Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

dlabinecka
24. led 2011

@lidiab jasně, to chápu, ale měla jsem za to, že třeba bio mražený by se nechal koupit.

gumimaci
24. led 2011

@lidiab podla mna sa moze viac druhou zeleniny, len treba vyskusat. to aj pri dojceni vsade pisu co vsetko sa nesmie, ja som maleho do 4 mesiaca plne dojcila, je to asi tyzden, co davame zeleninku. a jedla som skoro vsetko... predsa aj tie deticky potrebuju aby mali vyvazeny prisun vsetkeho samozrejme s mierou. 😉

dlabinecka
24. led 2011

souhlasim s @gumimaci naopak spousta maminek říká, že se jejich dítku ulevilo, když si daly uenačku a guláš a pěkně se pak vyprděli 😉

karolina969
24. led 2011

Holky, chtěla bych se zeptat,jak to děláte se zaváděním nových potravin. Vím, nová potravina se má zkoušet postupně aspoň 3 dny. Ale když dávám např. mrkvičku s bramborem asi 150 g a pak chci zavést např.lilek, tak ten přidáte k již odzkoušené potravině nebo dáváte zase od začátku 2 lžičky lilku a nic víc?

gumimaci
24. led 2011

@julienka skusila som mrkva+zemiak + brokolica, zjedol sice ale nejak ho to neocarilo.ale ani sa nedivim, oni su tie zemiaky bez soli dost plane. tak skusim zemiak s feniklom,ten by to mohol ochutit, pripadne tam dam trosku mrkvy, kedze tu lubi. vsimla som si, ze hipp ma aj zeleninku s ryzou tak neskor uvarim trochu ryze a pomixujem s mrkvou, a brokolicou, pripadne s troskou mladeho hrasku... cukinu asi zkombinujem so zemiakom. tiez taku mixnutu zel. polievocku zemiak+ mrkva+ petrzlen + por. teraz je nastastie tej zeleniny na vyber habakuk. 🙂

dlabinecka
24. led 2011

@karolina969 PŘIDAT 😉

gumimaci
24. led 2011

@karolina969 mozes pridavat, ved si neviem predstavit, ze by ti papal samotny por, alebo petrzlen 😀

dlabinecka
24. led 2011

@lidiab ještě k tomu aromatickému - ono to dětem nakonec chutnmá. nasekala jsem malé do jídla petrželovou nat, když jsem to ochutnala, tak jsem se zděsila, jak je to výrazné a malá se po tom mohla utlouct!!!!

gumimaci
24. led 2011

@dlabinecka co by nie, ked bez soli to je plane... aspon takto to mala dochutene 🙂

dlabinecka
24. led 2011

@gumimaci přesně to si myslím. tedka dceři běžně dochucuji jídla citronem a také olivovým olejem, ten by se vůbec měl dávat od začátku..

julienka
24. led 2011

@gumimaci dakujeeem 😉

piacere
24. led 2011

prosím vás, ako často dávať cviklu, špenát?

sonkab
24. led 2011

ahojte, vie mi niekto poradit kedy a ako zavadzat lepok ? Dakujem pekne 🙂

nikuskabee
24. led 2011

Dobrý večer.Aj ja by som chcela prispieť s našimi pokrokmi.Prednedávnom som písala,že drobec odmieta mrkvu aj zemiak a od jabĺčka ho svrbí noštek.Po týždňovom trápení som prestala s príkrmami.Dovŕšil štyri a pol mesiaca.Išli sme do poradne a naša doktorka,ktorej som ešte ja chodila,povedala,žiadne postupne,že hned aby som robila polievku,ktorá sa skladá z 5 zásad:Lucka,mrkva,zemiak,mäsko len chudučké,olej a po dvoch týždňoch raz do týždňa miesto mäska žltok.A každý deň môžem pridať inú zeleninu ako je brokolica,petržlen...No ak som uvarila polievočku.Prvý deň spapal 100 g a ešte mliečko,druhý deň 150 g a pol dávky mliečka a tretí deň 150g už nahradil mliečko,no po hodine bol ešte hladný.A dnes je štvrtý deň,spapal 200 g a vydžal tri hodinky,tak uvidím ako ďalej.Doktorka povedala,že ked nahradíme mliečko, u každého dieťaťa individuálne,niektoré týždeň,iné dva.Tak potom začať na desiatu ovocie,postup tak isto a ked nahradíme mliečko,tak na olovrant mliečne produkty,no zo začiatku len bielu aktiviu.Jaj a ešte na to,čo som povedala,že postupne pridať,povedala že je to zbytočné,lebo v základnej polievke mrkva a zemiak väčšinou,nie je alergia a hned na to prídem a že telíčko potrebuje aj cholesterol a živiny z mäska kvoli vývoju.Tak mne sa to zapáčilo,lebo samotnú zeleninu nechcel.A ešte teraz experimentujem,že menej mrkvy,lebo ťažšie kaká a že vraj zahusťuje stolicu.Tak zatiaľ nám to tak vyhovuje,len nemám skúsenosť koľko by mohol spapať tej polievky.Teraz spapal 200 g.A aké zeleninky ešte by som mohla použiť,došla mi fantázia a napíšte aký máte názor.Ďakujem

andelka
24. led 2011

@sonkab doporučuje se opatrně po troškách po 6 měsíci nejdříve a pokud možno ještě v době kdy se kojí. My jsme začali v ukonč. 8měs., sem tam - kousek chleba do ruky, trochu ovesné kaše do přesnídávky...nejdřív se dá troška jednou dvakrát týdně a sleduje se, pak se přidává postupně.

sonkab
24. led 2011

@andelka dakujem 🙂 A to mu mozem dat napriklad do zeleniny cestovinky ?

andelka
24. led 2011

@sonkab po nějaké době jo, já to plánuju koncem týdne - zatím jsem lepek mockrát nedala, asi 4x. Ale je lepší začít jinou obilovinou než obyčejnou pšenicí ze které těstoviny jsou, proto třeba je fajn namočit ovesné vločky, trochu povařit a mixnout a přidat trochu (dala jsem napoprvé 3 kávové lžičky kaše) do ovoce nebo zeleniny. Špalda, oves a ječmen jsou prý na začátek lepší. Pak už se dá dát třeba trochu krupičky, nebo kuskus, nadrobno těstoviny, do ovoce rozmočit keksík...

sonkab
24. led 2011

@andelka ok, musim si to napisat 🙂 Este raz dakujem

luckamb
25. led 2011

Ahoj holky,
prosím vás dohaduju se s kamarádkou kdy je ukončený 6. měsíc.
Když se malá narodila 15. 8. , tak ukončený 6. měsíc je 15. 2. to znamená přesně v den kdy je jí 6. měsíců. 16. 2. ji bude 6 měsíců a jeden den to znamená že už jede 7. měsíc, ne?? Nebo je pro nás ukončený 6. měsíc až 15. 3. v den kdy jí bude 7. měsíců?? To je blbost ne? To by potom ten první měsíc co žila byl nultý?? 😀 Jsem z toho nějaká zmatená.
Díky za odpovědi.

bubelko
25. led 2011

@luckamb pre mna je ukonceny 6.mesiac v den, ked ma 6 mesiacov 🙂

dlabinecka
25. led 2011

@luckamb Já myslím, že kamarádka o tom moc přemýšlí. Samozřejmě je ukončený šestý měsíc den, kdy slaví "půlroční narozeniny" 😉

gumimaci
25. led 2011

@luckamb to by sa vam o mesiac posunuli narodeniny 😢

gumimaci
25. led 2011

@luckamb 😀

luckamb
25. led 2011

@bubelko
@dlabinecka
@gumimaci holky, díky to jsem ráda, že sem měla pravdu. Jsem zvědavá, jak nám to přikrmování půjde. Jak vám to šlo napoprvé?

dlabinecka
25. led 2011

@luckamb V pohodě, hlavně žádnej spěch. napoprvé klidně jen lžičku, dvě. není kam spěchat. Moje malá začala pořádně jíst tak po měsíci a i to je dost brzy 😉

dlabinecka
25. led 2011

@luckamb To je pravda - takže ukončený dvanáctý měsíc byste měli 15,9 2011? To by bylo poněkud zvláštní, že... 🙂

janulka21
25. led 2011

@andelka Ahojky, omlouvám se, že odpovídám až ted, ale včera mi nešel koník a dneska pro změnu internet.
Za ty kombinace děkuju 🙂))Kakání bylo dneska v poho, včera jsem jí dala tu jablkovo hruškovou přesnídávku, čajík a dneska dobrý 🙂 vy už jste krásně daleko 🙂) Já se chystám dát maso zítra tak uvidím jak se na to bdue tvářit 🙂

janulka21
25. led 2011

@dlabinecka Anet je nštěstí na lžičku zvyklá v poho, ale z flašky jsme jí to taky zkoušela dávat. Koupila jsem od Aventu savičku s čárkou a nic moc ☹( Teda v tom smyslu, že neví co se s tím dudlíkem dělá 🙂)) Ona ho totiž kouše.
A k tomu cukru, dneska kámoška dávala svý 8 měsíční holčičce Activii bílou sladkou, že jí jiný jogurt nechce jíst a ta Holandia je prý příšerná. Takže je to na každém, kdo chce co dávat. Já uvidím, jak se na jogurty bdue tvářit. Taky jsem začala dávat tu přesnídávku a ještě nejí maso, ale jak se nemohla vykakat tak jsem k tomu prostě přistoupila a dobrý, chutná jí to a jí i zeleninu, naštěstí 🙂))

andelka
25. led 2011

@janulka21 Dany jí zásadně lžičkou, jen čaj mu dávám savičkou pítkem z flašky, ale též ještě bambula moc neví co s tím, ještě mu to dost vytéká s pusy, též to spíš kouše,ale on se to naučí 🙂
To je fajn že je malá v pohodě 😵 No, daleko, my jsme taky starší 😉
Ono asi záleží na děcku, ale určitě bych napřed zkoušela neslazené jogurty. Danymu naštěstí Hollandie chutná moc. Maximálně mu pak časem do ní přidám trochu ovoce až bude starší, ale teď mu stačí samotný. Též jsem dala ovoce dřív než maso. Tak jsem zvědavá jak pojede Anet. Ale myslím že jo, že to zbaští 🙂
Dneska už jsem nevěděla co mu mám dát za kombinaci, tak jsem rozmrazila trochu mrkve a pastináku, k tomu přihodila trochu brambor a v mražáku jsem měla zeleninu Findus, mrkev květák brokolice, tak jsem to povařila a rozmixovala a přidala k tomu, tak měl megazeleninový oběd 🙂 Všechno se ve sklince nebo bio sehnat nedá, a na Findus vypadala dobře, pěkné kousky.
Jo a koupila jsem samotnou brokolici od sunárku, má i trochu lepší složení než první lžička od Hami.
A bya jsem v Rossmannu, ještě jsem ty jejich skleničky nezkoušela, tak jsem koupila pár ovocných a jednu masozeleninovou, tak uvidím. Ty ovocné měly většinou dobré složení 🙂

julienka
26. led 2011

Maminy, ked sme zacali prikrmovat (ukonceny 5. mesiac), mam davat uz 2 mliecko, alebo az po ukoncenom 6. mesiaci? Vsade sa pise, ze so zavedenim prikrmov prejst na pokracovacie mliecko, ale na obale ja napisane po ukoncenom 6. mesiaci...?