Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sandra81
11. lis 2007

Lottie,i ja normalne delam porce s bramborem a ryzi a v pohode to davam do mrazaku jako ty. JInak davam male jidlo tak nak jak pises ty. Jen odpoledne ji davam taky jeste svacinku mezi zeleninou a tou kasi vecer. Ani nase mala jeste nic neplivala nebo se u jidla kroutila. Sni uplne vsechno co udelam. Na to maso kazdy den jsem se ptala proto ze treba nekdy chci udelat jen mlecnou polivku treba s kvetakem nebo brokolici a tam maso nedavam. Snad se nic nestane kdyz jednou tydne nebo 2x nedostane maso ne???

akcul
11. lis 2007

lottie:
To je malá teda pěknej jedlík. Naše Natálka sní k obědu tak 150g. 🙂

sandro:
Já malé taky 6x týdně maso nedávám. Ani my ho třeba někdy tolikrát nemáme. Určitě si myslím, že to nevadí. 😉

dashak
11. lis 2007

Ahojky, já musím potvrdit co píše nikka.vo, že ty brambory rozmražené nejsou tak dobré. Taky to sice mrazím, ale vím, že to pak už tak dobré není, chutnají jak normální brambory, které přemrznou, jsou takové hodně vodnaté a sypké. Ale malá to tlačí i tak 🙂

sandra81
11. lis 2007

Dashak. Ja nevim no, to me ani nikdy nenapadlo ze by chutnaly brambory pak jinak. Ja udelam uz vse smichany dohromady, brambor, zelenina a maso nebo misto brambor ryze a chutna to dobre. Urcite lip nez kupovany sklenicky....Mozna kdyz se zmrazi samotny brambory ze to je pak divna chut ale takhle mix si myslim ze ne.

dashak
12. lis 2007

sandro však já to mám taky jako eintopf 😉 Ale když to rozmrazím pak v MW, tak ty brambory jsou mokré a sypké. Rýže nevím.

sandra81
12. lis 2007

Dashak: no moc to nechapu, kolik tam tech brambor davas? Kdyz je to smichany a rozmixovany tak preci ani nevidis co je brambor a co je neco jinyho ne?

dashak
12. lis 2007

sandro, my ale máme 19 měsíců a 16 zubů, takže nic nemixujeme 😅

A dělám mj. takový eintopf, kdy si orestuju maso, pak přidám nastrouhanou mrkev, petržel, hrášek a nakrájený brambor. Zaliju vodou, přidám koření a vařím v tlakači 😉 Takže žádná kejda 😅

sandra81
12. lis 2007

Aha to jsem nevedela. A kdyz uz je male 19mesicu proc neji normalne jidla s vami???To se preci od roka smi ne?

cermonca
12. lis 2007

holky,kolik ryze varite na jednu porci?Nejak to nemuzu odhadnout 🙂
A co cervena repa,s cim se da kombinovat?
jinak ja take zamrazuji cela jidla i s bramborem,ale zatim mixujeme.

dashak
12. lis 2007

Sandro, no já si ohledně výživy malé dávám dost pozor. Je nedonošená, kojená nebyla, takže aspoň volbou vhodné stravy bych ráda pozitivně ovlivnila její vývoj a imunitní systém 😉 Samozřejmě, že jí i naše jídla, ale jen ty neškodná... jako třeba kuře pečené na másle, filety, různé omáčky atd., ale my si rádi i dopřejeme, takže asi není vhodné ji cpát knedlo zelo vepřo nebo smažený sýr, pečený buček 😅 Tak v těchhle případech se my pomějeme a malá holt dostane to svoje 😉

Cermonco, jsem ráda, že jogurtík zabral, četla jsem vzkazíka v tlachání. No malá rýži moc nechtěla, páč kousat to tehdy ještě neuměla a pomixované to plivala. Takže dávám až teď a to sní tak půl sáčku 😅

ladunka
12. lis 2007

Ahoj,

cermonco, z červené řepy připravuju polévku - uvařím ji do měkka na kostičky nakrájenou s petrželí, černým kořenem a bramborem, přidám ovesné vločky, odstavím z plotny, nechám stát pět minut, během kterých ty vločky nabobtnají a změknou, pak přidám máslo nebo olivový olej, zelenou petrželku a rozmixuju. Odlévám z toho před mixováním dost vody, protože to mám radši spíš jako kaši - ono to pak neteče ze lžičky.

Kostičkovou směs mám nakrájenou v mrazáku, takže to je velmi pohotový a rychlý pokrm 🙂 a na chuť dost dobrý - červená řepa je sladká.

zevina
13. lis 2007

ladunko, ta polévka zní dobře, určitě taky vyzkouším, jen bez mixování, my už jsme dost velcí na samostatné kousání 😉

já dělám č. řepu, že na cibulce orestnu maso, dám na kostičky krájenou (případně na hrubém struhadle) mrkev, petržel, řepu, podusím, může se zahustit solamylem a jako příloha brambory nebo těstoviny (doporučuju přidat kmín a bobkový list-trochu to přerazí ten řepný puch) nebo přidám zakyslou smetanu, či bílý jogurt a je z toho skoro boršč 😉 do roku bych vynechala cibulku, nebo jen opatrně a pokud mixujete, tak se maso nemusí restovat, stačí vařit dohromady se zeleninou 🙂

sandra81
13. lis 2007

Ladunko a Zevino,takze i vy delate nekdy polevky bez masa ze jo? Ja furt nevim jestli ji treba 2x tydne muzu udelat neco kde zadne maso neni, ale asi teda jo.
A jinak myslite ze kdyz stridam kureci s krutim ze to staci?

ladunka
13. lis 2007

Sandro, ze mě si asi příklad neber, mně se zdá šestkrát do týdne maso hodně i pro dospělého, a to i když ho mám ráda. Já naopak maso pro malou vařím jednou týdně a možná ani to ne...

sandra81
13. lis 2007

Aha, tak to jsi me uklidnila. No nekdy davam zloutek ale nekdy chci prave udelat jen zeleninovou polivku a nechci aby ji pak to maso zase chybelo...
Kolik je tve male?

schnek
13. lis 2007

Ahoj 🙂
mám dotaz, měli jsme mrkev a ráda bych dala brambor. Mám dát nejdřív jenom samotnej brambor, nebo můžu dát mrkev s bramborem a jak je to lepší? díky

zevina
13. lis 2007

sandro, převažují názory, že by dítě mělo mít maso 6x týdně a žloutek 1x, ale to neznamená, že je to jediný správný názor 😉 pokud to maminka cítí jinak, a má dostatečný přehled, aby dítěti doplnila bílkoviny, železo atd ve stravě jinak, je to určitě v pořádku 😉
a občasné vynechání masa tě vůbec nemusí trápit 🙂 řekla bych, že teď když je náš prcek větší, míváme bezmasý oběd častěji, zase třeba dostane na odpo. svačinku chlebík s rybičkama a je to 🙂

když klikneš na fotku, otevře se ti vizitka a hned víš jak je které dítko staré 😉

cermonca
13. lis 2007

Ladunka a Zevina:Diky za radu ohledne te repy urcite vyzkousim 🙂
S tim masem porad take nevim zatim ho ma kazdy den,ale take bych chtela uvarit jem neco zeleninoveho.
Schnek my jsme davali brambor spolecne s mrkvi,samotnej si ho nejak nedovedu predstavit 😉

schnek
13. lis 2007

Mě to taky přišlo divný, ale bylo to napsaný na papíře o příkrmech, co mi dala mudr 😉

slunickopeta
13. lis 2007

Ahoj holky, poraďte mi kdy mám začít přikrmovat??? Nelinka bude mít ukončenej 4.měsíc. Je kojená a částečně přikrmovaná...

zevina
13. lis 2007

schnek, nic nepokazíš, když přidáš brambor k už odzkoušené mrkvičce, samotné brabory když rozmixneš, tak jsou takové blemtavé, malý je nechtěl, zato mrkev jsem dávala do všeho, je sladká, ta mu chutnala v jakékoliv kombinaci 😉

slunickopeta
13. lis 2007

poraďte mi kdy mám začít přikrmovat??? Nelinka bude mít ukončenej 4.měsíc. Je kojená a částečně přikrmovaná Bebou 1.HA premium... 🙂 vy už máte nějaké zkušenosi..

cermonca
13. lis 2007

Tak to je fakt divny 😉

cermonca
13. lis 2007

Slunickopeta:My jsme jen kojili tak je to neco jineho,zeptala bych se mudry ta ti poradi 🙂

schnek
13. lis 2007

slunicko, počkej, co ti řekne mudr. My jsme na UM a přikrmujem teprve pár dní. Jenom se neboj, ono se nic nazkazí, když se počká 😉

sandra81
13. lis 2007

Zajimalo by me jestli davate miminkum od 6.nebo 8. mesice taky ryby a testoviny. Vsude ctu ze ryby ne, protoze muzou vyvolat do roka ditete alergii ale treba v obchode je normalne v tech sklenickach prodavaji tak nevim jak je to mozny.
A co testoviny, mate treba nekdo naky dobry recepty a jaky testoviny muzu pouzivat?

zevina
13. lis 2007

sandra, my s lepkem, takže i s těstovinama počkali až do 8.m, někde se uvádí i dřív, ale nevím proč to uspěchávat, do roku určitě bezvaječné a můžeš to prostřídávat s rýží a bramborem, prostě klasická příloha 😉 a později až nebudete mixovat, tak jsou dobrý ty zavářkový do polívky, aspoň je nemusíš krájet na menší kousky
ryby do roka fakt nee, u těch skleniček je to složení kolikrát ošemetné, i ovocné se dělají s tvarohem asi od 6.m a přitom se tvaroh do roku nedoporučuje 😒
někde psali, že pokud je na skleničce např od 6.m pro kojené děti se doporučuje o 2m později než při UM (prostě tak jako se zaváděním příkrmů, všechno posunout)

schnek
13. lis 2007

já teď dostala skleničku s ovocem a je to jako s nějakým chlebíkem, tudíž s lepkem a je tam napsáno, že od 4 měsíců. No kdyby to dostal do ruky taťka, tak mu to v poho dá, že se řídí tím věkem na skleničce, tak bacha na to

iwca
13. lis 2007

Ahoj maminy, my budeme už brzo taky přikrmovat tak bych se na to chtěla co nejlépe připravit. Můžete prosím napsat jakou zeleninku je nejlepší kombinovat? Chtěla bych malé vařit sama, ale někde jsem četla že v případě že nebudu používat biopotraviny(hlavně zeleninu) tak je lepší dávat kupované ze skleničky. Jaký názor na to máte vy? Kupujete dětem zeleninu v supermarketech? 😕

sandra81
13. lis 2007

Iwco nevim jak ostatni ale ja zadnou bio zeleninu ani maso nepouzivam a myslim ze je to taky ok. Driv zadna bio ani nebyla a taky deti jedly normalni ovoce a zeleninu.
Zacni treba mrkvi z ovoce pak jablkem nebo hruskou. Zelenina se da ruzne kombinovat stejne jako ovoce. Myslim ze nejjednodussi je kupovat zeleninu mrazenou. Dobry tipy a recepty najdes na hodne www strankach. Uz tu psali o www.kojini.net tam je hodne o tom kdy se ma jaka zelenina a ovoce davat a jak to kombinovat.