Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sova33
5. srp 2011

@jankadudova S parním hrncem zkušenost nemám, ale já ji oloupu, podélně rozkrojím a vykrojím ten měkký prostředek s jadýrky, nakrájím ten zbytek a podusím. Samotnou jsem ji nedávala ani jednou, rovnou jsem do toho dala bramboru, protože po rozmixování samotné cukety to bylo moc řídké. Ale to si vyzkoušejte 🙂

jankadudova
5. srp 2011

@sova33 Moc dekuju. Asi je to ridke, tak to dam do vbrambory jak rikas🙂 diky

sova33
5. srp 2011

@jankadudova Nemáš zač, u nás má cuketa docela úspěch, takže máme skoro každý den mrkev+brambora+cuketa a občas k tomu něco nového, dneska špenát.

jankadudova
5. srp 2011

@sova33 No my musime opatrne kvuli alergii, takze jsme teprve vcera meli prvni mrkev, ale tak se pomalu chystam. Mam sklenicky, ale az budou vetsi porce, chtela bych chystat doma v tom hrnci ( kdyz uz ho mam). Tak doufam, ze mu to pojede, abychom taky mohli takhle kombinovat. Jen porad nejsem uplne moudra z toho, kolik ma vlastne snist na davku. Myslim plnou az se prikrmy rozjedou...Nejak se to vazi? Moje dr odpovida dost zvlastne "to je ruzny". Z toho moc moudra nejsem🙂

li_la
5. srp 2011

@sova33 My sme dnes zjedli 80ml. Zatiaľ najviac od kedy sme začali s príkrmami. Mali sme brokolicu+kaleráb+jablko+ryžová kaša na zahustenie v pomere 2:1:1:2. Keď mu dám do toho jablko, tak všetko papá, priam hltá a ešte aj dnes sa tváril, že by si ešte aj hádam dal. Za tým mlieko a teraz spí. 🙂

li_la
5. srp 2011

@jankadudova Ja som čítala, že sa tá dávka by sa postupne mala zvýšiť až na 150-200ml. Tak sú v podstate v závislosti od veku vyrábané aj rôzne výživy a pod, teraz okolo 125, čo sú tie prvé a od ukončeného 6. mesiaca už majú po 200ml. Ale tak časom a tam je to asi individuálne. My sme sa až teraz rozbehli, ako ochutnal jabĺčko a keď mu ho pridám do zeleniny, tak zje všetko. 🙂

sova33
5. srp 2011

@jankadudova @li_la
Ze začátku jenom pár lžiček (my jsme začínali na 5 lžičkách mrkve) a postupně víc a víc 🙂 Malý dnes snědl tak cca jednu tu malou příkrmovou skleničku (to je cca 125g), což si myslím, že bohatě stačí. Já jsem jich pár koupila a do těch prázdných si to dávám na druhý den.
Vždycky taky ještě kojím, ale je vidět, že posledních pár dní už se na to kojení tolik netřese, takže asi už ho to trochu zasytí 🙂

sova33
5. srp 2011

@li_la A jakou dáváš rýžovou kaši?

li_la
5. srp 2011

@sova33 Papáte aj desiate a olovranty?

li_la
5. srp 2011

@sova33 Čistú ryžovú HA od Hami, čo sa rozrába s vodou a je v podstate určená na to, aby sa dochutila niečím.

li_la
5. srp 2011

@sova33 Som mu to skúsila tak dať, že či mu to nezjemní tú chuť, napr. vareného kalerábu, čo nepovažujem až takú dobrotku, a fakt mu to tak viac chutí, aj sa lepšie zasýti. Na odporúčanie doktorky.

sova33
5. srp 2011

@li_la odpoledne má jablíčko nebo hrušku nebo banán, ale spíš to kombinuju (jab+ban apod.) Dopoledne zatím jenom kojím.

li_la
5. srp 2011

@sova33 A asi koľko vzhľadom k obedu? Menej alebo približne rovnako?

petrakm
5. srp 2011

Ahoj,nestalo se vám,ze by bylo miminko při počátku příkrmu opruzele kolem pusinky?dávám ten zaklad,tzn nealergizujici zeleninu(teda nemela by byt),dnes po brokolici,resp jak se projevuje alergie?myslela jsem,ze by se osypal všude..díky,brambor mrkev je ok,ještě mne možna napadlo odreni ,jak si VŠE cpe do pusy ,rostou mu zuby,před par dny se mi to stalo po cukete,pak zase klid (byli jsme pryc-prikrm brambor-mrkev)a dnes po navratu brokolici,tak nevím,přijde mi to divny,ze by z jídla..ale hračky měl ty stejne s sebou..diky

sova33
5. srp 2011

@petrakm A má dudlík? Nemůže to být z toho?

sova33
5. srp 2011

@li_la A co méně nebo více? Kojení? Nebo jablka?

li_la
5. srp 2011

@sova33 🙂 No či dávaš menej olovrantu ako obedu. A ak áno, približne o koľko. Lebo toho jablka by zjedol určite aj oveľa viac, ako mu dávam, ale zas dávam mu ho menej ako obedného menu... lebo obed má byť väčší ako olovrant, aj keď u kojeních detí to ešte tak možno nemusí byť, keďže mlieko je základ stravy...

petrakm
5. srp 2011

@sova33
Jojo dudlik ma,jenže ten měl i v době klidu..Taky jsem na to pomyslela,tak jsem je všechny znovu vyvarila..

sova33
5. srp 2011

@petrakm To jo, ale možná po tom jídle byly sliny trochu jiné a pod dudlíkem to nevětrá. Já nevím, malý to měl párkrát taky(asi 3x), ale já jsem to přikládala tomu slintání a dudlíku.

sova33
5. srp 2011

@li_la Té odpolední svačiny o něco méně, jak kdy. Nastrouhám prostě jedno jablko, takže to vyjde tak na na půl - dvě třetiny oběda, jak kdy.

li_la
5. srp 2011

@petrakm Ja sa prikáňam k názoru @sova33 , my to máme občas tiež a mali sme to niekedy aj keď ešte malý nepapal príkrmy. Ale ako sa to spravilo, tak to aj zmizlo. a strašne slintá,. občas mu aj vygrcne, niekedy si to nevšimnem hneď a tak si myslím, že to ma z toho, že má ústa skoro stále mokré, často má prsty v ústach. Myslím, že aj vy to máte od toho, keby sa jednalo o alergiu, mal by to po celom tele, resp, počula som, že sa to robí hlavne na stehnách a pod.

petrakm
5. srp 2011

@li_la
@sova33
Díky to mne nenapadlo,jenže po brambor-mrkev reakce nebyla,ale super tip,budu sledovat,on to opruzeni ma az do pul tváří rudy oblicej..je to velky ,ne pouze pod dudlikem:-/

li_la
5. srp 2011

@petrakm Možno len ako slintá, lebo Samko keď sa hrá a pod., tak nie je u nás nič neobvyklé, že má sliny aj na čele. No ale záleží aj od toho, ako to vyzerá. Nemusí to byť zo slín, ale ani alergická reakcia. My sme také niečo mali na lícach, keď bol ešte maličký, ale samo to zmizlo, v podstate len pár krát som mu to natrela rybacou masťou na zadok na odporúčanie lekárky. Sleduj, či to mizne alebo sa to rozširuje, častejšie utieraj malému pusu niečím vlhkým... a pre pokoj duše radšej kontaktuj doktorku, keď aj telefonicky. 🙂

li_la
6. srp 2011

Môžem dať synovi nektarinku miesto broskyne alebo je tam nejaký rozdiel?

stvura
6. srp 2011

@li_la kedze vacsinou nektarinky nie su u nas pestovane, tak sa nedoporucuju davat dietatku, myslim ze v tabulke je az od roka ak nie neskor {ak osupes supu ale troska mozes dat}. Broskyna u nas pestovana tiez bez supy je od piateho mesiaca pre nedojcene deti, dojcene v siedmom mesiaci.

ivanka85
6. srp 2011

@li_la tak skoro by som nektarinku nedavala, my sme ju papali ovela ovela neskor a aj tak sme sa zakazdym vyhadzali, uz mu ju nedavam, aj ked mu chutila teda velmi

li_la
6. srp 2011

@stvura
@ivanka85
Doktorka nám povedala, že už mám dávať jablko, hrušku, broskyňu a banán, no a ja som si vždy myslela, že nektarinka je broskyňa bez šupiek, tak že či náhodou, aj keď som ju v podstate v tabuľkách nevidela. Ale tieto sú doma pestované, tak mu možno trochu dám, keď nájdem nejakú sladšiu.

ivanka85
6. srp 2011

@li_la ved skusit treba, ja som len napisala nasu skusenost, to neznamena, ze Tvoj maly zareaguje rovnako🙂a urcite mu bude chutit, lebo moj maly by ich jedol a jedol

denne73
6. srp 2011

@sova33 ahoj chcem sa ťa opýtať . máme približne stare detičky. ja som začala prikrmovať 5mesiaci a 2t stale papame zeleninka a zemiak. teraz máme 6m a 2t už môžme prejsť na mäsko??? každy vraví inak a ja som z toho jelen 😉 😉 😉 😉 . taktiež sa chcem opýtať už dávaš aj ovocie?? a lepok už asi tiež máme zaradiť že????

denne73
6. srp 2011

@sova33 zabudla som dopísať že sme stale kojené 😉 😉 😉 😉 😉