch se taky může utlouct).

O tom celozrným pečivu jsem ale taky četla, že by se nemělo dávat nevim asi do dvou let, protože obsahuje hodně vlákniny a pokud prcek dostává dost ovoce a zeleniny, kde je vlákniny habakuk, tak ta vláknina z pečiva už by na to tělíčko mohla být hodně. Ale taky kvůli těm zrníčkům, jak už tu bylo psáno, že hrozí nebezpečí vdechnutí. Jak to bude u nás nemám zatím tucha. Prozatím pečivo nedáváme, kousat se učí na banánu, meruňkách, kukuřičných tyčkách... a tam aspoň mám jistotu, že mu to přinese na rozdíl od rohlíků nějakou výživovou hodnotu. Fakt ještě nevim. Ale na druhou stranu ono by se toho nemělo.... 😀

jita2
25. čer 2007

Ahoj kozeny,
jasně že semínkové věci naši mimísci nemůžou, my taky pečivo nejíme, jen občas kousínek žitného chleba, taky když se jí někdo snaží dát rohlík, nebo to vidím u nějakých dětí, tak šílím, je to fakt docela hnus ty rohlíky (ale my je dlábíme ☹ )

kamhajek,
já pouze bílé jogurty s banánem, nebo s trochou přesnídávky 🙂 Rozhodně ne sladké 😉

prochi
25. čer 2007

Jiťo já taky rostu, když malýmu někdo cpe rohlík. Vysvětluj nevysvětluj furt dokola! Ale tady u nás "ve vsi" jsem rarita spíš já. Páč já fůrie všechno moc žeru a malýmu nic nedopřeju. Tuhle jsme se zas potkaly čtyři kočárky před obchodem. Dvě děti v ruce rohlík, pod sebou s prominutím nasviníno a třetí matka ulamovala kusy housky a cpala to mrňousovi do pusy. Prej je od nich klid 😕 . Neříkám sem tam mu kousek dát, na chvilku se zabaví...
A co se rozčiluju, ať si každej dělá co chce 😎

Jinak mě mrňous jogurt s banánem těžce bojkotuje. Zkoušela jsem dvakrát a tvářil se, jak když ho chci otrávit. Ale když mu ho dávám ukusovat, tak to je celej blaženej 😀

Jo a musim nás pochválit, když už má dost, tak zavře pusinku a dělá nenene, tak vim, že je fakt konec 😀

makelka
25. čer 2007

Ahojte holky, potřebovala bych poradit. Začli jsme přikrmovat tak před týdnem. zajímalo by mě, jak poznám, kdy mám nahradit další kojení jídlem, teď baštíme místo oběda a kdy přidat další jídlo??

anavka
25. čer 2007

Kamhajek, tak já dávám jen bílé jogurty a malá je naštěstí má ráda samotná, takže jí do toho nic nepřidávám. Jo a dávám ho odpoledne. A jak se tady probíraly Lipánky, Pribináčky a všechno podobné, prý je to to nejhorší, co můžete dítěti dát ☹ Jinak pečivo také ještě nedáváme, ale třeba když večeříme, někdy jí dáme kousek rohlíku a ona si požužlává. Kupujeme tmavé pečivo a já si myslím, že když tam nejsou velké semínka, že ta trocha co sní, tak nevadí.
Makelka, já jsem 2-3 týdny po tom masozeleninovém příkrmu dokojila a pak myslím, že po měsíci jsme přidávaly dopolední svačinu a po tom dalším odpolední. Všechno nám to řekla naše doktorka 😉

nomisek
25. čer 2007

prochi, tak to stou zavřenou pusinkou děláme taky 🙂 a banán ten má taky ráda jedině okusovanej 😎

makelka, my přidávali až tak po měsíci, nebo až už bylo vidět, že si zvykla na obýdek 😀

anavka
25. čer 2007

Napsala jsem to trošku nesrozumitelně, vypadlo mi tam asi pár slov 😀 Takže: asi měsíc po poledním příkrmu jsme daly dopo sváču a za další měsíc i odpo sváču 😵

prochi
25. čer 2007

Anavka jasan, že kousek nevadí 😉 Procvičí se v ukusování (žužlání 😀 ) a ten kousek, co sní samo nemůže vadit.

Makelka každý doktor ti řekne něco jinýho. Buď poslechni toho svého, jestli ti teda říká co a jak a nebo všeobecně by se mělo začínat obědem - nahradit ho zeleninkou, za 2-4 týdny masozelenina. Měsíc od prvního příkrmu dopoledne ovoce, za další měsíc je možno zařadit odpolední svačinu.

Holky sem dávaly moc pěkný odkaz, kde to bylo moc hezky popsaný, zkusim ho někde najít...