Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

k.jolanka
7. lis 2010

Ahoj holky, dnes jsem koupila červenou řepu, tady na MK jsem se dočetla, že se může dávat od 7.měsíce, já mám skoro 10ti měsíčního kluka, takže to by bylo ok, jen by mě zajímalo, pokud teda mimča řepu můžou, zda se řadí do potravin, které spíše alergii vyvolávají, nebo naopak...ptám se proto, že já sama mám alergie na vše možné, tak u malého jsme zaváděli příkrmy opatrně a nerada bych něco pokazila...pokud jí dáváte, tak jak jí zpracováváte, jen uvaříte ve vodě? Díky 😉

denis19
7. lis 2010

@k.jolanka ahoj, jestli je to alergen či ne to nevím,ale já repu dávám malé od tretího mesíce, jen mne ted neukamenujte....., nejdríve jsem ji dávala jen šťávu...malá byla silne chudokrvná a hrozila ji další transfuze a toto bylo pro mne rešení jak se ji vyhnout.....repa je neskutečne zdravá a reší mnoho nemocí a nás dostala z chudokrevností 🙂 stalo se to, že repa je nejoblíbenejší zelenina moji dcerky a tak ji ted delám bud jen šťávy a nebo podusím repu a promačkám a bud pridám už k nečemu nebo ji dávám jen tak samotnou. žádná alergická reakce se u nás neukázala,ale nejsem alergici v rodine.....jen prý repa zpusobuje nechutenství,ale to asi ve vetším množství,ale toto mám jen vyčteno z internetu..o tom nechutenství, vubec to u nás nemelo tento účinek,ale já dávala jen pár kapek šťávny, nebo jen plátek udušené repy..... 🙂 ale jse se rozepsala a nic Ti nerekla co???? Divné ráno 😀 😀 😀 😀

k.jolanka
7. lis 2010

@denis19 tak já tě určitě kamenovat nebudu, to se neboj 😉 děkuju moc za odpověď, taky si myslím, že řepa je mooc zdravá...tak já jí zkusím ze začátku podusit a přidat k zelenině. To neva, já jsem ráda, že jsi mi potvrdila, že mu řepu dát můžu a zkusíme, uvidíme. měj se fajn 🙂

innes
7. lis 2010

holky, odkdy přidávat luštěniny (např. červenou čočku,co nenadýmá)? Už mně dochází nápady, co vařit. A taky mě napadlo, zavařujete malým jídlo? Pro mě by to asi bylo praktičtější, než mražák, ale nevím, jestli je to vhodné ( ikdyž ty kupované skleničky jsou asi tepelně upravené, že 😅 )

p69majka
7. lis 2010

@maryanna Ďakujem za tipy, tak niečo pozriem. No mrazené zeleniny mám aj doma, len všade sú buď lusky alebo hrášok a kukurica. Tak na to máme ešte čas. Dnes som uvarila cuketu s mrkvou, špenátom a žĺtkom, tak som zvedavá ako bude chutiť. papa 😉

denis19
7. lis 2010

@p69majka ahoj..to je dobrý nápad.....to co jsi dnes varila, já dnes udelal tu rýži se zeleninou a jen pomačkala, tak uvidíme co na to slečinka rekne 🙂

p69majka
7. lis 2010

@denis19 už sa napapala, chutilo jej, dotlačila 60 ml mlieka, ale nespokojná je stále. Ja už neviem..... ☹ žeby tie zuby? V noci sme zase zle spali ☹ . Tak dobrú chuť!

jitulisek
7. lis 2010

@sussanah Díky moc za radu s dýní. Konečně něco na co moje dcerka otevírá pusinu. 🙂 Začnu k ní postupně přidávát i další zeleninku a snad se trochu rozjedem. Díky moc!

jitulisek
7. lis 2010

@p69majka Koukám, že si vařila žloutek. Mohla bych se na něco zeptat? Sice to bude možná hloupý dotaz,ale nechci udělat nějakou blbost. Ten žloutek se přidává přímo do jídla jako třeba,když se dává do polévky? Nebo se vejce uvaří natvrdo a potom se žloutek přidá do jídla. Asi je to jedno,ale člověk je pořád takovej nejistej... 🙄

cicimon
7. lis 2010

@jitulisek vajce uvar natvrdo a potom z neho vyber to zltko a primiesaj do hotoveho jedla (bielok naor zjedz 🙂

maryanna
7. lis 2010

@jitulisek ako píše cicimon ale rýchlejšie je že oddelíš bielok od zltka a žltko hodíš do váry a povaríš a je to

cicimon
7. lis 2010

@maryanna a je to tak aj spolahlivejsie? teda nemoze sa stat, ze spolu so zltkom tam hodis aj bielko? co sa zle oddelilo?

maryanna
7. lis 2010

@cicimon no ja som sa bála takto robiť takže som stále varila a potom do hotového dala žltko, prvýkrat takto oddelené vopred som dala prvýkrát pred dvoma týždňami s tým že som poriadne oddelila zltko aj za cenu ze troška aj zltka odišlo s bielkom so odpadu.....treba do fakt precízne spraviť sa s tým vyhrať poriadne........

cicimon
7. lis 2010

@maryanna no ja sa toho postupu bojim, tak radsej budem varit natvrdo...a ja milujem vajcia navrdo, tak si aspon ten bielok zjem 🙂)

zaujimalo by ma, kolko g cca by sa malo jest na desiatu/olovrant?

maryanna
7. lis 2010

@cicimon koľko ti zje:D:D
my jeme tak 250-300

cicimon
7. lis 2010

@maryanna jaaj, tak k takym cislam mame daleko, ona tolko nezje ani za 2 dni 🙂) musela som zrusit desiatu, lebo nechcel obed, ale na olovrant po vychadzke moze viac...ale k 250 mame staale daleko 🙂

sussanah
7. lis 2010

@jitulisek ja taky varila na tvrdo a pak oddelila. Ze zacatku mi dr doporucila varit vajicko 10-15min. Pozdeji, kolem 9m jsem uz jen pridala zloutek do polivky (poradne oddelila od bilku), jak pise maryanna.
Jsem moc rada, ze se dyne ujala, u nas to byla taky zpocatku proste jistota 😉

jitulisek
7. lis 2010

Ještě bych měla další dotaz.Mám teď hlavu v pejru z toho všeho přidávání a tak jsem študovala všechno možný,jak složit jídelníček miminka. Asi to moc řešim,ale zase nechci nic podcenit. No k mému dotazu. Kdy dávate dětem kaši? Protože někde je kaše až před spaním a zase v jiných brožurách je uvedená jako večeře a před spaním by se dávalo MM nebo UM. Já ještě kojím a malá spí docela dobře, ale říkám si postupem času bych chtěla na kaši večer přejít. Teď to máme tak,že cca kolem 18 hod jíme a potom po 20 před spaním.Takže přemýšlím, jestli dát na tu 18 kaši a pak na noc nakojit. Co myslíte? Jak jste to dělaly nebo děláte vy?
@cicimon
@maryanna Holky, díky moc za radu!

p69majka
7. lis 2010

@jitulisek ahoj, ja varím celé vajíčko, vyberiem žĺtok a dám do hotovej uvarenej zeleninky a rozmixujem spolu. Sárka spapá žĺtok a bielok Filipko. 🙂 A nieje to vôbec hlúpa otázka, aj ja som nad tým rozmýšľala. Hlúpi sú tí čo sa nepýtajú a myslia si, že sú najmúdrejší na svete 😉 .

egyptanka
7. lis 2010

@jitulisek ja som to robila ako ty ... mala chodila spat okolo 19 tak okolo 18 dostala kasu, potom sa isla kupat a pred spanim kojenie ... ono to kojenie bolo skor od smadu a bol to ritual ako ju uspat. Urcite vecerne kojenie neruš.
A teraz nam to ostalo, ze okolo 18 dostava veceru (kase uz nie ... ale bud polievka, ovocie s vlockami, jogurt, chlebik s niecim, pripadne to co ostalo z obeda), o 19 dostane UM (lebo v 14 mesiacoch sa odstavila sama), kupanie, masaz a okolo 20 do postele a spat.

p69majka
7. lis 2010

@jitulisek skús to tak urobiť, ako si písala. Ja dávam kašu tak dva tri krát do týždňa a robím to tak, že keď sa malá zobudí po treťom spánku /to chodíme vonku/, tak okolo pol šiestej, tak jej dám kašu cca 100ml a po dvoch hodinách pred spaním vypije 60ml mlieka a medzitým čajík. Treba len skúsiť ako vám to bude vyhovovať. Malá je aj tak v noci dva krát hore, takže u nás kaša nezmenila nič. ☹

maryanna
7. lis 2010

@jitulisek na kašu je ešte skoro, počkaj do 8meho mesiaca, a potom ju môžeš dať na olovrant, desiatu alebo tak o tej 18 ako píšeš

sussanah
7. lis 2010

@jitulisek kase muze byt por nektera miminka tezka na noc na zaludek. Nekteri kasi zavadeji az pozdeji kolem 9m, my s ni v podstate zacinali, mela jsem vecer malo mlika. Urcite bych ji nedavala primo pred spankem, to je opravdu na zaludek hodne, spis jak jsi napsala cca 2h pred spankem, tesne pred spanim pak nakojit nebo UM. Ale jak pise Majka, jestli ji zavadis proto, aby lepe spala tak si od toho moc neslibuj, uprimne co tak ctu na konikovi, tak to pomuze na lepsi spani jen asi 1/4 miminek 😅

jitulisek
7. lis 2010

@maryanna
@sussanah Já ji zatím dávat nechci. Malá přibírá a spí docela dobře. vstávám tak dvakrát za noc. Začala jsem včera dávat dopoledne ovoce jako svačinu a myslím,že si s tím nějaký čas vystačíme,ale chtěla jsem to vědět radši dopředu,abych něco neprošvihla nebo tak. Protože moje dr mi dala takový papír podle, kterého mám postupovat,ale tam mi to přijde hrozně rychlé. 🙄 A moje malá je docela konzerva,takže jí přijmout něco nového trvá dýl. 😒 A každopádně děkuju moc za rady. 🙂

denis19
8. lis 2010

@p69majka ahoj......tak a jsem tu...chci se zeptat, dáváš kaši?

venika86
8. lis 2010

Ahojky,
chtěla bych se zeptat, od kdy je možné vyvařovat vodu z vloček a dělat mu z toho mlíčko. Malýmu bude teprv měsíc, ale je to hodně velkej jedlík a jen tak ho něco nezasytí. Dnes se mi v noci budil i co dvě hodiny, že má hlad. To nikdy předtím nedělal. Popřípadě, jestli máte i jiný tipy. Díky

maryanna
8. lis 2010

@venika86 to nemyslíš vážne túto otázkupo prvé také malinké dieťa potrebuje len a len a len a len mllieko, nič iné.....má úplne nové črievka celý trakt, len na mlieko....
po druhé okolo 3tieho a 6teho týždňa, a tretieho a šiesteho mesiaca je tzv rastový špurt, deti sp častejšie hladné
a po tretie aj keby to nebol rastový špurt tak predsa je normálne že sa malé dieťa budí aj každé dve hodiny, obzvlášť kojené deti sa budia častejšie a treba im to dopriať a nie látať brucho niečím iným ako mliekom......
okrem toho vývar z vločiek má urýchľovaciu funkciu, tak aby si potom zas nemala problém so stolicou....
a celkovo, nechápem taký postoj, veď je normálne že ku dieťaťu treba vstávať ak je kojený tak častejšie prikladať, a keď je na um tak možeš zvýšiť dávku keď tak....

venika86
8. lis 2010

@maryanna Bohužel kojený není. Jsme na umělé výživě. Pokud mu udělám mlíčka víc, stejně ho nevypije a všude jen slýchávám, že už by měl mít nějaký režim, co se týče jídla. To s těmi vločkami jsem slyšela od kolegyň. Chtěla jsem se na to jen zeptat, nic víc. Samozřejmě k němu budu vstávat i každou půlhodinu, pokud to bude třeba. Nechápu, proč musíš být hned tak tvrdá.

maryanna
8. lis 2010

čože? mesačné dieťa a režim jedenia????????
také malé dieťa si určuje režim samo zatiaľľ, kedy jehladné jesť , kedy je unavené spať, o režime jedla môže byť reč tak od 3-4mesiaca.-.........tak keď ti viac nevypije tak asi mu stačí koľko pije ale ide asi o rastový špurt takže pýta častejiš, je to normálne......u detí nieje cieľom zalátať brucho, možeš mu spôsobiť ťažkosti keďže je fakt maličký......

venika86
8. lis 2010

@maryanna Já si taky myslím, že na to má času dost. Jenže člověka znervózní, když mu pořád každý říká něco jinýho. Proto jsem se chtěla zeptat. Je lepší se stokrát dotázat, než udělat něco špatně.